کنعانی: امروز چهره نفاق مدعیان دروغین حقوق بشر را از قاب خونین غزه آشکارتر از همیشه می‌بینیم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 92860
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۴ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۵ |

کنعانی: امروز چهره نفاق مدعیان دروغین حقوق بشر را از قاب خونین غزه آشکارتر از همیشه می‌بینیم

سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی با خبرنگاران با اشاره به اوضاع غزه گفت: امروز چهره نفاق مدعیان دروغین حقوق بشر را از قاب خونین غزه آشکارتر از همیشه می‌بینیم.
کنعانی: امروز چهره نفاق مدعیان دروغین حقوق بشر را از قاب خونین غزه آشکارتر از همیشه می‌بینیم

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) ۲۴ مهر ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت.

وی به اوضاع کنونی در غزه اشاره کرد و گفت: در روزهای اخیر شاهد مقاومت و مظلومیت مردم غزه را شاهد بودیم. امروز آسمان غزه غرق دود و زمین آن غرق خون کودکان، زنان و شهروندان بیگناه فلسطین است. متاسفانه این روزها تاریخ بیش از ۷۰ ساله اشغال صهیونیست‌ها در قاب خونین نوار غزه در حال تکرار است.

کنعانی گفت: امروز فلسطینی‌ها مظلوم‌ترین ملت جهان هستند. ملتی که با دشمنی با این حجم بی رحمی، شرارت و خباثت مواجهند. امروز فریاد شجاعت و مظلومیت ملت فلسطین را از زبان دخترکان مظلوم فلسطینی و چهره غرقه به خون کودکان غزه می‌بینیم. امروز چهره نفاق مدعیان دروغین حقوق بشر را از قاب خونین غزه آشکارتر از همیشه می‌بینیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین تصاویری از جنایات رژیم صهیونیستی در غزه در این نشست نمایش داد و گفت که آیا کمیته حقیقت یاب برای جنایات رژیم صهیونیستی تشکیل می‌شود؟

وی در پاسخ به سؤالی درباره اقدامات و تلاش‌های ایران در پی تحولات اخیر در فلسطین گفت:‌ایران به عنوان کشور مسؤول و متعهد به پیگیری حقوق مظلومان در جهان در ارتباط با مسأله فلسطین همواره با حساسیت و دقت حمایت از حقوق ملت مظلوم فلسطین را مورد توجه و پیگیری قرار داده است. در مورد تحولات اخیر ایران هم در حوزه سیاسی و هم بین‌المللی تلاش‌های خود را برای حمایت از ملت مظلوم فلسطین افزایش داده است. اولویت اصلی پایان دادن به کشتار بی رحمانه فلسطینی‌ها در نوار غزه و پایان دادن به محاصره غزه توسط صهیونیست‌هاست و اینکه جنگ علیه شهروندان غزه و فلسطین خاتمه یابد و امکانات درمانی به غزه گسیل شود. آمار تکان دهنده‌ای از میزان شهدای شهروندان فلسطینی که اکثریت جمعیت شهید از کودکان و زنان بودند را جهانیان شاهدند. میزان مجروحان به بالای ۱۰ هزار نفر بالغ شده است.

کنعانی بیان کرد: ایران با نگاه به حساسیت غزه بعد از آغاز تحولات تحرکات دیپلماتیک خود را آغاز کرده و تماس‌های وزیر خارجه با همتایان در کشورهای مختلف منطقه و کشورهای دارای تاثیر و نفوذ، کشورهای دارای نقش در حوزه شورای امنیت، تماس با دبیرکل سازمان ملل و ارسال نامه به گوترش، گفت‌وگوی تلفنی با دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، تأکید بر ضرورت برگزاری نشست سازمان همکاری اسلامی و آمادگی برای میزبان این نشست، گفت‌وگو با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در موضوع منطقه غرب آسیا در سفر اخیرش به بیروت و … در حوزه سیاسی و بین‌المللی ایران این موضوع را مورد توجه قرار داده است. سفر منطقه‌ای وزیر خارجه با تأکید و تمرکز بر موضوع فلسطین بود. گفت‌وگویی با مقامات عالی کشورهای منطقه با تمرکز بر موضوع فلسطین و گفت وگو با با رهبران مقاومت در منطقه برای پایان دادن به حملات ناجوانمردانه صهیونیست‌ها به مردم بیگناه غزه و پایان دادن به جنایات جنگی که رژیم صهیونیستی به صورت وحشیانه در حال ارتکاب آن است.

