ژست دیپلماتیک در کاخ سفید! - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 34220
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۷:۵۲ |
آیا دولت بایدن در عمل به برجام باز می گردد؟

ژست دیپلماتیک در کاخ سفید!

موافقت رسمی ترامپ با آغاز پروسه انتقال قدرت در ایالات متحده آمریکا، دموکرات‌ها را نسبت به پیروزی نهایی خود در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 مطمئن ساخته است! در چنین شرایطی وزرا و مشاوران پیشنهادی بایدن خود را برای حضور در کاخ سفید یا وزارت‌خانه های متبوع دولت بعدی آمریکا آماده می کنند.
ژست دیپلماتیک در کاخ سفید!

بخش بین الملل 
موافقت رسمی ترامپ با آغاز پروسه انتقال قدرت در ایالات متحده آمریکا، دموکرات‌ها را نسبت به پیروزی نهایی خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ مطمئن ساخته است! در چنین شرایطی وزرا و مشاوران پیشنهادی بایدن خود را برای حضور در کاخ سفید یا وزارت‌خانه های متبوع دولت بعدی آمریکا آماده می کنند. دونالدترامپ در پستی توییتری که نشان دهنده نخستین عقب نشینی وی در قبال نتایج اعلامی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ می باشد،  به اعضای دولت خود فرمان داده است در ارتباط با انتقال رسمی قدرت به جو بایدن، با تیم او همکاری کنند. به این ترتیب، جو بایدن و تیم او پس از هفته‌ها تاخیر به اطلاعات مورد نیاز برای پیش‌برد وظایف خود دسترسی خواهند یافت. آغاز زمامداری جو بایدن روز ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ و پس از برگزاری مراسم ادای سوگند او خواهد بود.در هر حال، مواضع اخیر ترامپ،اکثریت قریب به اتفاق طرفداران وی را در خصوص بقای وی در کاخ سفید به صورت مطلق ناامید ساخته و در مقابل، پیروزی دموکرات‌ها را در انتخابات سوم نوامبر امسال تضمین کرده است. 
  تیمی یکدست اما ….
جو بایدن روزهاست در حال آماده کردن تیم خود است .وی  در بیانیه‌ای که هم‌زمان با انتشار اعضای انتخاب‌شده برای کابینه منتشر کرد گفت: «من به تیمی نیاز دارم که از همان روز اول به من کمک کنند تا دوباره جایگاه آمریکا در صحنه جهانی را تثبیت کنم و بتوانند جهان را برای مقابله با بزرگترین چالش‌های روبه رو متحد کنند. تیمی که بتواندافزایش امنیت، بهروزی و پاسداشت ارزش‌های ما را فراهم کند.»
چنانچه شبکه بی بی سی گزارش داده است، الخاندرو مایورکاس به عنوان وزیر امنیت داخلی معرفی شده است. وب‌سایت رئیس جمهوری منتخب در توضیح سابقه کایورکاس نوشته: «در صورت کسب رای اعتماد از سنا، وی نخستین لاتین‌تبار و مهاجری خواهد بود که به عنوان وزیر امنیت داخلی آمریکا برگزیده می‌شود.”
لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آتی آمریکا در سازمان ملل متحد خواهد بود. گرینفیلد که یک آفریقایی‌تبار است، از دیپلمات‌های کهنه کار وزارت خارجه و سفیر سابق این کشور در بسیاری از کشورهای آفریقایی چون کنیا و گامبیا بوده و همچنین در سفارت آمریکا در پاکستان و سوئیس هم مستقر بوده است.یکی دیگر از اعضای کابینه که جو بایدن روز دوشنبه آن را معرفی کرده است آوریل هینس است که در صورت تایید نخستین زن تاریخ آمریکا خواهد بود که به مقام مدیریت سازمان اطلاعات ملی  در خواهدآ مد.او در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما که جو بایدن هم به عنوان معاونش در کاخ سفید حضور داشت، مشاور ارشد اطلاعاتی اوباما بود و نخستین زنی است که به عنوان معاونت سازمان سیا رسیده بود.
