چ مثل چمران - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 4546
  پرینتخانه » فرهنگی تاریخ انتشار : ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۷ | 1470 بازدید |
نگاهي كوتاه به زندگي و فعاليت‌هاي مردي كه اسلام واقعي را درك كرد

چ مثل چمران

31 خردادماه هرسال مقارن است با سالروز شهادت دكتر مصطفي چمران، مردي كه فارغ از ظواهر دنيوي به آنچه آرمان و اعتقاداتش به او فرمان مي داد عمل كرد و جان پاكش را در اين مسير در طبق اخلاص گذاشت و به سوي معبود پرواز كرد.
چ مثل چمران
۳۱ خردادماه هرسال مقارن است با سالروز شهادت دكتر مصطفي چمران، مردي كه فارغ از ظواهر دنيوي به آنچه آرمان و اعتقاداتش به او فرمان مي داد عمل كرد و جان پاكش را در اين مسير در طبق اخلاص گذاشت و به سوي معبود پرواز كرد.
درك واقعي او از اسلام و فهم و درك صحيحش از شرايط روز سبب شد تا الگويي باشد براي تمامي نسل ها تا آيندگان بدانند كه حضور بموقع در صحنه و پيروي از ولايت همواره مي تواند سرنوشتي زيبا براي آدميان رقم بزند.
سخن گفتن از شهيدي با ابعاد گوناگون، ‌از اسوه ‏اي كه جمع اضداد بود، از آهن و اشك، ‌از شير بيشه نبرد و عارف شب‏هاي قيرگون، از پدر يتيمان و دشمن سرسخت كافران ، بسيار سخت بلكه محال است.
 سخن گفتن از شهيد دكتر مصطفي چمران، اين مرد عمل و نه مرد سخن، اين نمونه كامل هجرت، جهاد و شهادت، اين شاگرد مكتب علي(ع)، اين مالك ‏اشتر جنوب لبنان و حمزه كربلاي خوزستان ، سخت و دشوار است. چرا كه حتي نمي‏توان يكي از ابعاد وجودي مصطفي چمران را آنگونه كه هست، توصيف كرد و نبايد انتظار داشت كه بتوانيم تصوير كاملي در اين مختصر از او ترسيم نمود ، كه مردان و رهروان راه علي(ع) و حسين(ع) را با اين كلمات مادي و معيارهاي خاكي نمي‏شود توصيف نمود و سنجيد. به انگيزه سالگرد شهادت افتخار آفرين و انسان‏ سازش، ضروري است تا آنجا كه مقدور است در شناخت ، ارائه افكار وبيان  راه  و اعمال او كوشش كنيم.
اين مروري است گذرا و سريع، بر حيات كوتاه اما پرحادثه ،  سراسر تلاش، ايثار، عشق و فداكاري شهيد دكتر مصطفي چمران .آخرين روز خرداد ، 
مصادف است با سالگرد شهادت دکتر مصطفي چمران. سال‌ها از آرام گرفتن دکتر مصطفي چمران مي گذرد. روزهاي تکاپو و از پشت صخره اي به پشت صخره ديگر پريدن و پناه گرفتن و زمان  جنگ هاي سرنوشت ساز پايان يافته  و اکنون ياد و خاطره اين سردار بزرگ اسلام همچنان باقي است. 
در سال ۱۳۱۱ شمسي در محله سرپولک ، بازار آهنگرهاي تهران در خانواده اي مذهبي، فرزندي به دنيا آمد که او را مصطفي ناميدند. وي دوران ابتدايي را در مدرسه انتصاريه محله پامنار گذراند و دوره متوسطه را در دبيرستان البرز و دارالفنون به پايان رسانيد و با ورود به دانشکده فني در رشته الکترومکانيک تحصيلات عالي خود را آغاز کرد و به عنوان شاگرد اول اين دانشکده فارغ التحصيل و در همانجا به مدت يکسال مشغول تدريس شد. مصطفي چمران به سبب علاقه شديدي که به يادگيري مسائل مذهبي داشت از ۱۵ سالگي در درس تفسيرآيت الله 
طالقاني و دروس منطق و فلسفه شهيد مطهري شرکت داشت  و از اين رهگذر بهره هاي 
فراواني برد.
مصطفي چمران به هنگام تحصيل در دانشکده فني ، به عضويت انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه تهران در آمد و از اعضاي  فعال اين انجمن شد و در جريانات ملي شدن صنعت نفت و مبارزات پس از آن فعالانه شرکت  داشت. دکتر مصطفي چمران در سال ۱۳۳۲ با استفاده از بورس تحصيلي دانشجويان ممتاز ، جهت ادامه تحصيل عازم آمريکا شد و در دانشگاه کاليفرنيا، تحصيلات خود را آغاز کرد. دکتر مصطفي چمران با دريافت ممتازترين درجه علمي که همراه با تحسين بسياري از صاحبنظران بود درجه دکتراي الکترونيک و فيزيک پلاسما را اخذ کرد. پس از واقعه ۱۵ خرداد ۱۳۴۲، تصميم به مبارزه مسلحانه با رژيم گرفت و به همين منظورعازم مصر شد و مدت دو سال دوره آموزش هاي چريکي وجنگ‌هاي پارتيزاني را گذراند.