وی گفت: در پرتو پیگیری‌های انجام شده فضای خوبی ایجاد شده است و آقای رئیسی از ظرفیت‌های دیپلماسی عالی استفاده و با جدیت وارد روند شد و تماس‌های خوبی را با مقامات عالی برخی کشورها انجام داد. قرار شد اجلاس کمیته اجرایی سازمان همکاری اسلامی در روز چهارشنبه در سطح وزرای خارجه در جده و در مقر این سازمان برگزار شود. تا جایی که تا این لحظه اطلاع دارم تعداد قابل توجهی از وزرای خارجه کشورها برای حضور در این اجلاس اعلام آمادگی کردند و سند و بیانیه‌ای منتشر خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: تلاش‌‌ها و تحرکات دستگاه دیپلماسی با جدیت ادامه دارد. درجه اول پایان دادن به این جنایات جنگی و نقض فاحش حقوق بشری است که توسط این رژیم در حال انجام است و مستندسازی این موضوع یک ضرورت است. هم مجامع بین‌المللی و هم سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند در این خصوص اقدام کنند.  هم ملت فلسطین در این زمینه به عنوان ملتی که حقوق مسلم و طبیعی و حقوق اولیه آنها به صورت فاحش نقض شده است و هم مجامع بین‌المللی و حقوق بشری مسؤولیت دارند که در این زمینه اقدام کنند.

به گزارش فارس،‌ این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به سؤال المیادین عنوان کرد: در طول روزهای گذشته در سطوح مختلف مواضع رسمی و علنی خود را در مورد موضوع فلسطین بیان کرده است. اقدامی که از سوی مقاومت صورت گرفت در چارچوب حق طبیعی پاسخگویی به جنایات مستمری بود که رژیم صهیونیستی در طول سالیان متمادی علیه ملت فلسطین انجام داد به ویژه اقدامات افراطی و تحریک آمیز کابینه افراطی فعلی این رژیم علیه ملت فلسطین انجام داد و اقدامات و تحرکات تحریک آمیزی که علیه مسجدالاقصی و قدس شریف انجام داد و اقدامات غیرانسانی علیه اسرای در بند این رژیم انجام داد. آنچه انجام شد پاسخ طبیعی در چارچوب حق طبیعی در مقابل جرم و جنایت صهیونیست‌ها بود.

وی تصریح کرد: متهم کردن و توجه دادن انگشت اتهام به سمت یک گروه مقاومتی در فلسطین به عنوان کسی که این شرایط را ایجاد کرده یک اتهام زنی باطل است. مقاوت فلسطین به نمایندگی از ملت فلسطین و همه فلسطینی‌ها در جبهه مبارزه و مقاومت علیه رژیم صهیونیستی حضور دارد. گروه‌های مقاومت فلسطینی مستظهر به حمایت فلسطین هستند. متهم کردن یک گروه تلاش برای تغییر جای ظالم و مظلوم است. مقاومت حق ملت فلسطین است. از مقاومت گروه‌های مقاومت علیه رژیم صهیونیستی همه ملت فلسطین حمایت می‌کنند. رژیم صهیونیستی در میدان بازی را واگذار کرده و آنچه رخ داد شکست فاحش نظامی،‌امنیتی و اطلاعاتی رژیم در میدان در مقابله با جریانات مقاومت فلسطینی بود و برای جبران شکست همه توان خود را برای مقابله با ملت فلسطین  و شهروندان فلسطین به کار برد.