اوباما و بایدن، هر دو معتقدند که تیم معرفی شده از سوی رئیس جمهور جدید آمریکا، یکدست خواهد بود. اگرچه این ادعا صحیح به نظر می‌رسد، با این حال نباید فراموش کرد که یکدست بودن تیم امنیتی، اطلاعاتی و سیاست خارجی بایدن به معنای بازگشت از دوران ترامپ و گذار به دورانی بهتر در این حوزه‌ها نخواهد بود! چنانچه بسیاری از تحلیلگران نیز اذعان کرده‌اند، اهداف کلان ، میان مدت و حتی اهداف کوتاه مدت مشخص شده از سوی آمریکا قرار نیست در صورت انتقال قدرت میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان تغییر کند. قاعده‌ای که در قبال دولت جدید ایالات‌متحده نیز صادق است. 
 تیم بلینکن- سالیوان در کاخ سفید مستقر می‌شوند 
همچنین رئیس جمهور جدید آمریکا«آنتونی بلینکن»و « جیک سالیوان» را به ترتیب به عنوان وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی خود آماده کرده است. هر دو نفر، از مهره‌های اصلی دستگاه سیاست خارجی ایالات‌متحده در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما محسوب می‌شوند. کسانی که در ظاهر خود را مدافع برجام دانسته و در پروسه مذاکرات هسته‌ای منتهی به توافق سال ۲۰۱۵ نیز نقش پررنگ و مستقیمی ایفا کرده‌اند. این نقش‌آفرینی درخصوص سالیوان در ظاهر پررنگ تر بوده است اما نمی‌توان از نقش هدایت کننده بلینکن در پروسه مذاکرات ژنو و وین ( در بین سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴) غفلت کرد. در هر حال، به نظر نمی‌رسد بلینکن و سالیوان، در کسب رأی اعتماد از مجلس سنا با معضل خاصی روبه‌رو شوند.بنابراین، از اواسط ژانویه سال ۲۰۲۱ ( اوایل بهمن ماه امسال) این دو به افرادی کلیدی در حوزه امنیت و سیاست خارجی ایالات متحده تبدیل خواهند شد. 
 نگاه تیم بلینکن- سالیوان به برجام 
چنانچه پایگاه خبری فردانیوز گزارش داده است، بلینکن و سالیوان، علی رغم نقشی که در انعقاد برجام داشته‌اند، معتقدند که نباید به سادگی استراتژی فشار حداکثری ترامپ علیه ایران را کنار گذاشت! آنها معتقدند که باید استراتژی فشار هوشمندانه علیه ایران را ادامه داده و قطعات پازل توافق جامع با کشورمان را با استناد به تاکتیک‌های دیگری بچینند!وزیر خارجه احتمالی جو بایدن می‌گوید ضمن بازگشت به برجام، واشنگتن به مهار فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران در منطقه و همین‌طور برنامه موشکی تهران نگاه دارد. او هم‌چنین گفته که آمریکا باید تحریم‌های غیرمربوط به برجام را به عنوان یک اهرم نگه دارد.
بلینکن و سالیوان معتقدند که برجام باید به عنوان توافقی اولیه حفظ و اجرا  شود، البته «نام برجام» نه « مفاد برجام»! بلینکن و سالیوان هر دو معتقدند که محدودیت زمانی پیش بینی شده در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص پایان بسیاری از محدودیت های هسته ای ایران تا سال ۲۰۲۵ میلادی باید ابطال شود! همچنین آنها قویا معتقدند که تعلیق تحریم‌های مربوط به برنامه هسته ای ایران( که در برجام به آنها اشاره شده است )،
 اهرم فشار کاخ سفید و تروئیکای اروپایی جهت انجام مذاکرات موشکی و منطقه‌ای با ایران را از بین خواهد برد! بنابراین باید در عین اعلام ظاهری دولت بایدن مبنی بر بازگشت به توافق هسته ای، از طریق وزارت خارجه و وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، مانع از عادی سازی روابط تجاری و اعتباری شرکت‌های مختلف جهان با ایران شد. یعنی دقیقا همان رویکردی که از سال ۲۰۱۵( زمان انعقاد برجام )  تا ۲۰۱۸ میلادی ( زمان خروج رسمی ترامپ از برجام ) از سوی واشنگتن در پیش گرفته شد. بدیهی است که در چنین شرایطی نباید فریب«شوی دیپلماسی» در کاخ سفید را خورد.

|
برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.