چشممان به واکسن نورا روشن شد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 46171
  پرینتخانه » اجتماعی, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۰۷ تیر ۱۴۰۰ - ۶:۱۷ |
رونمایی از واکسن‌های تولید داخل ادامه دارد

چشممان به واکسن نورا روشن شد

واکسن «نورا» محصول دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله (عج) رونمایی شد تا ایران با اتکا بر شرکت‌های دانش بنیان و نخبگانی که دارد، حماسه‌ای دیگر در این زمینه خلق کند و حالا آن‌طور که سکاندار وزارت بهداشت و درمان می‌گوید، داشته‌هایمان بیش از داشته‌های روزهای اول مبارزه با کروناست و پس از به سرانجام رسیدن واکسن برکت و پاستور و رونمایی از واکسن اسپوتنیک روسی، نوبت به نورا رسیده است که البته در مؤسسه رازی هم‌ فاز دوم به خوبی در حال طی شدن است، درست مثل فاز دو در مجموعه فخرا و  دیگر شرکت‌های دانش بنیان که در این مسیر پرافتخار گام برداشته‌اند. 
چشممان به واکسن نورا روشن شد

گروه اجتماعی
واکسن «نورا» محصول دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله (عج) رونمایی شد تا ایران با اتکا بر شرکت‌های دانش بنیان و نخبگانی که دارد، حماسه‌ای دیگر در این زمینه خلق کند و حالا آن‌طور که سکاندار وزارت بهداشت و درمان می‌گوید، داشته‌هایمان بیش از داشته‌های روزهای اول مبارزه با کروناست و پس از به سرانجام رسیدن واکسن برکت و پاستور و رونمایی از واکسن اسپوتنیک روسی، نوبت به نورا رسیده است که البته در مؤسسه رازی هم‌ فاز دوم به خوبی در حال طی شدن است، درست مثل فاز دو در مجموعه فخرا و  دیگر شرکت‌های دانش بنیان که در این مسیر پرافتخار گام برداشته‌اند. 
اکنون «سعید نمکی» مطمئن است که در ماه‌های آینده نه‌تنها کمبود واکسن‌ نخواهیم داشت، بلکه باتوجه به ریل‌گذاری‌هایی که انجام‌شده، واکسن ما در اقصی نقاط جهان که قلدران و زورگویان درها را بر تهی‌دستان جهان بستند، می‌توانیم واکسن صادر و هدیه کنیم و این از افتخارات ناب جمهوری اسلامی است. سکاندار وزارت بهداشت، این دستاورد بزرگ را به ملت ایران و همه کسانی که دلشان برای این نظام می‌تپد، تبریک گفته و ابراز امیدواری کرده که این پله کوتاه‌تری از قله‌های رفیع‌تری باشد که  در آینده نزدیک مردم این سرزمین فتح خواهند کرد.
  طی شدن راه ۲۰ ساله در طی چندماه
محمدرضا شانه ساز- رئیس سازمان غذا و دارو هم با اشاره به راه ۲۰ساله در حوزه تولید واکسن کرونا که در عرض چندماه توسط دانشمندان کشور طی شده، از جلسات متعددی سخن گفته که با تک‌تک واکسن سازها برگزارشده و با حمایت‌های همه‌جانبه اکنون ایران جزء معدود کشورهایی است که تمام پلتفرم‌های تولید واکسن را در اختیار دارد، شانه ساز این را هم به گفته‌هایش اضافه کرد،دلیل این‌که کشورهایی زودتر از ما به واکسن رسیدند 
به خاطر زیرساخت‌های قدیمی آن‌ها در فرآیند فعالیت‌های تحقیقاتی است که درزمینه واکسن‌های سارس و مرس داشتند وگرنه سرعت ما به صورت قدر مطلق بسیار بالاتر از کشورهای دیگر بود.
در حال حاضر، کسانی که صاحب این تکنولوژی هستند اعلام کرده‌اند که ایران از نظر زیرساخت‌ها به مراتب فراتر از کسانی است که طراح این تکنولوژی در خارج از کشورند و سریال رونمایی از واکسن‌های ایرانی نمایانگر این مسئله است. 
وزیر بهداشت روز گذشته در آیین رونمایی از واکسن نوترکیب دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله (عج) و آغاز فرآیند کارآزمایی بالینی واکسن نورا بیان کرد، سال‌ها پیش به ذهنم خطور نمی‌کرد که روزی در دانشگاه بقیة‌الله سپاه ما بتوانیم تکنولوژی واکسن را به کشور و جهان عرضه کنیم. این از دستاوردهای بی‌بدیل جمهوری اسلامی ایران است. با کمال افتخار بگویم که امروز داشته‌هایمان بیش از داشته‌های روزهای اول مبارزه با کروناست. 
سرپرست پروژه واکسن کرونای «نورا» نیز در بیان جزئیات جدیدترین دستاورد ایران گفته است، این واکسن از نوع ترکیبی- پروتئینی است و برخلاف واکسن‌های کشته‌شده می‌تواند اسکیلاب خیلی خوبی داشته باشد و به راحتی تولید انبوه شود.دکتر امانی از تولید انبوه این محصول بعد از کارآزمایی بالینی آن خبر داد و خاطرنشان کرد، زیرساخت مناسبی در کشور برای آن وجود دارد و این موفقیت، نشان‌دهنده اعتماد به دانشمندان داخلی و اعتمادبه‌نفس به تولید داخل است.