دکتر مصطفي چمران سپس عازم لبنان شد و با کمک امام موسي صدر که سمت نمايندگي امام (ره) را در لبنان داشت، گروه «حرکت محرومين» را بنا نهاد و جناح نظامي آن را که به جنبش امل موسوم است، پايه گذاري کرد و پس از سازماندهي جنبش «امل» ، حملات بيشماري را بر عليه مواضع صهيونيزم اشغالگر و راستگرايان فالانژ وابسته انجام داد و خواب راحت را از چشمان غاصبان صهيونيستي ربود و توفيق يافت که خدمات ارزنده و بسياري را به امت اسلام انجام دهد. با پيروزي انقلاب اسلامي، دکتر چمران پس از ۲۳ سال دوري از وطن به ايران بازگشت ونخستين گروه ازسپاه پاسداران را در سعدآباد تشکيل داده و به آموزش آنان پرداخت.
دکتر چمران پس از بروز غائله پاوه به همراه شهيد سرلشكر ولي فلاحي به آن منطقه عزيمت کرد . 
هلي کوپتر چمران و همراهان در ميان حلقه محاصره گروهک‌هاي ضد انقلاب افتاد و زير آتش شديد آنها وارد پاوه شد و به ياري پاسداراني شتافت که در حلقه محاصره گيرافتاده بودند ، و در اين زمان فرماندهي منطقه از سوي امام (ره ) 
به وي سپرده شد. دکتر مصطفي چمران  در عرض ۱۵ روز همه شهرها ، راه‌ها و مواضع استراتژيک منطقه را آزاد و کردستان از اين مرحله به سلامتي گذر کرد.
پس از اين پيروزي درخشان،دکتر مصطفي چمران از سوي امام(ره) به وزارت دفاع منصوب شد و سپس در ارديبهشت ۱۳۵۹، به سمت نمايندگي و ناظر امام در شوراي عالي دفاع نصب و در کنار آيت الله خامنه اي نماينده ديگر امام در اين شورا، به امور دفاعي و نظامي مملکت پرداخت. دکتر مصطفي چمران در انتخابات اولين دوره مجلس شوراي اسلامي در سال ۱۳۵۹، به عنوان نماينده مردم تهران انتخاب و در اين سنگر مشغول خدمت شد. با شروع جنگ تحميلي عراق، دکتر چمران در معيت آيت الله خامنه اي با اجازه امام (ره) عازم جبهه هاي جنگ شد و درست شب بعد از ورود به خوزستان، اولين حمله چريکي خود را به همراه تعدادي از نيروهاي اسلام عليه تانک‌هاي دشمن که تا  نزديکي اهواز رسيده بودند انجام داد و همين عمليات باعث شد تا نيروهاي دشمن کيلومترها عقب نشيني کنند.
دکتر مصطفي چمران ستاد جنگ‌هاي نامنظم را در اهواز تشکيل داد و  واحد مهندسي بسيار فعالي را فراهم کرد که در يک مورد، با نصب پمپ‌هاي بسيار قوي ، آب رودخانه کارون را پمپاژ و با ساخت کانالي به طول ۲۰ کيلومتر و عرض ۱۰۰ متر اين آب را به درون اين کانال سرازير کردند و باعث شدند تا تانک‌هاي دشمن براي فرار از زمين‌هاي باتلاقي، کيلومترها عقب نشيني کرده و از فکر تسخير اهواز خارج شوند و اين همه در مدت يک ماه صورت پذيرفت. از ديگر کارهاي اساسي دکتر مصطفي چمران، ايجاد هماهنگي بين نيروهاي سپاه و ارتش و نيروهاي مردمي بود که دوشادوش همه درعمليات ها دلاورانه 
مي جنگيدند. دکتر مصطفي چمران در تاريخ ۳۰ خرداد ۱۳۶۰، يک روز قبل از شهادت خود در اهواز و در جلسه شوراي عالي دفاع براي آخرين بار شرکت کرد و پس از آنکه خبر شهادت فرمانده نيروهاي دهلاويه، ايرج رستمي را در سحرگاه ۳۱ خرداد دريافت کرد به سرعت فرد ديگري را براي فرماندهي انتخاب وبا خود به دهلاويه برد.او به سمت سوسنگرد به راه افتاد و در پشت نزديک‌ترين خاکريز درمقابل نيروهاي عراقي قرارگرفت.خمپاره ها چپ و راست در اطراف او به زمين مي خوردند. ناگهان خمپاره اي در نزديکي او منفجر شد و وي از ناحيه پشت سر مورد اصابت ترکش قرار گرفت و به مقام رفيع شهادت نايل آمد.
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.