گردشگری؛ لازمه به‌سازی چهره جهانی ایران - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 92370
  پرینتخانه » فرهنگی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۵ مهر ۱۴۰۲ - ۷:۱۳ |
تصویر مثبت از یک کشور سد راه سیاست‌های خصمانه علیه آن است

گردشگری؛ لازمه به‌سازی چهره جهانی ایران

ما در جهان تصویرها زندگی می‌کنیم؛ جهانی که افراد در آن پیش از آنکه حقایق و واقعیت‌های حول یک موضوع را باور کنند، تصویری در مورد آن در ذهن‌شان ساخته‌اند را قبول دارند و دوست دارند آنچه در مورد آن سوژه می‌شنوند نیز با تصویر ذهنی‌شان مطابقت داشته باشد.
گردشگری؛ لازمه به‌سازی چهره جهانی ایران
ما در جهان تصویرها زندگی می‌کنیم؛ جهانی که افراد در آن پیش از آنکه حقایق و واقعیت‌های حول یک موضوع را باور کنند، تصویری در مورد آن در ذهن‌شان ساخته‌اند را قبول دارند و دوست دارند آنچه در مورد آن سوژه می‌شنوند نیز با تصویر ذهنی‌شان مطابقت داشته باشد. وقتی به خیلی از مردم غرب آسیا بگویی آمریکا، اولین تصویری که در ذهن‌شان ایجاد می‌شود چیست؟ آسمان‌خراش‌هایی درهم‌تنیده و مدرن. هنگامی که به مردم اروپا نیز بگویی عراق، اولین تصویری که در ذهن‌شان می‌آید تصویری بیابان‌هایی زردرنگ و تفتیده از تابش خورشید است.
حال آنکه آمریکا علاوه‌بر آسمان‌خراش‌هایش واقعیت‌های دیگری نیز دارد و عراق علاوه‌بر بیابان‌های گسترده و خشک، ماجراهای دیگری در دل خود دارد. به جهت همین اهمیت تصویر اولیه است که کشورهای مختلف سعی می‌کنند آن را بهبود دهند. با صنعت سینما و تلویزیون، با صنعت خبر، با صنعت آموزش و خصوصا با صنعت گردشگری. گردشگری برای مردم جهان از یک کشور تصویری معتبر و ظاهرا بی‌واسطه می‌سازد و خود همین گزاره که یک کشور «توریستی» است، جاذبه زیادی به آن کشور می‌دهد. البته تصویر برساخته از سفرهای توریستی هم چندان با واقع منطبق نیست؛ چراکه جاذبه‌های گردشگری بخش کوچکی از یک کشور را تشکیل می‌دهند. اما به هر رو وقتی از کشوری با بهره‌گیری از توریسم، چهره‌ای جذاب و مثبت در اذهان عمومی شکل گرفت، ملت‌ها قضاوت نرم‌تری نسبت به آن کشور خواهند داشت. این یعنی سیاست‌های خصمانه دولت‌ها علیه آن کشور، از پشتوانه افکار عمومی کمتری برخوردار خواهد بود و سیاستِ بی‌پشتوانه مردم، سیاست ضعیفی خواهد بود. 
گردشگری مدت‌هاست که به عنوان یک وسیله قدرتمند برای تقویت تبادل فرهنگی، رشد اقتصادی و همکاری های بین المللی شناخته شده است. فراتر از پیامدهای اقتصادی آن، نقش گردشگری در شکل دادن به تصویر یک کشور و دیپلماسی در صحنه جهانی نمی تواند اغراق‌آمیز باشد. این گزارش به تأثیر چند وجهی گردشگری بر دیپلماسی عمومی می‌پردازد و بررسی می‌کند که چگونه کشورها به طور استراتژیک از صنایع گردشگری خود برای تقویت روابط بین‌المللی خود، ترویج دیپلماسی فرهنگی و ارائه تصویری مطلوب به جهان استفاده می‌کنند. جمهوری اسلامی ایران امروز می‌تواند گردشگری خود را در آغاز با استفاده از گردشگران منطقه‌ای بهبود ببخشد. ایران در منطقه‌ای گرم و خشک، جاذبه‌ای همچون شمال کشور را دارد که همچون اروپایی کوچک در منطقه خشن و بی‌آب غرب آسیاست. ایران همچنین اماکن مذهبی و مقدس متعددی دارد که می‌تواند سالانه پذیرای زوار شیعه بیشتری باشد. برای جذب گردشگران با دایره‌ای بزرگ‌تر از غرب آسیا، ایران باید به جد گسترش زیرساخت‌های گردشگری را جدی بگیرد. اما پیش از آن مهم‌ترین قدم برای گردشگری ایران، جا انداختن اهمیت این صنعت در فرهنگ و سیاست است. 
