پس لرزه‌های انتخابات آمریکا بر اقتصاد جهانی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 32754
  پرینتخانه » اقتصادی, بین الملل, سیاسی, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۳۹۹ - ۷:۴۹ |
«رسالت» شرایط بازارهای اقتصادی جهان در تب و تاب انتخابات آمریکا را بررسی می کند ؛

پس لرزه‌های انتخابات آمریکا بر اقتصاد جهانی

شمارش معکوس برای اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آغازشده است  و چشم بسیاری از بازارهای مالی جهان ازجمله بورس، طلا و نفت به نتیجه آن دوخته‌شده است. تاکنون بیشترین رأی به نفع جو بایدن نامزد حزب دموکرات ریخته شده است، اما این آراء را نمی‌توان تعیین‌کننده نهایی ریاست جمهوری آمریکا تلقی کرد.
پس لرزه‌های انتخابات آمریکا بر اقتصاد جهانی

نفیسه امامی
شمارش معکوس برای اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آغازشده است  و چشم بسیاری از بازارهای مالی جهان ازجمله بورس، طلا و نفت به نتیجه آن دوخته‌شده است. تاکنون بیشترین رأی به نفع جو بایدن نامزد حزب دموکرات ریخته شده است، اما این آراء را نمی‌توان تعیین‌کننده نهایی ریاست جمهوری آمریکا تلقی کرد.
درصورتی‌که ترامپ برای دومین بار بتواند به کاخ سفید راه پیدا کند، امکان بازگشت نوسان و بی‌ثباتی به دلیل تجربه اتخاذ سیاست‌های رادیکال توسط وی وجود دارد، اما سخنان انتخاباتی بایدن و وعده‌هایی که او درباره بازگشت به توافقنامه‌هایی که ترامپ از آن‌ها خارج‌شده است، نشان می‌دهد دولت متعادل‌تری در کاخ سفید روی کار خواهد آمد که می‌تواند تنش‌های سیاسی و بی‌ثباتی در بازارها را کاهش دهد.  
 قیمت جهانی نفت
به گزارش رویترز روز چهارشنبه ۱۴ آبان پس از اعلام زودهنگام دونالد ترامپ مبنی بر پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، قیمت نفت حدود سه درصد افزایش یافت، اما با توجه به اینکه روز پنج شنبه آرای شمارش‌شده حاکی از نزدیکی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به کاخ سفید بود، قیمت نفت به علت مواضع او در قبال طلای سیاه کاهش یافت. این در حالی بود که هنوز شمارش آراء به پایان نرسیده و نتایج قطعی انتخابات نامشخص است.
قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال دیروز با ۸۴ سنت معادل ۲.۰۵ درصد افت به ۴۰ دلار و ۹ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا برای تحویل در ماه دسامبر نیز دیروز با ۸۸ سنت معادل ۲.۲۷ درصد کاهش به ۳۷ دلار و ۹۱ سنت رسید.
فعالان و کارشناسان حوزه نفت و انرژی بر این باور هستند که هرچقدر اعلام نتایج قطعی انتخابات ریاست جمهوری با تأخیر همراه باشد، می‌تواند بر کاهش قیمت نفت اثرگذار شود. هرچند قیمت نفت در حال حاضر هم به پایین‌ترین رقم در پنج ماه گذشته رسیده است.
بازار نفت از ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی به علت شیوع کرونا، بیشتر شاهد کاهش قیمت بود، چراکه فعالیت‌ بسیاری از واحدهای صنعتی محدود یا متوقف شد و بسیاری از سفرها و مرزها برای جلوگیری از انتقال بیماری لغو و یا بسته شدند که این مسئله در کاهش تقاضا برای استفاده از نفت مؤثر بوده است. 
 صعود یکپارچه بورس‌های جهانی
بورس‌های آمریکا، اروپا و آسیا بعد از اعلام شمارش اولیه آرای انتخابات روند صعودی در پیش گرفتند. در میان شاخص‌های مهم بورس آمریکا، همه شاخص‌های وال‌استریت صعودی بودند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۲/۲۹ درصد افزایش، شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۲/۸۵ درصد صعود و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۴/۰۵ درصد صعود روبرو شدند. در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص «فوتسی ۱۰۰» بورس لندن با ۱/۶۷ درصد صعود، شاخص «دکس ۳۰» بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۱/۹۵ درصدی و شاخص «کک ۴۰» بورس پاریس با افزایش ۲/۴۴ درصدی و شاخص «ایبکس ۳۵» در مادرید ۰/۴۵ درصد بالا رفت.
