گام بلند هنر در گام دوم انقلاب - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 82106
  پرینتخانه » فرهنگی, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۰۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۶:۴۵ |
جشنواره بین المللی فیلم مقاومت ،لبیک به بیانیه گام دوم است

گام بلند هنر در گام دوم انقلاب

«هنر آن است که بی هیاهوهای سیاسی و خودنمایی‌های شیطانی، برای خدا به جهاد برخیزد و خود را فدای هدف کند نه هوی، و این هنر مردان خداست» این جمله ای از معمار کبیر انقلاب اسلامی است که اگر آن را در کنار جمله ای دیگر از حضرت روح الله قرار دهیم که هنر را دمیدن روح تعهد در کالبد انسان‌ها می دانند ، می توان این نتیجه را برداشت کرد که هنر را می توان ظرفیتی عظیم و غیر قابل انکار در هر عرصه ای دانست. 
گام بلند هنر در گام دوم انقلاب
 علیرضا استرابی
«هنر آن است که بی هیاهوهای سیاسی و خودنمایی‌های شیطانی، برای خدا به جهاد برخیزد و خود را فدای هدف کند نه هوی، و این هنر مردان خداست» این جمله ای از معمار کبیر انقلاب اسلامی است که اگر آن را در کنار جمله ای دیگر از حضرت روح الله قرار دهیم که هنر را دمیدن روح تعهد در کالبد انسان‌ها می دانند ، می توان این نتیجه را برداشت کرد که هنر را می توان ظرفیتی عظیم و غیر قابل انکار در هر عرصه ای دانست. 
بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که در ۲۲ بهمن سال ۱۳۹۷ توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی ارائه شد، به زعم همه دلسوزان و علاقه مندان انقلاب اسلامی تنها مسیر رسیدن به آرمان های والای امامین انقلاب و زمینه سازی انقلاب جهانی مهدوی می باشد. 
محتوای این بیانیه روشنگرانه در عرصه های مختلف سیاسی، عقیدتی، فرهنگی، اجتماعی ، علمی و اقتصادی افق های فراوانی را پیش روی رهروان حقیقی و دلسوز انقلاب اسلامی قرار داد. 
بدون شک طی مسیر در گام دوم انقلاب اسلامی بدون توجه به مقوله فرهنگ و هنر اگر نگوییم غیرممکن است که هست؛ بسیار بسیار دشوار و با همراه تهدید ها و تحدید های متعددی است. 
رویدادهای فرهنگی و هنری اگر به صورت عالمانه و هدفمند طرح ریزی و اجرا گردند می توانند مسیر گام دوم انقلاب اسلامی را هموارتر و حرکت در این مسیر را پرشتاب تر کنند. 
در این میان جشنواره بین المللی فیلم مقاومت نیز از این قاعده مسثنی نیست و حتی می تواند نسبت به دیگر رویدادهای فرهنگی هنری نقشی پررنگ تر و اثرگذارتر را ایفا کند، چراکه موضوع آن یکی از مهم‌ترین اهداف پیش روی انقلاب اسلامی و یکی از برکات مطرح شده در بند هفتم بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با تیتر  «ایستادگی روزافزون در برابر قلدران و زورگویان و مستکبران جهان» است:  
«نماد پُرابّهت و باشکوه و افتخارآمیز ایستادگی در برابر قلدران و زورگویان و مستکبران جهان و در رأس آنان آمریکای جهانخوار و جنایتکار، روزبه‌روز برجسته‌تر شد. در تمام این چهل سال، تسلیم‌ناپذیری و صیانت و پاسداری از انقلاب و عظمت و هیبت الهی آن و گردن برافراشته‌  آن در مقابل دولت‌های متکبّر و مستکبر، خصوصیت شناخته‌شده‌  ایران و ایرانی به‌ویژه جوانان این مرز و بوم به‌شمار می‌رفته است. قدرت‌های انحصارگر جهان که همواره حیات خود را در دست‌اندازی به استقلال دیگر کشورها و پایمال کردن منافع حیاتی آنها برای مقاصد شوم خود دانسته‌اند، در برابر ایران اسلامی و انقلابی، اعتراف به ناتوانی کردند. ملّت ایران در فضای حیات‌بخش انقلاب توانست نخست دست‌نشانده‌  آمریکا و عنصر خائن به ملّت را از کشور برانَد و پس از ‌آن هم تا امروز از سلطه‌  دوباره‌  قلدران جهانی بر کشور با قدرت و شدت جلوگیری کند. »
هم نوایی بند شماره هفت بیانیه گام دوم را با هنر هفتم و جشنواره بین المللی فیلم مقاومت را می توان به فال نیک گرفت و برگزاری این جشنواره با سابقه چندین ساله و البته با رویکردی بدیع را می توان لبیکی از سوی اهالی فرهنگ و هنر به فرامین و توصیه های رهبر فرزانه انقلاب تلقی کرد. 
با نگاهی اجمالی به فراخوان جشنواره بین المللی فیلم مقاومت در هفدهمین دوره مصادیق این لبیک گویی به روشنی قابل رؤیت است. توجه ویژه به موضوعاتی از قبیل جهاد علمی و پیشرفت ، عدالت و مبارزه با فساد، عزت ملی ، سبک زندگی ایرانی اسلامی و … که همگی با عنایت و الهام از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به درستی جزءمحورهای اصلی فراخوان جشنواره بین المللی فیلم مقاومت قرار گرفته است. 
به زعم نگارنده قابل توجه ترین موضوع و محور جشنواره ، توجه ویژه به موضوع امید و امیدآفرینی است. موضوعی که در بیانیه گام دوم انقلاب از آن به ریشه ای ترین جهاد این روزهای پیش روی دلسوزان انقلاب اسلامی یاد شده است. موضوعی که هم در محورهای اصلی فراخوان و تحت عنوان « سینمای امید صادق؛ رستاخیز علم و فناوری و جلوه های امیدآفرین جبهه مقاومت» و هم در قراردادن جایزه ای ویژه به عنوان «جایزه ویژه امید بخش ترین فیلم» به زیبایی مورد توجه قرار گرفته است. 
بعون الله و نصره ؛ این لبیک اهالی فرهنگ و هنر به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی زمینه ساز هرچه  فراگیرتر شدن فرهنگ مقاومت در همه جوامع بشری گردد و به دنبال آن شاهد روزی باشیم که تحت لوای پرچم مهدوی، نهضت جهانی مستضعفین عالم به ثمر نشیند و لکه ننگ صهیونیسم بین الملل از صفحه روزگار محو گردد.
نویسنده : علیرضا استرابی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.