یکی از بزرگ‌ترین واکسن‌سازهای دنیا می‌شویم/ واکسن چینی در راه است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 39039
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۸ |
وزیر بهداشت:

یکی از بزرگ‌ترین واکسن‌سازهای دنیا می‌شویم/ واکسن چینی در راه است

وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات انجام شده جهت ساخت واکسن کرونادر کشور گفت: یکی از موثرترین واکسن های کرونای دنیا را در پاستور خواهیم ساخت و زودتر از واکسن‌های برکت و رازی به آن دست خواهیم یافت؛ چراکه فاز ۳ مطالعات بالینی را طی می‌کند و امیدواریم تا حداکثر اوایل اردیبهشت سال ۱۴۰۰ واکسن پاستور را به بازار آوریم.
یکی از بزرگ‌ترین واکسن‌سازهای دنیا می‌شویم/ واکسن چینی در راه است

دکتر سعید نمکی در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در استان قزوین با تشکر از همکاری مقامات این استان در کنترل اپیدمی کرونا، گفت: در مورد واکسن ما از ۳ مسیر از اسفند سال قبل این بحث را دنبال کردیم. ساخت داخلی را به شدت دنبال کردیم، خیلی‌ها این بحث را در مملکت جدی نمی‌گرفتند و آن را عملی نمی‌دانستند اما خودم تک تک افراد با انگیزه را دعوت کردم. خوشبختانه واکسن بنیاد برکت فاز اول مطالعات بالینی را با موفقیت بسیار بالا گذراند.

یکی از موثرترین واکسن‌های کرونا را در پاستور خواهیم ساخت

دستیابی به این واکسن از اوایل اردیبهشت ۱۴۰۰

وی ادامه داد: واکسن رازی اجازه مطالعات بالینی را گرفت و در شرف مقدمات اجرایش است. واکسن مجموعه وزارت دفاع از هفته آینده به بحث کلینیکال ترایال انسانی می‌رسد. همچنین با انتقال دانش فنی از کوبا که قبلا درمورد واکسن هپاتیت و پنوموکوک هم با آنها همکاری کردیم،   یکی از موثرترین واکسن های کرونای دنیا را در پاستور خواهیم ساخت و زودتر از واکسن‌های برکت و رازی به آن دست خواهیم یافت؛ چون فاز ۳ مطالعات بالینی را طی می‌کند و امیدواریم تا حداکثر اوایل اردیبهشت سال ۱۴۰۰ واکسن پاستور را به بازار بیاوریم.

وزیر بهداشت افزود: همزمان اقداماتی برای واردات واکسن صورت گرفت تا گروه‌های آسیب پذیر را زودتر واکسینه کنیم. واکسن کاری سیاسی در جهان است و کسی خارج از مرزها نمی‌گوید بدو بیا حراجش کردم و واکسن ارزان دارم، این خبرها نیست. یکی از منابع موثر که بالای ۹۱ درصد ایمنی زایی داشت مجموعه اسپوتنیک روسیه بود که وارداتش باهمکاری دوستان وزارت امور خارجه انجام شد.

برای اعتماد مردم گفتم اولین واکسن را جگر گوشه‌ام بزند

وی افزود: متاسفانه جو ناجوانمردانه‌ای ساخته شد، شاعر می‌گوید «ترسم از ترکان تیرانداز نیست، طعنه‌ ترآورانم می‌کشد». من وقتی خودم و آبرویم را به میان آوردم، فکر کردم شاید برای اعتماد بخشی به مردم باید جگر گوشه‌ام اولین کسی باشد که این واکسنی را بزند که شما نسبت به آن تردید ایجاد کردید. نامردی است که فکر کنیم خون ما از سایر افراد رنگین‌تر است و فرزندان چیزی استفاده کنند که مردم این سرزمین استفاده نمی‌کنند. خدا را شاهد میگیرم تاکنون یک قرص خارجی در خانه ام نبردم، فقط زمانی قرصی بود که در کشور ساخته نمی‌شد و برای مادرم می‌بردم. همانگونه که کت شلوار غیر دوخت وطن نپوشیدم. اگر چیزی خوب است برای همه خوب است و اگر چیزی بد است برای همه بد است.

نمکی ادامه داد: من به عنوان وزیر و وکیل حق ندارم فراتر از روستایی محروم سیستان و بلوچستان چیزی بخواهم، آنها ولی نعمت ما هستند. روزی در اوایل وزارتم راننده من در خیابان برای پیرمردی بوق زد و من گفتم شخصیت اویی است که پیاده می‌رود و نه من. شخصیت من را هم او به من داده است، مردم به ما عزت دادند، آنها ولی نعمت اند، ما بدون آنها هیچ نیستیم، شاعر می‌گوید «قطره دریاست اگر با دریاست، ورنه او قطره و دریا دریاست» و بدبخت کسی است که از خدا و مردم ببرد. برای جلب اعتماد گفتم اولین واکسن را جگر گوشه من بزند.

۳۰۰هزار دوز دیگر از واکسن روسی در راه ایران

واکسن چینی در راه است

نمکی تاکید کرد: ۳۰۰ هزار دوز دیگر از واکسن اسپوتنیک در راه است و منبع دیگر یک واکسن چینی به نام  ساینوفارم است که در راه داریم. امیدواریم تا قبل از عید گروه‌های آسیب پذیر را واکسینه کنیم.

وی ادامه داد: از سبد کووکس هم ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز خریدیم که از فوریه وارد می‌شود. ما بر حسب گروه‌های آسیب پذیر و اولیت‌دارها سند ملی واکسیناسیون کرونا آماده کردیم و هیچ کس به جز سن، بیماری ها و شغل در معرض خطر اولویتی بر دیگران ندارد.

