چین و ایران؛ در مسیر تعمیق روابط - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 71372
  پرینتخانه » بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۶:۰۴ |
جمهوری اسلامی و چین در مورد افزایش هرچه بیشتر روابط در نظام نوین بین‌الملل، به اجماع رسیده‌اند

چین و ایران؛ در مسیر تعمیق روابط

«لین سونگتیان» روز سه‌شنبه در سیزدهمین نشست وبیناری مشترک سالانه‌های انجمن دوستی ایران و چین و همتای چینی خود که به میزبانی طرف چینی و با حضور سفرای دو کشور، روسای انجمن‌ها و برخی سفرای سابق و کارشناسان حوزه روابط دو کشور برگزار شد،  با اشاره به روابط تاریخی و دوستی دیرینه و باستانی ایران و چین گفت: از زمان برقراری روابط دیپلماتیک چین و ایران در نیم‌قرن پیش، روابط  این دو کشور باوجود تغییر شرایط بین‌المللی، به‌طور پایدار توسعه‌یافته است و دوستی سنتی باگذشت زمان قوی‌تر شده است..
چین و ایران؛ در مسیر تعمیق روابط

«لین سونگتیان» روز سه‌شنبه در سیزدهمین نشست وبیناری مشترک سالانه‌های انجمن دوستی ایران و چین و همتای چینی خود که به میزبانی طرف چینی و با حضور سفرای دو کشور، روسای انجمن‌ها و برخی سفرای سابق و کارشناسان حوزه روابط دو کشور برگزار شد،  با اشاره به روابط تاریخی و دوستی دیرینه و باستانی ایران و چین گفت: از زمان برقراری روابط دیپلماتیک چین و ایران در نیم‌قرن پیش، روابط  این دو کشور باوجود تغییر شرایط بین‌المللی، به‌طور پایدار توسعه‌یافته است و دوستی سنتی باگذشت زمان قوی‌تر شده است..
به گزارش ایرنا، وی افزود: در سال‌های اخیر، تحت هدایت راهبردی سران دو کشور، مشارکت راهبردی همه‌جانبه بین چین و ایران به‌صورت همه‌جانبه تعمیق یافته است، اعتماد متقابل سیاسی بین دو طرف روزبه‌روز افزایش‌یافته است و دو کشور در مورد مسائل مربوط به منافع اصلی از یکدیگر حمایت می‌کنند. چین و ایران تحت راهنمایی طرح« یک کمربند و یک جاده»در زمینه‌های مختلف همکاری می‌کنند و نتایج فراوانی به دست گرفته‌اند، منافع واقعی برای مردم دو کشور ارمغان آورده است..
لین سونگتیان با اشاره به همکارهای چین و ایران درحوزه مقابل با شیوع همه‌گیری کووید ۱۹ گفت: خرسندیم در مواجهه با همه‌گیری جهانی کووید۱۹ و اشکال مختلف اعمال سلطه‌جویانه، دولت‌ها و مردم چین و ایران همواره یکدیگر را درک کرده و از یکدیگر حمایت کرده و قاطعانه از منافع مشترک دو کشور و کشورهای درحال‌توسعه دفاع کرده‌اند..وی یادآور شد: انجمن دوستی خلق چین با کشورهای خارجی و انجمن دوستی ایران و چین سال‌ها با یکدیگر همکاری نزدیک داشته‌اند و کمک‌های مثبتی در پیشبرد روابط دوجانبه و تقویت دوستی بین دو ملت داشته‌اند. از سال ۲۰۱۰، دو انجمن ۱۲ نشست سالانه متوالی برگزار کرده است. با توجه تغییرات شرایط بین‌المللی و چالش‌های اپیدمی، نشست سالانه انجمن دوستی چین و ایران هیچ‌گاه قطع نشد که عزم راسخ دو طرف برای همکاری و فایق آمدن بر مشکلات به‌طور کامل نشان می‌دهد.
لین سونگتیان با اشاره به اهمیت نقش شهرهای خواهرخوانده دو کشور در کمک به تعمیق و گسترش همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های گوناگون ، تأکید کرد: همکاری شهرها خواهرخوانده بستر مهمی برای تبادلات دوستانه بین مردم، همکاری‌های اقتصادی و تجاری سودمند متقابل، مبادلات فرهنگی و یادگیری بین کشورها و همچنین نیروی مهمی برای پیشبرد توسعه روابط دوجانبه است. در حال حاضر چین و ایران۱۱ جفت استان و شهر خواهرخوانده با یکدیگر دارند و همکاری‌های دوجانبه در این شهرها در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، فرهنگی، آموزشی و گردشگری روزبه‌روز بیشتر می‌شوند..