۲۴۴۰ میلیارد تومان کمک معیشتی به خانوارها پرداخت شد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 14901
  پرینتخانه » اجتماعی, استان ها, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۳ |
نوبخت در رشت:

۲۴۴۰ میلیارد تومان کمک معیشتی به خانوارها پرداخت شد

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور از پرداخت ۲ هزار ۴۴۰ میلیارد تومان کمک معیشتی به ۱۷ میلیون و ۷۰۷ هزار خانوار ایرانی خبر داد و گفت: در حال حاضر یک جو بی‌اعتمادی نسبت به اقدامات دولت در کشور وجود دارد که بسیار زیانبار است.
۲۴۴۰ میلیارد تومان کمک معیشتی به خانوارها پرداخت شد

 محمد باقر نوبخت صبح امروز در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی که در سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد پرداخت ۲ هزار ۴۴۰ میلیارد تومان کمک معیشتی به ۱۷ میلیون و ۷۰۷ هزار خانوار ایرانی را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: شرایط عادی نیست و بزرگ‌ترین تحریم‌های تاریخ معاصر علیه کشور اعمال شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه صحبت از کسر اعتباری که برای حوزه دفاعی و امنیت کشور در لایحه بودجه سال ۹۹ در نظر گرفته شده به هیچ عنوان منطقی نیست عنوان کرد: سیستم‌های دفاعی و امنیتی کشور باید داعش و نظایر آن را رصد کنند بنابراین تضعیف اعتبارات این حوزه که برخی خواستار آن هستند امکان‌پذیر نیست.

نوبخت رقم اعتباراتی که برای آموزش و پرورش و طرح رتبه‌بندی معلمان برای سال آینده در نظر گرفته شد را ناکافی خواند و تصریح کرد: با تمام مشکلات و چالش‌هایی که در حوزه منابع و درآمدها با آن مواجه هستیم اعتباراتی را به این حوزه‌ها اختصاص داده‌ایم بنابراین کاهش بودجه این بخش‌ها به هیچ عنوان شدنی نیست.

وی برگزاری ۹ جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی در گیلان را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه باید با تمام توان جهت ایجاد ۲۶ هزار شغل برای جوانان بیکار استان تلاش کنیم ابراز داشت: رشد و توسعه اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی از جمله اهداف برگزاری جلسات ستادهای اقتصاد مقاومتی است که بستر تحقق این مؤلفه‌ها باید فراهم شود.

معاون رئیس‌جمهور از هدفگذاری ایجاد ۹۹۱ هزار فرصت شغلی در کشور با صرف اعتباری بالغ بر ۴۶ هزار میلیارد تومان توسط ستادهای اقتصاد مقاومتی سخن گفت و افزود: سهم گیلان از این اعتبارات هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان است که به موجب آن ۲۵ هزار و ۸۳۹ فرصت شغلی باید برای افراد بیکار استان ایجاد شود.

جانشین رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی در استان گیلان تحقق ایجاد حدود ۲۶ هزار شغل در گیلان را از دو مسیر سرمایه‌گذاری در طرح‌های تولیدی و سرمایه‌گذاری در طرح‌های عمرانی خواند و گفت: اعطای تسهیلات به بخش خصوصی و تشویق بانک‌های عامل برای حرکت در این سمت و سو از اهدافی است که این ستاد به دنبال تحقق آن است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور معرفی ۱۹۶ طرح اشتغالزا از سوی استانداری گیلان در بخش‌های خدمات، صنعت و کشاورزی به ستاد اقتصاد مقاومتی را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: طبق گزارش استانداری اگر به این طرح‌ها ۸۸۵ میلیارد تومان تسهیلات داده شود تا قبل از پایان سال حدود ۵ تا ۹ هزار شغل در گیلان ایجاد می‌شود.

نوبخت با بیان اینکه تاکنون به ۳۲ طرح اشتغالزایی گیلان مبلغی حدود ۱۱۵ میلیارد تومان پرداخت اعتبار انجام شده است خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مقدمات اجرا و تکمیل پروژه‌ها و زیرساخت‌های مورد نیاز آن‌ها فراهم شده امیدواریم در آینده کارها سرعت بیشتری بگیرند و تا پایان سال تعداد زیادی از طرح‌ها آماده بهره‌برداری شوند.