تا ۳ ماه دیگر یکی از بزرگ‌ترین واکسن‌سازهای دنیا می‌شویم

واکسیناسیون گروه‌های آسیب پذیر تا شهریور ۱۴۰۰

وزیر بهداشت گفت: تا ۳ ماه دیگر یکی از بزرگ ترین واکسن سازهای دنیا می‌شویم و به همه جا صادر می‌کنیم،   چه من باشم و چه من نباشم این ریل گذاری صورت گرفته است. ما قول می‌دهیم تا شهریور آینده اکثر گروه‌های آسیب پذیر را واکسینه کنیم و  ان‌شاءلله اولین کشور دنیا باشیم که گروه آسیب پذیر را  واکسینه کردیم و تا سه ماه بعد ۷۰ درصد دیگری که باید زنجیره را قطع کنند واکسینه می‌کنیم.

کوچک‌ترین عارضه‌ای ببینیم، اجازه تزریق نخواهیم داد

وی افزود: بر سر این عهد هستیم که اگر کوچک ترین عارضه از هر واکسن خارجی یا داخلی ببینیم اجازه تزریقش را نخواهیم داد. ما اجازه ندادیم به اسم واکسیناسیون تست واکسن کشورهای خارجی بر مردم ما انجام شود و این کاری بود که برخی کشورهای همسایه کردند. اگر واکسنی آوردیم  شرط کردیم آزمایش آن در کشور دیگری انجام شده باشد و حتما باید بعد از طی ۳ فاز مصرف آن حداقل در ۵ کشور انجام شده باشد. امیدواریم شرمنده مردم و خون شهدا نشویم و با حمایت مردم و مسئولین ما هم در این راه سرافراز باشیم و افتخاراتی کسب کنیم.

وزیر بهداشت در جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در قزوین گفت: از همکاران عزیز سازمان هلال احمر، اصحاب رسانه، بزرگواران ستاد تبلیغات اسلامی، مردم فهیم استان قزوین، کسبه ارجمند که در این گرفتاری اقتصادی همراه بودند، امام جمعه محترم، دانشگاه علوم پزشکی قزوین و… که در این ایام در کنار ما بودند ممنونم. درود می‌فرستم به روح پر فتوح همه شهدا از شهدای انقلاب اسلامی، شهدای مدافع حرم تا شهدای مدافع سلامت که به هر سرزمینی می‌روم داغ جگرسوز این عزیزان را با خود به ارمغان می‌برم و تردید ندارم تا آخرین لحظه حیاتم این داغ را باید با خود حمل کنم.

۱۳ ماه است درگیر مقابله با کرونا هستیم

وی افزود: برخی آخرین روز بهمن ماه سال قبل را اولین روز مقابله ما با کرونا می‌دانند اما ما از اواخر دی ماه سال ۹۸ درگیر مدیریت کرونا هستیم و  بیان این حماسه در طول این ۱۳ ماه لازم است و ضرب آهنک تپش قلب ما با بالا و پایین رفتن منحنی استان‌ها جا به جا می‌شود. تمام کادر درمان در این ایام یک روز استراحت و آرامش نداشتند. به آبروی پیامبر و ائمه ان‌شاءالله در آینده نزدیک بر بیماری فائق آییم. آمده‌ام برای اینکه به عنوان یک خدمت گذار کوچک دست همکارنم را ببوسم و نیامدم که بازجویی کنم، آمدم تشکر و عرض ادب کنم و اگر کمکی از دستم برآید دریغ نکنم.

وی با اشاره به اینکه در ۱۳ ماه گذشته کرونا رنج‌های فراوانی به دنیا تحمیل کرد، افزود: اما معادلات مدیریتی جهان را هم به هم ریخت. به خاطر دارم در اولین روزهایی که ویروس قرار بود گرفتارمان کند، همکاران من برآورد می‌کردند اگر این طوفان رسید چگونه سختی‌ها را مدیریت کنیم‌ و من آنجا عرض کردم درست است که خزانه ما خالی است و در اوج ظالمانه‌ترین تحریم ها هستیم و من بارها گفتم هیچ روزی روز عاشورا نیست و سرزمینی سرزمین کربلا نیست اما ظلمی که در این ایام سخت بر ملت شریف ایران روا داشتند بعد از واقعه عاشورا بر قومی روا نداشتند. از  هر جای دنیا هرچه می‌خولستیم بیاوریم برای ما مشکل ایجاد می‌کردند، علی رغم آنکه آن دیوانه حاکم بر کاخ سفید ادعا می‌کرد برای دارو و تجهیزات منعی قائل نیستند اما بدانید این برادر کوچک شب‌های زیادی تا صبح راه می‌رفت و انتظار می‌کشید خبر خوش بدهند که پروازی به نفع ما مجوز گرفته و سپس خبر تلخ می‌دادند که آمریکایی ها جلوی آن را گرفتند. آنها منتظر بودند کشور در مدیریت کرونا به گل بنشیند و می‌دانستند این تنها فشاری است که می‌تواند علی رغم تمام محاسبات فشار وارد کند. اما آنها در محاسبات خود ندیده بودند که ما خدا، رهبری فرزانه و مهربان، دولتی محکم، مردمی صبور و حماسه و  شهدای دفاع مقدس را داریم، در دل شب دعای جانبازان دفاع مقدس را داریم و از همه مهم تر عزتی داریم که به عنوان عشق اهل بیت (ع) با خود همراه داریم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.