یکبار دیگر مُرد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 70819
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۹ |
سلمان رشدی مرتد، کسی‌که عمری است در دوزخ ترس زندگی می‌کند، در پی‌حمله‌ای؛

یکبار دیگر مُرد

سلمان رشدی، نویسنده مرتد کتاب آیات شیطانی‌وضعیت باثباتی به لحاظ جسمی ندارد.برخی منابع از احتمال هلاکت وی و برخی دیگر، از احتمال نابینا شدن و بروز معضلات شدید جسمی برای وی خبر می‌دهند.  نویسنده مرتد کتاب آیات شیطانی که به ساحت پیامبر اسلام (ص) اهانت کرده بود هنگامی‌که قصد سخنرانی در نیویورک را داشت موردحمله واقع شد.
یکبار دیگر مُرد

گروه بین‌الملل
سلمان رشدی، نویسنده مرتد کتاب آیات شیطانی‌وضعیت باثباتی به لحاظ جسمی ندارد.برخی منابع از احتمال هلاکت وی و برخی دیگر، از احتمال نابینا شدن و بروز معضلات شدید جسمی برای وی خبر می‌دهند.  نویسنده مرتد کتاب آیات شیطانی که به ساحت پیامبر اسلام (ص) اهانت کرده بود هنگامی‌که قصد سخنرانی در نیویورک را داشت موردحمله واقع شد.رسانه دولتی انگلیس بی‌بی‌سی گزارش داده سلمان رشدی در حال سخنرانی در یک مرکز آموزش غیرانتفاعی به نام مرکز «چوتوکوآ» در نیویورک بوده است.شاهدان عینی گزارش دادند مردی به سمت سلمان رشدی حمله‌ور شد و او را با مشت یا چاقو هدف قرار داد. پلیس ایالتی نیویورک در بیانیه‌ای تأیید کرده او احتمالا از ناحیه گردن هدف ضربه چاقو قرارگرفته است. 
 چه اتفاقی رخ داد؟
در این بیانیه آمده است: «ساعت ۱۱ صبح ۱۲ اوت ۲۰۲۲ یک مظنون مرد به سمت تریبون دوید و به رشدی و مصاحبه‌کننده حمله‌ور شد.رشدی ظاهرابراثر اصابت چاقو در ناحیه گردن زخمی شد و با بالگرد به بیمارستانی در آن ناحیه منتقل شد.»

این بیانیه تصریح کرده وضعیت سلمان‌رشدی هنوز نامشخص است. مظنون بازداشت‌شده است. ویدئویی که در فضای مجازی منتشرشده نشان می‌دهد که حاضران درصحنه به‌سرعت به سمت محل حادثه حرکت می‌کنند.
سلمان رشدی بعد از انتشار رمان موهن «آیات شیطانی» مصادف با سال ۱۳۶۷ هجری شمسی خشم مسلمانان را برانگیخته بود.
 او به همین دلیل به یک زندگی مخفی با شرایط سخت امنیتی روی آورده بود. حضرت امام خمینی (ره) بعد از انتشار این کتاب فتوای ارتداد وی را صادر نمودند. گفته می‌شود که در نخستین ماه‌های پس از انتشار آیات شیطانی و بالاگرفتن اعتراضات مسلمانان به محتوای  ضد دینی آن، سلمان رشدی در طول یک ماه بیش از پانزده بار محل سکونت خود را تغییر داد.دولت انگلستان که زمینه انتشار کتاب آیات شیطانی را فراهم کرده بود با صرف هزینه‌های فراوان مسئولیت حفاظت از جان او را  به عهده گرفته بود. وبگاه شبکه خبری الجزیره نوشته این نویسنده انگلیسی-هندی در آمریکا زندگی می‌کند و از مدت‌ها پیش تحت حفاظت قرار داشت. انگلیس در سال ۲۰۰۷ به سلمان رشدی جایزه داد که این اعتراض مسلمانان در سراسر جهان را به همراه داشت.رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند سلمان رشدی با بالگرد به بیمارستان منتقل‌شده است.روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از یک شاهد عینی گزارش داده سلمان رشدی مورد اصابت چندین ضربه چاقو قرارگرفته است.
روزنامه دیلی‌میل مدعی شده وی مورد اصابت ۱۰ یا ۱۵ ضربه چاقو قرارگرفته، درحالی‌که رسانه انگلیسی‌زبان دیگر نوشته وی مورد اصابت ۱۰ تا ۱۵ ضربه چاقو و مشت قرارگرفته است.افرادی که برای کمک به نویسنده مرتد ۷۵ ساله بالای سر او حاضرشده‌اند می‌گفته‌اند: «نبض دارد، نبض دارد.»
 غرب پاسخگوی توهین به مقدسات دینی باشد
نفرت مسلمانان جهان از سلمان رشدی، پس از انتشار کتاب موهن آیات شیطانی به نقطه اوج خود رسید.  هراندازه حمایت‌های تبلیغاتی غرب و رژیم صهیونیستی از اقدام سلمان رشدی بیشتر می‌شد، واکنش مسلمانان جهان نیز در این خصوص جدی‌تر می‌شد. نقطه اوج این واکنش‌ها، تظاهرات مسلمانان پاکستان در مقابل مرکز فرهنگی ایالات‌متحده آمریکا در اسلام‌آباد بود. این تجمع، با شهادت ۵ تن و مجروح شدن ۱۰۰ تن دیگر همراه شد. 