معاون رئیس‌جمهور مشخص بودن ریز شغل‌هایی که در استان گیلان با اجرای پروژه‌های اقتصاد مقاومتی ایجاد می‌شوند را برای اعتمادسازی امری لازم و ضروری اعلام کرد و ابراز داشت: دولت با وضعیت عدم اعتماد اجتماعی مواجه است و حتی کار به جایی رسید که برای اثبات حرف‌های خود درباره پرداخت کمک معیشتی از رسانه‌ها دعوت کرد.

وی حضور خبرنگاران رسانه‌ها در وزارت کار و رفاه اجتماعی و برقراری تماس با افرادی که کمک معیشتی دریافت کرده بودند را مورد اشاره قرار داد و گفت: این جو بی‌اعتمادی اصلاً خوب نیست و زیانبار است برای همین باید در حوزه اشتغالزایی نیز تلاش کنیم آمارها به صورت کاملاً شفاف و مشخص در اختیار همگان قرار گیرد.

جانشین رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی در استان گیلان با تأکید بر اینکه اگر برای ۲۶ هزار جوان گیلان تا پایان اجرای پروژه‌های مقاومتی شغل ایجاد نشود تک تک مسئولان ذیربط مقصر هستند اظهار داشت: مشکلات بودجه و اعتباری دولت بسیار زیاد است بنابراین انتظار داریم برای رفع همه این موانع همکاری‌های سازنده بین دستگاه‌ها شکل بگیرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اختصاص ۴۴۸ هزار میلیارد تومان در بودجه عمومی و تلاش دولت برای لحاظ کردن تمام نیازمندی‌های موجود در سال آینده را مورد تأکید قرار داد و گفت: ۱۰۵ هزار میلیارد تومان از بودجه کشور به صندوق‌های بازنشستگی اختصاص یافته و به هیچ عنوان هم این آمار و ارقام قابلیت تغییر و تعدیل ندارند.

نوبخت پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان دولت و اجرای سریع‌تر طرح تحول سلامت را در سال آینده از تأکیدات مهم دولت در بودجه ۹۹ دانست و عنوان کرد: پرداخت ۲۰ هزار میلیارد تومان به بازنشستگان کشور که اخیراً انجام شد نشان می‌دهد دولت با تمام انتقادات داخلی و فشارهای خارجی که به آن می‌شود برای خدمت به مردم مصمم است.

معاون رئیس‌جمهور پرداخت ۳۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای پروژه‌های عمرانی در سال آینده را با این حجم از تحریم‌ها کاری بی‌سابقه توسط دولت تلقی کرد و گفت: برای اجرای یکسری دیگر از طرح‌های عمرانی نیز ۴۳ هزار میلیارد تومان اسناد و اوراق مشارکت در نظر گرفته شده که در سال آینده پرداخت می‌شوند.

وی فروش ۴ هزار میلیارد تومان اسناد و اوراق در بازار توسط دولت جهت تأمین پول نقد اجرای پروژه ریلی مسیر رشت به انزلی را نمونه‌‌هایی از تلاش‌های بی‌وقفه دولت اعلام کرد و افزود: شرایط کشور عادی نیست و در بزرگ‌ترین تحریم‌های تاریخ معاصر به سر می‌بریم تا جایی‌که حتی به کودکان و بیماران پروانه‌ای ما هم رحم نمی‌شود.

جانشین رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی در استان گیلان صف کشیدن نخست‌وزیران و رؤسای جمهور بسیاری از کشورها برای انعقاد قرارداد با ایران پس از پایان مذاکرات دولت را مورد اشاره قرار داد و بیان داشت: برای ادامه مذاکره باید ابتدا تحریم‌ها برداشته شود از طرف دیگر دولت هیچ اقدامی را نیز بدون اجازه نظام انجام نمی‌دهد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه تا آخر همین ماه پول نقدی برای اجرای طرح‌های عمرانی استان گیلان تزریق می‌شود عنوان کرد: به زودی الهام‌ علی‌اف رئیس‌جمهور کشور آذربایجان به استان گیلان و رشت سفر می‌کند و امیدواریم روند اجرای پروژه ریلی رشت به آستارا نیز با تزریق اعتبارات مکفی سرعت بیشتری بگیرد.

نوبخت عدم تمرکز‌زدایی و تفویض یکسری اختیارات به استان‌ها برای اجرای سریع‌تر کارها را لازم و ضروری خواند و تصریح کرد: تا سال آینده همین موقع خلیج فارس و بنادر جنوب کشور باید از طریق ریل به دریای خزر و بندر کاسپین متصل شود از طرف دیگر توسعه کشتیرانی در شمال نیز از جمله اولویت‌های مورد نظر دولت است.

|
برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.