گره کور غربی‌ها در کی‌یف - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 74612
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۱ آبان ۱۴۰۱ - ۶:۱۷ |
تورم ناشی از جنگ اوکراین در بسیاری از کشورهای اروپایی همچنان درحال افزایش است

گره کور غربی‌ها در کی‌یف

نرخ تورم سالانه منتهی به سپتامبر گذشته در 9  کشور عضو اتحادیه همچنان تک‌رقمی باقی ماند و در مقابل، با افزوده شدن مجارستان، چهار کشور شاهد افزایش بالای ۲۰ درصدِ سطح عمومی قیمت‌ها هستند.اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) روز چهارشنبه اعلام کرد که نرخ تورم سالانه در منطقه یورو طی سپتامبر ۲۰۲۲ به ۹/۹ درصد رسید. این نرخ در ماه اوت ۹/۱ درصد و در سپتامبر سال گذشته میلادی ۳/۴ درصد بود.
گره کور غربی‌ها در کی‌یف
گروه بین‌الملل 
نرخ تورم سالانه منتهی به سپتامبر گذشته در ۹  کشور عضو اتحادیه همچنان تک‌رقمی باقی ماند و در مقابل، با افزوده شدن مجارستان، چهار کشور شاهد افزایش بالای ۲۰ درصدِ سطح عمومی قیمت‌ها هستند.اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) روز چهارشنبه اعلام کرد که نرخ تورم سالانه در منطقه یورو طی سپتامبر ۲۰۲۲ به ۹/۹ درصد رسید. این نرخ در ماه اوت ۹/۱ درصد و در سپتامبر سال گذشته میلادی ۳/۴ درصد بود.  این آمار موردتوجه بسیاری از تحلیلگران و روزنامه‌نگاران در سرتاسر اتحادیه اروپا قرارگرفته است. بر پایه این گزارش، نرخ تورم سالانه در اتحادیه اروپا از ۱۰/۱ درصد در ماه اوت به ۱۰/۹ درصد در ماه سپتامبر رسید، نرخی که در سپتامبر سال پیش ۳/۶ درصد گزارش‌شده بود.  بر اساس گزارش یورونیوز، گزارش یورواستات نشان می‌دهد که کمترین نرخ تورم سالانه در فرانسه (۶/۲ درصد)، مالت (۷/۴ درصد) و فنلاند (۸/۴ درصد) ثبت‌شده و در مقابل، بالاترین نرخ تورم سالانه در استونی (۲۴/۱ درصد)، لیتوانی (۲۲/۵ درصد) و لتونی (۲۲ درصد) گزارش‌شده است.
 آمارهایی که قابل‌تأمل است 
در مقایسه با اوت گذشته، نرخ تورم سالانه در۶ کشور ؛فرانسه، اسپانیا، قبرس، اسلوونی، استونی و ایرلند کاهش‌یافته، در کرواسی ثابت مانده و در ۲۰ کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا افزایش‌یافته است.بر پایه گزارش اداره آمار کمیسیون اروپا، در ماه سپتامبر، بیشترین سهم در نرخ تورم سالانه منطقه یورو با ۴/۱۹ واحد درصد مربوط به انرژی بوده و پس‌ازآن مواد غذایی، نوشیدنی الکلی و تنباکو (۲/۴۷ واحد درصد)، خدمات (۱/۸ واحد درصد) و کالاهای صنعتی (۱/۴۷ واحد درصد) قرار داشته است.
مطابق اعلام یورواستات، نرخ تورم سالانه در ایسلند، نروژ و سوئیس نیز در ماه گذشته میلادی به ترتیب به ۵/۹، ۷/۷ و ۳/۲ درصد رسید که این نرخ تنها در سوئیس کاهش‌یافته است. در همین حال، اداره انگلیس نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که نرخ تورم سالانه منتهی به سپتامبر گذشته در این کشور به ۱۰/۱ درصد رسیده که عبور آن از مرز ۱۰ درصد بیش از همه متأثر از بزرگ‌ترین جهش قیمت مواد غذایی از سال ۱۹۸۰ تاکنون بوده است. بر پایه این گزارش قیمت مواد غذایی و نوشیدنی‌های غیرالکلی در بریتانیا طی سپتامبر گذشته ۱۴/۵ درصد بالا رفته و بالاترین سهم را در دورقمی شدن نرخ تورم سالانه ۹/۹ درصدی اعلام‌شده در ماه اوت داشته است.
