یخ‌زدگی سیاستمداران اروپایی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 71968
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۱۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۶:۰۸ |
شوک گازی شرکت گاز پروم به ناتو

یخ‌زدگی سیاستمداران اروپایی

 سرانجام همان‌گونه که انتظار می‌رفت، نه‌تنها اتحادیه اروپا نتوانست با تحریم گازی روسیه اقدامی در راستای تغییر قواعد میدان نبرد در اوکراین صورت دهد، بلکه با پاتک روس‌ها در حوزه انرژی مواجه شده است. روسیه عرضه گاز از طریق یک خط لوله بزرگ به اروپا را متوقف کرد. به گفته برخی از کارشناسان، این اقدام به تشدید نبرد اقتصادی مسکو و اتحادیه اروپا و همچنین افزایش چشم‌انداز رکود و جیره‌بندی انرژی در برخی از ثروتمندترین کشورهای منطقه منجر خواهد شد.
یخ‌زدگی سیاستمداران اروپایی
گروه بین‌الملل
 سرانجام همان‌گونه که انتظار می‌رفت، نه‌تنها اتحادیه اروپا نتوانست با تحریم گازی روسیه اقدامی در راستای تغییر قواعد میدان نبرد در اوکراین صورت دهد، بلکه با پاتک روس‌ها در حوزه انرژی مواجه شده است. روسیه عرضه گاز از طریق یک خط لوله بزرگ به اروپا را متوقف کرد. به گفته برخی از کارشناسان، این اقدام به تشدید نبرد اقتصادی مسکو و اتحادیه اروپا و همچنین افزایش چشم‌انداز رکود و جیره‌بندی انرژی در برخی از ثروتمندترین کشورهای منطقه منجر خواهد شد. بنا بر اعلام شرکت گازپروم، غول انرژی دولتی روسیه، به دلیل عملیات تعمیر و نگهداری خط نورداستریم۱، از ۳۱ اوت تا سوم سپتامبر هیچ گازی به آلمان فرستاده نمی‌شود. پس از اعلام این خبر، داده‌های وب‌سایت اپراتور نورداستریم۱ ، جریان و میزان انتقال  گاز را صفر نشان دادند.
 نگرانی غربی‌ها تعبیر می‌شود!
براساس آنچه رسانه‌های غربی می‌گویند، دولت‌های اروپایی از این نگران‌اند که مسکو به تلافی تحریم‌های غرب علیه این کشور پس از حمله به اوکراین، قطعی گاز را تمدید کند. آن‌ها ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور  روسیه، را به استفاده از منابع انرژی به‌عنوان سلاح جنگی متهم کرده‌اند. مسکو چنین عملیاتی را تلافی نمی‌داند و اتهام‌های واردشده را رد می‌کند.محدودیت‌های بیشتر برای تأمین گاز اروپا بحران انرژی را تشدید خواهد کرد. این بحران قیمت‌ عمده‌فروشی گاز را نسبت به اوت ۲۰۲۱ به بیش از ۴۰۰ درصد افزایش داد و پیش‌بینی می‌شود که هزینه‌های زندگی را برای مصرف‌کنندگان و مشاغل به‌شدت بالا ببرد.بااین‌حال بر همگان مسجل است که مسکو از سلاح گاز برای تنبیه بازیگران ناتو ( که اکثرا عضو اتحادیه اروپا هستند) استفاده می‌کند. این در حالی است که به دلیل طولانی‌تر شدن نبرد اوکراین و افزایش مخالفت افکار عمومی غرب با حمایت‌های مستمر اروپائیان از کی‌یف  و دولت زلنسکی ، مدیریت صحنه نبرد از دست واشنگتن و لندن ( به‌عنوان دو عضو خواهان ادامه نبرد اوکراین) خارج شده است. 
 شوک جنگ اوکراین به ژرمن‌ها
روسیه، در حالی تصمیم به توقف ارسال گاز به اروپا از طریق خط لوله گازی نورد استریم ۱ کرده است که کشورهای اروپایی تأثیر مستقیمی از جنگ اوکراین پذیرفته‌اند. در آلمان، تورم در ماه اوت به بالاترین سطح در ۵۰ سال گذشته رسید و خانوارها بازهم خود را برای افزایش مبلغ قبوض انرژی آماده می‌کنند.نورداستریم۱ ماه گذشته نیز به دلیل تعمیر و نگهداری ۱۰ روز فعالیت خود را متوقف کرد. مسکو که عرضه گاز از طریق نورداستریم۱ را در ماه ژوئن به ۴۰ درصد و در ژوییه به ۲۰ درصد کاهش داد، تحریم‌ها را عامل بروز مشکل برای تعمیر و نگهداری این خط انتقال می‌داند و می‌گوید که در نصب تجهیزات با مشکل مواجه شده است.این در حالی است که رابرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان، اوایل این ماه گفت که نورد استریم کاملا عملیاتی است و علی‌رغم آنچه مسکو ادعا می‌کند، هیچ مشکل فنی وجود ندارد.روسیه از زمان تهاجم به اوکراین، عرضه گاز به بلغارستان، دانمارک، فنلاند، هلند و لهستان را به‌طور کامل قطع کرد و انتقال گاز از سایر خط لوله‌ها را هم کاهش داد.کاهش جریان گاز از طریق نورداستریم، تلاش‌ها در سراسر اروپا برای پر کردن تأسیسات حیاتی ذخیره‌سازی گاز با هدف گذراندن سرمای زمستان را پیچیده کرده و نگرانی دولت‌ها از این است که روسیه جریان انتقال گاز را کلا متوقف کند.این نگرانی در حال تعبیر شدن است.
