پولشویی در سیستم بانکی به‌سادگی انجام می‌شود! - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 35258
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۲ آذر ۱۳۹۹ - ۷:۲۱ |

پولشویی در سیستم بانکی به‌سادگی انجام می‌شود!

این روزها بحث قمار و شیوه برخورد با آن‌ها مطرح است. برخی از کارشناسان فضای مجازی در گفت‌وگو با «رسالت» عنوان کرده‌اند که ما دارای مکانیزم های قانونی لازم هستیم اما در اینجا دو بحث مطرح بوده.
پولشویی در سیستم بانکی به‌سادگی انجام می‌شود!

گروه اجتماعی
این روزها بحث قمار و شیوه برخورد با آن‌ها مطرح است. برخی از کارشناسان فضای مجازی در گفت‌وگو با «رسالت» عنوان کرده‌اند که ما دارای مکانیزم های قانونی لازم هستیم اما در اینجا دو بحث مطرح بوده؛یکی ضمانت اجرایی و نکته دیگر این است که اگر بخواهیم جامعه‌ای سالم داشته باشیم باید یکسری پروتکل را تدوین و اجرایی کنیم، به این دلیل که برای سیستم بانکی کشور تفاوتی نمی‌کند این پول از کجا می‌آید، درواقع پولشویی در سیستم بانکی به‌سادگی انجام می‌شود و شاید مشکل از قانون باشد اما نمی‌توان توپ تقصیر را در زمین مردم انداخت. این‌یک بهانه است برای کسانی که می‌خواهند از چنین قضیه‌ای سود ببرند، وگرنه رصد این مسائل برای سیستم مالی کشور چندان پیچیده و دشوار نیست و این‌ها تا چند سال پیش درگاه داشتند و افراد زیر ۱۸ سال هم به‌راحتی می‌توانستند در چنین بستری قمار کنند. بنابراین مکانیزم مالی کشور بسیار اهمیت دارد، چون گردش حساب و نقل و انتقالاتی که صورت می‌پذیرد، آن‌قدر اغواکننده است که برای سیستم بانکی کشور ردیابی و برخورد با سایت‌های قماربازی در اولویت نیست و برخورد با این‌ها برای مسئولان ما جذابیت ندارد. از سوی دیگر یکسری اینفلوئنسر‌ها در پلت‌فرم اینستاگرام یا سایر شبکه‌های اجتماعی به‌صورت علنی قمار را تبلیغ می‌کنند و قربانیان این‌ها بیشتر افراد کم‌سن و سال هستند. این‌ها مدام سایت‌ها را تغییر داده و انواع و اقسام مکانیزم های پرداخت را می‌گذارند. در این میان رصد فضای مجازی مهجور مانده، چون عده‌ای از این طریق رشوه می‌گیرند و سود می‌برند و در اینجا رسانه‌ها باید سیستم مالی را بازخواست کنند و در عین حال عملکرد سیستم قضائی و پلیسی کشور باید در برخورد با این‌ها روشن باشد، همچنین ضرورت دارد، کارتل ها بسته‌شده و سیستم مالی مشخص باشد که چطور وجوه مالی می‌آید و می‌رود. ما اگر بخواهیم برای یک سایت قانونی، «ای نماد» بگیریم، باید هزار و یک پروتکل را رعایت کنیم اما خیلی از سایت‌ها بسیار ساده، «ای‌نماد» ندارند و فعالیت می‌کنند. بی‌تردید قوه قضائیه و نیروی انتظامی باید به‌صورت جدی با آن‌ها برخورد کنند. مسئله‌ای که بسیار نگران‌کننده بوده این است که در وضعیت اقتصادی فعلی شاهد خروج ارز هستیم و از طرفی اغلب کسانی که فریب سایت‌های قمار را می‌خورند، سواد درستی ندارند و یا کم‌سن و سال‌اند و به سیستم‌های اینترنتی اعتماد می‌کنند.  برخی در توجیه عدم برخورد با آن‌ها از تغییر مدام کارت‌های بانکی سایت‌های شرط‌بندی می‌گویند، درحالی‌که برای سیستم بانکی رصد این مسئله اصلا سخت نیست. ما در همه کشورها، سیستمی به نام کریدیت داریم، یعنی کار و درآمد هرکسی مشخص است و در یک حد منطقی، پول به‌حساب فرد وارد می‌شود، از سوی دیگر، مگر سایت‌های شرط‌بندی چقدر می‌توانند شماره کارت‌های جدید ارائه بدهند؟ بالاخره که باید این فرآیند و چرخه روزی تمام شود و اگر چنین مسئله‌ای هم باشد باز سیستم بانکی مقصر است و باید پیگیری کند که چرا یک مجموعه باید 
۱۰ یا چندین حساب بانکی داشته باشد؟ به نظر می‌رسد این موضوع برای سیستم‌های مالی منفعت دارد و برای آن‌ها اهمیتی ندارد که این پول از کجا می‌آید وفقط به سود خود فکر می‌کنند. درحالی‌که اگر فردی در لاس‌وگاس آمریکا هم بخواهد قمار کند با یک محدودیت کریدیتی روبه‌رو است و به فرض مثال می‌گویند، فقط اجازه داری ۵ درصد کریدیت را قمار کنی، اما در کشور ما چنین مکانیزم ساده‌ای وجود ندارد. بعد هم برخورد با این مسئله فرآیند پیچیده‌ای نیست و ردپای آن‌ها را می‌توان از طریق اینفلوئنسرهای مبتذل در اینستاگرام پیدا کرد. 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.