گشایش بورسی از جنس حقوقی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 28565
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۸:۱۹ | 574 بازدید |
بررسی اثرات ورود حقوقی ها به بازار سرمایه؛

گشایش بورسی از جنس حقوقی

بازار سرمایه بعد از ریزش‌های شدید یا به‌نوعی اصلاح خود چند روزی مجددا در دور صعودی قرار گرفت اما بعد از تعطیلات چندروزه هفته پیش که انتظار می‌رفت دوباره شاخص در مدار صعودی قرار بگیرد، به رنگ قرمز در آمد.
گشایش بورسی از جنس حقوقی
گروه اقتصادی
بازار سرمایه بعد از ریزش‌های شدید یا به‌نوعی اصلاح خود چند روزی مجددا در دور صعودی قرار گرفت اما بعد از تعطیلات چندروزه هفته پیش که انتظار می‌رفت دوباره شاخص در مدار صعودی قرار بگیرد، به رنگ قرمز در آمد. در شرایط فعلی، ابهامات و ریسک‌های موجود فضای گنگی را بر معاملات سهام حاکم کرده است و این موضوع سبب شده تا معامله‌گرانی که از رفتار تحلیلی‌تری بهره ‌می‌برند، در حالت انتظاری قرار گیرند، اما تازه‌واردانی که درپی رشد پرشتاب شاخص طی ماه‌های گذشته به بازار واردشده‌اند، با افت‌وخیزهای اخیر تمایل به فروش سهام پیداکرده‌اند. در حال حاضر دید کوتاه‌مدت میان معامله‌گران بازار حاکم شده که بر شدت نوسانات بازار افزوده است و این مسئله از عدم قطعیت‌ها و نا اطمینانی به روند آتی بازار سرچشمه می‌گیرد.
در پی بروز این مسئله رئیس سازمان بورس خبر از بازارگردانی جدی سهامداران عمده و حقوقی برای متعادل کردن بازار از ابتدای این هفته داد و این اقدام را در بلندمدت به نفع بازار سرمایه و نقد شوندگی در آن دانست. 
در شرایط بی‌ثباتی در بازار سرمایه که با موجی از بی‌اعتمادی و عدم قطعیت روبه‌رو است، به نظر می‌رسد ورود حقوقی‌ها می‌تواند از شدت میزان فروش سهام که اکنون وجود دارد، بکاهد، اما نمی‌توان با قطعیت امید داشت که حضور جدی آنان در بازار بتواند جلوی میزان بالای فروشی که اکنون در بازار شکل‌گرفته است را بگیرد. حال باید منتظر ماند و دید در فرآیند جدید بازار گردانی که باهدف افزایش رونق بازار و تسهیل نقد شوندگی آغازشده است، می‌توان نتایج مثبتی را در بازار مشاهده کرد یا خیر.
محمدرضا کاشفی نیشابوری، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با «رسالت»، با اشاره به روند فروش و تشکیل صف‌های طویل برای آن گفت: زمانی که سیل می‌آید دولت هم نمی‌تواند آن را کنترل کند. ماهیت نقدینگی در کشور هم مانند سیل عمل می‌کند. اگر جریان نقدینگی به بازار وارد شود، دولت و نهادهای نظارتی که بازارها را مدیریت می‌کنند باید در صورت خروج نقدینگی از بازار، توان مدیریت آن را داشته باشند، اما دولت تشویق به سرمایه‌گذاری کرد بدون آنکه ظرفیت‌های بازار را بسنجد.
وی افزود: عمق بازارهای سرمایه ما برخلاف دیگر کشورها، زیاد نیست و نقدینگی در بازار در جهت تولید جمع‌آوری نشد. دولت نتوانست به بازار عمق بدهد و نقدینگی را صرف کارهای حقیقی‌تر کند. از سوی دیگر تعدادی سهامدار تازه‌وارد به بازار سرمایه وارد شدند که آموزش‌های جدی ندیده بودند و اقدام به کارهای هیجانی کردند. ضمن این‌که نا اطمینانی میان وزیر نفت  و اقتصاد و آزاد شدن بخشی از سهام عدالت، جریان سیل نقدینگی را به سمت فروش هدایت کرد. 
کاشفی نیشابوری ادامه داد: در این وضعیت عده‌ای از سهامداران که طی این مدت سودهای زیادی به دست آورده بودند از بازار خارج شدند و سهامداران تازه‌وارد هم با دیدن شاخص منفی اعتماد خود را از دست دادند و سهام خود را به فروش رساندند. بازار سرمایه در وضعیت فعلی یک روز تبدیل به‌صف خرید و روز دیگر تبدیل به‌صف فروش می‌شود و از هیچ منظری تبعیت نمی‌کند. 
وی با اشاره به این‌که بازار وارد فاز اصلاحی شده که نا اطمینانی سهامداران را بیشتر کرده است، افزود: عده‌ای در این وضعیت دچار ضرر می‌شوند. دولت اگر می‌خواهد از بازار سرمایه حمایت کند، باید آن را بدون هیاهو انجام دهد و مردم نتیجه را در عمل ببینند و امیدوار شوند. وقتی به سهامداران امیدواری داده می‌شود و هیچ اتفاقی نمی‌افتد منجر به عدم اعتماد در آن‌ها می‌گردد. 
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به پرداخت وام به حقوقی‌ها در راستای حمایت از بازار گفت: اکنون این نگرانی وجود دارد که دولت به تعدادی از حقوقی‌ها وام می‌دهد تا اقدام به جمع‌کردن بازار کنند. اگر دولت بخواهد با پرداخت وام صرفا شاخص را بالا نگه دارد، باعث افزایش نقدینگی می‌شود که نتیجه آن ایجاد تورم است و دود آن به چشم مردم می‌رود. 