شاخص‌ بورس‌های آسیا دارای روند نزولی و صعودی بودند. شاخص «نیک کی ۲۲۵» بورس توکیو ژاپن با صعود ۱/۷۱ درصدی بالا رفت، اما شاخص «هانگ سنگ» بورس هنگ کنگ ۰/۲۱ درصد کاهش یافت و شاخص «شانگهای کامپوزیت» در چین صعود ۰/۷۶ درصدی را شاهد بود.
  افزایش قیمت جهانی طلا
قیمت جهانی طلای زرد هم بی تاثیر از انتخابات آمریکا نبوده است. به دلیل وجود بی‌ثباتی و نوسان در بازارهای جهانی بسیاری به‌سوی سرمایه‌گذاری امن که خرید طلاست، می‌روند. با کاهش ارزش دلار، بازار جهانی طلا روند رو به رشدی را در پی داشته است. در همین راستا قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی بعد از خوش‌بینی از پیروزی بایدن افزایش داشته و به ۱۹۵۰  دلار رسیده است.
همچنین هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰/۸ درصد افزایش، به ۲۴ دلار و ۹ سنت رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰/۲ درصد افزایش، در ۸۷۱ دلار و ۱۷ سنت معامله شد. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری ۰/۱ درصد کاهش یافت و به ۲۲۸۶ دلار و ۱۳ سنت رسید.
در بازارهای ایران نیز هر گرم طلای ۱۸ عیار با کاهش حدود ۱۲۰ هزار تومان به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و سکه بهار آزادی با افت ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی به یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است. 
  کاهش نرخ جهانی دلار
با اعلام پیشتازی بایدن نسبت به ترامپ، نرخ دلار در برابر ارزهای مهم دیگری همچون یورو با کاهش روبه رو شد به‌نحوی‌که به پایین‌ترین ارزش خود طی یک سال گذشته رسیده است. این روند کاهشی دلار از یک هفته گذشته آغازشده و همچنان نیز ادامه دارد. به نظر می‌رسد دلار آمریکا تا چند روز آینده و حتی بعد از اعلام قطعی نتیجه انتخابات، روند بی‌ثباتی را طی کند.  شاخص دلار در معاملات دیروز با ۰/۹۱ درصد ریزش نسبت به‌روز گذشته‌اش در سطح ۹۲/۵۷۳ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱/۱۰۵ دلار اعلام شد. پوند با ۱/۱۷ درصد افزایش نسبت به‌روز قبل خود و به ازای ۱/۳۱۳ دلار مبادله شد. ضمن اینکه یورو ۰/۹۲ درصد بالا رفت و با ورود به کانال ۱/۱۸ به ۱/۱۸۲ دلار رسید. در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰/۹۶ درصد کاهش به ۱۰۳/۴۹۷ ین رسید. هر دلار استرالیا در برابر هر دلار آمریکا به ازای ۱/۳۷۴ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶/۶۰۵ یوان چین اعلام گردید. پیرو این کاهش دلار، نرخ فروش دلار در ایران نیز با کاهش روبه رو شد و قیمت دلار در روز پنج‌شنبه در صرافی‌های بانکی ۲۶ هزار و ۳۵۰ تومان اعلام شد و یورو با دو هزار و ۶۰۰ تومان کاهش نسبت به‌روز چهارشنبه، با نرخ ۳۰ هزار و ۹۰۰ تومان به فروش رسید. تا زمان نوشتن این گزارش هنوز نتیجه انتخابات آمریکا مشخص نیست و به‌طور قطعی اعلام‌نشده است، اما با اعلام نتیجه نهایی می‌توان انتظار داشت بازهم نوساناتی در بازارهای جهانی به وقوع بپیوندد، چراکه هرکدام از نامزدها، سیاست‌های مختلفی را در برنامه‌های انتخاباتی خود مطرح کرده‌اند و حرکت در مسیرهای مختلف می‌تواند آینده بازارهای مالی جهان را تحت تأثیر قرار دهد. 

نویسنده : نفیسه امامی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.