پیشنهاد ترامپ برای شلیک گلوله به پای مهاجران - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 10262
  پرینتخانه » بین الملل تاریخ انتشار : ۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۶ |

پیشنهاد ترامپ برای شلیک گلوله به پای مهاجران

رئیس‌جمهور آمریکا در جلسه‌ای در دفتر کارش پیشنهاد داده نیروهای نظامی به سمت مهاجرانی که قصد دارد به آمریکا بیایند شلیک کند.
پیشنهاد ترامپ برای شلیک گلوله به پای مهاجران

روزنامه «نیویورک‌تایمز» گزارش داده «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در جریان جلسه‌ای در کاخ سفید ابتدا پیشنهاد شلیک گلوله به سمت مهاجران غیرقانونی را مطرح کرده و بعد از آنکه متوجه شده این کار غیرقانونی است پیشنهاد شلیک گلوله به سمت پای آنها را مطرح کرده است. 

نیویورک‌تایمز نوشته در جلسه‌ای که ماه مارس در دفتر کار ترامپ برگزار شده او همانند بسیاری از دیگر جلسات شروع به مطرح کردن گله و شکایت‌های خود از مهاجران کرده است، با این تفاوت که این‌بار او راهکاری هم مدنظرش داشت.

طبق این گزارش، ترامپ در میان بهت مشاورانش ابتدا به آنها دستور داده مرز ۲۰۰۰ مایلی با مکزیک را تا ظهر فردا به طور کامل ببندند. 

مشاوران ترامپ از این بیمناک بودند که حکم رئیس‌جمهور باعث گیرافتادن توریست‌های آمریکایی در مکزیک یا سرگردان شدن دانش‌آموزان در هر دو سوی مرز و یا ایجاد بحران اقتصادی برای هر دو کشور شود. اما آنها این را هم می‌دانستند که اشتیاق ترامپ برای متوقف کردن مهاجرت تا چه اندازه او را به تقلا برای یافتن راهکارهایی وادار کرده که یکی از دیگری افراطی‌ترند.  

به نوشته نیویورک‌تایمز، ترامپ در محافل خصوصی اغلب درباره ساخت یک دیوار مرزی با گودالی پر از مار و تمساح صحبت می‌کرد. او علاوه بر این خواستار نصب نیزه‌هایی با قابلیت فرورفتن در بدن انسان روی دیوار مذکور شده. 

ترامپ در جلسه ماه مه به مشاورانش گفته که اگر مهاجرها اقدام به پرتاب سنگ کنند، سربازهای مستقر در نقاط مررزی به سمت آنها تیر شلیک کنند. اما او بعد از آنکه مشاورانش گفتند انجام این کار غیرقانونی است از سخنانش عقب‌نشینی کرد.

با وجود این، روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از دستیاران ترامپ نوشته در همان جلسه ترامپ اندکی بعد گفت سربازها می‌توانند برای کند کردن حرکت مهاجرها به پای آنها تیر بزنند. مشاوران ترامپ به او گفتند که این راهکار هم قانونی نیست.»

نیویورک‌تایمز نوشته در حال حاضر گرد ترامپ را مشاورانی فرا گرفته‌اند که تمایل کمتری برای مخالفت با او دارند. او در مصاحبه‌ای چند هفته قبل به نیویورک‌تایمز گفت: «من از اختیار کامل برای بستن مرز برخوردارم.»

نیویورک‌تایمز نوشته این مقاله را بر اساس مصاحبه با بیش از ده مقام دولت آمریکا تهیه کرده است و منابع خواسته‌اند نامشان فاش نشود. 

طبق این گزارش، جلسه‌ای که قرار بوده در آن روز ماه مارس در دفتر کار ترامپ نیم ساعت طول بکشد دو ساعت به درازا کشیده، زیرا تیم ترامپ در تلاش بوده‌اند او را آرام کنند. ترامپ فریاد کشیده است: «شما دارید کاری می‌کنید که من احمق به نظر بیایم.»

رئیس‌جمهور آمریکا از زمان مبارزه انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ و همچنین بعد از به‌دست گرفتن زمام امور در کاخ سفید، مقابله با مهاجران غیرقانونی را در اولویت دستورکار دولت خود قرار داده است. او تا کنون اقدامات متعددی مانند ساخت دیوار و اعزام نیروی نظامی به مرز مکزیک را در دستور کار قرار داده است. 

رسانه‌های آمریکا در ماه‌های گذشته گزارش‌های متعددی از وضعیت اسفناک بازداشت مهاجران غیرقانونی منتشر کرده‌اند. 

«کریستین نیلسن»، وزیر امنیت داخلی وقت آمریکا در آن جلسه تلاش کرد با استدلال‌های خودش ترامپ را قانع کند که نمی‌توان تا ظهر فردا مرز را به طور کامل بست.

او به ترامپ گفت: «ما می‌توانیم مرز را ببندیم، ولی این چیزی را درست نخواهد کرد. آنها اجازه دارن درخواست پناهندگی کنند.»

این حرف تغییری در ترامپ ایجاد نکرد. حتی «جارد کوشنر»، داماد ترامپ هم نتوانست به او نفوذ کند و او را متقاعد کند. ترامپ خطاب به آنها گفت: «تنها چیزی که برایتان مهم است دوستانتان در مکزیک است. من نمی‌دانم. این کار باید تا ظهر فردا انجام شود.»

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.