کاربردی‌ترین نکات برای ترخیص کالا در سریع ترین زمان - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 92285
  پرینتخانه » اخبار دیگران تاریخ انتشار : ۱۲ مهر ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۶ |

کاربردی‌ترین نکات برای ترخیص کالا در سریع ترین زمان

به عنوان یک کسب کار حقیقی یا حقوقی، ممکن است به دلایل مختلف نیاز به واردات و صادرات محموله‌های بین‌المللی داشته باشید. شاید شما نیازمند به واردات مواداولیه برای تجارت خود هستید، اما ممکن است سختی و تغییرات دائمی پروسه ترخیص کالا، نتیجه مورد نظر را برایتان به ارمغان نیاورده باشد.
کاربردی‌ترین نکات برای ترخیص کالا در سریع ترین زمان

به عنوان یک کسب کار حقیقی یا حقوقی، ممکن است به دلایل مختلف نیاز به واردات و صادرات محموله‌های بین‌المللی داشته باشید. شاید شما نیازمند به واردات مواداولیه برای تجارت خود هستید، اما ممکن است سختی و تغییرات دائمی پروسه ترخیص کالا، نتیجه مورد نظر را برایتان به ارمغان نیاورده باشد.

ترخیص کالا به واسطه پیچیدگی روند و تغییرات مداوم قوانین تجارت بین‌الملل و گمرک، گاها علاوه بر صرف هزینه‌های گزاف، اتلاف زمان و انرژی با سختی‌ها و دغدغه‌های بسیاری همراه است اما بهترین راه برای تسریع این فرایند چیست؟ چرا به همکاری با یک شرکت بازرگانی متخصص ترخیص کالا نیاز دارید؟ ترخیص ‌کار حرفه‌ای چه کمکی به شما می‌کند؟ در هنگام ترخیص کالا به چه مواردی باید دقت نمایید؟ مهم‌ترین مراحل ترخیص کالا چیست؟ و کاربردی ترین نکات برای ترخیص کالا در سریع‌ترین زمان کدام است؟

مهم‌ترین مراحل ترخیص کالا

واردات کالا یکی از مسیرهای افزایش حاشیه سود کسب و کار و تجارت است. علاوه‌بر پتانسیل بسیار بالای درآمدزایی و سودآوری آن، واردات کالا، موجب دسترسی به محصولات جدید، کاهش هزینه‌های تولید، نفوذ در بازار داخلی و افزایش رقابت برندهای داخلی و بهبود سطح کیفی محصولات می‌شود. مزایایی که نه تنها تجار و بازرگانان بسیاری را به واردات کالا ترغیب؛ بلکه دولت‌ها را نیز وادار به تسهیل فرایند واردات و صادرات کالا کرده.

فرایند واردات و به‌ويژه پروسه ترخیص کالا شامل جزئیات بسیار زیادی است که تجار برای موفقیت در آن باید از بروز کوچکترین بی‌دقتی جلوگیری نمایند. چرا که عدم توجه به قوانین گمرکی می‌تواند کالای شما را مشمول واردات قاچاق کند و پیامدهای جبران ناپذیر اقتصادی را به همراه آورد.

به همین دلیل بهتر است در تمامی مراحل ترخیص کالا از یک متخصص کمک بگیرید. اما مهم‌ترین مراحل واردات کالا چیست؟ به‌طور خلاصه مراحل ترخیص کالا از گمرک را می‌توان به صورت زیر بخش‌بندی کرد:

 • دریافت پرفرما و پکینگ لیست
 • اخذ مجوز ثبت سفارش بازرگانی
 • بیمه کردن کالا هماهنگی جهت بازرسی در مبداء و مقصد
 • تشکیل پرونده جهت تخصیص ارز و حواله بانکی
 • ارتباط با شرکت حمل و نقل بین‌المللی
 • دریافت اسناد حمل از شرکت های حمل و نقل بین‌المللی
 • تکمیل اسناد و تشکیل پرونده
 • تنظیم پیش‌نویس
 • بررسی و تایید توسط کارشناس فنی گمرکی و بازرگانی
 • دور اظهاری واردات

برخی چالش‌های ترخیص کالا

مراحل ترخیص کالا به صورت کامل و صحیح با چالش‌هایی رو به رو است. مواردی که در صورت عدم توجه می‌تواند موجب بروز مشکلات بسیار زیادی شود.

