کاخ سفید قدرت مانوری در مذاکرات وین ندارد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 55085
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۶:۲۳ |
آمریکا ایده توافق موقت را در نشست وین ارائه خواهد کرد

کاخ سفید قدرت مانوری در مذاکرات وین ندارد

 مقامات کاخ سفید به این نتیجه رسیده‌اند که احیای ظاهری و صوری توافق هسته‌ای به دلیل مقاومت ایران امکان‌پذیر نیست و از سوی دیگر، ایران مذاکره را برای مذاکره نمی‌خواهد.
کاخ سفید قدرت مانوری در مذاکرات وین ندارد

گروه بین‌الملل 
 مقامات کاخ سفید به این نتیجه رسیده‌اند که احیای ظاهری و صوری توافق هسته‌ای به دلیل مقاومت ایران امکان‌پذیر نیست و از سوی دیگر، ایران مذاکره را برای مذاکره نمی‌خواهد. رویترز در آستانه مذاکرات غیرمستقیم آمریکا و ایران در وین، گزارشی به نقل از «منابع دیپلماتیک» منتشر کرد.در ابتدای این گزارش آمده است: «قدرت‌های جهانی و ایران روز دوشنبه (  هشتم آذرماه) برای آخرین تلاش جهت نجات دادن توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ (برجام) به وین بازمی‌گردند اما تعداد کمی از آن‌ها انتظار پیشرفتی را دارند، چراکه در تلاشی آشکار برای به دست آوردن اهرم فشار علیه غرب، فعالیت‌های هسته‌ای تهران ادامه دارد».
 ادعای دروغ رویترز 
رویترز ادامه داد: «دیپلمات‌ها می‌گویند که زمان برای احیای مجدد این توافق رو به پایان است؛ توافقی که ایالات‌متحده در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ رئیس‌جمهور در سال ۲۰۱۸ آن را ترک کرد، خشم ایران را برانگیخت و بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان و روسیه دیگر قدرت‌های جهانی دخیل (در برجام) را ناامید کرد.۶ دور مذاکرات غیرمستقیم (بین ایران و آمریکا) در فاصله ماه‌های آوریل و ژوئن برگزار شد. دور جدید   بعد از یک وقفه که به دلیل انتخابات منجر به انتخاب ابراهیم رئیسی به‌عنوان رئیس‌جمهور جدید ایران ایجاد شد، آغاز می‌شود».
این خبرگزاری انگلیسی سپس مدعی شد: «تیم مذاکره‌کننده جدید تهران خواسته‌هایی را مطرح کرده است که دیپلمات‌های آمریکایی و اروپایی آن را غیرواقعی می‌دانند. آن‌ها اصرار دارند که تمامی تحریم‌های ایالات‌متحده و اتحادیه اروپا که از سال ۲۰۱۷ اعمال شده است، ازجمله تحریم‌های غیرمرتبط با برنامه هسته‌ای این کشور (ایران)، لغو شود».
رویترز سپس به روابط ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره کرد و مدعی شد: «منازعات تهران با (آژانس بین‌المللی انرژی اتمی) نهاد ناظر اتمی سازمان ملل که بر برنامه هسته‌ای نظارت می‌کند، تشدید شده است. ایران برنامه غنی‌سازی خود را ادامه داده است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید با بازرسان این کشور رفتار بسیار سختی شده است و (ایران) از دسترسی به نصب مجدد دوربین‌های نظارتی در سایتی که برای احیای توافق با قدرت‌های جهانی ضروری می‌داند، خودداری کرده‌ است».
یک دیپلمات غربی دخیل در مذاکرات برجامی که نام و هویتش اشاره نشده است، به رویترز دراین‌باره گفت: «آن‌ها (ایران) ازلحاظ فنی به‌اندازه کافی کار می‌کنند تا بتوانند روابط اساسی خود را با غرب تغییر دهند تا بتوانند در آینده گفت‌وگوی برابرتری داشته باشند».
واقعیت امر این است که برخلاف آنچه رویترز و دیگر رسانه‌های غربی سعی در القای آن دارند، جمهوری اسلامی ایران در بیان مطالبات خود، کاملا روند حقوقی و منطقی متصور در پروسه بازگشت در برجام را رعایت کرده است. بر این اساس، واشنگتن به‌عنوان بازیگری که از توافق هسته‌ای تخطی کرده است، ملزم به ارائه تضمین درخصوص آینده برجام ( درصورت احیای توافق) و پذیرش راستی آزمایی می‌باشد. فراتر از آن، آمریکا باید تمامی تحریم‌های مستقیم و غیرمستقیمی که مغایر با برجام می باشد را رفع کند تا ایران بتواند از مزایای اقتصادی توافق بهره‌مند گردد. بدیهی است که این مطالبات، حقوق حقه جمهوری اسلامی ایران می‌باشد و نباید لحظه‌ای از آن کوتاه آمد. 