کنعانی ادامه داد: آنچه در غزه رخ داد جنایت جنگی است. قطع آب و ممانعت از ورود دارو و تجهیزات پزشکی توسط این رژیم انجام می‌شود و این اقدامات با واکنش ملت فلسطین مواجه خواهد شد. شاهد حضور چشمگیر و گسترده ملت‌‌هایی هستیم که در شهرها و کشورهای مختلف به حمایت از ملت مظلوم فلسطین و محکومیت جنایت صهیونیست‌ها تظاهرات برگزار کرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت: تداوم این رویکرد وحشیانه می‌تواند فضای منطقه‌ای را ملتهب و شرایط را از کنترل خارج کند. در صورت استمرار چنین سیاست غیرانسانی همه احتمالات وارد است. ملت فلسطین حق دفاع از خود را دارد. مقاومت در منطقه چشم خود را به روی جنایات صهیونیست‌ها نخواهد بست. این وضعیت می‌تواند شرایط را در منطقه از کنترل خارج کند.

* دولت آمریکا باید پاسخگوی جنایات رژیم صهیونیستی باشد

این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به سؤالی درباره ادعای آمریکایی‌ها درباره مداخله نظامی ایران در غزه گفت: خیلی به اظهاراتی از  این دست وقعی نمی‌نهیم. آنچه انجام شد اقدام جریان‌های مقاومت فلسطین در واکنش به جنایات مستمر صهیونیست‌‌ها بود. طرح موضوعاتی از این دست با انگیزه‌های سیاسی و واهی و تلاشی در جهت انحراف افکار عمومی در خصوص حمایت بی چون و چرای رژیم آمریکا از این رژیم در حملات جاری علیه ملت مظلوم غزه و فلسطین است و دولت آمریکا باید پاسخگوی جنایات رژیم صهیونیستی باشد، این دولت است که با تمام توان در حمایت از این رژیم در مقابل ملت فلسطین قرار گرفته است. گسیل ناوگان نظامی به آب‌های منطقه‌ای معنایی جز حمایت یک طرفه و یکجانبه از ظالم در مقابل مظلوم ندارد. هر طرفی از این رژیم در جنایات کنونی حمایت کند به همان میزان مسؤولیت بین‌المللی دارد و باید پاسخگوی حمایت‌های خود از این رژیم باشد.

وی در پاسخ به سؤالی درباره عادی سازی روابط برخی کشورهای منطقه با رژیم صهیونیستی گفت: این اقدام از نظر ما غیرقابل قبول است و گفتیم این اقدام کمکی به تحکیم ثبات و امنیت در منطقه نمی‌کند. بارها گفتیم راهبرد رژیم صهیونیستی در منطقه ایجاد ناامنی است. آنانی که فکر می‌کردند عادی سازی روابط با این رژیم می‌تواند بازدارنده جنایات آنها علیه ملت فلسطین باشد آنچه در حال رخ دادن است نشاندهنده آن است که تصورات آنها درست نبوده است. اگر گمان می‌کردند در پرتو ایجاد روابط با رژیم می‌توانستند امنیت خود را تامین کنند شاهدند که این رژیم از تامین امنیت خود ناتوان است.

کنعانی ادامه داد: حرکت برخی‌ به سمت عادی سازی روابط با این رژیم تاثیری بر تصمیم ملت فلسطین و اراده آنها برای مقابله با رژیم صهیونیستی و آزادی سرزمینشان نخواهد داشت. ملت فلسطین اخیر نشان داد که از اراده و خواست و توان و قدرت لازم برای مقابله با اقدامات ضد انسانی این رژیم برخوردار است و در تلاش برای آزادسازی سرزمین خود از هیچ اقدامی فروگذار نخواهد کرد. این ملت فلسطین است که نسبت به سرنوشت خود تصمیم می گیرد و آن را رقم خواهد زد. 

