کنعانی: سفر رئیسی به چین جهشی در راستای اجرایی کردن برنامه ۲۵ ساله - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 81706
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۲ |

کنعانی: سفر رئیسی به چین جهشی در راستای اجرایی کردن برنامه ۲۵ ساله

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: سفر رئیس جمهور به چین می‌تواند جهش مناسبی را در اجرایی کردن برنامه‌ها و طرح‌های پیش بینی شده و مندرج در برنامه جامع همکاری ۲۵ ساله بین دو کشور ایجاد کند.
کنعانی: سفر رئیسی به چین جهشی در راستای اجرایی کردن برنامه ۲۵ ساله

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) ۲۴ بهمن ماه در نشست هغتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت.

وی در ابتدای این نشست سالروز شهادت امام موسی کاظم (ع) این مناسبت را تسلیت گفت. 

کنعانی چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را مجددا تبریک گفت و افزود: خوشبختانه حضو گسترده و پرشکوه آحاد ملت بزرگ ایران در جشن‌های پیروزی انقلاب خاصه در راهپیمایی‌های جشن ۲۲ بهمن که در همه شهرهای بزرگ و کوچک در پایتخت و دیگر شهرها و حتی در روستاها حضور گرم و پرشکوه و کم سابقه‌ای داشتند یک بار دیگر انسجام و وحدت ملی ملت ایران را در مقابل دیدگان همه جهانیان به تصویر کشید و نشان داد ملت ایران در همه حال به رغم سختی‌ها و دشمنی دشمنان و تبلیغات مسموم و سهمگین دشمنان علیه انقلاب و نظام همچنان در حمایت از کشور و نظام و آرمان‌های مترقی امام و حمایت از رهبری در وسط میدان هستند و در حمایت از استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی در طول ۴۴ سال گذشته از پیروزی انقلاب اسلامی همچنان در وسط میدان هستند و بر اصول انقلابی و آرمانی خود پافشاری می‌کنند. پیام محکمی است به کسانی که به دنبال بلوا و آشوب در ایران بودند و کسانی که کشور را آماج حملات مسموم خود قرار دادند و ان‌شاءالله پیام ملت را گرفته باشند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره سفر رئیس جمهور به چین اظهار داشت: سفر آقای رئیس جمهور در رأس هیأت عالیرتبه سیاسی و اقتصادی به چین تحول بسیار مهمی در حوزه مناسبات دوجانبه ایران و چین است. سفری که در پاسخ به دعوت رسمی رئیس جمهور چین از رئیس جمهور انجام خواهد شد و طبیعتا موضوعات مهم و مورد توجه دو کشور در حوزه‌های مختلف سیاسی،‌اقتصادیِ، تجاری و فرهنگی مورد تبادل نظر قرار خواهد گرفت. نفس انجام سفر رئیس جمهور از حوزه سیاسی و از منظر سیاسی حائز اهمیت ویژه است و نشانگر وجود فضای بسیار مناسب سیاسی در مناسبات دو کشورو است و تأکیدی بر وجود عالیترین اراده سیاسی نزد رهبران دو کشور برای گسترش مناسبات دوجانبه در حوزه‌های مورد علاقه با تاکید بر منافع مشترک است.

وی گفت: ظرفیت‌ها بین دو کشور در حوزه اقتصادی بسیار حائز اهمیت است. ما برنامه جامع همکاری‌های بلندمدت و ۲۵ ساله دو کشور را امضا کرده‌ایم و سفر رئیس جمهور به چین می‌تواند جهش مناسبی را در اجرایی کردن برنامه‌ها و طرح‌های پیش بینی شده و مندرج در این برنامه ایجاد کند. این برنامه به منزله یک نقشه راهی است که مسیر کلی و افق بلندمدت همکاری‌های دو کشور را ترسیم کرده و در این ارتباط توافقات متعددی آماده شده و در دست نهایی شدن است و اسناد خوبی در چارچوب این سفر بین دو کشور امضا خواهد شد.

