کرونا بازارهای مالی آمریکا را به هم ریخت - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 18180
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰ |

کرونا بازارهای مالی آمریکا را به هم ریخت

فدرال رزرو آمریکا در تلاش برای حفاظت از اقتصاد این کشور در برابر تبعات شیوع ویروس کرونا اقدام به کاهش نرخ بهره کرد، اما این اقدام اضطراری نیز نتوانست موجب آرام‌شدن آشفتگی ایجادشده در بازارهای مالی این کشور شود.
کرونا بازارهای مالی آمریکا را به هم ریخت

فدرال رزرو آمریکا روز سه‌شنبه در تلاش برای حفاظت از اقتصاد این کشور در برابر تبعات شیوع ویروس کرونا اقدام به کاهش نرخ بهره کرد، اما این اقدام اضطراری نیز نتوانست موجب آرام شدن آشفتگی ایجادشده در بازارهای مالی این کشور شود و افت شاخص‌ها تداوم یافت.

جرومی پاول، رئیس فدرال رزرو آمریکا تصریح کرده که اقتصاد آمریکا همچنان قدرتمند است اما شیوع ویروس موجب ایجاد یک تغییر اساسی در چشم‌انداز رشد بانک مرکزی این کشور شده است.

پاول در کنفرانس خبری‌ای که پس از تصمیم اجماعی سیاستگذاران در مورد کاهش نیم‌درصدی نرخ بهره برگزار شد گفت: «ویروس و اقداماتی که به‌منظور مهار آن انجام گرفته است قطعاً تا مدتی بر فعالیت‌های اقتصادی در داخل و خارج از آمریکا سایه خواهد افکند.»

نرخ بهره در آمریکا اکنون به ۱ تا ۱.۲۵ درصد رسیده است.

این اولین اقدام خارج از برنامه‌ریزی ماهانه فدرال رزرو آمریکاست که از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ تاکنون انجام می‌گیرد و نشان‌دهنده عمق نگرانی این بانک از وضعیت شیوع سریع ویروس کروناست.

رئیس‌کل بانک مرکزی آمریکا افزود: «نظر ما این است که اکنون زمان اقدام جهت حمایت از اقتصاد (آمریکا) است… من می‌دانم که اقتصاد آمریکا قدرتمند است و این مشکل را پشت‌سر خواهد گذاشت. من انتظار دارم که ما به وضعیت رشد باثبات و بازار کار باثبات برگردیم.»

وی اذعان کرد که چشم‌انداز اقتصادی آمریکا به‌دلیل شیوع ویروس کرونا نامشخص است و در وضعیتی سیال قرار دارد.

اما این اقدام بانک مرکزی آمریکا نتوانست از نگرانی فعالان بازار بورس کم کند و هر ۳ شاخص اصلی بورس آمریکا دیروز را با افت حدود ۳درصدی به پایان رساند. همچنین میزان سوددهی اوراق قرضه ۱۰ساله دولت آمریکا برای اولین بار در تاریخ به زیر یک درصد رسید.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که پس از تعطیلی بازارهای مالی میان خبرنگاران آمده بود گفت روند افت بازارهای بورس در روز سه‌شنبه را ندیده و روی واکنش دولت فدرال به ویروس کرونا متمرکز بوده است. تحلیلگران معتقدند فدرال رزرو آمریکا ناگزیر خواهد شد تا ماه ژوئن یک نوبت دیگر نرخ بهره را کاهش دهد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.