کاهش قیمت‌ در بازار گوشت در گرو مدیریت واردات - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 92831
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۴ مهر ۱۴۰۲ - ۶:۵۴ |
استمرار واردات گوشت قرمز و ریزش قیمت در روز‌های آتی بررسی شد:

کاهش قیمت‌ در بازار گوشت در گرو مدیریت واردات

طی هفته‌های گذشته در راستای تنظیم بازار گوشت قرمز و تعدیل و تثبیت قیمت این کالا، برنامه‌ریزی برای واردات گوشت گرم و منجمد انجام شد. به گفته مسئولان دولتی، تقویت زنجیره تولید از دیگر اهداف واردات گوشت است که از ماه‌های گذشته تا به امروز در دستور کار دولت قرار دارد.
کاهش قیمت‌ در بازار گوشت در گرو مدیریت واردات

طی هفته‌های گذشته در راستای تنظیم بازار گوشت قرمز و تعدیل و تثبیت قیمت این کالا، برنامه‌ریزی برای واردات گوشت گرم و منجمد انجام شد. به گفته مسئولان دولتی، تقویت زنجیره تولید از دیگر اهداف واردات گوشت است که از ماه‌های گذشته تا به امروز در دستور کار دولت قرار دارد. فعالان حوزه کشاورزی و اموردام با اعلام خبر برنامه‌ریزی برای واردات گوشت گرم و منجمد بیان داشتند که با افزایش سیر صعودی واردات گوشت بازار این محصول به ثبات می‌رسد و با استمرار این روند تثبیت و نزول قیمت‌ها‌ رقم می‌خورد. به‌منظور استمرار فرآیند واردات گوشت قرمز، کشورهای متقاضی این امر از سوی سازمان دامپزشکی کشور‌ موردبررسی قرار گرفتند.

مطابق اعلام رئیس سازمان دامپزشکی کشور ۲۵ کشور جهان آمادگی خود را برای صادرات گوشت به ایران اعلام کردند. دراین میان گلایه‌مندی‌هایی از سوی برخی دامداران مبنی بر اینکه به میزان واردات نسبت به تولید داخل توجه نشده است، عنوان شد که با اظهارات امیدبخش مقامات صنفی کشاورزی روبه‌رو گشت. فعالان صنفی حوزه کشاورزی و اموردام می‌گویند این روند طبق سیاست وزارت جهاد کشاورزی است که افزون بر واردات، تقویت دامپروری و تولیدات قراردادی کشور را نیز در دستورکار قرا‌ر دارد. بنابراین به‌زودی همه‌چیز به روال گذشته برمی‌گردد و قیمت گوشت قرمز نیز حقیقی می‌شود چراکه به دلیل کمبود و تغییر قیمت، نرخ واقعی گوشت قرمز در بازار مشخص نبود. براساس آخرین بررسی‌ها قیمت کنونی هرکیلو دام سبک را ۱۷۰ تا ۱۹۰ هزارتومان می‌باشد. قیمت هرکیلو لاشه ۴۱۰ تا ۴۱۵ هزارتومان اعلام می‌گردد که در مقایسه با هفته‌های گذشته ۳۰ تا ۴۰ هزارتومان کاهش داشته است. همچنین اعلام‌شده است که به‌زودی توزیع گوشت‌های وارداتی با نرخ مصوب در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین کشور صورت می‌گیرد؛ گوشت‌های وارداتی تنظیم بازار با تولید داخل ۱۵۰ تا ۱۷۰ هزارتومان اختلاف دارند و به نظر می‌رسد باعرضه آن‌ها در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین شاهد کاهش و رسیدن به نرخ منطقی در بخش دام و گوشت قرمز باشیم. در بررسی بیش‌تر این موضوع به گفت‌وگو با پرویز اوسطی، نماینده مردم قروه و دهگلان و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی پرداختیم و روند استمرار واردات گوشت قرمز و  ریزش قیمت‌ها در روز‌های آتی را با منصور پوریان، رئیس شورای تأمین‌کنندگان دام واکاوی کردیم که در ادامه می‌خوانید.

