آمریکا سیاست‌های غلط خود را بر روی شن‌های روان قرار داده است | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 7088
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳ | 647 بازدید |

آمریکا سیاست‌های غلط خود را بر روی شن‌های روان قرار داده است

سخنگوی دولت گفت: آمریکا سیاست های غلط خود را بر روی شن‌های روان قرار داده و تحریم ظریف هم تهاجم به شخص نیست تهاجم به نظام دولت و ملت است.
آمریکا سیاست‌های غلط خود را بر روی شن‌های روان قرار داده است

علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران گفت: فردا چهارده مرداد و سالگرد نهضت مشروطیت و دیروز هم سالگرد اولین انتخابات کاملا آزاد بود.

وی ادامه داد: آمریکا سیاست های غلط خود را بر روی شن های روان قرار داده و تحریم ظریف هم تهاجم به شخص نیست تهاجم به نظام دولت و ملت است، جامعه مدنی ما پشت سر ظریف و نظام دولت ملت قرار می گیرد.

سخنگوی دولت با اشاره به تحریم ظریف گفت: ظریف را در دیدار با یک سناتور، دعوت به دیدار می کنند سپس به تحریم او می پردازند. حسادت های کودکانه در تحریم ظریف وجود دارد و ریشه در القای سیاست دو دولتی دارد.

وی ادامه داد: ظریف مسئول سیاست خارجی و دیپلماسی عمومی و امنیتی ما است. او معتمد نظام و رهبری است، ایستادن سپاه، ستاد کل نیروهای مسلح و از همه بیشتر رهبر انقلاب، یکپارچگی ما را نشان می دهد.

ربیعی اظهار کرد: بسیاری از کشورها این تحریم ها به رسمیت نمی شناسند؛ این تحریم یک سند از ناکار آمدی تحریم ایران است؛ مقام معظم رهبری چندین بار از ظریف حمایت کرده اند.

* امیدواریم امنیت شغلی، امنیت قلم و معیشت خبرنگاران را بهتر کنیم

وی ضمن تبریک روز خبرنگار گفت: از سوی دولت روز خبرنگار را به همه خبرنگاران تبریک می گویم. امیدوار هستیم که سه مسأله امنیت شغلی، امنیت قلم و معیشت را روز به روز بهتر کنیم. به عنوان یک همکار قدیم رسانه، می دانم جریان روزنامه نگاری برای فضای سالم از هیچ چیز دریغ نمی کند.

* نظارت اسنپی برای نظارت قیمت‌ها ایجاد شده

سخنگوی دولت با اشاره به جلسه مشاوران اقتصادی رئیس جمهور، گفت: گزارش واگذاری اختیارات بازرگانی به وزارت صمت داده شد. اپلیکیشنی ساخته شده که قیمت صد قلم کالا را نشان می دهد، در این اپلیکیشن قابلیتی دارد که به ۱۲۴ اطلاع می دهد و نظارت اسنپی است؛ یعنی نزدیکترین بازرس مراجعه می کند.

وی ادامه داد: ما هیچ گونه کسری در کالای اساسی سال ۹۸ نداریم.

ربیعی با اشاره به آخرین آمار واگذاری ارز دولتی گفت: هفتاد درصد این ارز را وزارت جهاد کشاورزی، ۲۳ درصد وزارت بهداشت، شش درصد صمت و یک درصد را ارشاد گرفته است. پنج پرونده تخلف در این باره تشکیل شده است.

* هر کسی از رانت تحصیلی استفاده کرده مذموم است

وی در مورد پیشنهاد معاون حقوقی قوه قضاییه درباره ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج از کشور گفت: اگر تبدیل به قانون شود ما تبعیت خواهیم کرد، اما رانت باید مورد توجه باشد. هر کسی از رانت تحصیلی استفاده کرده مذموم است، به‌نظر هر کسی مسئولی را می شناسد که از این رانت استفاده کرده گزارش دهد.

* اسیر مسائل انتخاباتی آمریکایی‌ها نخواهیم شد

ربیعی تصریح کرد: فردا آقای ظریف یک مصاحبه مطبوعاتی دارد که در مورد درخواست مذاکره ترامپ از ایران توضیح می دهد؛ ما قائل به مذاکره برای عکس یادگاری نیستیم، این نوع مذاکره برای دیده شدن قابل قبول نیست و ما اسیر مسائل انتخاباتی و چشم و هم چشمی‌های آمریکایی‌ها نخواهیم شد.

وی بیان کرد: برای ما خانه پوشالی فرقی نمی کند، چه دموکرات ها چه جمهوری خواهان و هر کسی که در آن خانه است برای ما فرقی نمی کند، برخی اتفاقات را از سوی کشورهای بزرگ می بینیم که بیشتر شبیه داستان‌های بچه گانه است.