  گردشگری به عنوان یک منبع قدرت نرم
 گردشگری نشان دهنده نوعی قدرت نرم است که توسط جوزف نای تعریف شده است، جایی که جذابیت و جذابیت یک ملت بدون اجبار بر دیگران تأثیر می گذارد.  قدرت نرم در هسته خود به جای زور به جاذبه متکی است و گردشگری نمونه بارز آن است. کشورها از زیبایی‌های طبیعی، بناهای تاریخی و غنای فرهنگی خود برای جذب بازدیدکنندگان استفاده می کنند و حسن نیت و برداشت های مثبت از ملت خود را تقویت می کنند.  از این منظر، گردشگری به عنوان ابزاری قدرتمند برای دیپلماسی عمومی عمل می کند.
  تأثیر اقتصادی و دیپلماسی
 فواید اقتصادی گردشگری اغلب فوری ترین و ملموس ترین نتایج است.  گردشگران پول را به اقتصاد محلی تزریق می کنند، شغل ایجاد می کنند و رشد را تحریک  می کنند.  این وابستگی متقابل اقتصادی می تواند به بهبود روابط دیپلماتیک منجر شود زیرا کشورها مزایای متقابل گردشگری را می شناسند.  یک بخش گردشگری قوی می‌تواند به عنوان سنگ بنای مذاکرات و همکاری دیپلماتیک عمل کند و احساس رفاه مشترک را تقویت کند.
  تبادل فرهنگی و پل‌های دیپلماتیک
 گردشگری با تسهیل تعاملات مردمی، دیپلماسی فرهنگی را ارتقاء می دهد.  وقتی گردشگران خود را در یک فرهنگ خارجی غوطه ور می کنند، درک عمیق تری از شیوه زندگی محلی به دست می آورند.
  این گفت وگوی بین فرهنگی می تواند به درک عمیق تری از تنوع و پذیرش منجر شود.  هنگامی که بازدیدکنندگان با تجربه فرهنگی مثبت به خانه باز می گردند، به سفیران غیر رسمی برای کشور میزبان تبدیل می شوند و حسن نیت و تفاهم را ترویج می‌کنند.
  ایجاد شبکه‌های بین‌المللی
 گردشگری بستری را برای دولت ها فراهم  می کند تا شبکه ها و مشارکت های بین المللی را ایجاد کنند.  رویدادهای دیپلماتیک، کنفرانس‌ها و اجلاس‌ها اغلب با مقاصد توریستی همزمان می‌شوند و رهبران جهان را قادر می‌سازد تا در محیطی آرام و غیر رسمی ملاقات کنند.  چنین دیپلماسی غیررسمی می‌تواند اعتماد و همکاری بین کشورها را تقویت کند و راه را برای توافق‌های دیپلماتیک اساسی‌تر هموار کند.
  نمایش هویت ملی
 گردشگری به ملت ها این امکان را  می دهد که هویت ملی منحصر به فرد خود را در صحنه جهانی به نمایش بگذارند.  کشورها اغلب از میراث فرهنگی، مکان‌های تاریخی و شگفتی‌های طبیعی خود برای ارتقای یک تصویر متمایز استفاده می‌کنند.  یک کمپین گردشگری به خوبی ساخته شده می‌تواند تأثیری ماندگار ایجاد کند و درک شخصیت، ارزش‌ها و آرزوهای یک ملت را شکل دهد.
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.