پوشش بیمه‌ای کشور بیش از ۹۵درصد است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 78038
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۹ آذر ۱۴۰۱ - ۲:۳۰ |
حمید حاج‌اسماعیلی کارشناس بازار کار:

پوشش بیمه‌ای کشور بیش از ۹۵درصد است

حمید حاج‌اسماعیلی، کارشناس بازار کار در گفت‌وگو با خبرنگار‌ «رسالت» بیان کرد: یکی از مسائل اساسی کشور، موضوع بیمه است چراکه بیمه، صنعتی نوین است و کاربردهای ویژه در کشور دارد و به طورکل کشورهای توسعه یافته تمامی مردم را به شکل‌های مختلف تحت پوشش بیمه قرار می‌دهند.  
پوشش بیمه‌ای کشور بیش از ۹۵درصد است
گروه سیاسی 
حمید حاج‌اسماعیلی، کارشناس بازار کار در گفت‌وگو با خبرنگار‌ «رسالت» بیان کرد: یکی از مسائل اساسی کشور، موضوع بیمه است چراکه بیمه، صنعتی نوین است و کاربردهای ویژه در کشور دارد و به طورکل کشورهای توسعه یافته تمامی مردم را به شکل‌های مختلف تحت پوشش بیمه قرار می‌دهند.  
وی افزود: بیمه دو کارکرد مهم دارد؛ نخست اینکه افراد را به صورت حقیقی تحت پوشش قرار می‌دهد و خسارت‌های آنان را جبران می‌کند و سپس کارآمدی‌است که برای کل کشور درنظر گرفته می‌شود و هنگامی که افراد از بیمه استفاده نکنند، هزینه‌ به کشور تحمیل خواهد شد. خوشبختانه در کشور ایران، علی‌رغم ضعف‌ها و انتقادهای وارده بر مسئله بیمه اما صنعت بیمه جایگاه خوبی به‌دست آورده است. امروز صنعت بیمه به طرز چشمگیری گسترش پیدا کرده و در بخش‌های بسیاری نقاط قوت پیدا کرده است. به طورمثال در سازمان تأمین اجتماعی به عنوان یک سازمان مهم و موفق، نیمی از جمعیت کشور تحت پوشش قرار گرفته‌اند و خدمات گسترده‌ای در حال‌ انجام است. حاج اسماعیلی تصریح کرد: بخش دیگری از جمعیت کشور تحت پوشش بیمه‌های دولتی هستند و در حوزه مستخدمین دولت مشغول به کارند. بخشی دیگر تحت عنوان بیمه خدمات روستایی، سال‌های طولانی ا‌ست که تحت پوشش قرار گرفته است. کارشناس بازار کار همچنین خاطرنشان کرد: پوشش بیمه‌ای کشور بیش از ۹۵ درصد است و به طورحتم این موضوع، یکی از موفقیت‌های بزرگ کشور است. خوشبختانه صنعت بیمه در کشور ایران از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است. او متذکر شد: یکی از امتیازات مهم کشور، پوشش بیمه‌ای بیش از ۹۵ درصد است. خوشبختانه بیمه از منظر آگاهی و کارکرد برای مردم تبیین شده و مردم نیز درگیر امور بیمه‌ای خود شده‌اند. از دیگر مزایای بیمه، سرمایه‌گذاری است چراکه افراد برای آینده خود در امور بیمه‌ای سرمایه‌گذاری می‌کنند و در آینده از خدمات مختلف بیمه برخوردار خواهند شد. وی ابراز کرد: در بخش کارگران، بیشتر کارگران غیردولتی تحت پوشش قانون کار و بیمه تأمین اجتماعی قرار دارند. طی سال‌های گذشته گروه‌‌های متعددی همچون قالیبافان، رانندگان دولت و خادمان مساجد از خدمات بیمه بهره  مند
نبودند که با تلاش تشکل‌ها، مجلس شورای اسلامی و دلت تعداد قابل توجهشان تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار گرفتند.حاج اسماعیلی خاطرنشان کرد: در بخش ساختمانی به سبب اینکه افراد کارفرمای مشخصی نداشتند، مشکلات متعددی وجود داشت. دراین راستا ضرورت داشت که دولت راهکاری را تبیین و در دستور کار قرار دهد. یکی از اقدامات اصلی دولت در این حوزه، شناسایی افراد و ساماندهی بود که خوشبختانه طی سال‌های مختلف به خوبی انجام شد و همچنان در حال انجام است. بدین منظور هر آنکه که خود را تحت عنوان کارگر ساختمانی معرفی می‌کند، باید کارت مهارت داشته باشد. صدور کارت مهارت نیز از سوی سازمان فنی و حرفه‌ای انجام می‌شود. کارشناس بازار کار ادامه داد: تأمین اعتبار بیمه از دیگر موضوعات مهم بود که به طورکل از طریق صدور پروانه‌‌هایی بود که شهرداری‌های کشور یا سازمان مسکن و شهرسازی صادر می‌شد و درصدی به عنوان بیمه درنظر گرفته می‌شد. به موجب این امر پوشش کامل بیمه‌ای برای کارگران ساختمانی درنظر گرفته نمی‌شد به ویژه طی سال‌های اخیر که ساخت و ساز کاهش پیدا کرد. در این راستا کارگران ساختمانی درخواست‌هایی را ارائه دادند و مجلس نیز پیگیری‌های مربوطه را به عمل آورد تا اینکه سرانجام مجلس مصوب کرد که از محل فروش ساختمانی‌هایی که از سوی کارفرمایان حقیقی و حقوقی انجام می‌شود، درصدی برای جبران بیمه کارگران ساختمانی درنظر گرفته شود. به نظر می‌رسد که این منبع جدید، درصد بیشتری از کارگران را تحت پوشش بیمه قرار دهد. این اقدام نوین دولت و مجلس، گامی مؤثر بود و امیدواریم طی یک سال آینده تمامی کارگران ساختمانی تحت پوشش بیمه قرار گیرند تا مشکلات حوزه خدمات و بازنشستگی حل شود و هزینه‌‌های این چنینی در کشور به دولت تحمیل نشود.
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.