کنعانی ادامه داد: برنامه جامع همکاری‌های دو کشور تا این مرحله نتایج خوب و ملموسی را به همراه آورده و جهش در حوزه مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور علیرغم تجریم‌های ظالمان از سوی آمریکا بر ملت ایران تحمیل شده بود نتایج اولیه و مثبت خوبی را تا الان به همراه داشت و شاهد رشد ملموس همکاری‌‌های اقتصادی و تجاری دو کشور بودیم.

وی گفت: در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۴ میلیارد دلار صادرات به چین داشتیم که نسبت به سال قبل ۵۸ درصد رشد داشته است. میزان واردات از چین در همین سال حدودا اندکی بیش از ۱۳ میلیارد دلار بوده و عموما در ۱۴۰۰ حدود ۴۳ درصد رشد در روابط اقتصادی و تجاری دو کشور شاهد بودیم چین مقصد اول صادراتی ایران و منشا‌ دوم واردات بود. ۷ سند با هدف تعمیق همکاری‌های اقتصادی و معدنی و صادراتی امضا کردیم امیدواریم با انجام سفر رئیس جمهور و مذاکرات و اسناد امضا شده شاهد برداشتن گام‌های بلندتری به سمت جلو در تامین منافع دو کشور در حوزه‌های مختلف باشیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره عدم دعوت از ایران برای شرکت در کنفرانس مونیخ گفت: به نظر می‌رسد نقض غرضی صورت گرفته  است. اگر هدف از برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ کمک به تعمیق امنیت در حوزه منطقه ای و جهانی است عدم دعوت از برخی از کشورها اقدامی گزینشی با انگیزه‌های سیاسی است و این  نشانگر تداوم رویکرد اشتباه در ارتباط با تحولات مربوط به ایران است و نقض غرض تلقی خواهد شد و این اقدام مغایر اصل بی طرفی است. به ویژه کشوری در قامت ایران که نقش مهم و تعیین کننده و غیرقابل انکاری در حوزه امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی دارد و این اقدام به معنای محاسبه غلط و استمرار رفتارهای غلط است.

کنعانی درباره تبادل زندانیان با آمریکایی‌ها نیز بیان کرد: آقای وزیر در این خصوص نکاتی که در حوزه رسانه قابل طرح بود مطرح کرد بارها گفتیم برای تبادل زندانیان به صورت غیرمشروط و بدون گره زدن موضوع با موضوعات دیگر آمادگی داریم و در این رابطه حسن نیت خود را عملی نشان دادیم با آزاد کردن یک زندانی دوتابعیتی با نگاه به وضعیت انسانی و رعایت حال ایشان که دچار بیماری هم بود. ایران نشان داد آماده است در بحث تبادل زندانیان در سریع‌ترین زمان ممکن این اقدام را با نگاه انسانی انجام دهد. متاسفانه اقدام متقابل و تشویق کننده ای از سوی دولت آمریکا شاهد نبودیم. موضع ایران در این رابطه واضح است. امیدواریم دولت آمریکا با این نگرش انسانی در حوزه عملی گام جدی و روشنی را برای اجرایی کردن این تبادل انجام دهد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره رایزنان اقتصادی اظهار داشت: قرار بود همکاری نزدیک و مشترکی با کمک وزارت صمت و دستگاه دیپلماسی صورت بگیرد. تاکنون در ارتباط با برخی کشورها و کشورهای دارای اولویت چنین اتفاقی رخ داده است و تعدادی از رایزنان بازرگانی تعیین شدند و در کشورهای حوزه ماموریتی مستقر شدند. در ارتباط با دیگر کشورها افراد تعیین شده‌اند و مراحل اداری و عزیمت زودهنگام در حوزه‌های ماموریتی تعیین شده در برنامه کار قرار دارد

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره رایزنی وزیر خارجه عراق با امیرعبداللهیان درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها و رایزنی فؤاد حسین با رابرت مالی درباره این مذاکرات اظهار داشت: در ارتباط با روند مذاکرات سیاست رسمی و اعلامی و عملی جمهوری اسلامی ایران کاملا روشن است. التزام به مسیر و میز مذاکره برای بازگشت همه طرف‌ها به برجام با اولویت مورد نظر ایران رفع همه تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه دولت و ملت ایران تحمیل شده است. ما در این چارچوب در مسیر مذاکرات حرکت کردیم و آنچه مربوط به ما بود توأم با حسن نیت انجام دادیم. ایران به مسیر مذاکره ملتزم است و طرف‌های مقابل و آمریکا در اجرای عملی آن چیزی که اعلام می‌کنند مایل به بازگشت به توافق هستند باید حسن نیت خود را در عمل نشان دهند و به مسیر مذاکره برگردند و به اجرای توافق بازگردند.

سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: با دولت آمریکا رابطه و گفت‌وگوی مستقمیی نداریم از همه ظرفیت‌‌های دیپلماتیک و مسیر دیپلماسی برای تحقق منافع ملی ایران به ویژه در بحث مذاکرات رفع تحریم‌ها استفاده می‌کنیم. دولت‌هایی در این رابطه با حسن نیت پیش از این ایفای نقش کردند و دولت‌هایی علاقه‌مند هستند با استفاده از ظرفیت مناسبات با دو طرف موضوع ایفای نقش کنند. هموراه از این تلاش‌های توأم با حسن نیت استقبال کرده و خواهیم کرد.

کنعانی یادآور شد: اگر دولت عراق مایل است نقشی ایفا کند حتما به اقدامات توام با حسن نیت این کشور دوست برادر و همسایه با اهتمام جدی نگاه می‌کنیم و از ظرفیت‌های دولت عراق استفاده خواهیم کرد.

* اظهارات فرافکنانه وزیر خارجه فرانسه

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار فارس درباره اظهارات وزیر خارجه فرانسه که خواستار اقدام جهانی علیه برنامه موشکی ایران شده است، گفت: فرافکنی‌ها را مردود می‌دانیم این گونه اظهارات و اظهارنظرهای فرافکنانه تاثیری در روند حل و فصل مسائل و اختلاف نظرها و سوءتفاهم‌ها بین ایران و طرف‌های اروپایی ندارد.

وی ادامه داد: طرح موضوعات انحرافی برای عدم تمرکز بر موضوعات اساسی است. فعالیت‌های موشکی ایران دفاعی و مبتنی بر حقوق قانونی ایران و عرف و موازین و مقررات بین‌المللی است و ارتباطی با موضوعاتی که احیانا طرف‌های غربی به ویژه در موضوعات مربوط به مذاکرات رفع تحریم‌ها بیان می‌کنند، ندارد.

وی درباره عفو رهبری در خصوص اتباع و شهروندان خارجی بازداشت شده در ایران گفت:‌ بازداشت اتباع و شهروندان خارجی به دلیل نقض قوانین  ملی و سرزمینی ایران صورت گرفته است. به طور طبیعی به دلیل نقض مقررات کشور ما مبتنی بر قوانین و مقررات ما چنین افرادی دستگیر و در این زمینه از سوی دستگاه قضایی احکامی راجع به آنها صادر شده است. چنین افرادی ا حقوق قانونی، انسانی و کنسولی خود برخوردارند و در ارتباط با عفو رهبر معظم انقلاب در ارتباط با شهروندان بازداشتی خارجی قوه قضاییه ایران مبتنی بر قوانین و اختیارات و صلاحیت‌های خودش تصمیم لازم را خواهد گرفت.

وی در پاسخ به سؤالی درباره مانور نظامی رژیم صهیونیستی و آمریکا اظهار داشت: رژیم صهیونیستی جدیت ایران را در پاسخ به اقدامات ضد امنیتی و تجاوزکارانه بارها و بارها دریافت کرده و طعم آن را چشیده است در ارتباط با اقداماتی که این رژیم در کنار دولت آمریکا انجام می‌دهد ادبیات ما واضح و رروشن است هرگونه اقدام ضد امنیتی علیه ایران از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی با توجه به اینکه دولت آمریکا متحد و حامی تمام عیار این رژیم است، آمریکا باید پاسخگو باشد. ادبیات ما واضح است.

