چرا استفاده از یو پی اس ضروری است؟ - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 89073
  پرینتخانه » اخبار دیگران تاریخ انتشار : ۳۱ تیر ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۴ |

چرا استفاده از یو پی اس ضروری است؟

ضرورت استفاده از یو پی اس انکار نشدنی است. این دستگاه مزایا و قابلیت های متعددی دارد و در منازل، ادارات و صنایع مختلف به کار می رود. مهم ترین وظیفه آن هم تامین انرژی مورد نیاز دستگاه مصرف کننده در شرایط قطعی جریان برق است. استفاده از دستگاه یو پی اس به دلیل حفاظت در برابر اعوجاج هارمونیکی، نویز خط، تغییر فرکانس و... ضرورت دارد و این دستگاه سلامت تجهیزات الکتریکی را تضمین می کند. در این مطلب همراه ما باشید تا درباره ضرورت استفاده از یو پی اس ها بیش تر توضیح دهیم.
چرا استفاده از یو پی اس ضروری است؟

ضرورت استفاده از یو پی اس انکار نشدنی است. این دستگاه مزایا و قابلیت های متعددی دارد و در منازل، ادارات و صنایع مختلف به کار می رود. مهم ترین وظیفه آن هم تامین انرژی مورد نیاز دستگاه مصرف کننده در شرایط قطعی جریان برق است. استفاده از دستگاه یو پی اس به دلیل حفاظت در برابر اعوجاج هارمونیکی، نویز خط، تغییر فرکانس و… ضرورت دارد و این دستگاه سلامت تجهیزات الکتریکی را تضمین می کند. در این مطلب همراه ما باشید تا درباره ضرورت استفاده از یو پی اس ها بیش تر توضیح دهیم.

دستگاه یو پی اس چیست؟

یو پی اس به عنوان منبع تغذیه بدون وقفه توان مورد نیاز بار مصرفی را در درون باتری ذخیره می کند. این دستگاه با قرار گرفتن در میان برق شهری و دستگاه مصرف کننده باعث می شود تا برق شبکه تنظیم و تثبیت شود. به علاوه از آسیب های ناشی از نویز ها و اختلالات شبکه جلوگیری می کند‌.

منبع تغذیه الکترونیکی از تجهیزات حساس و گران قیمت محافظت کرده و با استفاده از برق ذخیره شده در باتری، انرژی مورد نیاز دستگاه های مصرف کننده را فراهم می کند. این دستگاه باعث می شود تا در زمان قطعی برق، سیستم بدون خاموش شدن عملکرد خود را ادامه دهد و هیچ وقفه ای در فرایند مورد نظر ایجاد نکند. بدین ترتیب به عنوان یک دستگاه پشتیبان و محافظ وظیفه دارد از تلفات ناشی از اختلالات برق جلوگیری کند.

UPS در منازل مسکونی، ادارات، محیط های صنعتی و… کاربرد دارد و می تواند از دستگاه های مصرف کننده محافظت کند. این قطعه الکترونیکی جریان برق مورد نیاز وسایل برقی را تامین کرده و بسیار پرکاربرد است. همچنین به عنوان یک دستگاه ذخیره برق ۲۲۰ ولت می تواند در سیستم های خانگی، مزارع ارز دیجیتال، مراکز داده و… به کار رود.

ضرورت استفاده از یو پی اس مربوط به نحوه عملکرد این دستگاه است. منبع تغذیه بدون وقفه طوری طراحی شده که از شوک ناگهانی ناشی از قطع برق جلوگیری می کند. بدین ترتیب امکان محافظت از سیستم ها و دستگاه های مصرف کننده را فراهم می کند.

انواع یو پی اس کدامند؟

انواع یو پی اس کدامند؟

ups با توجه به نوع باتری، کاربرد، ظرفیت و… انواع مختلفی دارد و می تواند برای مدت طولانی برق مصرفی دستگاه ها را تامین کند. هر چه اندازه این قطعه بزرگ تر باشد، توان آن برای تامین برق خروجی بیشتر است. به همین دلیل توجه به ظرفیت دستگاه بسیار مهم است و ضرورت استفاده از یو پی اس متناسب با کاربرد آن مشخص می شود.

یک UPS به صورت تکفاز یا سه فاز طراحی شده و به وسیله یک قطعه فلایویل یا مجموعه ای از باتری ها تغذیه می شود. این سیستم دارای ابعاد و اندازه های گوناگونی است و باعث جلوگیری از نوسانات و تغییرات ناگهانی ولتاژ و فرکانس ها می شود. از این رو در سیستم هایی مثل کامپیوتر کاربرد دارد و به حفظ اطلاعات مهم و حیاتی کمک می کند. دسته بندی یو پی اس در سه بخش انجام می شود و این دستگاه دارای مدل های آفلاین، آنلاین و لاین اینتراکتیو است.

ضرورت استفاده از یو پی اس

ضرورت استفاده از یو پی اس با بررسی مزایا و کاربردهای این دستگاه مشخص می شود. منبع تغذیه بدون وقفه یک سیستم حفاظتی است که در برابر رعد و برق و افزایش ناگهانی ولتاژ محافظت بالایی دارد. این دستگاه در حالت استفاده از باتری باعث می شود تا از آسیب های ناشی از برگشت ولتاژ بر روی دوشاخه ورودی جلوگیری شود. از طرفی در مقابل دو فاز شدن برق ورودی محافظت بالایی ایجاد کرده و اجازه نمی دهد تا تغییرات ولتاژ خروجی خارج از محدوده مجاز به دستگاه های مصرف کننده آسیبی برساند.