* رایزنی‌ها با چین و روسیه

سخنگوی وزارت خارجه درباره رایزنی‌ها با چین و روسیه گفت: با نگاه به ضرورت جلب توجه بیشتر نسبت به تحولات در فلسطین از تلاش‌های دیپلماتیک  دریغ نخواهیم کرد. گفت‌وگوهای مختلفی را وزیر خارجه با همتایان در کشورهای مختلف انجام داد. در این زمینه نقش شورای امنیت سازمان ملل کلیدی است و در قبال صلح و امنیت بین‌المللی مسؤولیت دارد و باید به آن عمل کند. گفت‌وگو با وزرای خارجه روسیه و چین با نگاه به اهمیت نقش این دو کشور در عرصه بین‌الملل و عضویت آنها در شورای امنیت است. همه معتقدند شرایط بسیار حساس و نگران کننده است و در صورت عدم مدیریت بحران دامنه بحران می‌تواند فراتر از مرزهای فلسطین گسترش یافته و ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی پیدا کند. کشورها مسؤولیت دارند و با کشورهای مختلف به مشورت‌های خود ادامه می‌دهیم و امیدواریم در این زمینه جامعه جهانی مسؤولانه‌تر و قوی‌تر عمل کند.

وی در پاسخ به سؤالی گفت: دلیل اصلی و ریشه بحران در منطقه، اشغالگری و شکل گیری یک رژیم نامشروع و جعلی و اشغال سرزمینی که متعلق به دیگران و ملت دیگر است. تا زمانی اصل اشغال در منطقه وجود دارد و عده‌ای از رژیم اشغالگر حمایت می‌کنند بحران در منطقه وجود دارد. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: ایران حقوق ملت فلسطین را به رسمیت می‌شناسد و از حق ملت فلسطین حمایت می‌‌کند. اینکه عده‌ای چشم خود را به روی جنایات رژیم صهیونیستی ببندند، قابل قبول نیست. کسانی که مایلند به روایت‌‌های یکجانبه حقایق را وارونه جلوه دهند می‌توانند چنین روایتی را داشته باشند و این روایت کمک کننده نیست. 

* دیدار امیرعبداللهیان با اسماعیل هنیه در دوحه

کنعانی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره دیدار امیرعبداللهیان با اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس در دوحه هم گفت: این مقاومت است که باید در ارتباط با مسائل خودش تصمیم بگیرد. گروه‌های فلسطینی مقاومت را حق طبیعی خود می‌دانند و اعلام کردند آنچه انجام دادیم پاسخی طبیعی به جنایات مستمر صهیونیست‌هاست و اینکه بارها به این رژیم هشدار دادیم که دست از ترورهای سازمان یافته بردارند و حقوق ملت فلسطین را محترم بشمارند و دست از هتک حرمت مسجدالاقصی بردارند. اینکه در ارتباط با روند عادی چه اقدامی قرار است انجام دهند مربوط به گروه‌های مقاومت است که متناسب با نیاز خود تصمیم می‌گیرند. آنچه مقاومت انتظار دارد و به ما منتقل کردند این است که جامعه بین‌المللی و کشورهای اسلامی تلاش کنند به جنایات صهیونیست‌ها علیه شهروندان فلسطینی و غزه پایان دهند و محاصره انسانی برداشته شود و قطع آب و سوخت برداشته شود و کریدور انسانی برای چندین هزار مجروح در غزه ایجاد شود.

سخنگوی وزارت خارجه عنوان کرد: از مقاومت شنیدیم که ما برای ادامه مقاومت و ایستادگی هیچ مشکلی نداریم و مقاومت تا مدت‌های طولانی از توان نظامی برای استمرار مقاومت در میدان برخوردار است ولی این رژیم صهیونیستی که جنگ را به صحنه نبرد علیه شهروندان کشانده است. 

