کمالوندی: دانشمندانی داریم که افتخار آفرین هستند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 10989
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۹ |

کمالوندی: دانشمندانی داریم که افتخار آفرین هستند

جمعی از نخبگان ایرانی خارج از کشور از فعالیت های سازمان انرژی اتمی ایران در راکتور تحقیقاتی تهران و روند تولید رادیوداروها بازدید کردند.
کمالوندی: دانشمندانی داریم که افتخار آفرین هستند

بهروز کمالوندی، معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی و مدیر همکاری‌های بین المللی پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای با بیان اینکه نخبگان ایرانی خارج از کشور بخشی از واقعیت‌های جامعه بین المللی را لمس و حس می‌کنند، در ابتدای سخنانش به تشریح تغییر نظام‌های حقوقی، سیاسی جهان بعد از فروپاشی شوروی سابق پرداخت و گفت: آمریکا بعد از حدود ۳۰ سال که تلاش نموده خلاء حاصل از فروپاشی شوروی را پر کند، هنوز موفق نشده و ثابت شده که نمی تواند. در این شرایط جهان پر از تهدید و فرصت است و سناریوهای امنیتی غالب بر سناریوهای دیگر بازیگران تغییر است. بازیگران جهانی سعی می کنند از فرصت ها استفاده کنند اما استفاده از فرصت در شرایط مبهم، آزمون و خطاست.

وی با اشاره به سه نگاه غالب در آمریکا برای سلطه بر جهان و تشریح هر یک، گفت: نسبت به دو نگاه غالب در جنگ سرد، ترامپ نگاه انزواگرایانه بیشتری داشته است و علت آن هم تجربه آمریکا در حضور ناموفق در کشورهایی مثل عراق و افغانستان و رسیدن این قدرت به سقف تحمل بهای آزمون و خطای خود است. زمان این آزمون و خطا به پایان رسیده است. آنها حتی در سیاست داخلی هم به بن بست رسیده اند اما درک آن توسط عوام، زمان می برد. بزرگان ما این مسئله را خوب دیده اند. حضرت امام (ره) به شیوه ای خردگرایانه و عالمانه در نامه به گورباچف اعلام کرد کمونیسم به موزه می پیوندد. آن زمان باور این مسئله با اصول روابط بین الملل و دیپلماسی معمول سخت بود. امروز این حرف درباره سرمایه داری هم زده می شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه در سیاست به دنبال قدرت و عوامل نرم و سخت آن هستند، گفت: امروز مشخص شده است در این حوزه عامل ایدئولوژی عامل بسیار تعیین کننده‌ای است. کما اینکه تقسیم شرق و غرب هم در گذشته مبنای ایدئولوژیک داشت. در چنین وضعیتی با رفتن یک قدرت، غرب تلاش کرد با حضور در آمریکای لاتین، بالکان، افغانستان و عراق، خلاء بوجود آمده را پر کند. نتیجه این شد که نتوانستند خلاء را به تنهایی پر کنند و در این میان فضایی برای کشورهای متوسط مثل ایران و ترکیه ایجاد شد و دیگر بازیگران کوچک نیز توانستند کارهایی انجام دهند.

وی افزود: در صحنه قدرت و سیاست، قدرتمندان باقی می مانند و ضعفا از بین می روند. در این صحنه که نظامات جهان استقرار پیدا نکرده است و برنامه ریزی خیلی سخت می شود، ما در حال گذر از مسیری تاریخی هستیم. حضرت آقا حدود ۱۳ سال پیش از آن به عنوان پیچ تاریخی یاد کردند. متاسفانه در ۱۰۰۰ سال گذشته قدرتمندان نقشه جهان را تدوین کرده اند و ما برای باقی ماندن باید هم در حوزه سخت و هم حوزه نرم قدرتمند باشیم. عامل ایدئولوژیک برد سلاح ها را بیشتر می کند. عوامل نرم بخصوص بحث های حقوقی می توانند به کسب جایگاه برتر در صحنه بین المللی کمک کنند. غربی ها تلاش می کنند جمهوری اسلامی ایران در ۲۰۰ سال آینده جهان نقشی نداشته باشد. در همین راستا تلاش می کنند عوامل اقتدارزا همچون هسته ای را از ما بگیرند. به اعتقاد آنها کشوری که غنی سازی دارد در لبه قدرت بازدارندگی قرار گرفته است. قدرت نظامی، اقتصادی و هسته ای ما برای آنها ترس و بازدارندگی ایجاد می کند.

