چرا برای مذاکره‌کنندگان کف نمی‌زنید - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 47179
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۱ |
روحانی در هیئت دولت:

چرا برای مذاکره‌کنندگان کف نمی‌زنید

رئیس‌جمهور با بیان اینکه آنچه ما در سایه مذاکره می‌خواستیم به دست آوردیم، گفت: چرا وقتی تیم ملی مذاکرات در مذاکرات پیروز می‌شود سخت‌مان است که کف بزنیم.
چرا برای مذاکره‌کنندگان کف نمی‌زنید

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز (چهارشنبه ۲۳ تیر) در جلسه هیأت دولت اظهار داشت: امروز روزی است که گفت‌وگو و تعامل سازنده در جهان در تقویم‌مان نامگذاری شده است؛ پس از اقداماتی که دولت یازدهم برای از بین بردن تحریم‌های ظالمانه و احقاق حقوق ملت ایران انجام داد، ۲۳ تیر سال ۹۴ بود که ما به توافق رسیدیم و به همین دلیل این روز، روز گفت‌وگو و تعامل سازنده نامگذاری شده است.

وی افزود: برای دولت یازدهم و دوازدهم یکی از اهداف بسیار مهم، احقاق حق ملت در زمینه مسائل فناوری‌های مدرن و تجارت و اقتصاد و فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی بود که این هدف اصلی و مهم در دولت یازدهم بود و در دولت دوازدهم هم تکرار شد.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: برخی از مسائل در جامعه و در سالهای قبل بود که به ذهن برخی از مردم این چنین بود که قطعنامه‌هایی علیه ما در سازمان ملل تصویب شده که ذیل فصل هفتم شورای امنیت بود و نمی‌توان درباره آن کاری کرد.

وی ادامه داد: وقتی کشوری را ذیل فصل هفتم شورای امنیت سازمان ملل می‌برند، آن کشور یا مجبور می‌شود آن قطعنامه را اجرا کند و یا در نهایت به جنگ منتهی می‌شود، اما این موضوع در مورد کشور ما صورت دیگری بود و عملاً در تاریخ سازمان ملل این موضوع درباره ایران بی‌نظیر و نادر بود، چرا که ما با گفت‌وگو و تعامل توانستیم از ذیل فصل هفتم شورای امنیت خارج شده و قطعنامه آن را هم اجرایی نکنیم.

وی افزود: اینکه ما درباره آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مسئله PMD با موضوع خاصی مواجه بودیم که آنها احتمال موارد غیرصلح‌آمیز را مطرح می‌کردند و عده‌ای می‌گفتند که این مسئله حل نمی‌شود و حتی یکی از افراد به من می‌گفت که تا صد سال دیگر هم این موضوع حل شدنی نیست و اگر صد سال هم از ما بپرسند و ما جواب دهیم، آنها ۲۰۰ سؤال دیگر مطرح می‌ کنند.

روحانی افزود: آغاز فعالیت غنی‌سازی توسط ایران هم موضوع دیگری بود که قدرت‌های بزرگ آن را در ابتدا نمی‌پذیرفتند و حتی رفع تحریم‌ها را هم سخت می‌دانستند، اما افراد باتجربه‌ای در عرصه سیاست و روابط بین‌الملل می‌گفتند که ما اگر بخواهیم با ۶ قدرت برتر جهان مذاکره کرده و به نتیجه برسیم، چنین چیزی امکان‌پذیر نیست.

وی با بیان اینکه دولت یازدهم فعالیت‌های مهمی در عرصه سیاسی و بین‌الملل برای مذاکره با ۶ کشور برتر جهان انجام داد، گفت:‌در کمتر از صد روز اول دولت یازدهم به توافق موقت با ۱+۵ رسیدیم و عملاً ادامه تحریم‌ها متوقف شد؛ در آن زمان ۹۹۰ هزار بشکه نفت می‌فروختیم و قرار بود یک سال بعد میزان فروش نفت ایران به صفر برسد و برنامه داشتند که ۲۰ درصد، ۲۰ درصد میزان فروش نفت ایران را کاهش دهند و در نهایت در اوایل سال ۹۳ نتوانیم حتی یک بشکه نفت به فروش برسانیم، اما ما با مذاکره توانستیم تحریم‌ها را متوقف کرده و دست و پایمان را آزاد کنیم و حتی منابع بانک مرکزی هم آزاد شد و کلیاتی مورد توافق دو طرف قرار گرفت؛ اصل غنی‌سازی توسط ایران هم در توافق موقت پذیرفته شد زیرا دولتی روی کار آمده بود که ظرف صد روز قدم مهمی برای شکستن تحریم برداشته و قدم به قدم در این مسیر موفقیت‌هایی را به دست آوردیم.

