چرا فرش‌ها پس از شستشو سفت می‌شوند؟ - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 88243
  پرینتخانه » اخبار دیگران تاریخ انتشار : ۱۲ تیر ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۱ |

چرا فرش‌ها پس از شستشو سفت می‌شوند؟

همانطور که می‌دانید شستشوی غیراصولی و نامناسب می‌تواند به فرش شما آسیب بسیار جدی وارد کند. به همین منظور شما برای شستشوی کامل فرش‌ها باید از خدمات قالیشویی‌های معتبر نظیر قالیشویی رشت بهره بگیرید. چرا که در این حالت عوامل آسیب‌زننده کمتری قالی یا قالیچه‌ شما را تهدید می‌کنند.
چرا فرش‌ها پس از شستشو سفت می‌شوند؟

همانطور که می‌دانید شستشوی غیراصولی و نامناسب می‌تواند به فرش شما آسیب بسیار جدی وارد کند. به همین منظور شما برای شستشوی کامل فرش‌ها باید از خدمات قالیشویی‌های معتبر نظیر قالیشویی رشت بهره بگیرید. چرا که در این حالت عوامل آسیب‌زننده کمتری قالی یا قالیچه‌ شما را تهدید می‌کنند.

بسیاری از افراد همیشه تصور می‌کنند، بدترین اتفاقی که برای فرش رخ می‌دهد، پارگی، رنگ‌پریدگی، سوختگی یا بیدزدگی است. اما این تصور کاملا اشتباه است. چرا که یکی از بدترین اتفاقات پس از شستشوی فرش، سفت شدن تاروپود آن است. شاید برای شما هم بارها اتفاق افتاده باشد که فرش را پس از شستشو از قالیشویی تحویل بگیرید و متوجه حالت بد و سفتی آن شده باشید. احتمالا با مشاهده تاروپود در هم تنیده فرش، احساس خیلی بدی به شما دست بدهد و ناامید شوید. اما نگران نباشید چرا که با انتخاب یک قالیشویی درست و معتبر می‌توانید از پیشامد این اتفاق جلوگیری کنید. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با مشکل سفت شدن فرش و همچنین روش‌های جلوگیری از آن بیشتر آشنا کنیم.

مشکلات رایج بعد از شستشوی فرش

بسیاری از افراد همیشه قالی و قالیچه‌های خود را به قالیشویی می‌دهند تا آنها را عین روز اول تمیز و نرم تحویل بگیرند. در برخی شرایط که شما از خدمات قالیشویی‌های معتبر نظیر قالیشویی اصفهان بهره می‌گیرید، این اتفاق برای شما رخ می‌دهد. یعنی پس از تحویل احساس خوب و خوشایندی از گرفتن قالی و قالیچه‌ها خواهید داشت. اما در صورتی که از خدمات قالیشویی‌های نامعتبر بهره بگیرید امکان رخداد هر اتفاق بدی وجود خواهد داشت.

در حقیقت افراد همیشه از خدمات قالیشویی‌ها بهره می‌گیرند تا بعد از شستشوی فرش‌ها، آنها را تمیزتر شده و همانند روز اول نو تحویل بگیرند. اما این در حالیست که گاهی اتفاق متفاوت‌تری رخ می‎دهد و بر خلاف تصورشان فرش آسیب دیده و خشکی را قالیشویی به آنها تحویل می‎دهد. در حقیقت بهره از خدمات هر نوع قالیشویی به نفع شما نیست. چرا که برخی از کارخانه‌های قالیشویی در سطح شهرستان‌های مختلف در هنگام شستشو، دقت لازمه را به کار نمی‌گیرند و مهارت کافی در این زمینه را ندارند. به همین دلیل امکان آسیب به فرش وجود دارد. گاها شما پس از تحویل فرش از قالیشویی متوجه زرد شدن، سفت شدن یا حتی پارگی در بخشی از الیاف آن خواهید شد.

در بین تمامی آسیب‌هایی که در بالا بیان شد، یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین مسئله و مشکل فرش پس از تحویل، سفت شدن آن است. در این حالت زمانی که شما فرش را از قالیشویی تحویل می‌گیرید، پهن می‌کنید، متوجه سفت شدن قسمت‌هایی از الیاف آن می‌شوید. در این حالت قالی یا قالیچه شکل بدی به خود می‌گیرد که شما با پا گذاشتن روی آن احساس ناخوشایندی را تجربه خواهید کرد.