ضرورت استفاده از یو پی اس

این دستگاه حفاظت بالایی در برابر تغییرات ولتاژ و فرکانس برق ورودی دارد. همچنین در مقابل اضافه بار و اتصال کوتاه مقاوم است. از طرفی تلفات ناشی از افزایش بیش از حد دمای داخل دستگاه را کاهش می دهد و باعث ایجاد محافظت در موارد زیر می شود:

 • اتصال کوتاه باتری
 • اتصال کوتاه شارژر
 • اتصال معکوس باتری
 • تخلیه غیر مجاز باتری
 • ولتاژ به مقدار بیش تر از حد مجاز شارژ باتری
 • وجود نویز های Common Mode در برق شهر

محافظت بالا توسط ups به این موارد محدود نمی شود و اعوجاج هارمونیکی، نویز خط، پرش های کلید زنی و… را در بر می گیرد. در ادامه با توضیح هر کدام از این موارد، ضرورت استفاده از یو پی اس بررسی می شود.

·       اعوجاج هارمونیکی (Harmonic Distortion)

یکی از مهم ترین مسائل مربوط به سیستم های برقی، اعوجاج هارمونیک است. هر چه مقدار اعوجاج هارمونیک کمتر باشد، جریان پیک کاهش پیدا کرده و بهره ورودی دستگاه بیشتر می شود. دریافت جریان به شکل پالسی باعث تولید اعوجاج هارمونیک در سرورها، درایوهای فرکانس متغیر و دیگر تجهیزات می‌شود. بهترین راه برطرف کردن این مشکل، استفاده از ups است. این دستگاه دارای فیلتر های فعالی است که می تواند به رفع مداوم اثرات هارمونیک های ناخواسته کمک کند.

·       پرش های کلید زنی یا زمان سوئیچینگ گذرا

به قطع برق ناشی از تغییرات ناگهانی مدار، سوئیچینگ گذرا گفته می شود. ضرورت استفاده از یو پی اس به مقابله با این حالت مربوط است. جهش گذرا در ولتاژ شباهت زیادی به spike دارد با این تفاوت که در فاصله زمانی کمتری رخ می دهد. نتیجه آن هم کاهش طول عمر تجهیزات و خرابی آن ها است.

یو پی اس با داشتن محافظت بالا در برابر شرایط جوی و صاعقه، تشعشعات الکترومغناطیس حاصل از بارهای القایی، سوئیچینگ در پست های شبکه و… از بروز آسیب به مصرف کننده ها جلوگیری می کند‌. به همین دلیل یکی از مهم ترین وظایف این دستگاه، کاهش پرش های کلید زنی و اثرات منفی ناشی از آن است.

·       نویز خط

نویز خط به معنای ایجاد تغییراتی کوچک در ولتاژ ورودی است. مقدار معینی نویز خط یا پارازیت طبیعی است؛ زیرا در بعضی مناطق برق ورودی کیفیت پایینی دارد. هیچ منبع تولید انرژی، ایده آل نیست و ضرورت استفاده از یو پی اس به جلوگیری از پارازیت ها مربوط می شود.

در صورتی که منبع تغذیه توانایی جلوگیری از نویز خط را نداشته باشد، برد اصلی و سایر تجهیزات دچار مشکل می شوند و سیستم کارکرد صحیحی ندارد.

·       افزایش و افت سریع و لحظه ای ولتاژ

ضرورت استفاده از یو پی اس به دلیل افزایش و افت سریع و لحظه ای ولتاژ است. افزایش لحظه ای ولتاژ در زمانی بین ۱ تا ۱۰ میلی ثانیه رخ می دهد و به بیش از ۱۱۰ درصد مقدار نامی می رسد. علت آن هم به موارد زیر مربوط می شود:

 1. نوسانات شدید بار
 2. کیفیت ژنراتور ها و خطوط انتقال
 3. قطع بارهای توان بالا مثل بانک های خازنی یا موتور های بزرگ

در صورتی که از یو پی اس استفاده نشود، طول عمر تجهیزات کاهش پیدا کرده و داده های سیستم از بین می رود. افت لحظه ای ولتاژ یکی دیگر از مواردی است که ضرورت استفاده از یو پی اس را نشان می دهد. افت لحظه ای ولتاژ در زمانی بین ۱ تا ۱۰ میلی ثانیه رخ می دهد و کمتر از ۹۰ درصد مقدار نامی است. علت آن هم به تغییر شرایط جوی و صاعقه، نوسانات شدید بار، اتصال کوتاه و سوئیچینگ در پست های شبکه مربوط است. این اختلال باید خیلی سریع برطرف شود. در غیر این صورت آسیب های زیر را به دنبال دارد:

 1. خرابی تجهیزات
 2. از کار افتادن ماشین ها
 3. عملکرد نادرست تجهیزات
 4. از دست رفتن داده های سیستم

·       تغییر فرکانس

این اختلال به دلیل عملکرد نامناسب ژنراتور های شبکه یا منابع فرکانسی ناپایدار رخ می دهد. در صورتی که از یو پی اس استفاده نشود، تغییر فرکانس می تواند به از دست دادن داده ها یا توقف خط تولید در کارخانه ها منجر شود.

سخن پایانی 

اکنون که با ضرورت استفاده از یو پی اس آشنا شدید، فروشگاه آی تی اهورا را برای خرید این دستگاه به شما پیشنهاد می دهیم. این فروشگاه با داشتن سابقه و اعتبار بالا یکی از بهترین مراکز خرید انواع UPS است که با داشتن تیم متخصص و حرفه ای، خدمات مشاوره محصول ارائه می دهد. همچنین علاوه بر تضمین اصالت کالا، از پشتیبانی گسترده ای برخوردار است و امکان تجربه خرید ایمن و اقتصادی را فراهم می کند.

| منبع خبر : محتوا این متن تبلیغاتی بوده و توسط رسالت رد یا تایید نمی شود
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.