نمایندگان مجلس شورای ملی پاکستان نیز در دفاع از تظاهرکنندگان و در اعتراض به کشتار وحشیانه آن‌ها توسط نیروهای پلیس و دولت، جلسه مجلس را ترک کردند. شهادت جمعی از مسلمانان پاکستان، نقطه عطفی در مبارزات جهان اسلام علیه کتاب آیات شیطانی، سلمان رشدی و حامیان آن محسوب می‌شد. درست در چنین مقطع حساسی حضرت امام خمینی(ره) در تاریخ ۲۵ بهمن سال ۱۳۶۷ فتوای ارتداد و قتل نویسنده کتاب آیات شیطانی را صادر کردند. در این فتوا آمده بود:
«به اطلاع مسلمانان غیورسراسرجهان می‌رسانم، مؤلف کتاب آیات شیطانی که علیه اسلام وپیامبروقرآن تنظیم و چاپ و منتشرشده است، همچنین ناشران مطلع ازمحتوای آن، محکوم ‌به اعدام می‌باشند. ازمسلمانان غیور می‌خواهم تا درهرنقطه که آنان رایافتند، سریعا آن‌ها را اعدام نمایند تا دیگرکسی جرئت نکند به مقدسات مسلمین توهین نماید و هرکس دراین راه کشته شود، شهیداست ان‌شاءاللّه. ضمنااگرکسی دسترسی به مؤلف کتاب دارد، ولی خود قدرت اعدام آن‌را ندارد، اورابه مردم معرفی نماید تا به جزای اعمالش برسد.»
 حکمی که باید اجرا شود
حمایت گسترده جهان اسلام از  فتوای امام خمینی (ره)، وحشت سلمان رشدی و حامیان وی را برانگیخت. در خصوص این فتوای تاریخی نکاتی وجود دارد که لازم است موردتوجه و مداقه قرار گیرد،نخست این‌که بر اساس فقه پویای شیعه و بر مبنای ماهیت حکم صادره از سوی حضرت امام (ره)، این فتوا مقید به زمان و مکان خاصی نبوده  و در هر شرایطی قابل‌اجرا می‌باشد. این حکم و آثار و متعلقات آن تا به امروز به قوت خود باقی‌مانده و در آینده نیز باقی خواهد ماند. فراتر از آن، سلمان رشدی مرتکب جرمی بزرگ‌تر یعنی توهین به مقدسات اسلامی گردیده و به ساحت مقدس پیامبر عظیم الشان اسلام 

(صل‌الله علیه و آله) جسارت کرده است. بدیهی است که در چنین شرایطی فتوای حضرت امام خمینی و حکم تاریخی ایشان، معطوف به هر دو جرم نویسنده کتاب موهن آیات شیطانی می‌باشد : « ارتداد» و «ابراز کفر از طریق توهین به مقدسات اسلامی.»موضوع دیگر، به لزوم دفاع از حریم دین مبین اسلام و مرزهای عقیدتی آن از سوی
 «امت اسلامی» بازمی‌گردد. حضرت امام خمینی(ره) در این حکم امت اسلامی را مورد خطاب قرار داده و اجرای حکم را منوط به جامعه یا کشوری خاص از عالم اسلامی نفرموده‌اند.
 این رویکرد جامع‌الاطراف بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران برگرفته از نوع نگاه ایشان نسبت به مفاهیم والای امت اسلامی و جهان اسلام است.
 بر این اساس، دفاع از حریم عقیدتی و فکری اسلام، به‌مثابه دفاع از جان، مال و ناموس هر انسان مسلمانی واجب می‌باشد و امت واحده اسلامی در چنین شرایطی وظیفه‌دارند به‌مثابه اجزای یک پیکر، از حریم جوامع مسلمین«در ابعاد مختلف فکری و عملی»دفاع کنند.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.