کنعانی ادامه داد: هرگونه اقدام از هر منشأیی علیه امنیت ملی ایران با قاطعیت از سوی ایران پاسخ داده خواهد شد. اقدام از سوی هر واسطه‌ای صورت گیرد ایران هیچ تعلل و تردیدی در پاسخگویی به خود راه نخواهد داد. این رژیم باید به فکر وضعیت داخلی خود و شرایط نابسامان داخلی و تظاهراتی که بیش از ۶ هفته متمادی در داخل این سرزمین‌ها صورت می‌گیرد، باشد. این رژیم اگر بتواند همت کند با اقدامات آزادیخواهانه ملت فلسطین نه فقط در غزه و کرانه غربی بلکه در اراضی ۴۸ مقابله کند. این رژیم ناتوانتر از آن است که اقدام نظامی علیه ایران انجام دهد و جرأت چنین اقدامی را نخواهد داشت و طعم ضربات سخت ایران را قبلا چشیده است.

وی درباره انحلال اینستکس نیز گفت: نشانه دیگری از عدم التزام دولت‌های اروپایی به تعهدشان در مسیر جبران خروج غیرقانونی و یکجانبه آمریکا از برجام بود. در حالی که دولت‌‌های اروپایی ملتزم و متعهد شده بودند خروج یکجانبه آمریکا را جبران کنند و مکانیسم هایی از جمله اینستکس را تعریف کرده بودند متاسفانه دولت‌های اروپایی ملتزم به تعهد خود نبودند و اقدام لازم را انجام نداد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات فؤاد حسین وزیر خارجه عراق درباره مذاکرات ایران و عربستان اظهار داشت: نگاه ما تأکید بر استمرار مسیر دیپلماسی برای بازگرداندن روابط دو کشور مهم و مسلمان منطقه ایران و عربستان به ریل طبیعی خودش است. با نگاه مشترک دو کشور به ضرورت توجه و اهتمام به مسیر سیاسی از نقش دولت عراق در این رابطه استقبال شده بود و پنج دور مذاکره انجام شد در تکمیل روند گذشته و تکمیل روند سیاسی به نقش دولت عراق و اهتمام مسئولانه آن احترام قائلیم و از هرگونه اقدم مثبتی که دولت عراق بتواند انجام دهد و نقش مثبتی ایفا کند استقبال می‌کنیم و امیدواریم با توجه ه نقش آفرینی کشورهای دوست و از جمله عراق شاهد پیشرفت در مسیر مذاکرات ایران و عربستان در آینده باشیم.

سخنرانی وزیر خارجه در شورای حقوق بشر اطلاع رسانی شده و در زمان مقرر در این رابطه اطلاع رسانی خواهیم کرد

وی درباره حضور پرویز ثابتی رئیس ساواک در تجمع ضد انقلاب در آمریکا که سؤال یکی از خبرنگاران بود، گفت: دولت‌های مدعی حقوق بشر تبدیل به مأمن و ملجأ جنایتکاران شدند. فرد جنایتکاری با چنین سابقه‌ای در قلب کشور مدعی حقوق بشر حضور دارد و اگر پرونده اقدامات ضد ایرانی دولت آمریکا را فهرست کنیم فهرست عریض و طویلی خواهد بود. این هم یکی دیگر از نمادهای دشمنی دولت آمریکا با دولت و ملت ایران است. 

