گروکشي پمپئو از مقامات اروپايي - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 3533
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۸:۵۳ | 832 بازدید |
تحليل رسالت از گزارش يورو نيوز

گروکشي پمپئو از مقامات اروپايي

گروکشي مقامات آمريکايي از سران اتحاديه اروپا و منطقه يورو وارد فاز تازه اي شده است! انفعال مقامات اروپايي مانند مرکل و ماكرون در برابر اقدامات آمريکا و همراهي آنها با موضوعاتي مانند اقدامات ضد برجامي و ضد ايراني دولت ترامپ در تشديد اين روند موثر بوده است.
گروکشي پمپئو از مقامات اروپايي

گروکشي مقامات آمريکايي از سران اتحاديه اروپا و منطقه يورو وارد فاز تازه اي شده است! انفعال مقامات اروپايي مانند مرکل و ماكرون در برابر اقدامات آمريکا و همراهي آنها با موضوعاتي مانند اقدامات ضد برجامي و ضد ايراني دولت ترامپ در تشديد اين روند موثر بوده است. با اين حال به نظر مي رسد، وزير امور خارجه ايالات متحده آمريکا به صورت مشخص از سوي ترامپ ماموريت پيدا کرده است که “همراهي نسبي اروپا” با سياست‌هاي ضد ايراني دولت ترامپ را به “همراهي مطلق” تبديل کند.سفر جديد پمپئو به کشورهايي مانند آلمان، سوئيس و انگليس در همين راستا صورت خواهد گرفت.
چنانچه يورونيوز گزارش داده است،در حالي که مقامات ارشد اتحاديه اروپا بر روي برگزاري انتخابات پارلماني اروپا و تبعات و نتايج آن متمرکز هستند، مايک پمپئو وزير امور خارجه ايالات متحده بار ديگر قصد دارد براي رايزني در مورد ايران به آلمان، سوئيس و انگليس سفر کند. وزير خارجه آمريکا در سفر اوايل ماه مي خود به اروپا، به طور غير منتظره سفر خود را نيمه کاره رها کرد و در همان تاريخ به عراق سفر کرد.با اين حال، مايک پمپئو اين بار قصد دارد با استناد به رويکردي تهديد محور،سفر خود به قاره سبز را صورت دهد! اين در حالي‌است که طي سال‌هاي اخير، يعني از ابتداي سال ۲۰۱۷ ميلادي که دونالد ترامپ در راس معادلات سياسي و اجرايي ايالات متحده آمريکا حضور پيدا کرد ، اساسا رويکرد سياست خارجي دولت ترامپ در قبال مقامات اروپايي “تهديد محور” بوده است. حضور افرادي مانند جان بولتون و مايک پمپئو در کاخ سفيد اين روند را تقويت کرده است.
در اين ميان نکات و فاکتورهاي ديگري نيز وجود دارد که بايد نسبت به آنها توجهي ويژه داشت. نبايد فراموش کرد که نارضايتي ترامپ نسبت به عملکرد جان بولتون و مايک پمپئو در عرصه سياست خارجي ايالات متحده آمريکا وارد فاز تازه اي شده است. دونالد ترامپ نسبت به ناکامي پمپئو در دو سفر قبلي خود به سوچي و بروکسل همچنان خشمگين است . رئيس جمهور آمريکا طي روزهاي اخير، بارها نارضايتي خود در اين خصوص را به پمپئو منتقل کرده است. بر اين اساس، قرار بود سفر مجدد پمپئو به اروپا در اواسط ماه آگوست ( مرداد ماه ) صورت گيرد، اما استراتژيست‌هاي وزارت امور خارجه آمريکا به وي پيشنهاد کردند که برنامه ريزي سفر خود را براي روزهاي پس از مشخص شدن نتايج انتخابات پارلماني اروپا انجام دهد.
وزير امور خارجه ايالات متحده آمريکا در اين سفر قصد دارد کشورهاي اروپايي را مستقيما در خصوص افزايش حمايت‌هاي واشنگتن از جريان‌هاي ملي گرا و افراطي تهديد کند.پيش بيني مي شود که جريان راست افراطي، موقعيت خود را در انتخابات پارلماني اروپا بهبود بخشد. به عبارت بهتر، پمپئو قصد دارد از کشورهاي اروپايي بخواهد تا در ازاي کاهش سطح حمايت علني کاخ سفيد از جريان‌هاي راست افراطي اروپا، همکاري مطلق و مستقيمي با کاخ سفيد در قبال ايران داشته باشند. با اين حال، برخي کارشناسان غربي در خصوص موفقيت پمپئو در شکل دادن چنين معامله اي ترديد دارند. آنها معتقدند که خشم جريان‌هاي سنتي اروپا نسبت به مداخله غير مستقيم آمريکا در انتخابات پارلماني اروپا، مانع از آن مي شود تا پمپئو به راحتي بتواند خواسته خود را از کشورهاي اروپايي مطرح کند . مقامات اروپايي تاکنون در ملاقات‌هاي پنهاني خود، بارها نسبت به حمايت کاخ سفيد از گروه‌هاي ملي گرا در اروپا گلايه کرده اند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.