ابوترابی‌فرد: اقتصاد دولتی فسادزاست/نظام بودجه‌ریزی و بانکی باید اصلاح شود | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 56965
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۷ | 284 بازدید |

ابوترابی‌فرد: اقتصاد دولتی فسادزاست/نظام بودجه‌ریزی و بانکی باید اصلاح شود

خطیب نمازجمعه تهران با بیان اینکه متاسفانه بودجه با درآمدهای نفتی گره خورده است، گفت:نظام بودجه‌ریزی و بانکی باید اصلاح شود.
ابوترابی‌فرد: اقتصاد دولتی فسادزاست/نظام بودجه‌ریزی و بانکی باید اصلاح شود

حجت‌الاسلام سید محمد حسن ابوترابی‌فرد در خطبه‌های نماز جمعه امروز (جمعه ۳ دی) تهران که در مصلای امام خمینی (ره) تهران برگزار شد، با تشریح بخشی از فرمان امیرالمومنین علی (ع) به مالک اشتر برای زمامداری مصر، اظهار داشت: امیرالمومنین علی (ع) در این عهدنامه، مالک اشتر و همه حکام تاریخ را به ارکان چهارگانه کلیدی برای یک حکمرانی شایسته معطوف داشته است؛ نظام تامین مالی و نظام دفاعی که دو ابزار مهم برای حکمرانی همراه با اقتدار و امنیت است.

وی ادامه داد: این دو مولفه در همه سطوح مدیریت مهم است و در محیط خانه نیز باید برای تامین منابع مالی مطمئن قدم برداریم و این منابع را درست هزینه کنیم و از سوی دیگر، تهدیدهایی را متوجه نهاد خانواده است، بشناسیم و با آنها برخورد درست کنیم.

امام جمعه موقت تهران افزود: ثمره این دو مسئله این است که جامعه به یک مدرسه تبدیل می‌شود و راه برای تعالی انسان‌ها هموار می‌شود و با آزادی‌های مشروع، رفاه عمومی و توزیع عادلانه ثروت، یک جامعه در تراز قرآن شکل خواهد گرفت.

ابوترابی فرد اظهار داشت: نظام تامین مالی و نظام دفاعی بازدارنده باید در کارنامه چهار دهه گذشته مورد تحلیل قر ار بگیرد. در حوزه نظام دفاعی، در این عصر تاریک که سیاست‌های آمریکا و مزدوران آنها به گسترش ناامنی و هرج و مرج در منطقه و جهان دامن می‌زند، نظام اسلامی توانسته سطح امنیت را در منطقه به شکل معناداری ارتقاء دهد.

وی افزود: سردار سرافراز سپاه اسلام شهید سلیمانی که در آستانه سالروز شهادتش هستیم، برای ملت‌های منطقه و حتی برای ملت‌های اروپا، از طریق مبارزه با داعش و تروریسم تکفیری خلق امنیت کرد.

خطیب نماز جمعه تهران تصریح کرد: اما در حوزه اصلاح نظام تامین مالی و بودجه‌ای باید اذعان کرد که در طول سه دهه گذشته قدم معنادار و قابل قبولی برداشته نشده است. با اینکه در طی چهار دهه، نظام اسلامی در حوزه توسعه منابع انسانی، رشد علمی، دستیابی به فناوری‌های نوین و کاهش معنادار فاصله علم با تبدیل دانش به فناوری، خلق امنیت و قدرت دفاعی و ارتقاء وحدت ملی و زیرساخت‌های اقتصادی برای توسعه قدم‌های بلندی برداشته،‌ اما شاخص‌های کلان اقتصادی مانند تورم، درآمد سرانه، ضریب جینی و بیکاری هرگز در شرایط مناسبی که شایسته ملت ایران است، قرار ندارد.

ابوترابی فرد گفت: این ناکارامدی به دو اصل مهم برمی‌گردد؛ فقدان نظام مالی و بودجه‌ای صحیح و نظام بانکی ناکارآمد. برنامه‌ریزی نادرست و پیوند زدن تراز تجاری به درآمدهای نفتی در طول یک قرن گذشته، شاخص‌های کلان اقتصادی ما را در این شرایط نامناسب قرار داده است.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل فقدان برنامه درست و عدم توجه به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی که سه دهه قبل فرمودند رابطه نفت با هزینه‌های کشور را قطع کنید، موهبت نفت به مصیبت نفت تبدیل شده است.

امام جمعه موقت پایتخت اظهار داشت: امروز تامین مالی دولت یعنی بودجه، مهمترین سند و کلیدی‌ترین ابزار حکمرانی در جهان است که علی (ع) در ۱۴۰۰ سال قبل نخستین توصیه‌اش به مالک اشتر این بوده که نظام تامین مالی مصر ر ا بر اساس دریافت مالیات قرار بده، نه بر فروش سرمایه!

