چرخ هسته‌ای جانانه می‌چرخد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 38089
  پرینتخانه » اسلایدر, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۲ | 468 بازدید |
بازدید میدانی رئیس مجلس از سایت فردو بررسی شد؛

چرخ هسته‌ای جانانه می‌چرخد

روز پنج‌شنبه، ۹ بهمن ماه، رئیس مجلس شورای اسلامی از سایت هسته‌ای فردو برای نظارت میدانی از چگونگی روند اجرای قانون راهبردی لغو تحریم ها بازدید کرد. 
چرخ هسته‌ای جانانه می‌چرخد
گروه سیاسی
روز پنج‌شنبه، ۹ بهمن ماه، رئیس مجلس شورای اسلامی از سایت هسته‌ای فردو برای نظارت میدانی از چگونگی روند اجرای قانون راهبردی لغو تحریم ها بازدید کرد. 
محمدباقر قالیباف، در بازدید از مجتمع غنی‌سازی شهید علی‌محمدی (فردو) با گرامیداشت دهه فجر و یاد امام(ره) و شهدای انقلاب گفت: امروز براساس نظارت میدانی و قانون راهبردی لغو تحریم‌ها که در مجلس به تصویب رسید و زمانبندی‌های اجرایی آن، به سایت فردو آمدیم.
 قالیباف: قانون هسته‌ای مجلس به اجرا درآمد
رئیس مجلس تصریح کرد: امروز شاهد بودم که این قانون مرحله به مرحله به اجرا درآمده است و در غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم که قرار بود سالانه ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شود، از جهت زمانبندی جلوتر هستند و در عرض حدود یک ماه توانستند ۱۷ کیلوگرم اورانیوم را غنی‌سازی کنند.
به گفته قالیباف مصوبه رفع تحریم مجلس بر اساس ماده ۳۶ و ۳۷ برجام است؛ هرگاه آن‌ها در عمل به تعهدات‌شان برگردند، این قانون به دولت اجازه می‌دهد به تعهداتمان برگردیم.
 مصوبه‌ای برای افزایش قدرت بازوی دیپلماسی کشور
به نظر می‌رسد با گذشت زمان و اجرای هرچه بیشتر قانون مجلس، گام‌های ایران برای افزایش فشار و ادامه مسیری که باید سال‌ها قبل طی می‌کرد ،بیشتر شده است.
مقامات کشورهای غربی دقیقا پس از تصویب و اجرای این مصوبه به روش‌های مختلف نگرانی خود را ابراز و حتی ایران را به ساخت سلاح هسته ای متهم کردند.
حتی در هفته اخیر ، وزرای امورخارجه کشورهای آلمان و فرانسه در جدیدترین اظهارات خود  با ادعای واهی ساخت سلاح اتمی توسط جمهوری اسلامی ایران هشدار دادند که باید هرچه سریع‌تر از فعالیت‌های هسته ای ایران جلوگیری شود و ایران باید  فورا به ذیل تعهدات برجامی خود بازگردد. این اظهارات درحالی است که ایران مدت‌ بسیار زیادی را پس از امضای برجام و از تاریخ رسمی به اجرا درآمدن آن منتظر به وقوع پیوستن تعهدات همین کشورهای مدعی است که ایران را ناقض برجام می‌دانند. 
کشورهای اروپایی و مقامات آمریکایی درحالی از گام‌های کاهشی ایران در راستای توقف تعهدات برجامی نگران هستند و هراس دارند که خودشان حتی یکی از تعهداتی که به آن موظف شدند را اجرایی نکردند و پس از خروج آمریکا از برجام، عملا حضور آن‌ها در این توافقنامه کمرنگ و کمرنگ تر شد. با این حال کمرنگیِ خود و نقض شدن توافق ۱+۵ توسط خود و اربابشان را نادیده گرفتند. 
اما مصوبه اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها که توسط مجلس به قانون تبدیل شد ابزاری برای جلوگیری از زیاده‌روی و زیاده‌گویی آن‌هاست که در ۱۱ آذرماه در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.
مصوبه اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران ۹ ماده دارد که مهم‌ترین‌ آن‌ها به شرح زیر است:
ماده ١: در راستای تأمین شروط ۹ گانه مقام معظم رهبری در خصوص توافق هسته ای، سازمان انرژی اتمی ایران موظف است بلافاصله پس از تصویب این قانون جهت مصارفصلح آمیز، نسبت به تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد اقدام و سالانه به میزان حداقل ۱۲۰ کیلوگرم آن را در داخل کشور ذخیره کند و همچنین سازمان مذکور موظف است نیاز کشور برای مصارف صلح آمیز به اورانیوم با غنای بالای ۲۰ درصد را به طور کامل و بدون تأخیر تأمین کند.
ماده ٢: در اجرای بند ۳ قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۹۴ و در جهت تحقق ظرفیت یک‌صد و نود
هزار سو غنی سازی، سازمان انرژی اتمی ایران مکلف است بلافاصله پس از تصویب این قانون، ظرفیت غنی سازی و تولید اورانیوم غنی سازی شده با سطح غنای متناسب هر یک از مصارف صلح آمیز کشور را به میزان ماهانه حداقل ۵۰۰ کیلوگرم افزایش دهد و نسبت به نگهداری و انباشت مواد غنی شده در کشور اقدام نماید.
