کنعانی:هر اقدام احمقانه علیه ایران با پاسخ ویرانگی مواجه می‌شود/اگر می‌توانند از خود دفاع کنند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 92509
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۲ |

کنعانی:هر اقدام احمقانه علیه ایران با پاسخ ویرانگی مواجه می‌شود/اگر می‌توانند از خود دفاع کنند

سخنگوی وزارت خارجه با بیان این که تحولات مهمی در حوزه فلسطین در حال رخ دادن است، گفت: متاسفانه همچنان شاهد آن هستیم که از سوی برخی از دولت‌ها و طرف‌ها تلاش‌هایی در حال انجام است که جای مظلوم و ظالم را عوض کنند.
کنعانی:هر اقدام احمقانه علیه ایران با پاسخ ویرانگی مواجه می‌شود/اگر می‌توانند از خود دفاع کنند

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) ۱۷ مهر ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت.

وی در پاسخ به سؤالی بیان کرد: تحولات مهمی در عرصه فلسطین در حال رخ دادن است به ویژه طی ۲ روز گذشته. همچنان شاهدیم از سوی برخی طرف‌های مشخصی که همواره حامی مستمر جنایات روزمره رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین بودیم اکنون در تلاشند در تحولات جدید جای ظالم و مظلوم را عوض کنند و بدون توجه به تضییع ۷۵ ساله حقوق ملت فلسطین توسط یک رژیم اشغالگر و ذره‌ای اعتنا به این همه جنایات این رژیم، در تحولات اخیر در کنار ظالم به پشتوانه ظالم علیه ملت مظلوم فلسطین ایستادند.

کنعانی افزود: این به هیچ وجه قابل قبول نیست. اینکه دولت‌های غربی و آمریکا و تعداد مشخصی از دولت‌های اروپایی همچنان از جنگ روانی و تبلیغاتی سنگین خودشان علیه ملت فلسطین استفاده می‌کنند که از ظالم در عرصه‌های بین‌المللی حمایت کنند. به هیچ وجه پذیرفته نیست برخی دولت‌ها چشم خود را بر روی جنایات این رژیم ببندند و ملت فلسطین را در معرض اتهام قرار دهند.

وی با بیان اینکه شاهد حمایت تعداد قابل توجهی از کشورهای جهان از جمله مسلمان از ملت فلسطین و مقاومت فلسطین هستیم، اظهار داشت: حجم گسترده‌ای از حمایت‌های افکار عمومی جهان را از مقاومت شرافتمندانه ملت فلسطین شاهدیم.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره موضع صریح و روشنی در قبال موضوع فلسطین داشت، گفت: هم موضع رسمی خود را در این خصوص اعلام و در عالی ترین سطح رئیس جمهور و وزیر خارجه دیدگاه‌های خود را مطرح کردند و در رایزنی‌های دیپلماتیک وزیر خارجه با همتایان که همچنان ادامه خواهد داشت تحولات صحنه فلسطین مورد توجه جدی قرار دارد. کشورهای اسلامی همت بیشتری کنند و در حمایت از ملت فلسطین و از توانایی‌های سیاسی و معنوی خود بیش از گذشته استفاده کنند.

وی بیان کرد: در تماس تلفنی امیرعبداللهیان با وزیر خارجه عراق که شامگاه دیروز انجام شد پیشنهاد وزیر خارجه مبنی بر برگزاری نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی مطرح شد و امیدواریم با تداوم تلاش‌ها و هم افزایی بین کشورهای اسلامی و اینکه مسجدالاقصی و قدس شریف برای همه کشورهای اسلامی و مسلمانان عالم حائز اهمیت است، شاهد اقدامات جمعی کشورهای اسلامی در حمایت از مقاومت شرافتمندانه ملت فلسطین علیه جنایات روزمره رژیم صهیونیستی باشیم.