تعیین ارزش کالا، یکی از مراحل مهم فرایند ترخیص کالا است که احتمال بروز چالش‌هایی در سیر آن وجود دارد. دومین مورد چالش برانگیز مشخص نبودن مسیر کالاهای وارداتی در گمرک است. موضوعی که می‌تواند موجب جلوگیری از ترخیص کالا و یا قرار گرفتن محموله در مسیر قرمز شود.

در واقع بر اساس ماده ۱۱ قانون گمرکی کلیه کالاهایی که به هر یک از گمرکات کشور وارد یا خارج می‌شود باید مسیر مشخص خود را برای ترخیص کالا طی نمایند. کالای شما مشمول کدام مسیر گمرکی است؟ برای پاسخ گویی به این سوال باید با یک متخصص مشورت نمایید.

هزینه‌های بالای نگهداری و انبارداری یکی دیگر از چالش‌هایی است که تجار و بازرگانان در فرایند ترخیص کالای خود با آن مواجه می‌شوند. مسئولیت حفظ و نگهداری کالاهای ورودی به انبارهای گمرک بر عهده تحویل گیرنده گمرک است، وی همچنین وظیفه محاسبه و تعیین هزینه انبارداری کالا در حین ترخیص آن را، بر عهده دارد.

موارد زیر از دیگر چالش‌های تجار و وارد کنندگان است که با کمک گرفتن از یک متخصص با تجربه، قابل پیشگیری و مدیریت است.

 1. تشریفات زمان بر گمرک و رویه‌های گمرکی متعدد
 2. تست و آزمایش مکرر کالا
 3. مشکلات مربوط به تعرفه و عوارض گمرکی
 4. تغییر مداوم قوانین و مقررات
 5. مشکلات اظهار کالا
 6. بی توجهی به فسادپذیری کالاها
 7. دانش ناکافی ترخیص کار
 8. اخذ مجوزات و ضمانت نامه‌های لازم
 9. حمل و نقل کالا
 10. بازرسی کالا
 11. عدم اطلاع از مدارک مورد نیاز

مدارک مورد نیاز جهت ترخیص کالا

عدم آشنایی در خصوص مدارک مورد نیاز و روند طولانی اخذ برخی مدارک و اسناد، از دیگر چالش‌هایی است که صاحبان کالا هنگام ترخیص کالا با آن مواجه می‌شوند. در این مسیر استفاده از تجربیات یک ترخیص کار حرفه‌ای در تسریع و تسهیل فرایند ترخیص کالا بسیار تاثیرگذار است.

علاوه بر کارت بازرگانی، پروفورما (پیش فاکتور)، فاکتور یا سیاهه خرید، مجوز ثبت سفارش و مجوزهای قانونی جهت ترخیص کالا، برای ترخیص گروهی از کالاها به گواهی بهداشت، استاندارد و انرژی اتمی نیاز پیدا می‌کنید.

 • اظهارنامه واردات قطعی (سامانه EPL)
 • قبض انبار، بارنامه و ترخیصیه
 • گواهی مبدأ
 • اعلامیه تأمین ارز یا نامه برات
 • لیست عدل بندی
 • بیمه نامه گمرکی

دلایل رسوب کردن کالا در گمرک چیست؟

رسوب کالا در گمرک، ذهن بسیاری از صاحبان کالا را به خود مشغول کرده است. ورود به موقع کالاهای وارداتی به بازار، تاثیر بسزایی در موفقیت تجارت شما دارد. با وجود تلاش برای ترخیص کالا، ‌برخی محموله‌ها به دلایلی وارد فرآیند ترخیص نشده و برای مدت‌ها در انبارهای گمرک بلاتکلیف می‌مانند، اما مهم‌ترین دلایل بروز این مشکل چیست؟ چگونه می‌توان از رسوب کالا در گمرک جلوگیری کرد؟

