کاهش اختلافات در مذاکرات وین - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 58213
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۶:۲۹ | 400 بازدید |
آخرین وضعیت مذاکرات ایران و ۱+۴ بررسی شد

کاهش اختلافات در مذاکرات وین

این روزها مذاکرات وین طولانی‌تر و سنگین‌تر شده است و جلسات فشرده و تقریبا می‌توان گفت که اخباری با جزئیات کامل از روند گفت‌وگوها، به گوش نمی‌رسد اما همان مقدار اخبار از   وین، نشانده دهنده این است که اختلافات در مذاکرات کاهش پیدا کرده است.
کاهش اختلافات در مذاکرات وین

گروه سیاسی
این روزها مذاکرات وین طولانی‌تر و سنگین‌تر شده است و جلسات فشرده و تقریبا می‌توان گفت که اخباری با جزئیات کامل از روند گفت‌وگوها، به گوش نمی‌رسد اما همان مقدار اخبار از   وین، نشانده دهنده این است که اختلافات در مذاکرات کاهش پیدا کرده است.
حال که مذاکرات وین با برگزاری جلسات طولانی و پی‌درپی میان هیئت‌های مذاکره‌کننده در کنار ورود برخی بازیگران جدید در عرصه گفت‌‌وگوها ادامه دارد، قریب به‌اتفاق طرف‌ها روبه‌جلو بودن آن اذعان دارند.
آنچه گزارش‌شده این است که این مذاکرات بر اساس توافقی است که در آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام انجام گرفته است.  درحال‌حاضر جلسات به‌صورت دوجانبه و چندجانبه طی روزهای گذشته جریان داشته و نمایندگان کشورهای مشارکت‌کننده در این گفت‌وگوها در اولویت موضوع لغو تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا علیه ایران تأکیددارند.
درهمین راستا حتی طرف‌های اروپایی ارزیابی مثبت خود را نسبت به روند مذاکرات ارائه کرده‌اند. لودریان، وزیر خارجه فرانسه در مصاحبه اخیر خود گفته است که در مذاکرات وین پیشرفت حاصل‌شده ولی زمان رو به پایان است. وی همچنین اضافه کرد که طی چند روز اخیر در مسیر مثبت حرکت کرده‌ایم و من هنوز معتقدم که می‌توان به یک توافق دست‌یافت؛ ولی زمان رو به پایان است.
ازطرفی رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در اظهارنظری گفت که فقط چند هفته برای دستیابی به توافق در وین فرصت داریم. 
اما آنچه‌که جمهوری اسلامی ایران در این دور از مذاکرات به آمریکا و کشورهای اروپایی تفهیم کرده، بدعهدی آن‌ها و خروج یک‌جانبه آمریکا و اعمال تحریم‌های ظالمانه است. ایران به غرب تفهیم کرده است کسی که از برجام خارج شده آمریکا است و باید با لغو تحریم‌ها گام اول را بردارد زیرا در غیر این صورت اتفاق جدیدی در مذاکرات رخ نخواهد داد.
طرف‌های غربی این مقاومت و اقتدار را در مذاکرات جدید فهمیده‌اند و به نظر می‌رسد تلاش دارند بازهم با چرخشی غیرملموس، سیاست‌های خودشان را درقالب توافق موقت یا پیشنهادات حداقلی به ایران القا کنند.
اما ازطرفی شاهد هستیم که چین و روسیه همگام با مواضع ایران حرکت می‌کنند. نمایندگان این دوکشور پس از پایان مذاکرات در هتل کوبورگ به خبرنگاران گفتند که مذاکرات روبه‌جلو و در حال پیگیری است. میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات در آخرین ارزیابی خود از گفت‌وگوها بیان کرد که دستیابی به توافق نهایی برای احیای توافقات سال ۹۴ تا ماه فوریه امکان‌پذیر است و اضافه کرد که نه‌تنها روسیه بلکه سایر طرف‌ها هم اذعان دارند که گفت‌وگوها در حال پیشرفت است.
حال که در هوای سرد و زمستانی وین، پالس‌های مثبتی شنیده می‌شود زمان آن است که طرف‌های غربی مانند ایران، حسن نیت خود را به مرحله اثبات برسانند. قطعا برای آمریکا و اروپا که سالیان درازی در تمام مذاکرات صرفا امتیازگیرنده بودند، سخت است که بپذیرند باعث نقض برجام بوده‌اند زیرا حتما ازلحاظ بین‌المللی نیز برایشان تبعات دارد. اما همان‌طور که برجام برای ایران زیانبار بود و هزینه آن نیز به کشور تحمیل شد، غربی‌ها نیز باید هزینه بدعهدی خویش را بپردازند. تنها راهش نیز لغو تحریم‌ها و بازگشت به تعهدات و راستی آزمایی توسط ایران است.

|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.