پشت پای لندن به مهره‌های خود در افغانستان - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 68991
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۲:۲۷ |
ترجمه و تحلیل؛

پشت پای لندن به مهره‌های خود در افغانستان

درحالی‌که انگلیس به پیمانکاران افغانستانی سفارت خود در کابل اعلام کرده تا به‌صورت آنلاین درخواست مهاجرت خود را اعلام کند اما تاکنون تلاشی برای خروج این افراد از افغانستان نکرده است.بر این اساس دولت انگلیس اعلام کرد که به 180 پیمانکار افغانستانی سازمان بین‌المللی ارتباطات فرهنگی این کشور در افغانستان (British Council) که از عملیات تخلیه بازماندند اجازه داده تا به‌صورت آنلاین درخواست خود را برای مهاجرت به بریتانیا ثبت کنند. 
پشت پای لندن به مهره‌های خود در افغانستان

درحالی‌که انگلیس به پیمانکاران افغانستانی سفارت خود در کابل اعلام کرده تا به‌صورت آنلاین درخواست مهاجرت خود را اعلام کند اما تاکنون تلاشی برای خروج این افراد از افغانستان نکرده است.بر این اساس دولت انگلیس اعلام کرد که به ۱۸۰ پیمانکار افغانستانی سازمان بین‌المللی ارتباطات فرهنگی این کشور در افغانستان (British Council) که از عملیات تخلیه بازماندند اجازه داده تا به‌صورت آنلاین درخواست خود را برای مهاجرت به بریتانیا ثبت کنند. 
به نوشته گاردین اما دولت انگلیس در خصوص چگونگی خروج این افراد از افغانستان اظهارنظری نکرده است.به گزارش این رسانه انگلیسی، این تصمیم دولت انگلیس در حالی اتخاذشده که پیش‌ازاین کارمندان سفارت این کشور در کابل اعلام کرده بودند که به دنبال تسلط طالبان بر افغانستان در افغانستان باقی‌مانده و لندن تلاشی برای خروج این افراد نکرده است. 
گاردین مدعی شد که از این ۱۸۰ نفر ۸۵ نفر با تهدید جانی از سوی طالبان مواجه بوده و در حال حاضر به زندگی پنهانی و مخفی در افغانستان روی آورده‌اند. جو سیتون، کارمند سابق سفارت انگلیس در کابل در این خصوص گفت: تقریبا یک سال پس از عملیات خروج اضطراری، کارمندان افغان سفارت در این کشور باقی‌مانده و تاکنون تاریخ  دقیقی برای خروج آن‌ها از افغانستان وجود ندارد. پیش‌ازاین دولت انگلیس خروج کارمندان تمام‌وقت سفارت این کشور در کابل را در اولویت خود قرار داده و اعلام کرده بود که پیمانکاران افغانستانی که برای این سفارت کار می‌کنند باید منتظر دستورالعمل بعدی باشند. اما به دنبال اعتراضات صورت گرفته، دو وزیر درگیر در این موضوع اعلام کردند که به پیمانکاران افغان نیز اجازه داده خواهد شد تا تقاضای خود را برای ورود به انگلیس ثبت کنند. جان بارون، نماینده محافظه‌کار مجلس انگلیس نیز گفته است که در زمینه انتقال کارکنان سفارت پیشرفت‌هایی صورت گرفته، اما در خصوص نحوه اجرای این قضیه هنوز ابهاماتی وجود دارد و تاکنون زمان مشخصی برای این موضوع در نظر گرفته نشده است.
 این نماینده انگلیس که زمانی در سفارت این کشور در کابل کارکرده دراین‌باره گفت: مسافرت به افغانستان بسیار دشوار بوده و ایست و بازرسی طالبان نیز مشکلات زیادی را در این زمینه فراهم کرده است. وزارت کشور انگلیس نیز به دنبال اعتراضات نمایندگان محافظه‌کار دستورالعملی را برای خروج پیمانکاران و کارکنان سفارت این کشور در کابل مشروط بر اینکه تعداد آن‌ها بیشتر از ۱۵۰۰ نفر نباشد را صادر کرد. در ابتدا گفته شد که درخواست آن‌ها تنها زمانی بررسی می‌شود که جان آن‌ها مورد تهدید باشد. 
  پرده‌برداری صدباره از ماهیت انگلیسی‌ها 
ویکتوریا اتکینز، وزیر امور کشور انگلیس صرفا گفته است که پیمانکاران جامانده در افغانستان قادر هستند که درخواست پناهندگی خود را به‌صورت آنلاین انجام دهند.این در حالی است که به دنبال آزادی ۵ شهروند انگلیسی از سوی طالبان ،کاردار سفارت انگلیس در کابل بابیان اینکه کشورش از مخالفان مسلح در افغانستان حمایت نمی‌کند، گفته بود: برای صلح و ثبات و پرداختن به نگرانی‌های مشترک امنیتی گزینه‌ای جز تعامل با طالبان وجود ندارد.
شورتر اضافه کرده که برای ارتقای صلح و ثبات، ارائه حمایت‎‌های بشردوستانه به مردم افغانستان و رسیدگی به نگرانی‌های مشترک در مورد امنیت، هیچ جایگزینی برای تعامل با طالبان وجود ندارد و این اقدامی است که انگلیس در حال انجام آن می‌باشد. این اظهارات در شرایطی است که انگلیس تاکنون دولت موقت طالبان را به رسمیت نشناخته است.
گاردین

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.