چگونه مصرف انرژی الکتروموتور را کاهش دهیم؟ - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 49733
  پرینتخانه » اخبار دیگران تاریخ انتشار : ۰۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۲ | 474 بازدید |

چگونه مصرف انرژی الکتروموتور را کاهش دهیم؟

الکتروموتور وسیله‌ای است که انرژی الکتریسیته را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. این وسایل پرکاربرد در در دو گروه تک فاز و سه فاز دسته‌بندی می‌شوند و در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. افراد فعال در زمینه‌های مختلف صنعت همواره از مصرف بالای برق موتورهای الکتریکی و افزایش هزینه‌ها نگرانند و به دنبال روش‌های هستند که میزان مصرف انرژی برق در این دستگاه‌ها را کاهش دهند.
چگونه مصرف انرژی الکتروموتور را کاهش دهیم؟

الکتروموتور وسیله‌ای است که انرژی الکتریسیته را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. این وسایل پرکاربرد در در دو گروه تک فاز و سه فاز دسته‌بندی می‌شوند و در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. افراد فعال در زمینه‌های مختلف صنعت همواره از مصرف بالای برق موتورهای الکتریکی و افزایش هزینه‌ها نگرانند و به دنبال روش‌های هستند که میزان مصرف انرژی برق در این دستگاه‌ها را کاهش دهند. زیرا تقریباً دو سوم هزینه برق مصرفی در صنایع به این وسایل اختصاص دارد. در سال‌های اخیر با توجه به دلایل زیست محیطی و اوضاع نابسامان اقتصادی بهینه‌سازی مصرف انرژی برق از اهمیت بالایی برخوردار است و اقدامات گسترده‌ای در زمینه کاهش مصرف انرژی صورت گرفته است. در این مقاله قصد داریم شما را با روش‌های کاهش مصرف برق در الکتروموتور آشنا کنیم.

روش‌های کاهش مصرف انرژی الکتروموتور

در کشور ما موتورهای الکترویکی که در صنایع استفاده می‌شوند، معمولا راندمان و بازدهی بالایی ندارند. راندمان پایین موتورهای الکتریکی مصرف برق را به میزان بسیار زیادی افزایش می‌دهد، در حالی که قدرت کمتری تولید می‌شود. برای حل مشکل مصرف بالای انرژی ابتدا باید موضوع را به طور کامل از همه جوانب بررسی کنیم و سپس به دنبال پیدا کردن راهکار باشیم. اقدامات و روش‌های کاهش مصرف انرژی الکتروموتور در دو گروه دسته‌بندی می‌شوند. این روش‌ها عبارتند از:

۱- بررسی نحوه طراحی موتورهای الکتریکی جهت کاهش مصرف برق

۲- آشنایی با روند و چگونگی بهره‌برداری از موتورهای الکتریکی

کاهش مصرف انرژی با تغییر نحوه طراحی الکتروموتور شامل چه مواردی است؟

  • ثابت نگه‌ داشتن بار خروجی موتور برای کنترل مصرف برق
  • تغییر سرعت دور موتور با استفاده از کنترل‌کننده‌ها
  • افزایش بار اعمال شده بر روی خروجی موتور تا رسیدن به بار کامل
  • استفاده از کنترل‌کننده‌های ولتاژ جهت جلوگیری از افزایش برق و تغییرات گشتاور

روند بهره‌برداری از الکتروموتورها برای کاهش مصرف برق شامل چه مواردی است؟

  • روغن کاری کافی و به موقع برای کاهش اصطکاک قسمت‌های مختلف موتور برای جلوگیری از اتلاف انرژی
  • تهویه مناسب برای فعالیت موتور در دمای مجاز، افزایش طول عمر الکتروموتور و کاهش مصرف انرژی

تأثیر سیستم‌های کنترل‌کننده در کاهش مصرف انرژی الکتروموتور

 برای راه‌اندازی موتورهای الکتریکی از سیستم‌های متنوعی استفاده می‌شود. سیستم‌های کنترل‌کننده در هنگام فعالیت دستگاه پارامترهای زیادی را کنترل می‌کنند و نقش بسیار مهمی در کاهش مصرف انرژی ایفا می‌کنند. سیستم‌های به کار رفته در موتورهای الکتریکی شامل شبکه برق ورودی، سیستم‌های کنترل‌کننده و سیستم انتقال نیرو است. همه سیستم‌های نامبرده پارامترهایی مانند ضریب قدرت، کیفیت توان و ثابت نگه داشتن ولتاژ را کنترل می‌کنند تا مصرف انرژی را کاهش دهند.

پایین بودن ضریب قدرت موتورالکتریکی باعث افزایش جریان خواهد شد و مقدار ولتاژ در منبع ورودی و ترانسفورماتورها کاهش می‌یابد. این مشکل در صورت کمبود بار در شافت خروجی رخ می‌دهد. با بررسی وضعیت بار  می‌توان ضریب قدرت را کنترل کرد.