 شکاف دولت-ملت در اروپا 
گزارش یورونیوز و دیگر رسانه‌های غربی به‌وضوح نشان می‌دهد که شهروندان اروپایی و معیشت روزمره آن‌ها تحت تأثیر جنگ اوکراین قرارگرفته است.در چنین شرایطی اکثر نظرسنجی‌ها می‌گوید که شهروندان کشورهای مختلف اروپایی خواستار چینش میز مذاکره و روی آوردن به دیپلماسی جهت حل‌وفصل بحران جاری در اوکراین هستند اما بی‌مسئولیتی بازیگرانی مانند آلمان و فرانسه در برابر سیاست توسعه‌طلبی جنگ از سوی آمریکا و انگلیس، منجر به تشدید بحران و پیچیدگی آن شده است. فراموش نکنیم که در سه انتخابات اخیر اروپا، یعنی انتخابات سراسری مجارستان، سوئد و ایتالیا شاهد پیروزی سیاستمداران منتقد رویکرد اتحادیه اروپا در جنگ اوکراین بودیم .
بااین‌حال به نظرمی رسد سران اروپایی هنوز قصد دریافت پیام شهروندان خود را در قبال جنگ اوکراین ندارند. ساختار «دولت-ملت» سال‌هاست در اروپا بر هم ریخته و برخلاف ادعای سران اتحادیه اروپا، هرروز پیوند سیاستمداران اروپایی و شهروندان تحت تأثیر نادیده گرفته شدن مطالبات آن‌ها سست‌تر می‌شود.
 وقتی اوکراینی‌ها به سپر ناتو تبدیل می‌شوند 
نکته مهم‌تر اینکه قطعا استمرار جنگ اوکراین به سود مردم این کشور نیز نمی‌باشد! امروز در سال۲۰۲۲ میلادی، اوکراین تبدیل به یک زمین سوخته شده و حداقل ۱۵درصد از خاک این کشور در شرق و جنوب ازدست‌رفته است.حتی اگر جنگ اوکراین در همین لحظه پایان پیدا کند و آتش‌بس دائمی محقق شود، ده‌ها سال بازسازی خسارات ناشی از جنگ و احیای مناطق بحران‌زده و بافت جمعیتی این کشور به طول خواهد انجامید. این یعنی خسارت محض! اوکراین همه داشته‌های واقعی خود را در سراب عضویت در ناتو و اتحادیه اروپا از دست داد! فراموش نکنیم که این سراب را ولادیمیر پوتین و روس‌ها برای اوکراینی‌ها رقم نزده‌اند زیرا عضویت اوکراین در پیمان آتلانتیک شمالی و اروپای واحد درگرو تصمیم یا عدم‌تصمیم کاخ کرملین نیست! کسانی اوکراین را در این مسیر بازی داده‌اند که امروز در حال ارسال تسلیحات و پول به کی‌یف جهت ادامه جنگ و فرار از دیپلماسی هستند. قاموس سیاستمداران آمریکایی و اروپایی، هر کشور و سیاستمداری تاریخ‌مصرف معینی دارد و حتی استفاده ابزاری از آن نیز تابع نیازها و منافع آن‌هاست. در ماورای دلسوزی ظاهری رسانه‌های غربی برای اوکراین و ساکنان آن، یک گزاره پنهان اما ملموس در حال خودنمایی است: اوکراین در دید مقامات غربی، ارزش پیوستن به ناتو و اتحادیه اروپا را ندارد.
 خطای بزرگ اتحادیه اروپا
درست در سال ۲۰۱۴ میلادی، اتحادیه اروپا که از همان ابتدا دل‌خوشی نسبت به شکست انقلاب نارنجی اوکراین و حضور «ویکتور یانوکوویچ» رئیس‌جمهور شرق‌گرای این کشور در قدرت نداشت، با دریافت پالسی خطرناک از سوی آمریکا، بازی پیچیده‌ای  را در کی‌یف کلید زد تا از این طریق، قدرت مانور ناتو را در اطراف روسیه افزایش دهد.  وقوع درگیری‌های خونین در اوکراین و از دست رفتن کنترل این کشور توسط یانوکوویچ و تبدیل‌شدن کی‌یف به کانونی از آتش و خون، نتیجه این بازی مداخله‌جویانه بود.هیچ‌گاه در طول دوران پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابقه نداشت که مقامات روسی صراحتا از «تقابل نظامی با اروپا» در صورت گسترش ناتو به شرق سخن به میان آورند اما این اتفاق پس از سال ۲۰۱۴ میلادی رخ داد. با اصرار آمریکا و اعضای اروپایی ناتو در خصوص گسترش پیمان آتلانتیک شمالی به شرق، این تهدیدات روسیه وارد فاز عملیاتی  گردیده و درنهایت جنگ اوکراین آغاز شد. در حال حاضر، اروپائیان همچنان مشغول بازی در همان مدارخطرناک ( آن‌هم به‌صورت چشم‌بسته) هستند. تغییر نقشه امنیتی و استراتژیک اروپا براثر مواجهه مستقیم با روسیه، کابوسی است که یادآوری آن سران ناتو و اتحادیه اروپا را در جای خود میخکوب می‌کند….
|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.