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: انتظار داشتند در اجلاس آتی سازمان همکاری اسلامی موضع حمایتی از ملت فلسطین اعلام شود. به روایت یکجانبه‌ای که هم صهیونیست‌ها و حامیان آنها تلاش کردند ترویج دهند و با اخبار دروغین تلاش کردند مقاومت را به عنوان گروه تروریستی نشان دهند، اشاره کردند. 

کنعانی ادامه داد: ایران در عمل نشان داده از حمایت از مقاومت هیچگاه شانه خالی نکردیم و این مسؤولیت همه کشورهای اسلامی و غیراسلامی است که از مقاومت به عنوان مقاومت مشروع حمایت کنند. بارها گفتیم از مقاومت و حق مردم فلسطین در راستای آزادسازی سرزمین خود حمایت می‌کنیم. حمایت از مردم غزه و ارسال کمک‌های انساندوستانه به غزه و شکستن محاصره غزه جزو اولویت‌های ماست. 

سخنگوی وزارت خارجه گفت: در گفت‌وگوی امیرعبداللهیان با وزیر خارجه مصر آمادگی خود را برای ارسال کمک‌های انساندوستانه به غزه اعلام کردیم. نیاز اساسی مردم غزه و فلسطین نیازهای انسانی و دارویی و غذایی و اسکان آوارگان است. هزاران نفر در غزه آواره شده‌اند. 

وی درباره اجلاس یک کمربند – راه در پکن و حضور پوتین در این نشست و نقش ایران گفت: از ابتکار کمربند – راه که می‌‌تواند به رونق تجارت در مسیر کشورهای این ابتکار شود استقبال کردیم و تلاش‌های خودمان را انجام دادیم. این ابتکارات با نگاه به منافع مشترک منطقه‌ای و جهانی است و می‌تواند منافع مشترک همه کشورهای عضو و شریک این ابتکارعمل‌ها را تامین کند. این ابتکارات مورد حمایت ایران است و در این خصوص با چین هم مشورت‌ها و تبادل نظرهای خوبی داریم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره ادعاهای آمریکایی‌ها مبنی بر ایراد اتهام به ایران در عملیات طوفان الاقصی و بحث بلوکه کردن دارایی‌های آزاد شده ایران در قطر گفت: اتهامات مطرح شده باطل است و ایران در این خصوص دیدگاه‌های خود را صریح و واضح بیان کرده است. موضع ما روشن است و مقاومت فلسطین هم اعلام کرده که در این خصوص در چارچوب حق طبیعی برای دفاع از حقوق ذاتی و طبیعی خود عمل کردیم. اظهاراتی از این دست که مقام‌های آمریکایی مطرح می‌کنند با انگیزه‌های سیاسی صورت می‌‌گیرد و نوعی فرار به جلو است و هدف آنها منحرف کردن افکار عمومی از جنایات رژیم صهیونیستی در صحنه فلسطین است. این جنایت با حمایت آمریکا در حال انجام است و مسؤولیت آمریکا در این خصوص روشن است.

وی گفت: در خصوص مبالغ آزاد شده ایرانی هیچ تحول جدیدی رخ نداده و این منابع متعلق به ملت ایران است و در چارچوبی که تعریف و تضمین شده در دسترس ایران است و ایران متناسب با نیاز خود از آن بهره‌برداری و استفاده خواهد کرد.