این واکسن حاصل تلاش‌های ۱۶ماهه پزشکان، متخصصان و پژوهشگران بخش تحقیقات و پژوهش بیمارستان بقیة‌الله (عج) است که با مشارکت و همراهی محققان دانشگاه امام حسین (ع) ساخته‌شده و حالا به‌طور رسمی وارد کارآزمایی بالینی شده است. 
  واکسنی که در شرایط علمی و به‌شدت سختگیرانه حاصل شد
فرمانده دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله (عج) در این مراسم عنوان کرد:که امروز شاهد رونمایی از یک محصول تمام بومی و ملی که به دست توانمند پژوهشگران و محققان کشورمان در دانشگاه علوم پزشکی بقیة‌الله(عج) و دانشگاه امام حسین علیه‌السلام ساخته‌شده است هستیم.
ابوالقاسمی از دانشگاه بقیة‌الله به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مراکز خدمت‌رسان در دوران کرونا نامبرد و گفت: یکی از مهم‌ترین تحقیقاتی که همزمان با خدمت‌رسانی به هموطنان در این دانشگاه به انجام رسید پروژه واکسن «نورا» بود که بحمدالله امروز به ثمر نشست و وارد فاز کارآزمایی بالینی شد.
وی افزود: این واکسن در شرایط علمی و به‌شدت سختگیرانه حاصل شد و فرمانده‌کل سپاه نیز تأکید زیادی برای اجرای دقیق و اصولی فرآیندها داشت.
وی با بیان این‌که اطلاعات علمی خود درزمینه تولید واکسن را در اختیار همگان قرار خواهیم داد اظهار کرد: در حلول مراحل تولید واکسن تمامی مستندات در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفت و تمامی تست‌های آزمایشگاهی انجام شد و بحمدالله این محصول نوترکیب که عوارض ندارد به دست آمد و پس از طی فازهای بالینی در فاز عمومی واکسیناسیون قرار خواهند گرفت.
  هیچ کشوری بدون طی مسیرهای سخت به قله‌های پیشرفت صعود نمی‌کند
«پیمودن قله‌ها همواره کار  سختی است. گذر از صخره‌های سخت و قدم گذاشتن بر فراز ارتفاعات بلند کار دشواری است، اما هیچ کشور و ملتی بدون طی مسیرهای سخت به قله‌های پیشرفت اعتبار و منزلت صعود نخواهد کرد.» این عبارت را سردار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه مطرح  و عنوان کرد: «کسانی که در جهان از دموکراسی، پیشرفت، رفاه، امنیت و آزادی سخن می‌گویند علاقه دارند کودکان بیمار ما در آغوش مادران خود جانشان را از دست بدهند. علاقه دارند مردمان بیمار کشورمان بدون دارو و غذا بمانند. نقشه ذهنی آن‌ها برای ملت ما فقر، عقب‌ماندگی، گرسنگی، بیماری‌و … است. این‌ نقشه جامع ذهنی غرب برای ملت ایران است. برای همین است که نه اجازه انتقال پول برای تهیه دارو و واکسن را می‌دهند و نه اجازه می‌دهند که ملت ایران برای تأمین مایحتاج خویش با جهان تعامل کند؛ ما البته به‌اندازه هدف‌هایمان بزرگیم‌، نه به‌اندازه وسعت جغرافیای جهان‌. ما یک ملت استثنایی هستیم، ملتی که در اوج محاصره علمی، فنی و اقتصادی و توانسته است، آفرینشگر چنین افتخارات بزرگی باشد. این یقینا یک ملت شگفتی‌ساز و استثنایی است.»
فرمانده کل سپاه با اشاره به تولید واکسن نورا نیز بیان کرد: ما حقیقتا تصمیم گرفتیم که از این به بعد در جهان در هر پدیده‌ای جزء برترین‌ها باشیم. چه در مسابقات علمی، چه در پدیده‌های فنی و امروز در بسیاری از آن‌ها جزو کشورهای پیشگام  و برتر هستیم. در هوافضا ما ماهواره پرتاپ می‌کنیم، در فناوری‌های نانو پیشگام هستیم، شما می‌دانید که ما پرنده‌های پهن پیکر بدون سرنشین داریم که هفت هزار کیلومتر بدون خلبان پرواز می‌کنند و برمی‌گردد. ما در عرصه‌های مختلفی پیشگام هستیم و امروز در تولید واکسن برای این بیماری مرموز موفق شدیم که این جزو پیچیده‌ترین فناوری‌های بشری است که چندین واکسن با روش‌های متنوع ساخته و تولید می‌شود. شاید به‌اندازه تعداد کشورهایی که واکسن تولید کردند، ما 
در نوع واکسن تنوع داریم. آیا این یک افتخار بزرگ نیست؟ حتی به تیم‌های ورزشی هم می‌گویم باید جز برترین‌های جهان باشید. امروز افتخار می‌کنیم که یک روز الهی است مانند شب آرزوها، امروز روز آرزوهای ماست. 
یکسال و نیم است که آرزو می‌کنم به چنین شرایطی برسیم. امروز خدا را سپاس گفته و دست همه عزیزام، تیم پژوهشگر و هدایت‌کننده را برای این‌توفیق بزرگ می‌بوسم. دیدید که دو روز گذشته چگونه رهبر عظیم‌الشأن ما چگونه با آرامش و وقار و افتخار واکسن ایرانی برکت را تزریق کردند. چقدر دل‌انگیز است دیدن این صحنه‌ها و چقدر نشاط‌انگیز است ادامه این لحظه‌ها. از سازمان غذا و دارو و همه کسانی که سختگیرانه ما را در این مسیر حمایت و هدایت کردند، تشکر می‌کنم. ما در مسیر هستیم و مطمئنیم که پیروز هستیم.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.