ماده ٣: برای تحقق هدف مندرج در ماده ۲، سازمان انرژی اتمی ایران مکلف است حداکثر ظرف مدت ۳ ماه پس از تصویب این قانون عملیات نصب، تزریق گاز، غنی سازی و ذخیره سازیمواد را تا درجه غنای موردنیاز، با حداقل ۱۰۰۰ دستگاه ماشین‌های نسل دوم پیشرفته (  IR-۲m ) آغاز کند و همچنین در همین بازه زمانی، عملیات غنی سازی و تحقیق و توسعه با ماشین های نسل ششم  (IR-۶ )را با حداقل ۱۶۴ ماشین از این نوع آغاز نموده و آن را ظرف مدت یک سال پس از تصویب این قانون به ۱۰۰۰ دستگاه ماشین توسعه بدهد.
ماده ۴: سازمان انرژی اتمی مکلف است نسبت به بهره برداری از کارخانه تولید اورانیوم فلزی در اصفهان ظرف ۵ ماه از تصویب این قانون اقدام کند.
ماده ۵: سازمان انرژی اتمی ایران مکلف است 
 در راستای بند ۴ قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران ، همزمان با عملیات بهینه سازی و راه اندازی عامل واکنش ( رآکتور ) ۴۰ مگاواتی آب سنگین اراک، نسبت به طراحی یک عامل واکنش (رآکتور) آب سنگین ۴۰ مگاواتی جدید با هدف تولید همسان‌های پایدار ( رادیو ایزوتوپ ) بیمارستانی با جدول زمانبندی اقدام کند و جدول زمانبندی این موضوع را ظرف یک ماه پس از تصویب این قانون به اطلاع مجلس شورای اسلامی برساند.ماده۶: دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای متعاهد طرف از جمله کشورهای ۱+۴ ( آلمان، فرانسه، انگلستان، چین و روسیه) توافق هسته ای در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع کامل موانع صادرات و فروش کامل نفت و فرآورده های نفتی ایران و برگشت کامل و سریع ارز منابع حاصل از فروش، یک ماه پس از تصویب این قانون در مجلس شورای اسلامی، نظارت های
فراتر از پادمان از جمله اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.بر اساس تبصره این ماده منظور از دولت در این قانون حسب مورد قوه مجریه، هیئت وزیران و کلیه دستگاه‌های اجرایی ذی ربط است.ماده٧: چنانچه کشورهای متعاهد۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلستان، چین و روسیه)، نسبت به اجرای تعهدات خود و رفع کامل تحریم‌ها از جمله هسته‌ای، نظامی، حقوق بشری و امثال آن علیه جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند، دولت موظف است گزارش دقیق اقدامات انجام شده را به مجلس ارائه دهد. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و نیز کمیسیون انرژی ارزیابی خود را، به استناد ماده ۴۵ آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به مجلس ارائه می‌کنند.
 غربی‌ها باید نگران باشند
حال طبق گفته رئیس مجلس از تولید سالانه ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد جلوتر هستیم. طبق مصوبه مذکور قراربود که سالانه ۱۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد تولید شود اما به نظرمی‌رسد با تولید ۱۷ کیلوگرم اورانیوم در یک ماه بسیار جلوتر از حد تعیین شده هستیم و اگر به همین منوال پیش برویم در طول یک سال آتی سالانه ۲۰۴ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد تولید خواهد شد.
با این اوصاف باز هم باید منتظر اظهار نظر مقامات کشورهای غربی باشیم. چراکه باتوجه به بازدید میدانی رئیس مجلس از سایت فردو و مخابره فعالیت و نحوه اجرای مصوبه اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و جلوبودن زمانبندی تولید اورانیوم غنی سازی شده ۲۰ درصدی، باید نگرانی آن‌ها افزایش یافته باشد.حال آنکه تمام فعالیت های ایران تحت نظارت آژانس بین المللی اتمی بوده است و تاکنون باوجود هشدارهای بیجای وزرای خارجه کشورهای نقض کننده برجام، گزارشی مبنی بر خطرناک بودن تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصدی منتشر نشده است.
 اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، اقدامی که دولت باید مدت‌ها قبل به مرحله اجرا می رساند
درنهایت نیز به نظرمی‌رسد بازدید و نظارت های میدانی قالیباف، به گفته برخی از اصلاح‌طلبان برای بهره برداری سیاسی نبوده و این رویکرد در تمام ابعاد فعالیت او   جا دارد. همان‌طور که در ماه‌ اخیر طی نظارت میدانی خود از یکی از محله‌های تهران کاشف به عمل آمد که یارانه معیشتی که دولت مدعی پرداخت آن به ۶۰ میلیون نفر از مشمولان بود، حاصل نشده است. البته که بیشتر مردم در گفت‌وگوهای روزمره و ارائه گزارشات به نمایندگان مجلس به عدم واریز یارانه معیشتی به حساب آن‌ها معترض بودند و مسئولان نیز با خبر.
بنابراین بازدید و نظارت از نحوه اجرا و روند یک تصمیم، مصوبه، قانون یا حتی طرح، ابزار پیشبرد و رفع موانع موجود در کشور است. درحال حاضر مجلس یازدهم با مطرح کردن و درنهایت تصویب مصوبه اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها که مورد انتقاد بسیاری از افراد دولت بود، درحال افزایش قدرت چانه‌زنی و تقویت بازوی دیپلماسی ایران در برابر کشورهایی است که سال‌ها جمهوری اسلامی را دستکم گرفتند و در توافقنامه ای به اسم برجام، معطل کردند. اقدامی که دولت باید مدت‌ها قبل خودش آن را به مرحله اجرا می‌رساند.
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.