کنعانی در پاسخ به سؤال خبرنگار سی.بی.اس آمریکا درباره احتمال دخالت نظامی آمریکا در جنگ غزه گفت: همین الان اعتقاد داریم آمریکا درگیر این جنگ از منظر نظامی هست. مقامات آمریکایی اعلام کردند که ناوگان دریایی و ناو هواپیمابر را گسیل کردند و مستقر شده و ناو دوم را گسیل می‌کنیم و در همین خصوص اعلام کردند منابع مالی را به صورت فوق العاده در اختیار رژیم صهیونیستی قرار دادیم و از منابع مختلف خبر رسیده که با توجه به پایان ذخایر راکتی و موشکی گنبد آهنین دفاعی صهیونیست‌ها که میزان کاربری آن را در این ایام دیدیم! آمریکایی‌ها گفتند به دلیل پایان این ذخایر مقادیر جدیدی از موشک‌ها را در اختیار رژیم صهیونیستی قرار دادیم. آمریکایی‌ها مستقیم اکنون در حال حمایت از رژیم صهیونیستی در غزه هستند. اینها برای کشورهای کمک کننده مسؤولیت آور است. 

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره گسترش جنگ در منطقه گفت: اقدامات تحریک آمیز صهیونیست‌ها و اقدامات افراطی دولت نتانیاهو در غزه و کرانه باختری باعث واکنش مقاومت فلسطین شده است، تداوم این اقدامات جنایتکارانه می‌تواند اوضاع را از کنترل همه خارج کند. باز شدن جبهه جدید محدود به یک جبهه نمی‌تواند باشد. صهیونیست‌ها با این اقدامات خودشان را در معرض همه طرف‌هایی قرار می‌دهند که خود را در حمایت از ملت فلسطین متعهد می‌دانند. ملت‌ها در کشورهای مختلف در خیابان‌ها و در حمایت از مردم فلسطین حضور دارند. ملت‌ها ساکت نخواهند بود. گشایش جبهه به معنای گشایش جبهه از کشور دیگری نیست. 

وی گفت: اقدام تحریک آمیز و جنایت جنگی واکنش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به همراه دارد. ملت فلسطین در دفاع از خود دست بسته نیست و ملت‌های جهان خود را نسبت به حمایت از حقوق انسان‌ها و ملت فلسطین متعهد می‌دانند و مسؤولیت اخلاقی و انسانی دارند. جنگ و درگیری و کشاندن جنگ به عرصه شهروندان زمینه بی ثباتی خواهد شد. اینکه دنبال متهم می‌گردند که این و آن وارد می‌شود . ارتکاب جنایات جنگی بی ثباتی و ناامنی و گسترش جنگ ایجاد خواهد کرد و به نفع هیچکس از جمله رژیم صهیونیستی و حامیان آن نیست.

رایزنی با مصر درباره گذرگاه رفح سؤال دیگری بود که کنعانی در این باره هم گفت: گذرگاهی که امکان گسیل کمک‌های انسانی دارد این گذرگاه است. فشار صهیونیست ها زیاد است که اجازه ندهند از این گذرگاه کمک‌های انساندوستانه منتقل شود. دولت مصر در تلاش است و از فشارها بر دولت مصر مطلعیم. وضعیت انسانی غزه وضعیت خاصی است و انتظار به حق مردم غزه است که کمک‌های انسانی ارسال شود. با مصر صحبت کردیم و با صلیب سرخ هم گفت‌وگو و تبادل نظر کردیم. ارتباط ایران با صلیب سرخ جهانی برقرار است. در بیروت هم امیرعبداللهیان با نماینده دبیرکل گفت وگو و آمادگی خود را برای ارسال کمک‌ها اعلام کردیم. امیدواریم دولت مصر فارغ از فشارهایی که به آن وارد می‌شود با همکاری کشورهای اسلامی کمک‌های انسانی به غزه ارسال و کریدور انسانی باز شود که مجروحان بد حال غزه به مناطق درمانی دیگر کشورها منتقل و درمان شوند.