 زبان تهدید غرب 
مروری بر ادامه گزارش رویترز به‌وضوح نشان می‌دهد که مقامات غربی سعی دارند در آستانه مذاکرات بار دیگر ابزار تهدید خود را نیز علیه کشورمان فعال سازند. رویترز در این خصوص می‌نویسد:
«دیپلمات‌های غربی می‌گویند با این فرض که مذاکرات از همان‌جایی که در ماه ژوئن متوقف‌شده‌اند، از سر گرفته می‌شوند، به مذاکرات روز دوشنبه خواهند رفت. آن‌ها هشدار داده‌اند که اگر ایران به مواضع حداکثری خود ادامه دهد و نتواند همکاری خود را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی احیا کند، باید به‌سرعت گزینه‌های خود را بررسی کنند».
رسانه غربی به اظهارات و مواضع حسین امیر عبداللهیان و علی باقری کنی  معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران اشاره کرد و نوشت: «هم مذاکره‌کننده ارشد و هم وزیر خارجه ایران روز جمعه این موضوع را تکرار کردند که لغو کامل تحریم‌ها تنها چیزی است که در وین روی میز خواهد بود».
یک دیپلمات اروپایی که هویتش اعلام نشده است، به رویترز دراین‌باره گفت: «اگر این (لزوم لغو کامل همه تحریم‌های ایران) موضعی است که ایران در روز دوشنبه به آن ادامه می‌دهد، پس من راه‌حلی از طریق مذاکره را نمی‌بینم (امکان حصول به توافق در مذاکرات وین را شدنی نمی‌دانم)».
در ادامه این گزارش ادعای بی‌اساس غربی‌ها، صهیونیست‌ها و متحدان و شرکای عربی آمریکا درباره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران تکرار شده است.به روایت رویترز، «در صورت شکست مذاکرات، این احتمال وجود دارد که ایالات‌متحده و متحدانش ابتدائا با ایران با ارائه درخواست برای برگزاری یک نشست اضطراری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه آینده مقابله کنند».
این خبرگزاری انگلیسی افزود: «بااین‌حال، آن‌ها (آمریکا و متحدانش) همچنین می‌خواهند تلاش کنند روسیه که نفوذ سیاسی بر ایران دارد و چین که از طریق خرید نفت برای تهران فضای تنفس اقتصادی تأمین می‌کند را در کنار خود نگه‌دارند چراکه در ابتدا به دنبال گزینه‌های دیپلماتیک جایگزین هستند».
طبق این گزارش، «یک سناریو که دیپلمات‌ها می‌گویند واشنگتن پیشنهاد کرده این است که تا زمانی که توافق دائمی حاصل نشده باشد، مذاکره کردن بر سر یک توافق موقت با تهران است. بااین‌حال آن‌ها می‌گویند که این موضوع زمان می‌برد و اطمینانی وجود ندارد که ایران میلی به پذیرش چنین چیزی داشته باشد».
 خطوط قرمز ایران تغییر نخواهد کرد 
انتشار گزارش رویترز و تأکید منابع دیپلماتیک ادعایی این رسانه غربی به تدارک آمریکا و متحدانش برای مذاکرات وین در شرایطی انجام‌شده که تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران به ریاست علی باقری کنی وارد وین شد.معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه روز پنج‌شنبه هفته گذشته خود با «ایندیپندنت» تأکید کرد که مذاکرات هسته‌ای در وین در صورتی نتیجه‌بخش خواهد بود که تمام تحریم‌های آمریکا لغو شوند.
باقری کنی به این رسانه انگلیسی گفت: «لغو تمام تحریم‌های مربوط به برجام ازجمله تحریم‌های اعمال‌شده ذیل چارچوب کمپین«فشار حداکثری»، شرط لازم برای موفقیت مذاکرات است».
معاون سیاسی حسین امیرعبداللهیان افزود:  درخواست برای تضمین از طرف دیگر برای عدم خروج از توافق، عدم اعمال تحریم‌های جدید و عدم بازگرداندن یا اعمال مجدد تحریم‌های قبلی با این هدف دنبال می‌شود که این  احتمال خنثی شود که هرج‌ومرج سیاسی در ایالات‌متحده بر رفتارهای بین‌المللی این کشور تأثیر بگذارد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.