منصور پوریان، رئیس شورای تأمین‌کنندگان دام:
کاهش قیمت گوشت قرمز استمرار خواهد داشت

منصور پوریان، رئیس شورای تأمین‌کنندگان دام در گفت‌وگو با‌ خبرنگار «رسالت» به تشریح روند استمرار واردات گوشت قرمز و  ریزش قیمت‌ها در روز‌های آتی پرداخت و دراین‌باره بیان کرد: مبحث تأمین گوشت قرمز برای بازار به سبب آنکه به‌صورت مستمر وتوام با برنامه‌ریزی درست انجام شد، ثبات قیمتی را طی روزهای گذشته در بازار رقم زد. به‌موجب استمرار ثبات قیمت‌ها، نزول قیمتی به‌ویژه در بخش لاشه نیز اتفاق افتاد. 
وی درخصوص تغییرات قیمتی در بخش دام زنده افزود: به‌موجب استمرار روند وار‌دات و کاهش قیمت‌ها، دام زنده نیز تأثیر پذیرفت؛ محدوده قیمت دام زنده ۱۷۰ الی ۱۹۰ هزارتومان است. به سبب سیر نزولی پیش‌آمده، انتظار داریم که قیمت‌ها همچنان کاهش یابد و نرخ حقیقی دام مشخص گردد. 
پوریان بابیان اینکه کاهش قیمت گوشت قرمز ا‌دامه خواهد داشت، تصریح کرد: مادامی‌که دام دچار نوسانات قیمتی شود، نرخ گوشت نیز تغییر پیدا خواهد کرد. بنابراین در شرایطی که‌ نرخ دام کاهش پیداکرده و قیمت آن حقیقی شده، پیش‌بینی‌مان استمرار کاهش قیمت گوشت قرمز است. این احتمال به سبب گستره گوشت‌های ستاد تنظیم بازاری در فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌باشد. 
وی در تشریح مزایای عرضه گوشت تنظیم بازاری در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین کشور گفت: یکی از مزایای عرضه گوشت تنظیم‌بازاری در فروشگاه‌های زنجیره‌ای، قابلیت رصد و نظارت است. این فروشگاه‌ها از زنجیره توزیع بسیار خوبی برخوردار می‌با‌شند و روند نظارتی جدی دارند. به‌ کمک فروشگاه‌های زنجیره‌ای و میادین کشور بود‌ که امروز توانستیم کاهش قیمت در بسیاری از اقلام مصرفی و موردنیاز مردم را رقم بزنیم. 
رئیس شورای تأمین‌کنندگان دام با اشاره به تأمین دام و حل مشکلات دام‌های پرواری همچنین خاطرنشان کرد: به قوت می‌گوییم که کاهش قیمت گوشت مستمر خواهد شد و طی روزهای آتی نیز احساس خواهد شد. مهم‌ترین عامل این کاهش قیمت، تأمین به‌موقع گوشت قرمز و حل مشکلات در حوزه دام‌های پرواری است. پیش‌تر در حوزه پروار‌ با‌ مشکل روبه‌رو بودیم که خوشبختانه بخش قابل‌توجهی از این مشکلات به سبب برنامه‌ریزی‌های صورت گرفت حل‌شده و شاهد حضور‌ دام‌ها د‌ر دامپروری‌های‌ کشور هستیم. شایان‌ذکر است تا بگوییم که این نوع از دام‌ها‌ نیز وارداتی می‌باشند و به‌قصد کشتار و تأمین گوشت روزهای آینده واردشده‌اند. 
پوریان با اشاره به موضوع تولید قراردادی اقدامات وزارت جهاد کشاورزی دراین‌باره را‌ مثبت ارزیابی کرد و متذکر شد: تولید قراردادی یکی از موضوعات حائز اهمیت و قابل ارزیابی است که از سوی وزارت جهاد کشاورزی کشور دنبال شده است. قائم‌مقام وزارت جها‌دکشاورزی‌ مؤلفه‌های تولید قراردادی را به‌خوبی در دستورکار قرار‌داد. بی‌شک استمرار این روند طی روز و ماه‌های آینده، نتایج خوبی را رقم خواهد زد و موجب تأمین نیاز مصارف خانواری خواهد شد. 
او در پایان این گفت‌وگو بابیان اینکه نرخ گوشت طی ماه‌های آینده واقعی می‌شود، یادآور شد: تأمین مصارف خانواری موجب رقم خوردن نرخ حقیقی گوشت قرمز می‌شود. بنابراین می‌توان عنوان کرد که طی ماه‌های مهر و آبان کاهش نرخ گوشت استمرار پیدا خواهد کرد. گفتنی است که پیش‌تر قیمت گوشت به سبب نا بسامانی‌های موجود حقیقی نبوده و حال به سبب تأمین به‌موقع حقیقی شده است.  