ابوترابی فرد عنوان کرد: اگر منابع حاصل از فروش نفت به صندوق توسعه ملی واریز می‌شد و در چارچوب قانون در مسیر تعریف شده هدایت می‌شد، امروز نرخ تورم منفی، درآمد سرانه بالا و موقعیت بسیار مناسبی در قاره آسیا داشتیم. متاسفانه این امر مهم مورد توجه قرار نگرفته است.

* مهمترین اقدامات دولت برای اصلاح ساختار بودجه ۱۴۰۱

امام جمعه موقت تهران در ادامه و در خطبه‌های دوم نمازجمعه امروز تهران به تشریح بخش دیگری از اشکالات ساختاری در نظام اقتصادی کشور پرداخت و با اشاره به تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۱ به مجلس در هفته‌های اخیر اظهار داشت: رئیس‌جمهور محترم در بخشنامه‌ای که در آستانه تدوین بودجه ۱۴۰۱ به دستگاه‌ها ابلاغ کرد بر دو امر مهم تأکید کرد که شامل به صفر رساندن کسری بودجه و فراهم شدن زمینه رشد اقتصادی در سال آینده می‌شود.

ابوترابی‌فرد با بیان اینکه قدم‌های مثبتی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ برای اصلاح ساختار بودجه برداشته شده است، گفت: نخستین اقدام تشکیل صندوق پیشرفت و توسعه در تمام استان‌ها است که با اختصاص ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع تبصره ۱۴ و برخی ردیف‌های متفرقه صورت گرفته و اختصاص ۲۰ درصد از منابع حوزه توازن و هدایت درآمدهای مالیاتی مازاد در استان‌ها به این صندوق اقدام دیگری است که صورت گرفته است.

وی تصریح کرد:‌این صندوق می‌تواند گامی در مسیر رشد اقتصادی کشور و تبدیل استاندار به یک مدیر فعال اقتصادی باشد هر چند ممکن است در صورت عدم انضباط و هدایت منابع خودش نقش مخربی در اقتصاد ایفا کند.

خطیب نماز‌جمعه تهران در ادامه حذف ارز ترجیحی در لایحه بودجه را اقدام شجاعانه‌ای خواند و گفت:‌هدایت ۱۱۰ هزار میلیارد تومان از منابع حاصل از حذف این نوع ارز برای پرداخت مستقیم به اقشار و گروه‌هایی که در معرض آسیب هستند، اقدام ارزشمند دیگری است.

ابوترابی‌فرد گفت:‌اقدام مناسب دیگر در لایحه بودجه، اعطای اختیار برای جابه‌جایی حدود ۳۰ درصد منابع بودجه برای طرح‌های عمرانی و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای است که یا اولویت دارند و یا در آستانه اتمام قرار دارند و اگر با هدایت و نظارت شخص رئیس‌جمهور و معاون اول و رئیس سازمان برنامه و بودجه این اقدامات انجام شود راه برای کاهش هزینه‌های اداره کشور هموار می‌شود.

امام جمعه موقت تهران در ادامه با تأکید بر اینکه نمایندگان مجلس در جهت اصلاح ساختار بودجه کمک کنند، خاطرنشان کرد: در نهاد قانون‌گذاری رأی اکثریت تعیین‌کننده است و نمایندگان مراقب باشند که هر قدمی برای افزایش هزینه‌های جاری، ضرر به کسانی است که زندگی آنها با حقوق و دستمزد پیوند خورده چرا که اگر منابع کافی برای این هزینه‌ها تعریف نشود منجر به افزایش بدهی دولت و رشد نقدینگی و تورم خواهد شد.

وی با تأکید بر لزوم توجه به عملکرد بودجه ۱۴۰۰ در تصویب بودجه ۱۴۰۱ خاطرنشان کرد: آنچه تورم‌زا خواهد بود همین رشد هزینه‌های جاری کشور است که باید دقیق مدیریت شود.

وی در پایان به فرا رسیدن سالگرد حماسه ۹ دی اشاره کرد و اظهار داشت:‌ ۹ دی روزی است که ایران اسلامی در موقعیت دیگری از قدرت قرار گرفت و در شرایطی که دشمن امیدوار شده بود موقعیت‌شناسی ملت ایران تمام توطئه‌ها و دسیسه‌ها را فرو ریخت.

امام جمعه موقت تهران همچنین شهادت سردار سرافراز اسلام شهید حسن ایرلو سفیر جمهوری اسلامی ایران در یمن را به ملت ایران و دستگاه دیپلماسی و محور مقاومت تبریک و تسلیت گفت.

 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.