نداشتن مجوز ثبت سفارش وزارت صنعت، معدن و تجارت و یا پایان یافتن مهلت مقرر در مجوز ثبت سفارش، اصلی‌ترین گزینه رسوب کالا در گمرک است. به همین دلیل بهتر است قبل از اقدام به ثبت سفارش و واردات کالا نسبت به بررسی قوانین واردات آن کالا اقدام نمایید. لازم به ذکر است که هر ساله لیست کالاهای ممنوعه وارداتی و کالاهایی که واردات آن‌ها با محدودیت رو به رو است به صورت رسمی منتشر می‌شود.

مشکلات بانکی و اسنادی دومین علت رسوب کالا در انبارهای گمرک و عدم اخذ مجوز ترخیص است. برای جلوگیری از بروز مشکل در زمینه تامین ارز و نقل و انتقالات بانکی بهتر است با متخصصین تجارت بین‌الملل مشورت نمایید.

سومین موردی که به منظور جلوگیری از رسوب کالا در گمرک باید به آن توجه داشته باشید، طولانی نشدن زمان اخذ مجوزهای قانونی است. بسیاری از کالاهای وارداتی مشمول اخذ مجوز و استانداردهای قانونی از سازمان‌هایی نظیر سازمان استاندارد‌، انرژی اتمی و بهداشت می‌شوند. در صورت عدم آشنایی به اصول و روند پیگیری، اخذ این مجوزات بسیار زمان بر خواهد بود.

عدم استفاده از ترخیص کار حرفه‌ای و متخصص نیز یکی از مهم‌ترین دلایل به تاخیر افتادن فرایند ترخیص کالا از گمرک است. در صورتی که یک ترخیص کار متخصص با تکیه بر دانش و تجربه خود نه تنها فرایند ترخیص کالا از گمرک را تسهیل، بلکه از بروز مشکلات احتمالی نیز جلوگیری می‌نماید.

ترخیص کالا بدون نگرانی با بازرگانی ایمن تجارت کارآمد

در این مقاله برخی از مهم‌ترین نکات و اصول ترخیص سریع و قانونی کالا به شما ارائه داده شد. همچنین شما با بزرگترین چالش‌هایی که ممکن است در فرایند آزادسازی کالا با آن دست و پنجه نرم کنید، آشنا شدید. در تمامی موارد گفته شده بهتر است، صاحبان کالا ضمن بررسی شرایط و ظوابط،‌ تمهیدات لازم را برای تسهیل فرایند ترخیص کالا به عنوان گام آخر برای ورود کالا به بازار،‌ در نظر بگیرند. مشاوره از یک شرگت متخصص در این حوزه می‌تواند در صرف زمان کمتر به شما یاری رساند.

شرکت بازرگانی ایمن تجارت کارآمد با سالها تجربه، آمادگی رفع هرگونه چالش در مراحل ترخیص کالا را دارد. متخصصین ایمن تجارت کارآمد، با تسلط بر قوانین به‌روز و متدهای کارامد امور گمرک، می‌توانند موجب آرامش خاطر شما در حفظ امنیت، سرعت بخشیدن ورود و ترخیص کالا از گمرک شوند. کارشناسان ایمن تجارت همواره مشاور و خدمت‌رسان شما در فرآیند ترخیص کالا خواهند بود.

برخی از خدمات ایمن تجارت کارآمد به صورت زیر است:

 1. ترخیص کالا
 2. انجام تشریفات گمرکی
 3. واردات کالا
 4. مشاوره بازرگانی
 5. ثبت سفارش کالا و تنظیم پروفرما
 6. عقد قرارداد بین‌المللی
 7. اخذ مجوزات قانونی
 8. بازرسی کالا
 9. حمل و نقل کالا
 10. منبع یابی و سورسینگ
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.