وی با تاکید بر حفظ دستاوردهای کشور در مذاکرات با غرب تصریح کرد: بدترین خسارت برای سیاست عوام زدگی است. ما تلاش می کنیم درک درستی از شرایط داشته باشیم و بخوبی از فرصت ها استفاده کنیم. نباید عوامل اقتدار را از دست بدهیم. بر همین مبنا در صنعت هسته ای محدودیت های زمانی داریم که خیلی حساب شده کار شده و در زمانی معین کنار گذاشته می شود. ما از همه اینها عبور می کنیم. کشوری نیستیم که تسلیم شویم. هم مردم و هم مسئولین می خواهند قوی باشیم و البته به سرچشمه هستی و قدرت که خداوند است، وصل هستیم. به همین دلیل مسئولین کشور با قدرت صحبت می کنند. در این شرایط باید با تدبیر رفتار کنیم تا پیچ ها را پشت سر بگذاریم.

کمالوندی گفت: ما در صنعت هسته ای چیزی که از دست رفته باشد نداریم. هر جا محدودیتی را پذیرفتیم، راه برگشت را نبستیم. کاهش تعهداتمان هم بسیار حساب شده بود و همه ملاحظات را در نظر گرفتیم. یکسال وقت دادیم تا همه به حقانیت جمهوری اسلامی پی ببرند. برخی اصرار می کنند که باید زودتر این کار را انجام می دادیم اما توجه نمی کنند که حمایت آسیا و اروپا از این اقدامات نتیجه همان یکسال صبر استراتژیک بود. نکته ای که باید توجه داشت این است که هیچ سازمانی به تنهایی تصمیمات ملی و کلان را اتخاذ نمی کند.

بحث های زیادی در شورای امنیت ملی، شورای عالی نظارت بر برجام و جلسات فنی متخصصان هسته ای انجام می شود و اگر لازم باشد از مقام معظم رهبری نیز استدعا می شود تا در خصوص موضوعی اعلام رهنمود نمایند. سازمان انرژی اتمی تمامی شروط رهبری در حوزه کار خود را عملی کرده و آمادگی لازم جهت اجرای تصمیمات مسئولان کشور را دارد. یکی از این شروط آماده سازی مقدمات رسیدن به ۱۹۰۰۰۰ سو غنی سازی بود که سازمان انرژی اتمی برنامه بلند مدت ۲۷۲۰۰۰ سو را که صد در صد عملیاتی بود و تا ۱ میلیون سو قابل افزایش بود را به شورایعالی امنیت ملی ارائه نمود.

وی افزود: برخی به شکلی بچه گانه به سازمان انرژی اتمی حمله می کنند. متاسفانه برخی شخصیت ها اظهار نظر های عجیب و غریب می کنند. اینگونه صحبت ها اعتبار شخصیت را از بین می برد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: آمریکایی ها گفته بودند غذا و دارو را تحریم نمی کنیم اما شرکتی که رادیودارو تولید می کند را تحریم کرده اند. اگر توان داخلی برای تولید رادیوداروها نبود الان یک میلیون بیمار در سراسر کشور مشکل داشتند. غیر انسانی تر از این نداریم که بیماران سخت و سرطانی را تحریم کنند. جمهوری اسلامی واقعاً با استدلال قوی صحبت می کند. متخصصین و دانشمندانی داریم که افتخار آفرین هستند. نمونه آن ارزیابی اتحادیه اروپا از توان متخصصین و دانشمندان حوزه گداخت سازمان انرژی اتمی بود که معتقد بودند بهترین دانشمندان این حوزه را داریم که البته با تجهیزاتی قدیمی و کهنه کار می کنند. با این توان قرار بود عضویت پروژه بین المللی ایتر را کسب کنیم که آمریکا مانع این کار شد. آنها در حقیقت خود را از دانشمندان و متخصصین ایرانی محروم کردند.

معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی با اشاره به فعالیت های تحقیق و توسعه و گام هایی که کشورمان در کاهش تعهدات برداشته است، گفت: کار هسته ای با درک شرایط به نحو احسن در کشور انجام می شود. این صنعت علیرغم حرف و حدیث ها با شادابی جلو می رود و زمینه های فعالیت ها فراهم است. به طوری که بعد از برداشتن یک محدودیت، جهشی در فعالیت ها صورت می گیرد.

وی با تاکید بر ضرورت عدم تفرقه و حفظ وحدت و اقتدار کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران از ۱۰ سال پیش خیلی قوی‌تر شده است. شرایط برای تقویت بیشتر کشور مهیاست تا برای آینده که نظام‌های جدید جهانی شکل می گیرد، نقش و جایگاهی قابل قبول و شایسته برای خود داشته باشیم. عدالت مد نظر ما انشاء الله به برکت وجود جوانان و نخبگان ایرانی در سطح جهانی گسترش پیدا می کند.

در بخش دیگری از برنامه، کمالوندی به سوالات، ابهامات و دغدغه های نخبگان حاضر در زمینه فعالیت ها و دستاوردهای مجموعه سازمان انرژی اتمی ایران پاسخ داد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.