* سفر علی باقری به بیروت

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر علی باقری به لبنان نیز اظهار داشت: سفر به لبنان در تکمیل سفرهای منطقه‌ای و غیرمنطقه‌ای معاون سیاسی وزیر خارجه برای انجام مشورت‌های سیاسی و مشورت در حوزه‌های مورد علاقه بین ایران و کشورهای هدف صورت گرفته است. سفر به لبنان در تکمیل و استمرار روند انجام چنین سفرهایی است. لبنان جزو کشورهای دوست و مهم در حوزه منطقه‌ای ما به شمار می‌رود. هم موضوعات مهم دوجانبه‌ای داریم و لبنان به عنوان کشور مهم خط مقدم در مبارزه علیه رژیم صهیونیستی و حمایت از مردم مظلوم فلسطین کشور حائز اهمیتی است. با دوستان لبنانی از طیف‌های مختلف سیاسی گفت‌وگو داریم. فرصتی بود آقای باقری در مراسم افتتاح ساختمان جدید سفارت ایران و سالگرد پیروزی انقلاب حضور یابد و با مقامات لبنان دیدار و گفت‌وگو کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره سفر گروسی مدیرکل آژانس به تهران گفت: در ارتباط با آژانس مشورت‌های ایران و آژانس از طریق مجاری تعریف شده در خصوص موضوعات مشترک تبادل نظرها برقرار است و استمرار می‌یابد. ایران متعهد به همکاری با آژانس در چارچوب موافقتنامه جامع پادمان است و به صورت متقابل انتظار دارد آژانس با نگاه مبتنی بر همکاری و تفاهم با جمهوری اسلامی ایران از چارچوب فنی به روابط و گفت‌وگو با ایران نگاه کند و از مسیر فنی خارج نشود و از توسل به اظهارات و اقداماتی که شائبه سیاسی کاری یا اعمال فشار را به ذهن متبادر می‌کند دوری کند. 

* تعدادی از کشورهای اروپایی با محاسبات غلط سیاست نادرستی را علیه ایران در پیش گرفتند

به گزارش فارس، کنعانی درباره روابط با اروپا اظهار داشت: توسعه مناسبات با همه حوزه‌‌های جغرافیایی از جمله اروپا مدنظر ایران است. آمادگی داریم براساس منافع مشترک روابط گسترش یابد. روابط مسیر دو طرفه است و دو طرف دارد. زمانی اراده سیاسی مشترک شکل بگیرد می‌توانیم در خصوص تحقق گسترش مناسبات و برداشتن گام‌های به سمت جلو صحبت کنیم. متاسفانه کشورهای اروپایی و دقیق‌تر بگویم تعدادی از این کشورها با محاسبات غلط سیاست نادرستی را علیه ایران در پیش گرفتند. احترام متقابل، تساوی کشورها و عدم مداخله در امور داخلی دیگران، عدم توسل به فشار و ابزارهای اعمال زور، عدم در اختیار قرار دادن خاک کشور خودشان در اختیار مخالفان و معارضان دیگر کشورها جزو اصول و مبادی شناخته شده بین‌المللی برای تنظیم روابط بین کشورهای مستقل است. اعتراف به استقلال و حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها اصول شناخته شده بین‌المللی است. کشورهای اروپایی در شعار و گفتار بر این مبانی اصرار می کنند. انتظار داریم این کشورها به این اصول پایبند باشند متاسفانه این کشورها در چند ماه گذشته ملتزم به این اصول نبودند.

وی گفت: اروپا و چند کشور موثر اروپایی می‌توانند چشم خود را ببندند و نبینند و می‌توانند گوش‌های خود را بپوشند و نشوند. اروپا باید تصمیم درست بگیرد. در سمت درست تاریخ قرار بگیرد. سؤال ما این است اروپا از کدام دموکراسی صحبت می‌کند؟ آیا اروپا به مردم و رسانه‌های خود گفتند قریب ۳۰ میلیون نفر از مردم ایران در همه جای این کشور در حمایت از انقلاب خود از کشور و استقلال و حاکمیت خود بعد از ۴۴ سال در میدان حضور دارند. اروپا باید تصمیم بگیرد که در کدام بخش مردم ایران قرار دارد؟

کنعانی اضافه کرد:  آیا دموکراسی و تصمیمات مبتنی بر مسیر دموکراسی آیا در حوزه اتحادیه اروپا نیز اعمال می‌شود؟ آیا تصمیمات در حوزه اتحادیه اروپایی دموکراتیک اخذ می‌شود آیا به نظر می‌آید تعدادی از کشورها نظرات خود را بر کل اتحادیه تحمیل می‌کنند؟ کشورهایی که مایل هستند مبتنی بر منافع و مصالح مشترک با ایران رابطه خود را حفظ کنند ولی تحت تاثیر و فشار تعدادی از کشورهای اتحادیه اروپایی در اتخاذ تصمیم دچار مشکل هستند. اتحادیه اروپایی باید در عمل نشان دهد به مبانی و اصول شناخته شده بین‌المللی التزام دارد و شجاعت تصمیم گیری مستقل در ارتباط با ایران را دارد. به عنوان دستگاه دیپلماسی ایران از ظرفیت‌های خود استفاده کردیم و شفاف گفت‌وگو کرده و مبانی اصولی خود را بیان کردیم و آمادگی برای رفع سوءتفاهم را اعلام کردیم.

