پوتین: تحت نام "آزادی بیان" نباید احساسات مسلمانان را آزرده کرد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 32698
  پرینتخانه » اخبار, بین الملل تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۹ |

پوتین: تحت نام “آزادی بیان” نباید احساسات مسلمانان را آزرده کرد

رئیس جمهوری روسیه گفت: عدم احترام به احساسات مذهبی دیگران، عواقب مخربی در پی دارد که باید از بروز آن جلوگیری کرد و اصل احترام متقابل و تقویت وحدت، کلید همزیستی مسالمت آمیز درازمدت پیروان ادیان مختلف در روسیه است.
پوتین: تحت نام “آزادی بیان” نباید احساسات مسلمانان را آزرده کرد

“ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه در نشستی با نمایندگان انجمن‌های مذهبی به مناسبت “روز وحدت ملی” در این کشور که به صورت آنلاین برگزار شد، ابراز اطمینان کرد که اقدامات تحریک آمیز ناشی از اختلافات فرقه‌ای در روسیه باید منتفی شود.

پوتین یادآور شد: «وضعیت در تعدادی از کشورهای جهان پیچیده است، و ما شاهد هستیم که انواع اقدامات تحریک آمیز چه عواقبی را به دنبال دارد – کسانی که تحت عنوان آزادی بیان، احساسات مسلمانان را آزرده می‌کنند و کسانی که از این مسئله به عنوان بهانه‌ای برای توجیه خشونت و عدم تحمل دیگران استفاده می‌کنند.»

وی افزود: «نتیجه هر دو یکسان است – در جامعه ، مانند یک گلوله برفی (بهمن)، درگیری‌ها افزایش می‌یابد و عواقب ناشی از آنها می توانند سالها و دهه‌ها برجای بماند. ولی ما با همکاری یکدیگر باید همه اقدامات لازم را انجام دهیم تا بروز چنین تحولاتی را در کشورمان منتفی سازیم.»

رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه رهبران روحانی روسیه نقش ویژه‌ای در هماهنگی روابط بین اقوام و مذاهب و در جلوگیری از تمایلات افراط گرایانه و تروریستی  دارند، خطاب به نمایندگان انجمن‌های مذهبی گفت: «مردم به نظرات شما و سخنان شما گوش می‌دهند و زمانی که مواضع شما درباره لزوم همبستگی و پیروی صریح از ارزش‌های صلح آمیز و توصیه به مهربانی و رحمت بین مردم شنیده می‌شود، این مسئله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و همین امر کلید همزیستی مسالمت آمیز بین ادیان در روسیه است.»

ولادیمیر پوتین همچنین درباره ضرورت در نظر گرفته شدن مفاهیم خانواده و حمایت از ارزش‌های سنتی در قانون اساسی، تأکید کرد که هدف اصلی روسیه خشنودی هیچ کسی نیست، بلکه تقویت وحدت ملی در کشور اهمیت دارد.

وی خطاب به شرکت کنندگان گفت: «شما گفتید که برخی افراد از آنچه ما انجام می‌دهیم خوششان نمی آید. این بسیار عجیب است، برای اینکه اقدامات ما به کسی آزار نمی‌رساند. البته ما بر این عقیده هستیم که هدف جلب رضایت کسی نیست، بلکه هدف ما تنها تقویت وحدت در داخل کشور است. ما بر اساس اصل احترام به دیگران، معتقدیم که آنها هم با همان احترام با ما رفتار خواهند کرد.»

رئیس جمهوری روسیه همچنین درباره قانون منع توهین به احساسات پیروان ادیان الهی تأکید کرد: «این قانون درست است و ما انتخاب درستی انجام داده‌ایم. البته این مسئله فقط مربوط به قوانین نیست، بلکه در مورد آگاهی درونی ماست که بیش از هزار سال است که ما در یک کشور چند ملیتی زندگی می کنیم و دقیقاً با احترام و عشق با یکدیگر برخورد می‌کنیم و این مسئله از جمله افتخارات ما در روسیه است.»

ولادیمیر پوتین در بخش دیگری از سخنانش از این نظریه که در عرصه سازمان ملل از سایر کشورها خواسته شود تا قانونی در راستای دفاع از احساسات پیروان همه ادیان تصویب شود را حمایت کرده و گفت: «ما باید درباره آن فکر کنیم. این واقعاً یک پیشنهاد خوب است، من درک نمی‌کنم چه کسی می تواند با تحریم توهین به احساسات پیروان ادیان به هر شکلی، مخالفت کند.

وی در عین حال یادآور شد که ابتکار عمل‌های روسیه “همیشه در عرصه‌های بین المللی مورد حمایت قرار نمی‌گیرد”، اگرچه در برخی مواقع واقعاً باعث واکنش نسبتاً زیادی از سوی کشورهای عضو سازمان ملل قرار می‌گیرند.

روسیه تمام تلاش خود برای پایان دادن به درگیری‌ها در قره باغ را انجام می‌دهد

رئیس جمهوری فدراسیون روسیه همچنین درباره مناقشه قره باغ کوهستانی اطمینان داد که طرف روسی تمام تلاش خود را برای پایان دادن به درگیری‌های کنونی در این منطقه انجام داده و انجام خواهد داد.

وی خطاب به نمایندگان انجمن‌های مذهبی روسیه گفت: « همه به خوبی می دانید که روسیه هر کاری را که به ما بستگی دارد، انجام می دهد تا درگیری‌ها در منطقه قفقاز جنوبی هرچه زودتر پایان یافته و جان افرادی که در مقابل یکدیگر ایستاده و متأسفانه هنوز هم یکدیگر را از دریچه چشمی مسلسل‌ها و تفنگ‌ها دیده و از سلاح نظامی علیه یکدیگر استفاده کنند، پایان یابد.»

پوتین در پایان تأکید کرد که دستیابی به اهداف طرف‌های درگیر در این مناقشه تنها در جریان روند مذاکرات صلح و راه‌های مسلمت آمیز امکان پذیر خواهد بود، افزود: «در هر صورت، ما با همتایان خود در ارمنستان و آذربایجان در ارتباط دائمی هستیم و امیدوارم بتوانیم به نتیجه‌ای دست یابیم که برای همه مردم ساکن منطقه قفقاز جنوبی مناسب باشد.»

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.