گام‌هاي چين بدون توجه به تهديدات آمريکا خواهد بود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 15796
  پرینتخانه » اقتصادی تاریخ انتشار : ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۸ |
جواد منصوري، سفير اسبق ايران در پکن:

گام‌هاي چين بدون توجه به تهديدات آمريکا خواهد بود

چين با مصرف روزانه 12 و نيم تا 13 ميليون بشکه نفت، دومين کشور مصرف‌کننده نفت جهان پس از آمريکا ست. آن‌ها قصد دارند با استفاده از استراتژي جديد در حوزه انرژي به قدرت نخست اقتصاد جهان تبديل شوند.
گام‌هاي چين بدون توجه به تهديدات آمريکا خواهد بود

چين با مصرف روزانه ۱۲ و نيم تا ۱۳ ميليون بشکه نفت، دومين کشور مصرف‌کننده نفت جهان پس از آمريکا ست. آن‌ها قصد دارند با استفاده از استراتژي جديد در حوزه انرژي به قدرت نخست اقتصاد جهان تبديل شوند ازاين‌رو قراردادهاي متنوعي را در حوزه سرمايه‌گذاري نفتي با کشورهاي مختلف جهان منعقد و پيوندهاي انرژي را با شرکاي خود گسترش داده اند. براي چين، حمايت از ايران در راستاي استراتژي گسترده‌تر مبني بر بهره‌برداري از بازارهاي صادراتي و گسترش سرمايه‌گذاري‌هاي جهاني محسوب مي‌شود اما با توجه به اين‌که تجارت چين با ايالات‌متحده بسيار بزرگ‌تر از تجارت با ايران است، پکن در حمايت از تهران همواره واشنگتن را مدنظر قرار خواهد داد. در راستاي اين موضوع، استيفن منوچين، وزير خزانه‌داري آمريکا به چين هشدار داد، در صورت ادامه خريد نفت از ايران، اين کشور توسط آمريکا تحريم خواهد شد. اکنون سؤال اين‌ است که تا چه اندازه چين در قبال اين تهديد ايالات‌متحده آمريکا کوتاه مي‌آيد.
جواد منصوري، سفير اسبق ايران در پکن دراين‌باره به «رسالت» گفت: «در شرايط فعلي به نظر مي‌رسد دولت چين متوجه است که اين تحريم يک‌جانبه و غيرقانوني نه‌تنها به ايران ضرر مي‌زند بلکه به دولت چين نيز به لحاظ اين‌که مجبور است تا براي تأمين انرژي خود به منابع ديگري متوسل شود هزينه‌هاي بيشتري همراه خواهد داشت.»وي افزود: «روابط ايران با چين در حدي محسوب مي‌شود که دولت چين بر روابط بلندمدت با ايران حساب مي‌کند درحالي‌که در روابطش با آمريکا کم‌وبيش متوجه هست که تحت تأثير دوره کوتاهي از مديريت فعلي اين سياست‌ها ديکته مي‌شود؛ بنابراين چين با شيب ملايم و اعلام‌نشده‌اي نظر آمريکا را اجرا نمي‌کند و به کار خود ادامه خواهد داد.»
سفير اسبق ايران در پکن تصريح کرد: «چيني‌ها معمولاً به‌گونه‌اي عمل مي‌کنند تا آمريکايي‌ها تحريک به اقدامات تهديدآميز نشوند. آن‌ها معروف هستند که بسيار کم از کلمه “نه” استفاده مي‌کنند اما کار خود را آرام انجام مي‌دهند.»
منصوري در پاسخ به اين سؤال که آمريکا چه واکنشي در قبال اين نوع رفتار چين از خود نشان مي‌دهد، گفت: «ايالات‌متحده ممکن است اقداماتي انجام دهد اما دولت چين امکاناتي براي جبران دارد به‌علاوه راه دور زدن و فرار از تحريم‌ها نيز وجود دارد بنابراين اين‌گونه نيست که آمريکا قادر باشد تا به‌طور کامل شرکت‌هاي چيني را تعطيل کند.»

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.