* از کشورهایی که مقابل تحریم‌ها مقاومت کردند تشکر می‌کنیم

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه ایران بزرگ در انزوای آمریکا گرفتار نخواهد شد، تصریح کرد: روسیه و چین تبعیت از تحریم های آمریکا را نپذیرفتند؛  آمریکا بسیار بر روی شرکت های چین و روسیه فشار آورد. ما از کشورهایی که در مقابل تحریم ها مقاومت کردند، تشکر می‌کنیم.

وی درباره جلسه اصولگرایان و اصلاح طلبان با وزیر کشور گفت: رحمانی فضلی از مدت ها قبل با هر دو گروه به صورت مجزا جلسه داشتند؛ دولت از حضور حداکثری در انتخابات حمایت می کند.

ربیعی اظهار داشت: این دولت بدون مداخله در انتخابات، حمایت از انتخابات پر شور را در دستور کار قرار دارد. همچنین وزیر کشور مأموریت دارد تا با تنوع بیشتری در انتخابات مردم شرکت کند.

* اگر کسی در تور شناسایی قرار گیرد از فهرست یارانه‌بگیران حذف می‌شود

وی با اشاره به حذف سه دهک از فهرست یارانه‌بگیران گفت: این وظیفه بر عهده وزارت تعاون است؛ در سال های پیشین پنج میلیون نفر حذف شدند، الان هم اگر کسی در تور شناسایی قرار گیرد حذف می شود، حذف انبوه قبلا انجام شده است.

ربیعی درباره حذف چهار صفر از پول ملی گفت: این طرح، همواره موافق و مخالف داشته و در دولت های قبل هم این ایده مطرح بوده است؛ آقای همتی فردا یک نشست خبری در این باره دارد. بحث ما انطباق با واقعیت های جامعه است، اگر به املاکی ها بروید یک تومان آنها چیز دیگری است، اما واقعیت آن است که در جامعه کسی «ریال» را بکار نمی برد، آسانی در بیان و نوشتن پول ملی، صرفه جویی در هزینه چاپ پول در دراز مدت است، کاهش ذخیره ارزهای خارجی از کمک های این طرح است.

وی ادامه داد: البته اگر ملاحظاتی نباشد، آثار منفی خواهد داشت و ربطی به کاهش و افزایش تورم ندارد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: هیأت رفع اختلاف بین قوا درباره گزارش سالیانه دولت به مجلس تشکیل شده است، نمایندگان دولت؛ آقای امیری و خانم جنیدی و از سوی رهبر انقلاب حجت الاسلام ابوترابی بودند. طبق گزارشی که به ما دادند، حرف ها را به خوبی گوش کرده اند و هنوز در جلسه نظر خود را نگفته است، اما دیدگاه های نمایندگان دولت متقاعد کننده بود.

وی بیان کرد: رفتن لایحه مالیات بر خدمات زیان بار به مجلس دیر نیست؛ مالیات بر مسکن در این لایحه پبش بینی نشده است، اما در اصلاح ساختار بودجه حمایت از تولید وجود دارد.

* حساب عربستان و امارات را از آمریکا جدا می دانیم

ربیعی اظهار داشت: ما همیشه از حسن همجواری و فعالیت برای تقویت همکاری استقبال می کنیم؛ ما حساب عربستان و امارات را از آمریکا جدا می دانیم. همچنین از موافقت‌نامه‌هایی برای امنیت صیادان استقبال می کنیم و هر برنامه ای برای امنیت کشتیرانی باشد، ما هم در آن حضور داریم.

وی بیان کرد: حضور ضد انقلاب در کاخ سفید زیاد شده و ادبیات کاخ سفید به سیمای این گروهک‌ها نزدیک شده است.

ربیعی در پاسخ به اعتراض منتقدان از برداشت دولت از صندوق توسعه ملی اظهار داشت: اگر امروز شرایط مان بحرانی نیست، پس چه زمانی این شرایط بحرانی خواهد بود؟ البته هم اکنون معتقد به وجود شرایط بحرانی نیستم، آنچه دولت عمل کرده دست اندازی به منافع نیست، بلکه با استفاده از قانون بودجه است.

سخنگوی دولت با اشاره به افزایش قیمت مرغ گفت: این موضوع را بررسی کردیم؛ گرمای این دو ماه بر وزن گیری مرغ تأثیر داشته و با بیماری همراه بوده است. همین امر سبب شد تا به مشکل برخورد کنیم. به همین دلیل قیمت مرغ ۱۲ هزار و نهصد تومان است

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.