پرویز اوسطی، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی:
واردات توأم با برنامه‌ریزی‌ موجب‌ کاهش قیمت گوشت قرمز شده است

پرویز اوسطی، نماینده مردم قروه و دهگلان و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» عنوان کرد: نیاز کشور به گوشت قرمز حدودیک میلیون تن است و حجم تولیدی کشور حدود ۹۰۰ هزار‌ تن می‌باشد. بنابراین در این مقطع کسری داریم و برای جبران کسری گوشت قرمز موردنیاز خود نیازمند واردات می‌باشیم. 
وی افزود: به طورحتم برای جبران کسری گوشت قرمز تولیدی نیازمند برنامه‌های خودکفایی و برنامه‌ریزی طی بازه زمانی مشخص می‌باشیم تا تولیداتمان در این بخش تقویت شود و به مرزخودکفایی و چه‌بسا صادرات برسیم 
اوسطی درباره از بین رفتن دام‌های مولد کشور در سال‌های خشکسالی تصریح کرد: متأسفانه طی سال‌های خشکسالی، دام‌های مولد از بین می‌روند و میزان علوفه در کشور نیز کاهش پیدا می‌کند. عدم تأمین علوفه موردنیاز و دام مولد موجب می‌گردد تا توان نهاده‌ها کاهش پیدا کند و در برخی مقاطع، همچون شرایط فعلی نیازمند واردات شویم. 
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تقویت تولیدات قراردادی کشور همچنین خاطرنشان کرد: واردات توأم با مدیریت و برنامه‌ریزی می‌تواند مارا به تحقق خودکفایی در گوشت قرمز نزدیک سازد چراکه‌ می‌توانیم هم‌زمان با فرآیند واردات گوشت قرمز درصدد تقویت دامپروری و تولیدات قراردادی کشور باشیم. 
نماینده مردم قروه و دهگلان در تشریح کاهش قیمت گوشت قرمز طی روزهای اخیر متذکر‌شد: پیش‌تر قیمت گوشت قرمز در کشور بسیار افزایش‌یافته بود و دیگر خارج از توان خرید مردم بود، بنابراین استمرار‌ روند ثبات و چه‌بسا نزول قیمت گوشت قرمز امری حائز اهمیت است که می‌تواند در شرایط فعلی توان خرید دهک‌های پایین جامعه را بالا ببرد. 
او با تأکید بر لزوم تبیین سازوکارهای صادرات گوشت قرمز به کشورهای متقاضی یادآور شد: کشورهای بسیاری ‌در دنیا می‌باشند که با سطح مراتع کمتر، تولید قابل‌توجه دارند و در برخی موار‌د به صادرات نیز دست می‌یابند. بنابراین ضرورت دارد تا تقویت تولید در حوزه گوشت قرمز را جدی بگیریم و سازوکارهای مشخصی را به‌منظور تحقق این مهم تبیین کنیم. تبیین این سازوکارها می‌تواند زمینه خودکفایی را فراهم سازد و نیاز کشور به امر واردات را کاهش دهد. 
اوسطی با اشاره به‌ضرورت افزایش تولید گوشت قرمز و تقویت دامپروری کشور‌ گفت: به‌منظور تقویت تولیدات حوزه کشاورزی به‌ویژه در امور‌مرتبط با دام، نیازمند سرمایه‌گذاری هستیم. بنابراین لزوم سرمایه‌گذاری در این فرآیند امری مبرهن است که امیدواریم به‌زودی محقق شود و زمینه تعادل عرضه و تقاضا در کشور را رقم بزند. مادامی‌که عرضه و تقاضا به تعادل و ثبات برسد، نیاز کشور‌ تأمین خواهد شد و زمینه صادرات محصولات تولیدی نیز شکل خواهد گرفت. 
او در پایان این گفت‌وگو با تأکید بر لزوم به‌کارگیری علوفه کم آب‌بر‌ در بخش کشاورزی بیان داشت: باید توجه داشته باشیم که تکیه بر علوفه دیم می‌تواند کشور را به هدف خودکفایی در زمینه گوشت قرمز نزدیک سازد. تحقق خودکفایی، بازار محصولات کشاورزی را با استمرار و  آرامش همراه خواهد کرد. 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.