وی درباره احیای روابط با مصر اظهار داشت: سفر انجام شده از ایران در چارچوب شرکت در اجلاس صندوق توسعه اسلامی بود و در همان چارچوب گفت‌‌وگوی دوجانبه با همتای مصری انجام داد. همکاری‌های اقتصادی و تجاری در سطوح مختلف وجود داشته است و سوابق این همکاری‌ها به چندین دهه گذشته برمی‌‌گردد. علاقه‌مندی مشترک وجود دارد که منطبق با سوابق همکاری‌‌های مشترک است و اینکه همکاری‌های اقتصادی و تجاری تقویت یابد و در این خصوص اتفاق نظر دارد و در روند پیگیری‌های آتی ما را به سمت همکاری‌های بهتری رهنمون خواهد کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره ادعای رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه این جنگ را تا نابودی حماس ادامه می‌دهد نیز بیان کرد: جنگ جاری جنگ رژیم صهیونیستی علیه حماس نیست، علیه ملت فلسطین است. در مقاومت علیه این رژیم حماس تنها نیست و گرو‌های مقاومتی حضور دارند که در اصل مقاومت متفق القول هستند. صحنه جنگ دو نیروی نظامی نیست. آنچه اکنون شاهدیم تحمیل جنگ از سوی رژیم صهیونیستی علیه شهروندان غزه است.

به کارگیری تسلیحات غیرمجاز از سوی رژیم صهیونیستی و مستندسازی پیگیری استفاده از این سلاح‌ها سؤال دیگری بود که در این نشست پرسیده شد و کنعانی گفت: این اولین بار نیست که این رژیم در جنگ‌های منطقه‌ای از سلاح‌های ممنوعه استفاده می‌کند. 

وی ادامه داد: به دفعات متوالی این رژیم از تسلیحات ممنوعه استفاده کرده و اینها مستند است و وجود دارد. در مجامع بین‌المللی کشورهایی هستند که با استفاده از نفوذ و قدرت و توانشان به صورت غیرقانونی مانع پیگرد حقوقی صهیونیست‌ها در مجامع بین‌المللی هستند. در صورت مستندسازی در محاکم بین‌المللی قابلیت پیگیری دارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه اگر رژیم صهیونیستی به غزه حمله زمینی کند آیا ایران حمایت نظامی از مقاومت خواهد داشت؟ گفت: مقاومت در حوزه دفاع از خود قدرتمند و توانمند است و به دلیل همین قدرت و توان است که تاکنون این رژیم از مواجهه مستقیم با مقاومت اجتناب کرده و جنگ را به شهرها کشانده است.

کوچاندن اجباری ساکنان غزه هم سؤال دیگری بود که از کنعانی پرسیده شد و وی گفت: آنهایی که باید این سرزمین را تخلیه کنند اشغالگرانی هستند که از جاهای دیگر وارد این سرزمین شده و آن را اشغال کردند. 

سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات بلینکن مبنی بر حمله نظامی آذربایجان به ارمنستان گفت: آذربایجان باید در این خصوص پاسخ دهد. آنچه برای ما مهم است صلح و ثبات در منطقه قفقاز است.حل مسائل دو کشور از مسیر سیاسی بهترین مسیر است. مهمترین سازوکاری که می‌تواند به حل و فصل مشکلات دو کشور بینجامد سازوکارهای منطقه‌ای است.

کنعانی در پاسخ به سؤال دیگری درباره دیدار امیرعبداللهیان با الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق در بغداد گفت: گفت‌وگوهای خوبی انجام شد و تمرکز گفت‌وگوها بر موضوع فلسطین و شرایط جاری در غزه بود و درباره برخی موضوعات دوجانبه و از جمله اجرای توافقنامه امنیتی دو کشور توضیحاتی داده شد. مشاور امنیت ملی عراق در این خصوص اقدامات به عمل آمده را توضیح داد و بر عزم و اراده دولت عراق برای تکمیل اقدامات در چارچوب توافق تأکید جدی کرد و اینکه دولت عراق متعهد به تکمیل این روند است و کمیته مشترکی که اکنون ناظر بر اجرای توافق است در نشست‌های دوجانبه در حال پیگیری هستند و گام‌های تکمیلی برای اجرای آن برداشته خواهد شد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.