چاپ صدهزار کتاب در سال سخت کاغذ - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 83143
  پرینتخانه » فرهنگی, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۶:۳۸ |
صنعت نشر در ایران ریشه‌دار و دارای پایگاه اجتماعی محکم است

چاپ صدهزار کتاب در سال سخت کاغذ

صنعت نشر در ایران، صنعتی دیرپا و ریشه‌دار است. باوجود اینکه مدام گفته می‌شود سرانه مطالعه در ایران پایین است، کتاب در ایران پایگاه اجتماعی بسیار محکمی دارد که توسط آن حمایت می‌شود و در دوران‌های سخت اقتصادی هم تاب می‌آورد. این صنعت نشر ریشه‌دار و مخاطب حامی، باعث شده وضعیت نشر کتاب در ایران، چندان هم بد نباشد.
چاپ صدهزار کتاب در سال سخت کاغذ

گروه فرهنگی
صنعت نشر در ایران، صنعتی دیرپا و ریشه‌دار است. باوجود اینکه مدام گفته می‌شود سرانه مطالعه در ایران پایین است، کتاب در ایران پایگاه اجتماعی بسیار محکمی دارد که توسط آن حمایت می‌شود و در دوران‌های سخت اقتصادی هم تاب می‌آورد. این صنعت نشر ریشه‌دار و مخاطب حامی، باعث شده وضعیت نشر کتاب در ایران، چندان هم بد نباشد. هرچند در سمت توزیع و خصوصا کتابفروشی‌ها مشکلاتی هست و هرچند به طور کلی، سرانه مطالعه مردم پایین است. باید توجه داشت پایین بودن سرانه مطالعه الزاما از بی‌فرهنگی نیست. بلکه فرهنگ مردم ایران از دیرباز یک فرهنگ شفاهی بوده است و نه فرهنگ کتبی. هنرهایی همچون نقالی و رسانه‌ای همچون منبر، گواه خصلت شفاهی ارتباطات ایرانی‌ها هستند. در تأیید ریشه‌های محکم صنعت نشر کشور و وضعیت پایدار آن، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در اختتامیه بیستمین جایزه ملی انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس گفت: در سال‌هایی که با قحطی کاغذ برای کتاب مواجهیم و با تحریم‌های پیش‌آمده، تولید کتاب کاری دشوار است؛ اما با همین دشواری، شمار کتاب‌هایی که در یک‌ سال چاپ می‌شود از ۱۰۰ هزار عنوان تجاوز می‌کند.  
اختتامیه بیستمین جایزه ملی انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس با حضور سردار بهمن کارگر، رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمعی از مسئولان کشوری و لشکری، نویسندگان و ناشران صبح دوشنبه ۲۲ اسفند در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد. غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی درباره کتابخوانی و کتاب‌دوستی ملت‌ها گفت: کتابخوانی در هر ملتی نشانه قوت آن است. هر ملتی که کتابخوان باشد، شایسته احترام است و کتابخوانی نشانه علاقه به دانایی و تفکر است. جامعه‌ای که کتاب در آن مهجور باشد، نمی‌شود به آن امید بست.
 در نمایشگاه کتاب به آینده جمهوری اسلامی امیدوارتر می‌شوم
به گزارش فارس، وی در ادامه بیان کرد: به نمایشگاه کتاب تهران نزدیک می‌شویم؛ نمایشگاهی که چند سال به خاطر کرونا از شکوهش کم شده بود و امیدواریم که امسال شاهد نمایشگاهی بهتر از دوره‌های گذشته باشیم. من در نمایشگاه سعی می‌کنم حضور داشته باشم و با حضور در نمایشگاه به آینده جمهوری اسلامی امیدوارتر می‌شوم؛ چرا که می‌بینم همه با اشتیاق کتاب می‌خرند. حدادعادل درباره تحولی که انقلاب اسلامی ایجاد کرده است، بیان کرد: یک تحول حقیقتاً فرهنگی با انقلاب اسلامی در امر کتاب و کتابخوانی در ایران پدید آمد و چون این تغییر تدریجی بوده، احساسش نمی‌کنیم. البته با توجه به تجربه زیسته خودم می‌گویم که در سال‌های ۵۳ تا ۵۵ در ایران، تعداد کتاب‌های چاپ شده ۶۰۰ عنوان بوده است.