 چالش بازی آمریکا-انگلیس برای اروپا
به نظر می‌رسد با قطع گاز اروپا و تحرکاتی که طی روزهای اخیر از سوی مسکو در این خصوص صورت گرفته است، طی روزهای آتی شاهد پررنگ‌تر شدن شکاف‌های داخلی میان اعضای ناتو خواهیم بود. در یک‌سوی ناتو، بازیگرانی مانند آمریکا، انگلیس و لهستان قرار دارند که خواستار ایجاد گره‌های کور راهبردی در اطراف روسیه( ازجمله اوکراین ) هستند. بازیگرانی که اصرار دارند نبرد ادامه پیدا کند. اگرچه برخی منابع غربی معتقدند که اعمال تحریم‌های مشترک ضد روسی توسط آمریکا- اروپا پس از وقوع جنگ اوکراین منجر به تقویت پیوندهای ترنس آتلانتیکی در ذیل ساختار ناتو شده است؛ اما امتناع برخی از اعضای پیمان آتلانتیک شمالی در قبال اعمال تحریم‌های مربوط به حوزه انرژی علیه روسیه این پیام را داد که پیوندهای درون آتلانتیکی شکل‌گرفته میان آمریکا و اروپا در بحبوحه جنگ اوکراین چندان مطلق و محکم نیست.فراتر از آن، بسیاری از اعضای ناتو نسبت به رویکرد واشنگتن و لندن(دو عضو اصلی ناتو) در شکل‌گیری نبرد اوکراین شدیدا   ناراضی هستند. به‌عنوان‌مثال، مقامات آلمانی در مواضع پنهان خود معتقدند که آمریکا و انگلیس، خاک اروپا را به‌صورت عامدانه به میدان نبرد روسیه و اوکراین تبدیل کرده‌اند. فراتر از این مسئله، با عقب‌نشینی نسبتا قطعی اوکراینی‌ها از پیوستن به ناتو ، عملا روسیه به یکی از مهم‌ترین خواسته‌های خود در منازعه با آتلانتیکی‌ها دست پیدا کرده است. این به بی‌نتیجه بودن صرف میلیاردها دلار هزینه امنیتی، نظامی و اقتصادی از سوی غرب در این بزنگاه بوده است. در چنین شرایطی اصرار واشنگتن و لندن به دولت زلنسکی و ارتش اوکراین مبنی بر نبرد با روسیه، وضعیت را تا حدود زیادی در درون ناتو آشفته ساخته است. تشدید تنش‌ها بر سر انرژی و انتقال گاز به‌طور طبیعی سبب می‌شود تا بازیگران اروپایی ریسک‌پذیری بیشتری در این خصوص حس کنند.در چنین شرایطی تنفس مصنوعی آمریکا و انگلیس به کی‌یف نیز نمی‌تواند در حل‌وفصل معادلات میدان نبرد به سود اوکراین مؤثر باشد. بنابراین یکی از اصلی‌ترین اهداف روس‌ها از ارسال سیگنال‌های سلبی و بازدارنده در خصوص انتقال گاز به اروپا، تشدید شکاف‌های درون آتلانتیکی در جنگ اوکراین می‌باشد. همان‌گونه که اشاره شد مخالفت اکثر شهروندان اروپایی با استمرار جنگ اوکراین به سبک و سیاق فعلی و استقبال آن‌ها از مذاکرات دیپلماتیک برای پایان نبرد، موضوعی است که قدرت مانور لندن و واشنگتن را در ادامه مسیر منازعه محدود خواهد ساخت.ازاین‌رو می‌توان گفت که روسیه در مقطعی حساس و تعیین‌کننده   از سلاح انرژی و گاز خود در برابر ناتو استفاده کرده است. نتیجه این بازی هر چه باشد، به سود لندن و واشنگتن نخواهد بود….
|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.