این مقام چینی با تأکید بر ضرورت افزایش تعداد شهرهای خواهرخوانده میان دو کشور و غنی‌سازی مفهوم همکاری خواهر شهرها و شرکت غیردولتی، گفت: برای ترویج حمایت مشترک شهرهای خواهر و سازمان‌های مردم در اجرای ابتکاریک کمربند و یک جاده، افزایش مبادلات و همکاری‌های دوستانه و سودمند در زمینه‌های اقتصادی و تجاری، نوآوری‌های علمی و فناوری، فرهنگی و غیره به‌صورت همه‌جانبه و تثبیت و تحکیم بنیان منافع و بنیاد اجتماعی افکار عمومی دوستی بین دو کشور تلاش می‌کنیم.همچنین «چانگ هوآ» در سیزدهمین نشست سالانه انجمن دوستی چین و ایران با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهور ایران و چین، گفت: در این تماس دو طرف به یک سری اجماع مهم در مورد توسعه بیشتر روابط چین و ایران در شرایط جدید دست یافتند. رئیس‌جمهور شی‌جین پینگ خاطرنشان کرد که در مواجهه با شرایط پیچیده بین‌المللی، تقویت همبستگی و همکاری بین چین و ایران نه‌تنها منافع مشترک دو طرف را افزایش داده، بلکه از حقوق و منافع مشروع کشورهای درحال‌توسعه نیز محافظت کرده است.وی افزود: سران دو کشور روابط چین و ایران را از منظر استراتژیک و اهمیت جهانی، راهبردی و بلندمدت و عمیقا آشکار دانستند و به‌منظور توسعه روابط در مرحله بعد، رهنمودهای اساسی را برای ما در راستای پیشبرد کارهای مختلف ارائه کردند. 
چانگ هوآ بابیان اینکه طی یک سال گذشته، تحت هدایت استراتژیک رهبران دو کشور، مشارکت راهبردی همه‌جانبه چین و ایران، مداخلات خارجی را از بین برده است، تصریح کرد: این همکاری‌ها بر مشکلات و چالش‌ها غلبه  و به بهبود کیفیت  روابط کمک کرده است. وی افزود: ازنظر سیاسی، دو کشور همواره قاطعانه از یکدیگر در مورد مسائل مربوط به منافع و توجه اصلی یکدیگر حمایت، مشترکاً با قلدری و یک‌جانبه‌گرایی مخالفت و در برابر هرگونه مداخله در امور داخلی سایر کشورها یا فشار بر سایر کشورها مقاومت کرده‌اند. سفیر چین از محافل مختلف ایران که  قاطعانه از اصل چین واحد  حمایت و با دخالت در امور داخلی چین به بهانه‌های مختلف مخالفت کردند ، قدردانی کرد. وی دوستی دو کشور را در اعماق دل‌های مردم نهفته دانست و گفت: دستاوردهای فوق در توسعه روابط چین و ایران، مدیون حمایت و تلاش مشترک دو ملت است. تبادلات مردمی و فرهنگی بین دو کشور نقطه برجسته روابط دوجانبه است و در این راستا انجمن دوستی و استان‌ها و شهرهای خواهرخوانده دو کشور به‌عنوان بسترهای مهم برای تبادلات مردمی کمک‌های مثبتی در این امر داشته‌اند.
چانگ هوآ بابیان اینکه احساس می‌کنم مبادلات و همکاری‌های چین و ایران در زمینه‌های فرهنگی، آموزشی، ورزشی، انتشاراتی و گردشگری روزبه‌روز رونق بیشتری می‌گیرد، گفت: این‌ها ثمره سخت‌کوشی انجمن‌های دوستی دو کشور و همچنین بهره‌مندی از کمک بزرگ همه‌کسانی است که به آرمان ارتقاء دوستی چین و ایران پایبند هستند.
 وی تصریح کرد: چین و ایران، هر دو کشور بزرگ با تمدن‌های درخشان و کشورهایی با بازار نوظهور، دست در دست هم مسیر بزرگی از توسعه و رستاخیز را آغاز می‌کنند. وی ادامه داد: چین و ایران همبستگی و هماهنگی را تقویت می‌کنند، پیوندهای مردمی را به‌پیش می‌برند  و  همکاری و توسعه مشترک را دنبال می‌کنند؛ این به نفع منافع اساسی طرفین و مردم دو کشور است و نیز انتظار مشترک همه حاضران است. با ایستادن در مقطع تاریخی جدید که نقطه عطفی در روابط چین و ایران محسوب می‌شود، زمان مناسبی است که انجمن‌های دوستی دو کشور در مورد توسعه برد-برد گفت وگو کنند و استان‌ها و شهرهای دوست دو کشور چشم‌به‌راه آینده‌ای روشن باشند؛ به این صورت است که مبادلات مردمی بین چین و ایران مطمئناً نشاط بیشتری خواهد داشت.  سفیر چین تأکید کرد: سفارت چین در ایران همچنین اتفاق‌نظر مهم سران دو کشور را اجرا خواهد کرد و به همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های مختلف به‌ویژه تبادلات مردمی و فرهنگی ادامه خواهد داد.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.