پشت پای اتحادیه اروپا به انگلیس - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 41098
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۷:۲۴ | 500 بازدید |

پشت پای اتحادیه اروپا به انگلیس

اختلافات دولت بوریس جانسون  نخست وزیر انگلیس و سران اروپایی روز به روز بیشتر می شود! حتی این اختلاف به ماجرای توزیع واکسن‌های کرونا در اروپا و انگلیس نیز کشیده شده است! اگرچه در آخرین ماه سال 2020 میلادی ( ماه دسامبر) توافق برگزیت میان لندن و بروکسل نهایی و طرفین در ظاهر به توافقی مشترک بر سر نحوه خروج انگلیس از اروپای واحد دست پیدا کردند، اما اختلافاتی که طی هفته های اخیر میان دولت بوریس جانسون و سران اتحادیه اروپا
پشت پای اتحادیه اروپا به انگلیس

گروه بین الملل 
اختلافات دولت بوریس جانسون  نخست وزیر انگلیس و سران اروپایی روز به روز بیشتر می شود! حتی این اختلاف به ماجرای توزیع واکسن‌های کرونا در اروپا و انگلیس نیز کشیده شده است! اگرچه در آخرین ماه سال ۲۰۲۰ میلادی ( ماه دسامبر) توافق برگزیت میان لندن و بروکسل نهایی و طرفین در ظاهر به توافقی مشترک بر سر نحوه خروج انگلیس از اروپای واحد دست پیدا کردند، اما اختلافاتی که طی هفته های اخیر میان دولت بوریس جانسون و سران اتحادیه اروپا
رخ داده است، نشان دهنده بحران فراگیری است که دو طرف منازعه با آن مواجه هستند! بسیاری از تحلیلگران از ابتدا معتقد بودند  که «انعقاد توافق نهایی برگزیت» نه تنها نقطه پایان بحران شکل گرفته میان لندن و اتحادیه اروپا نیست، بلکه مولد منازعات گسترده و غیرقابل حلی در انگلیس و کشورهای باقیمانده در اتحادیه اروپا خواهد بود. «برگزیت» اکنون نه به یک توافق نهایی و محکم، بلکه به یک«گره کور» در مناسبات دوجانبه لندن-بروکسل تبدیل شده است. 
در این میان، دولت اسپانیا ( با چراغ سبز اتحادیه اروپا) نخستین اقدام را در مواجهه با دولت انگلیس و شهروندان این کشور صورت داده است. در تازه‌ترین مورد گارد مرزی اسپانیا، ۴۰ انگلیسی را که قصد داشتند وارد اسپانیا شوند، از فرودگاه به کشورشان بازگرداند. دولت مادرید معتقد است که این اقدام، کاملا به صورت قانونی و بر اساس توافق برگزیت صورت گرفته است. البته این استدلال با توجه به جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا صحیح به نظر می رسد.  مأموران مسلح در فرودگاه آلیکانته- الچه۴۰انگلیسی را که از شهر منچستر به اسپانیا رفته بودند، با همان هواپیمای رایان ایر، به لندن بازگرداند. بدون شک این اقدام، منجر به تعمیق اختلافات و شکاف‌های موجود میان انگلیس و اتحادیه اروپا خواهد شد. دولت اسپانیا تأکید کرده است که با توجه به«خارجی محسوب شدن شهروندان انگلیسی»و «عدم تعلق شهروندی  آن‌ها به اتحادیه اروپا»، دیگر نمی توان با سهولت با حضور شهروندان انگلیسی در اسپانیا برخورد کرد. انگلیس پس از ۴۷ سال عضویت در اتحادیه اروپا، از اول سال ۲۰۲۱  میلادی، از این اتحادیه خارج شد. ماجرا از آنچه به نظر می رسد پیچیده تر است! اگرچه برخی افراد خوشبین در دولت بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس معتقد بودند که پس از انعقاد توافق نهایی، قوانین و توافقات مندرج در توافق عینی سازی و به سادگی اجرایی خواهد شد اما اختلاف طرفین در تفسیر قوانین کلی وضع شده، جایی برای تحقق رؤیای خام انگلیسی ها باقی نگذاشته است. نبرد تمام عیار انگلیس و اتحادیه اروپا ، به موضوع تولید و توزیع واکسن کووید ۱۹ نیز کشیده شده است. بروکسل به لندن  هشدار داده است  تا زمانی که مؤسسه تولید داروی آسترازنکا به تعهدات خود در قبال تولید واکسن برای اتحادیه اروپا عمل نکند، از صدور واکسن‌های تولیدی آن به انگلیس ممانعت خواهد کرد.به عبارت بهتر، در موضوع تولید و توزیع واکسن کرونا اروپا و انگلیس رسما در مقابل یکدیگر قرار گرفته ا ند. 
تیری بریتون، کمیسر اتحادیه اروپا در امور بازار داخلی در گفت و گو با فایننشال تایمز در این خصوص می گوید:«چیزی برای مذاکره ( با انگلیس) وجود ندارد. تولیدات واکسن ویروس کرونا در تأسیسات «زِنِف» بلژیک و «هَلیکس» هلند، به همان میزانی است که آسترازنکا برای توزیع واکسن به اتحادیه اروپا تعهد داده و درنتیجه، این واکسن‌ها متعلق به اتحادیه اروپا است.اگر آسترازنکا واکسن بیشتری تولید کند، ما گرفتاری نخواهیم داشت اما تا زمانی که به تعهداتش در قبال ما عمل نکرده، این واکسن‌ها – به استثنای واکسن کووکس- در اروپا خواهند ماند.» کووکس یک برنامه بین‌المللی است که هدف عمده آن، توزیع واکسن کرونا در میان کشورهای فقیرتر است. 
روزنامه سان 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.