اختلاف دو درصدي بايدن و سندرز | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 1104
  پرینتخانه » بین الملل, ویژه تاریخ انتشار : ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۱ | 1251 بازدید |

اختلاف دو درصدي بايدن و سندرز

بخش بين الملل روزنامه رسالت روزنامه گاردين در يکي از تازه ترين مطالب خود، به بررسي آخرين نظرسنجي هاي انتخاباتي در حزب دموکرات آمريکا و رقابت احتمالي دوچهره سرشناس اين حزب، يعني برني سندرز و جو بايدن پرداخته است. گاردين در اين خصوص مي نويسد : “جو بايدن معاون رئيس جمهور سابق ايالات متحده آمريکا […]

اختلاف دو درصدي بايدن و سندرز

بخش بين الملل روزنامه رسالت
روزنامه گاردين در يکي از تازه ترين مطالب خود، به بررسي آخرين نظرسنجي هاي انتخاباتي در حزب دموکرات آمريکا و رقابت احتمالي دوچهره سرشناس اين حزب، يعني برني سندرز و جو بايدن پرداخته است. گاردين در اين خصوص مي نويسد : “جو بايدن معاون رئيس جمهور سابق ايالات متحده آمريکا در نظرسنجي صورت گرفته در ايالت آيووا مقام نخست را کسب کرده است. پس از بايدن، برني سندرز در جايگاه دوم قرار گرفته است. بايدن که هنوز حضور خود در رقابت‌هاي انتخابات رياست جمهوري را رسما اعلام نکرده است، ۲۷ درصد ارا و سندرز، ۲۵ درصد آراي راي دهندگان را کسب کرده است.
آيووا، نخستين ايالتي است که انتخابات درون حزبي دموکرات‌ها به صورت سنتي در آن برگزار مي شود. پيروزي يا شکست هر يک از نامزدها در اين ايالت کوچک، مي تواند بر روي جو انتخابات درون حزبي دموکرات‌ها و نتايجي که بعدا در ديگر ايالات کسب مي شود تاثيرگذار باشد.
گاردين در ادامه، جزئيات بيشتري را از نتايج نظرسنجي مشترک مدياکم،سي ان ان و دس مينزرجسيتر در ايالت آيووا منتشر ساخته است : تقريبا ۶۵ درصد از راي دهندگان در ايالت آيووا معتقدند که جو بايدن، ۷۶ ساله، که در سال ۱۹۷۲ براي نخستين بار به سنا راه يافته بود، داراي تجربه خوب و مناسبي بوده و بايد وارد رقابت‌هاي انتخاباتي شود. با اين حال ۳۱ درصد از راي دهندگان نيز معتقدند دوران حضور بايدن در قدرت سپري شده است. اما برني سندرز،به عنوان يک فرد پيشگام توانسته است موقعيت خود را در نزد راي دهندگان ايالت آيووا بهبود بخشد. در نظرسنجي قبلي، سندرز توانسته بود ۱۹ درصد آرا را کسب کند اما هم اکنون وي توانسته است ميزان مقبوليت مردمي خود را به ميزان ۶ درصد افزايش دهد. در مقابل، بايدن که در نظرسنجي قبلي در ايالت آيووا ۳۲ درصد آرا را کسب کرده بود، هم اکنون شاهد افت ۵ درصدي خود است.
چنانچه گاردين تاکيد کرده است، در اکثر نظرسنجي هاي صورت گرفته، بايدن نسبت به ديگر نامزدهاي حزب دموکرات برتري داشته است. اين در حالي‌است که بايدن ( که در انتخابات درون حزبي سال ۲۰۱۶ در مقابل هيلاري کلينتون شکست خورد ) در رتبه دوم قرار دارد. در اين ميان، سناتور کامالا هريس ، ديگر نامزد حزب دموکرات در رتبه سوم و افرادي مانند اليزابت وارن و کوري بوکر در رتبه هاي بعدي قرار دارند.
مطلب اخير روزنامه گاردين از ابعاد مختلفي قبل بررسي است. واقعيت امر اين است که از اکنون نمي توان بر روي نظرسنجي هاي
صورت گرفته در ميان طرفداران حزب دموکرات حساب ويژه اي باز کرد. تجربه انتخابات‌هاي قبلي نشان مي دهد که در
هفته هاي منتهي به آغاز انتخابات، آراي عمومي در ايالات مختلف دستخوش تغييراتي مي شود. با اين حال رشد سندرز در نظرسنجي هاي اخير ، نشان دهنده موفقيت وي در افزودن آراي مردمي به سبد راي خود است. همين مسئله مي تواند بايدن را تا حدود زيادي غافلگير سازد. اگرچه بايدن هنوز رسما حضور خود در انتخابات رياست جمهوري سال ۲۰۲۰ ايالات متحده آمريکا را اعلام نکرده است، اما برخي نزديکان وي از احتمال بالاي حضور وي در اين رقابت‌ها خبر مي دهند.در هر حال، نتايج انتخابات درون حزبي در آيووا مي تواند موج سلبي يا ايجابي گسترده اي را به سود نامزد پيروز ايجاد کند. از اين رو سندرز و ديگر نامزدهاي دموکرات، تمرکز زيادي بر روي پيروزي در اين انتخابات حساس دارند.

| منبع خبر : روزنامه گاردين
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.