 در سال‌های قحطی کاغذ بیش‌ از ۱۰۰ هزار عنوان کتاب چاپ شده است
حداد عادل تصریح کرد: در همین سال‌هایی که با قحطی کاغذ برای کتاب مواجهیم و با تحریم‌های پیش‌آمده، تولید کتاب کاری دشوار است، اما با همین دشواری، شمار کتاب‌هایی که در یک‌ سال چاپ می‌شود از ۱۰۰ هزار عنوان تجاوز می‌کند. با توجه به این که جمعیت کشورمان از آن زمان تا به حال بیش از ۲ برابر شده است و این امر نشان از بهار گسترده در عرصه کتاب و فرهنگ می‌دهد.
وی با بیان اینکه مهم‌تر از کمیت، کیفیت است، افزود: درباره کتاب‌های ادبی که قبل‌ از انقلاب منتشر شدند، باید بدانیم که چند درصد ترجمه هستند و چند درصد رمان درجه اول. بعد یک تحلیل محتوایی می‌شود کرد که مضامین ارزش‌های مندرجه در داستان‌ها حول چه محورهایی بوده است. در این تحلیل‌ها می‌توان دریافت که آثار موجود چقدر تفاوت کیفی و معنوی با قبل داشته است.
نویسنده کتاب «به محض اطلاع» گفت: در ادبیات، اتفاق مهمی رخ‌ داده و آن اتفاقی است که در ارزش‌ها رخ داده است. تحول در ادبیات یعنی تحول عمیق در جامعه. پس از انقلاب توجه بسیاری از مردم به یک حقیقت متعالی جلب شد که آثارش شهادت و ایمان بود و این مفاهیم در قبل از انقلاب، مفاهیم غریبی بود. با انقلاب اسلامی گونه جدیدی را وارد فضای ادبی کشور کردیم.
 کتاب، دیگر همانند گذشته بی‌رقیب نیست
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در پایان سخنان خود افزود: امروز به برکت تحولی که در فناوری ارتباطات شکل گرفته است کتاب دیگر همانند گذشته بی‌رقیب نیست. امروز فضای مجازی در کنار کتاب قرار گرفته است و کتاب باید سرمایه‌ای باشد که در قالب‌های دیگر تولید شود و بسیاری از کتاب‌های دفاع مقدس می‌تواند منشاء فیلم‌نامه‌ها و نمایشنامه‌ها شوند.
 کتاب، مولود و والد تمدن است
محمدرضا بهمنی، معاون توسعه همکاری‌های علمی و فرهنگی علمی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز درباره این رویداد گفت: این رویداد چند ویژگی دارد که از رویدادهای مشابه دیگر متمایزش می‌کند. ویژگی اول این رویداد معطوف بودنش به کتاب است. کتاب، مولود و والد تمدن است. کتاب تبلوریافته تجارب بشری در عرصه‌های مختلف است و از آنجایی که تمدن را تجارب بشری می‌دانند، کتاب در تولد تمدن‌ها نقش حیاتی ایفا می‌کند.
وی در ادامه گفت: این رویداد در واقع سیر تطور تمدن اسلامی است که از ویژگی‌های این رویداد است. البته سیر تطور کتاب هم امروز صنعت نشر است که خودش هم متأثر از سیر تکامل‌های بشری است. این ویژگی برجسته‌ای است که از سایر رویدادها متمایزش می‌کند. 
 رویدادی که ظرفیت پردازش بین‌المللی دارد
بهمنی درباره ویژگی دوم این جشنواره بیان کرد: ویژگی دوم معطوف به موضوع دفاع و مقاومت است. آنچه در این رویداد به هدف نهایی مدنظر است در واقع روایت مظلومیت، روایت شهادت و رشادت است. به طور خلاصه می‌توانیم بگوییم که این رویداد، روایت عصر است؛ همان عصری که علامه طباطبایی در تفسیر سوره عصر اینگونه بیان می‌کند. «والعصر همان غلبه حق بر باطل است». این رویداد در جهت ارزش‌های دفاع مقدس حرکت می‌کند و ظرفیت پردازش بین‌المللی دارد.

|
برچسب ها
, , ,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.