کف قیمتی در نرخ بلیط هواپیما وجود دارد؟ - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 58558
  پرینتخانه » اخبار, اقتصادی تاریخ انتشار : ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۰:۴۵ |

کف قیمتی در نرخ بلیط هواپیما وجود دارد؟

شرکت های هواپیمایی بلیطی کمتر از ۶۰۰ هزارتومان نمی فروشند در حالی که وزیر راه و شهرسازی مخالف این نوع قیمت گذاری است.
کف قیمتی در نرخ بلیط هواپیما وجود دارد؟

در روزهای اخیر باز هم قیمت بلیط هواپیما در راس اخبار حمل و نقل قرار گرفت؛ اما این بار به جای گرانفروشی، ارزان فروشی بلیط هواپیما مطرح شد. ارزان فروشی که به گفته برخی از مسئولان هواپیمایی با آن برخورد خواهد شد.

کف نرخ بلیط برداشته شده بود

چندی پیش انجمن شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرد که برای نرخ پرواز‌های داخلی کف قیمتی ۶۰۰ هزارتومان است؛ در حالی که از ۲۶ آبان همزمان با کاهش ۲ تا ۳۲ درصدی قیمت بلیط هواپیما کف قیمتی برداشته شده وتنها سقف قیمت بلیط اعلام شد.

در آن بازه زمانی ارزان‌ترین سقف قیمتی مسیر‌ پروازی مربوط به تهران – اراک بود که به ۵۶۶ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده بود، اما بعد از گذشت یک ماه در ابلاغیه جدید، به دلیل قانون مالیات بر ارزش افزوده نرخ بلیط هواپیما در مسیر‌های داخلی ۴ درصد و در مسیر‌های خارجی ۹ درصد افزایش یافت.

پس از ابلاغیه جدیدی که انجمن شرکت‌های هواپیمایی در خصوص کف قیمتی بلیط هواپیما اعلام کرده بودند، محمد محمدی بخش معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری نیز در اظهاراتی به شرکت های هواپیمایی که اقدام به فروش بلیط در نرخ‌های پایین می‌کنند، هشدار داد که با شرکت های هواپیمایی که اقدام به رقابت مضره کنند، برخورد می‌شود.

به گفته او، باید  امنیت مسافران تامین شده و هیچ شرکت هواپیمایی حق ندارد بدون بیمه اقدام به مسافرگیری کند.

تذکر وزیر راه وشهرسازی برای ممنوع بودن ارزان فروشی بلیط هواپیما

بلافاصله بعد از این اظهار نظر، وزیر راه و شهرسازی در تذکری به سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: «انتظار دارم اولویت سازمان هواپیمایی توجه به حقوق و منافع عموم مردم باشد تا منافع و درآمد شرکت‌های هواپیمایی.»

ممنوعیتی برای ارزان فروشی بلیط هواپیما وجود ندارد

میر اکبر رضوی گفت: سازمان هواپیمایی با تعیین کف قیمت بلیط هواپیما مخالف است. این موضوع در صورتی که زمینه ساز ایجاد رقابت سالم بین شرکت های هواپیمایی شود، هیچ ممنوعیتی ندارد، اما هیچ یک از آن ها حق ندارند که نرخی بالاتر از نرخ مصوب به مسافران بلیط بفروشند.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری هم اعلام کرد؛ هیچ زمانی در نرخ بلیط هواپیما کف قیمتی وجود نداشته است. شایعات مطرح شده مبنی بر تعیین کف قیمتی را رد می‌کنم. در صورتی که امنیت و خدمات مسافران تامین شود، ارزان فروشی بلیط مانعی ندارد.

بر اساس گفته رضوی تاکنون هیچ تخلف و یا گزارشی مبنی بر تعیین کف قیمت بلیط در شرکت‌های هواپیمایی به سازمان هواپیمایی اعلام نشده است و در صورت مشاهده با آن برخورد خواهد شد.

بر اساس این گزارش در حال حاضر با توجه به اینکه اعلام شده هیچ کف قیمتی گذاشته نشده و نرخ بلیط هواپیما همچنان بدون کف قیمتی ۶۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد، اما به نظر می‌رسد که شرکت های هواپیمایی شیوه خودشان را دارند و در بسیاری از مسیر‌ها بلیطی ارزان‌تر از ۶۰۰ هزار تومان وجود ندارد.

در همان روز‌های ابتدایی که اعلام شده بود نرخ بلیط هواپیما بین ۲ تا ۳۲ درصد کاهش یافت، نرخ بلیط هواپیما در برخی از مسیر‌ها به ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان رسیده بود اما در حال حاضر با وجود آنکه اعلام می‌کنند کف نرخ بلیط هواپیما وجود ندارد، اما شاهد آن هستیم که بلیطی هم ارزان‌تر از ۶۰۰ هزار تومان وجود ندارد.

| منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.