توان خروجی موتورهای الکتریکی با وجود اختلالاتی مانند خراب بودن سیستم ارت، وجود هارمونیک در شبکه برق، کاهش ولتاژ، اسپایک، متقارن نبودن ولتاژ فازها و چشمک زدن کاهش می‌یابد. برای حل این مشکلات باید یک مهندس متخصص وضعیت شبکه برق را بررسی کند تا کیفیت توان خروجی افزایش یابد.

نزدیک بودن ولتاژ ورودی به ولتاژ درج شده روی پلاک مصرف انرژی برق را در موتورهای الکتریکی کاهش می‌دهد. اگر قصد دارید اتلاف انرژی را کاهش دهید، باید تغییرات ولتاژ را به ۵ درصد برسانید. با ثابت نگه داشتن ولتاژ نه تنها مصرف انرژی کاهش می‌یابد بلکه طول عمر مفید این دستگاه نیز تا حدود زیادی بالا می‌رود.

معرفی چند راهکار کلی برای کاهش مصرف انرژی الکتروموتور

تنظیم بار روی خروجی

تنظیم بار روی خروجی موتورالکتریکی یکی از روش‌های مؤثر در کاهش مصرف انرژی به شمار می‌رود. در هنگام استفاده از این دستگاه‌ها حتماً باید توجه داشته باشید که بار محور خروجی با توان نامی موتور متناسب باشد. در صورتی که قدرت بیش از بار مورد نیاز باشد راندمان دستگاه کاهش یافته و مصرف انرژی افزایش می‌یابد.

استفاده از کنترل‌کننده‌ دور موتور

یکی از پرکاربردترین روش‌های کاهش انرژی در موتورالکتریکی استفاده از کنترل‌‌کننده‌های دور موتور است. کنترل دور موتور باعث تطبیق گشتاور مورد نیاز با شرایط بار و جلوگیری از اتلاف نیروی مکانیکی می‌شود. کنترل به موقع دور موتور استهلاک بخش‌های محرک دستگاه را نیز کاهش می‌دهد.

انتخاب موتور با راندمان بالا

موتورهای الکتریکی با راندمان بالا معمولا از موتورهای استاندارد گران‌تر هستند اما تأثیر بسیار زیادی در کاهش مصرف انرژی دارند. یک موتور در عمر مفید خود تقریباً بیست برابر قیمت اولیه خود انرژی می‌کند. موتورهایی با راندمان بالا در شرایطی که فعالیت دستگاه در طول سال بیشتر از ۲۰۰۰ ساعت باشد، کاربرد زیادی دارند. زمانی که گشتاور در خروجی ثابت و بار خروجی با توان تطبیق شده باشد و همچنین اگر زمان روشن بودن دستگاه از مدت زمان خاموش بود آن بیشتر باشد، از موتورهایی با راندمان بالا استفاده می‌شود تا مصرف انرژی به مقدار چشمگیری کاهش یابد.

استفاده از تسمه‌ها

یکی دیگر از روش‌های کاهش مصرف انرژی در موتور الکتریکی استفاده از تسمه است. استفاده از تسمه زمانی کارایی موتور را بالا می‌برد که مشخصات نامی آن از الکتروموتور بالاتر باشد. اگر تسمه در هنگام فعالیت موتور بدون لغزش باشد، به اندازه ده درصد بازده موتور را افزایش می‌دهد. وقتی قطر چرخ به کار رفته برای تسمه بزرگ باشد، راندمان موتور نیز افزایش خواهد یافت‌. البته توجه داشته باشید که استفاده از تسمه‌های نامناسب و انتخاب نادرست در هنگام خرید راندمان موتور را کاهش و مصرف انرژی را افزایش می‌دهد.

توجه به هرزگردی موتورها

وقتی فعالیت موتور الکتریکی بدون بار ادامه می‌یابد، مصرف انرژی نیز به مقدار زیادی بیشتر می‌شود. به همین دلیل همواره باید وضعیت بار بر روی محور خروجی دستگاه را بررسی کرده و در صورت عدم وجود بار دستگاه را خاموش کنید.

 خرید الکتروموتور راندمان بالا از شرکت تلمبه موتور غرب

برای خریدالکتروموتور‌ راندمان بالا می‌توانید به سایت شرکت تلمبه موتور غرب با آدرس اینترنتی http://westpumpiran.com مراجعه کنید و با خرید این دستگاه از پرداخت هزینه‌های اضافی برق جلوگیری کنید. قبل از خرید می‌توانید از طریق صفحه تماس با ما با کارشناسان شرکت تماس بگیرید و مشاوره‌های لازم درباره قیمت، نحوه سفارش و راهنمای خرید الکتروموتور راندمان بالا را دریافت کنید. گروه تلمبه موتور غرب آماده خدمت‌رسانی به تمام مشتریان و ارسال انواع مختلف محصولاتش به سراسر ایران است.

 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.