یکپارچگی سیستم‌های بانکی از حضور سوداگران جلوگیری‌ می‌کند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 66835
  پرینتخانه » اقتصادی, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۶:۴۲ |
مسعود محمدخانی، کارشناس بانکی:

یکپارچگی سیستم‌های بانکی از حضور سوداگران جلوگیری‌ می‌کند

مسعود محمدخانی، کارشناس بانکی در تشریح ضرورت انسداد حساب سوداگران بانکی و ارزی به خبرنگار «رسالت» عنوان کرد: در وهله نخست می‌بایست به بررسی دلایل ایجاد این نوع از نابسامانی‌ها در حساب‌های بانکی‌ بپردازیم چراکه پیدایش این افراد درگرو عواملی است که موجب سوءاستفاده شده است.
یکپارچگی سیستم‌های بانکی از حضور سوداگران جلوگیری‌ می‌کند

گروه اقتصادی 
مسعود محمدخانی، کارشناس بانکی در تشریح ضرورت انسداد حساب سوداگران بانکی و ارزی به خبرنگار «رسالت» عنوان کرد: در وهله نخست می‌بایست به بررسی دلایل ایجاد این نوع از نابسامانی‌ها در حساب‌های بانکی‌ بپردازیم چراکه پیدایش این افراد درگرو عواملی است که موجب سوءاستفاده شده است. وی افزود: در گام مبارزه و جلوگیری از حضور سوداگران می‌بایست عوامل پیدایش آن را مبرهن سازیم. اخلال در نظام بانکی به دست تبهکاران فرصت‌های مردم برای استفاده از مزایای بانکی را سلب می‌کند و منابع را در موقعیت‌های نامناسب از بین می‌برد. محمدخانی تصریح کرد: دلیل نخست این نوع از نابسامانی‌ها، نارکارآمدی‌های سیستم نظارتی است. بنابراین در پی ضرورت انسداد حساب سوداگران می‌بایست نظارت سیستم بانکی و اقتصادی را بیش‌ازپیش کنیم. 
کارشناس مسائل بانکی همچنین خاطرنشان کرد: افزایش نظارت اجاره نخواهد داد تا تبهکاران نظام بانکی از تسهیلات استفاده و از بازپرداخت آن امتناع کنند. ضرورت دارد سازوکارهای مدیریتی برای به حداقل رساندن فعالیت سوداگران از سوی بانک‌ها و سیستم‌های نظارتی به حداکثر برسد تا شاهد چنین روندی نباشیم. او اضافه کرد: امروزه در کشورهای اروپایی سازوکارهای مناسبی برای جلوگیری و کنترل حساب سوداگران درنظر گرفته‌شده است. بااتصال و یکپارچه بودن سیستم‌های نظام بانکی، تأمین اجتماعی و بازار می‌توانیم همانند سایر کشورها، از فعالیت تبهکاران بانکی جلوگیری کنیم. 
محمدخانی متذکر شد: بااتصال و یکپارچه بودن سیستم‌های نظام بانکی، تأمین اجتماعی و بازار می‌توان هزینه‌های ورود به صحنه جرم را برای سوداگران سنگین کرد. منظور از سیستم یکپارچه، سیستمی است که به‌صورت هماهنگ با کلیه بخش‌های اقتصادی کشور در ارتباط است. درحال حاضر بخش‌های مختلفی از نظام بانکی کشور همچون اعطای دسته چک از سیستم یکپارچه برخوردار شده‌اند. چنانچه دامنه این یکپارچگی گسترده شود، فعالیت سوداگران نیز کاهش خواهد یافت. 
  ضر‌ورت انسجام‌بخشی حساب‌های بانکی
وی اظهارکرد: یکی از موضوعات مهم در کنترل و جلوگیری از فعالیت سوداگران، پرداخت تسهیلات جدید است. پرداخت تسهیلات می‌بایست منوط به سابقه پرداختی افراد باشد. بنابراین می‌توان با اتکا به سابقه فرد، نوع فعالیت ‌و انگیزه آن را شناسایی کرد. او در پایان این گفت‌وگو 
بیان کرد: در برخی موارد افراد برای پرداخت تسهیلات گذشته، وام جدید دریافت می‌کنند تا بدهکاری پیشین خود را تسویه کنند. این‌یک چرخه باطل و ضرورت دارد تا از آن جلوگیری شود. این چرخه نه‌تنها برای افراد بلکه برای شرکت‌های وام‌گیرنده نیز صحیح نمی‌باشد. انسجام‌بخشی به حساب‌های بانکی از دیگر رویکردهای مبارزه با فعالیت سوداگران است. کنترل حساب‌های جاری در یک بانک ازجمله موارد انسجام‌بخشی است.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.