وی پیش‌بینی خود از وضعیت بازار سرمایه را برای روزهای آتی این‌طور بیان کرد: وضعیت بازار بستگی به دریافت سیگنال سهامداران مبنی بر قدرت دولت در مدیریت بازار دارد. روند مثبت در بازار باعث می‌شود سهامداران آن را فرصتی برای فروش بدانند، زیرا نسبت به وضعیت بازار بی‌اعتماد شده‌اند. تا موقعی که نا اطمینانی وجود دارد، روند مثبت در بازار پایدار نمی‌شود مگر زمانی که قیمت‌ها به سطحی از جذابیت برسند که ازنظر عده‌ای از خریداران تازه‌وارد، برای خرید جذاب باشند و به سراغ خرید سهام بروند. 
کاشفی نیشابوری یادآور شد: هنوز قیمت‌ها به‌اندازه‌ای نیست که سهامداران را برای خرید تحریک کند. فعلا  تا زمانی که سهامداران حمایت مؤثر دولت را نبینند و قیمت‌ها به سطح جذاب برسد، روند مثبت موقتی را تجربه خواهیم کرد تا بازار به تعادل قیمتی برسد. البته اصلاح بازار  جزئی از آن است زیرا شاخص در ماه‌های گذشته چندین برابر شده است و این‌که خود را اصلاح کند اتفاق عجیبی نیست و این مسئله در همه بازارهای دنیا رایج است. 
وی با اشاره به ورود حقوقی‌ها و سهامداران عمده برای متعادل شدن شرایط بازار گفت: ورود حقوقی‌ها از شدت فشار فروشی که اکنون وجود دارد، می‌کاهد. اکنون وضعیت خروج نقدینگی از بازار مانند سیلی است که شاید با ورود حقوقی‌ها به‌صورت موقتی شاخص را مثبت کند، اما وقتی جهت نقدینگی در جهت تولید نباشد حمایت حقوقی‌ها هم فرصت خروج ایجاد می‌کند، ضمن این‌که اگر دولت با پرداخت وام به مجموعه‌های حقوقی بخواهد بازار را حفظ کند، آسیب جدی در درازمدت ایجاد خواهد شد. 
کاشفی نیشابوری، بازار سرمایه را چندوجهی دانست و افزود: اخبار و بازارهای موازی در وضعیت بازار دارای اهمیت هستند و همه آن‌ها بر تصمیم‌گیری سهامداران برای سفارش خرید یا فروش تأثیر می‌گذارند. سهامداران همه در یک کشتی نشسته‌اند و فروش همه سهام در مدت کوتاه مانند سوراخ کردن کشتی توسط سرنشینان است. اگر همه سهامداران به موج فروش بازار دامن بزنند و سرعت ریزش آن بیشتر شود، درنهایت همه با یکدیگر متضرر می‌شوند. 
حقوقی‌ها،حامیان قابل اتکایی برای سهامداران کوچک نیستند
حمید محمدی دیگر کارشناس بازار سرمایه نیز با اشاره به حضور حقوقی‌ها در بازار به «رسالت» عنوان کرد: در ماه‌های اخیر با داغ شدن مباحث بورسی در رسانه‌های جمعی و توصیه‌ها برای ورود به این بازار، خیل عظیمی از حقیقی‌ها به سمت تالار شیشه‌ای و البته کارگزاری‌ها سرازیر شدند  درحالی‌که متأسفانه از ریسک‌های حضور در بورس  و درخطر بودن اصل سرمایه‌ها کمتر صحبت شد. سهامداران چه حقیقی باشند و چه حقوقی، با پذیرش مخاطرات ورود به بازار سرمایه و علم به این موضوع که احتمال کسب سود در این بازار با توجه به ریسک‌ها بالاتر است، اقدام به انجام معامله کرده‌اند و اکنون متضرر شده‌اند.
وی با اشاره به ورود و حمایت حقوقی‌ها از بازار سرمایه بیان کرد: تجربه تاریخی در بازار سهام نشان می‌دهد که حقوقی‌ها بدون ابزار لازم، هیچ‌گاه نتوانسته‌اند حامیان قابل اتکایی برای سهامداران کوچک باشند. تصور این‌که حقوقی‌ها که بعضا تیم‌های تحلیلی قدرتمندی در اختیاردارند  بدون در نظر گرفتن صرفه و صلاح خود اقدام به خرید کنند، نمی‌تواند تصور صحیحی باشد .
محمدی اضافه کرد: آنچه مشخص است  خروجی جلسات متعدد حقوقی‌ها با ارکان بازار سرمایه چه در ریزش قیمت‌ها در سال‌های گذشته و چه در روزهای اخیر، با تصور سهامداران جدیدالورود و حقیقی انطباق زیادی ندارد و در بهترین حالت به یک نوسان بسیار کوتاه‌مدت محدود می‌شود.
این تحلیلگر بورس، بهترین مسیر حمایت از بازار را توانمند کردن شرکت‌های فعال در بازار سهام با مقررات زدایی از پروسه‌های زمانبر افزایش سرمایه در این شرکت‌ها دانست و افزود: بازار در ماه‌های اخیر با جذب سرمایه‌های کلان، نشان داده که نیاز اساسی به ابزار و ساختارهای جدید دارد. این در حالی است که مجوز برای تأسیس نهادهای مرتبط و درگیر با بازار سهام ازجمله کارگزاری‌ها و شرکت‌های تأمین سرمایه در کنار تجهیز متناسب ساختارها با تعداد فعلی سهامداران از مهم‌ترین اقدامات در جهت توانمند کردن آن‌هاست. 
|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.