وی درباره گفت‌وگو با مصر نیز بیان کرد: آخرین گفت‌وگوهای انجام شده با مصر مربوط به گفت‌وگوی امیرعبداللهیان با رئیس جمهور مصر در حاشیه اجلاس بغداد ۲ در امان بود و براساس این گفت‌وگوها ادبیات مثبتی بین دو طرف رد و بدل شد. از برگزاری گفت‌وگوهای بعدی اطلاعی ندارم ولی اصل و اساس برای ایران گسترش روابط با کشورهای مختلف از جمله منطقه‌ای است و از هرگونه تحول مثبتی در این خصوص استقبال خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر رابرت مالی به عربستان نیز اظهار داشت: در ارتباط با روابط دوجانبه کشورها مداخله و اظهارنظری نمی‌کنیم. آنچه مرتبط با موضوعات منطقه‌ای است موضوعات مورد توجه ایران است. در ارتباط با سیاست‌های منطقه‌ای دولت آمریکا مواضع و دیدگاه‌های ایران کاملا روشن و واضح است. نقش دولت آمریکا در ارتباط با ثبات و امنیت منطقه‌ای نقش سازنده‌ای نبوده است. دولت آمریکا از سیاست‌های شناخته شده این کشور استفاده از ایران هراسی و موضوعات حقوق بشر و تروریسم برای اعمال فشار و حتی مداخله در امور داخلی دیگران بود. این رویکرد شناخته شده دولت آمریکا در قبال منطقه است. در موضوعات امنیت منطقه‌ای بهترین راهکار همکاری‌های منطقه‌ای بین کشورهای منطقه است. از نظر ما حضور بیگانگان در منطقه هیچگاه در حوزه امنیتی آورنده ثبات و اطمینان بخشی به کشورهای منطقه نبوده است.

وی افزود: ما به عنوان جمهوری اسلامی مبتنی بر اصل عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها آماده‌ایم با کشورهای منطقه گفت‌وگو و گفت‌وگوهای موجود را تقویت و تحکیم ببخشیم. توصیه ما به برادران در کشورهای منطقه این است که با توصیه‌های دولتمردان آمریکایی دچار محاسبات غلط نشوند و رویکردهای منطقه‌ای را قربانی همکاری با طرف‌‌های غیرمنطقه‌ای از جمله آمریکا نکنند. آمریکا شریک خوبی در مقابله با تروریسم نبود و نقش این دولت در دامن زدن به فعالیت و حضور گروه‌های تروریستی در منطقه نقش شناخته شده‌ای بوده است.

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر رئیس جمهور به چین بیان کرد: انجام این سفر نتیجه دیپلماسی دستگاه سیاست خارجی و دیپلماسی اقتصادی هم هست.

وی درباره اقدامات انجام شده برای اتباع ایرانی در ترکیه در پی زلزله اخیر در این کشور بیان کرد: از اولین ساعات وقوع این حادثه تلخ علاوه بر کمک رسانی به ملت ترکیه در مناطق زلزله زده و همکاری های خوب با دولت ترکیه، کسب اطلاع از آخرین وضعیت ایرانیان و کمک به انتقال آن دسته از ایرانیانی که مایل هستند به کشور بازگردند و کسب اطلاع از سرنوشت عزیزانی که احیانا در مناطق آسیب دیده بودند جزو اولویت‌های مهم دستگاه دیپلماسی بوده است. کمیته‌ای در این زمینه شکل گرفته و سازوکاری بین مرکز و سفارت ایران در آنکارا و سرکنسولگری‌های ایران در ترکیه ایجاد شد منتهی به این شد که زمینه‌های پیگیری از آخرین وضعیت ایرانیان فراهم شود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.