کنعانی درباره برگزاری نشست سازمان همکاری اسلامی گفت: برگزاری نشست کمک می‌کند کشورهای اسلامی از ظرفیت‌های داخلی و بین‌المللی برای حمایت سیاسی و معنوی و حمایت حقوقی – بین‌المللی از ملت فلسطین استفاده کنند. نحوه حمایت دسته جمعی از فلسطین در سایه برگزاری این نشست مطرح خواهد شد و کشورها هستند که پیشنهادات خود را مطرح می‌کنند.

به گزارش فارس، تهدیدات علیه ایران از سوی صهیونیست‌ها و تعدادی از سناتورهای آمریکایی سؤال دیگری بود که در این نشست مطرح شد و کنعانی گفت: ملت مقاوم فلسطین حق دارند در مقابل رژیمی که بیش از ۷۵ سال حقوق مسلم و طبیعی و حقوق انسانی و به رسمیت شناخته شده بین‌المللی آنها را نقض کردند از توانایی‌ خود برای رفع تجاوز و دفع و رفع اشغالگری استفاده کنند. این یک حق مشروع است که به رسمیت شناخته شده است. آن کس که ایران را تهدید می‌کند بداند هر اقدام احمقانه‌ای علیه ایران با پاسخ ویرانگر همراه خواهد بود.

وی درباره همکاری‌های اقتصادی ایران و عربستان اظهار داشت: در نشست‌های دوجانبه موضوعات مختلفی مطرح شده است و همکاری‌های تجاری و اقتصادی و گسترش آن در آخرین نشست دوجانبه وزرای خارجه ایران و عربستان در نیویورک مورد توجه بوده است. از سرگیری فعالیت و برگزاری اجلاس‌های کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور و تشکیل کمیته هماهنگی و پیگیری همکاری‌های اقتصادی مورد توجه امیرعبداللهیان قرار گرفت که مورد حمایت همتای عربستانی قرار گرفت. در این چارچوب موضوع همکاری در زمینه سرمایه‌گذاری‌های مشترک مطرح شد. در مذاکرات اتفاق نظر وجود دارد.

کنعانی در پاسخ به سؤالی درباره بازی فوتبال الهلال و سپاهان ادامه داد: یک موضوع فوتبالی است و در چارچوب خود باید مورد توجه قرار بگیرد. ای.اف.سی همواره تأکید دارد مسائل ورزشی در چارچوب خود قرار بگیرد و انتظار داریم ای.اف.سی درباره شکایت ایران از ناظر بازی به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارائه کرد حرفه‌ای عمل کند و نظر و رای عادلانه خود را صادر کند. ورود دستگاه دیپلماسی و گفت وگوها بین دو وزیر خارجه برای این بود که این موضوع در چارچوب ورزشی حل و فصل شود.

وی در پاسخ به سؤالی گفت: در حوزه همکاری‌های دفاعی و نظامی همکاری‌های خوبی داشتیم و برگزاری اینگونه مانورها و همکاری‌های نظامی قبلا مرسوم بوده است. 

سخنگوی وزارت خارجه درباره روند بازگشایی سفارت جمهوری آذربایجان در تهران نیز بیان کرد: سفر مقام آذربایجانی به تهران در استمرار گفت‌‌وگوهای مقامات دو کشور صورت گرفت. گفت‌وگوها و مشورت‌های خوبی صورت گرفت هم طرف آذربایجانی درباره تحولات اخیر در قفقاز دیدگاه‌های خود را بیان و ایران هم در چارچوب نگاه اصولی خود به تحولات منطقه، 

وی بیان کرد: درباره از سرگیری فعالیت سفارت آذربایجان در تهران اتفاق نظر وجود دارد که در چارچوب گفت‌وگوهای انجام شده و گام‌های خوبی که برداشته شده این سفارتخانه بتواند در آینده نزدیک فعالیت خود را در تهران از سربگیرد. در فضا و روند خوبی در مناسبات دوجانبه ایران و آذربایجان قرار داریم و امیدواریم این تحولات گام به گام در مسیر خوب خود پیش برود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.