رئیس‌جمهور گفت: فروردین سال ۹۴ به توافق اصلی و مهمی با ۱+۵ رسیدیم و در تیر ۹۴ هم به توافق برجام رسیدیم، ضمن اینکه در دی ۹۴ هم برجام اجرایی شده و تحریم‌ها برداشته شد که البته برای این کار قدم به قدم کار کردیم ولی برخی قدم‌ها آنی بوده و برخی قدم‌ها زمان‌دار بود؛ دستورالعملی در این زمینه داشتیم.

رئیس‌جمهور افزود:‌ از طریق گفت‌وگو و تعامل سازنده می‌توان مسائل پیچیده و مهمی که بین کشور ما و کشورهای بزرگ و یا سازمان‌های بین‌المللی است را حل و فصل کرد.

روحانی گفت: در سال ۹۵ و ۹۶ هم سانتریفیوژ چرخید هم زندگی مردم؛ تورم تک رقمی طی ۳ سال در تاریخ ایران بی سابقه است

رئیس جمهور با بیان اینکه هر آنچه از مذاکره خواستیم به آن برسیم رسیدیم، افزود: ریشه مقاومت در جنگ اقتصادی، توافق سال ۹۴ بود؛ تمام گشایش های اخیر در سایه مذاکره محقق شد، هر کس هر چیز دیگر بگوید دروغ می گوید.

وی خاطرنشان کرد: می گویند طرف مقابل مذاکره را می شکند؛ خوب پیمان پیامبر را هم می شکستند.

رئیس جمهوری خطاب به منتقدان گفت: با مردم شوخی نکنید و حرف واقعی را بزنید. در داخل و خارج تبلیغ می کردند که این دولت، صنعت هسته ای را فروخت.

روحانی افزود: کسی فکر نمیکرد فردو را بتوان دوباره باز کرد و یا راکتور آب سنگین اراک باقی بماند؛ صنعت هسته‌ای ما با قدرت باقی ماند و در این ماه‌‌‌‌‌‏های اخیر بیشر ظاهر شد.

وی گفت: سازمان انرژی اتمی ما می‌‌‌‌‎تواند غنی سازی ۲۰ درصد و ۶۰ درصد تولید کند و اگر روزی راکتور ما نیاز داشته باشد، می‌‌‌‌‎تواند ۹۰ درصد هم تولید کند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: همه در سایه ایستادگی و پشتوانه ملت بود. مذاکره با هدایت های رهبر انقلاب پیش رفت

رئیس جمهور اظهار داشت: اداره کشور با دولتی که در سال ۶٠ میلیارد دلار درآمدی نفتی اش حذف شود، کار راحتی نیست.

وی خاطرنشان کرد: مشکلاتی که اخیرا به وجود آمده است بخاطر عدم انجام به موقع واردات است.

روحانی گفت: همه اگر به اصل ۶٠ و ١١٣ قانون اساسی احترام میگذاشتند، شرایط امروز شرایط دیگری بود.

وی درباره مشکلات این روزهای بازار مرغ افزود: اگر در بازار مرغ مشکلی پیش می‌آید بخاطر این است که واردات به موقع انجام نمی‌شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: باید در سال ۴۰، ۵۰ میلیارد جنس وارد کنیم؛ به جای ۶۰ میلیارد دلار درآمد نفتی، کشور را با ۱۰ میلیارد دلار اداره کردیم.

روحانی گفت: چرا وقتی تیم ملی ما در مذاکرات پیروز می‌شود برایمان سخت است کف بزنیم؛ می گویند دولت کاری نکرده است؛ دروغ شاخدار می گویند که در دولت یازدهم و دوازدهم کاری نشده؛ دروغ به نظام نبندید و حرف ناروا نزنید.

وی افزود: اگر سه گل زده شد و یک گل خوردیم ما پیروزی قطعی داریم. چرا وقتی تیم ملی ما در مذاکرات پیروز می شود چرا برایمان سخت است کف بزنیم و تعظیم کنیم؟ این جناح و آن جناح ندارد.
رئیس جمهور تصریح کرد: اگر اصل ۶۰ لطمه نمی‌خورد‌که در آذرماه لطمه خورد، و اگر ۱۱ آذر لطمه نمی خوردیم در اسفند ماه برجام تکمیل شده بود و مردم عید و فروردین دیگری می دیدند.

روحانی خاطرنشان کرد: امروز سفره‌ای آماده است، هرچند فرصت را از دولت دوازدهم گرفتند اما امیدواریم دولت سیزدهم نتیجه بگیرد. ما امید داریم به قول خود عمل کنیم. در تحریم کارهایی که باید انجام دادیم و اگر مردم گزارش وزیر خارجه را بخوانند متوجه می‌شوند.
روحانی گفت: مذاکره بدون هدایت‌های رهبر انقلاب و مقاومت‌های مردم به نتیجه نمی‌رسید.

وی درباره کمبود تخت بیمارستانی در سیستان و بلوچستان گفت: این حرف سیاه نمایی است؛ زیرا تعداد سرانه تخت بیمارستانی سیستان و بلوچستان با متوسط کشور برابر است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.