آیا قالیشویی معتبر نقش مهمی در جلوگیری از سفت شدگی فرش دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله؛ هنگامی که شما از قالیشویی‌های معتبری نظیر قالیشویی مشهد، خدمات دریافت می‌کنید، زمان مناسبی را جهت آبکشی فرش‌ها می‌گذارند. به همین منظور تمامی فرآیند شستشو توسط تکنسین‌های کاربلد و ماهر انجام می‌شود. در نتیجه آبکشی درست، هیچگونه مواد شوینده‌ای درون تار و پود فرش باقی نخواهد ماند. به همین منظور پس از خشک شدن کامل فرش، نرمی و لطافت همانند روز اول بازهم در تاروپود فرش احساس خواهد شد. در حقیقت عدم توجه به زمان آبکشی کافی، یکی از دلایل مهمی است که منجر به سفت شدن فرش‌ها می‌شود. بنابراین تنها نکته مهم در فرآیند شستشوی فرش‌ها، انتخاب یک قالیشویی معتبر و مناسب است. قبل از اقدام لطفا به اعتبار و سوابق کاری شرکت قالیشویی توجه کنید.

سفت شدن فرش، پس از شستشوی به روش سنتی

اگر در خانه هم اقدام به شستشوی فرش‌ها کنید، به این دلیل که تجهیزات کافی ندارید ممکن است باز با این مشکل روبرو شوید. از طرفی شستشوی بیش از حد هم منجر به اشباع شدن فرش می شود. رطوبت و خیسی به پد زیری فرش نفوذ کرده و چند روز خشک شدن آن طول می‌کشد. در نهایت چون زمان خشک شدن طولانی می‌شود، احتمالا رشد کپک و سفت شدن الیاف هم وجود دارد.

چرا فرش ‌ها بعد از شستن سفت می‌‌شوند؟

شاید پس از مطالعه تمام مطالب بالا، این سوال برای شما هم پیش بیاید که چرا فرش‌ها بعد از شستن سفت می‌شوند؟ آیا بعد از سفت شدن فرش باید به طور کامل آن را عوض کرد یا راهکاری برای از بین بردن آن وجود دارد؟ در ادامه این مطلب قصد داریم پاسخ این چرایی را به شما بدهیم.

ترکیب گرد و غبار درون تاروپود فرش با مواد شوینده

برخی از شرکت‌های قالیشویی هنوز از روش شستشوی سنتی برای شستن قالی یا قالیچه‌های شما استفاده می‌کنند. در این شرایط آنها از نوعی شوینده شیمیایی بهره می‌گیرند که با استفاده از فشار آب داغ، به داخل فرش نفوذ می‌کند. این ماده شوینده پس از نفوذ به الیاف فرش، با گردوغبار و خاک‌های موجود در فرش کثیف ترکیب می‌شود. در اینجور مواقع کارخانه‌های شستشوی قالی، پس از مخلوط شدن ماده شوینده و گرد و غبار درون فرش، آن را با استفاده از دستگاه‌های پرقدرت مکنده از قالی بیرون می‌کشند.

در طی این فرآیند تمیز کردن، بیشتر خاک و محلول تمیزکننده از الیاف فرش خارج می‌شوند. با این حال بخش قابل توجهی از آن داخل تار و پود فرش باقی می‌ماند. پس از گذشت مدتی که فرش را درون منزل خود پهن می‌کنید، آب موجود در داخل الیاف فرش به طور کامل تبخیر شده و صابون و مواد شوینده تنها در آن باقی می‌ماند و خشک می‌شود. این مواد باقی مانده، موجب سفت شدن، چسبنده شدن و سخت شدن فرش می‌شوند.

در اینجور شرایط نه تنها ماده شوینده باقی مانده داخل الیاف فرش موجب سفتی می‌شود، بلکه همانند یک آهنربای قوی کثیفی‌ها و خاک را به خود جذب می‌کند. بنابراین برای جلوگیری از این مشکل حتما فرش‌های خود را به دست تکنسین‌های ماهر و مجرب و همچنین قالیشویی‌ها معتبر بسپارید. چرا که شرکت‌های قالیشویی معتبر امروزه از روش‌های نوین برای شستشوی قالی استفاده می‌کنند.

یادداشت پایانی

همانطور که در طول این مقاله مطالعه کردید، انتخاب یک قالیشویی معتبر نظیر قالیشویی مشهد، قالیشویی اصفهان و قالیشویی رشت می‌تواند موجب تمیز شدن بی‌عیب و نقص قالی و قالیچه‌ها شود. بنابراین قبل از شستشوی قالی‌ها ابتدا به انتخاب یک قالیشویی‌ خوب، معتبر و با سابقه بیندیشید. چرا که در غیر این صورت امکان سفت شدن، پارگی، از بین رفتن تاروپود فرش و… وجود خواهد داشت.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.