پروژه سرگرم سازی زلنسکی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 93949
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۰ آبان ۱۴۰۲ - ۶:۵۹ |

پروژه سرگرم سازی زلنسکی

رئیس جمهور اوکراین روز به روز خود را بیشتر در تنگنای جنگ با روسیه گرفتار می بیند .در این میان،کمک های گسترده تسلیحاتی و مالی غرب به کی یف نیز نتوانسته مانع از حل معمای نبرد در نقاط شرقی اوکراین ( خصوصا دونتسک و لوهانسک) شود.
پروژه سرگرم سازی زلنسکی

رئیس جمهور اوکراین روز به روز خود را بیشتر در تنگنای جنگ با روسیه گرفتار می بیند .در این میان،کمک های گسترده تسلیحاتی و مالی غرب به کی یف نیز نتوانسته مانع از حل معمای نبرد در نقاط شرقی اوکراین ( خصوصا دونتسک و لوهانسک) شود. فرسایشی شدن جنگ ، هزینه های استمرار آن را برای آمریکا و اعضای اروپایی ناتو افزایش داده و به نوعی، واشنگتن و بروکسل را وادار ساخته تا بر روی گزینه های پساجنگ اوکراین ( بر اساس پذیرش شکست نهایی کی یف) متمرکز شوند. 

در بحبوحه جنگ غزه، زلنسکی بارها نگرانی آشکار و پنهان خود را در خصوص تاثیرگذاری این موضوع بر روند مواجهه با روسیه اعلام کرده است اما مقامات کاخ سفید نسبت به این نگرانی بی تفاوت مانده اند. جمهوری خواهان کنگره نیز در واشنگتن رسما مانع از تصویب کمک های مالی جدید به اوکراین شده اند تا این پرونده بار دیگر پیچیده شود. در این میان، به نظر می رسد مقامات آمریکایی ماموریت تازه ای را به بروکسل داده اند:سرگرم سازی زلنسکی با وعده های نشدنی و همیشگی! 

یکی از مهم ترین این وعهده ها، عضویت اوکراین در اتحادیه اروپاست. اخیرا مقامات اجرایی اتحادیه اروپا در مورد آمادگی اوکراین برای آغاز مذاکرات رسمی عضویت به این بلوک با زلنسکی گفت و گو کرده اند تا بلکه وی برای چندمین بار طی دو سال اخیر بار دیگر چند روزی تحت تاثیر این وعده ها سکوت کند!  اوکراین تلاش خود برای عضویت در اتحادیه اروپا را پس از جنگ اوکراین  در سال ۲۰۲۲ آغاز کرد و در ژوئن گذشته رسما به عنوان نامزد پیوستن به این اتحادیه معرفی شد. با این حال مقامات ارشد برخی دولت های اروپایی تاکید کرده اند اساسا امکان عضویت کشوری جنگ زده و دردسرساز درا روپای واحد وجود ندارد! اتریش، مجارستان و حتی فرانسه از کشورهایی هستند که به نوعی عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا را ناممکن یا بسیار سخت تلقی کرده اند.
 برخی از دولت های اروپایی نیز ترجیح داده اند مخالفت خود را این موضوع را فعلا به صورت علنی بیان نکنند. 

در این میان، طرح مکرر موضوع عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا( که نیاز به موافقت هر ۲۷ عضو اتحادیه اروپا دارد )، نوعی وقت کشی با هدف مدیریت رفتار دولت شکست خورده زلنسکی محسوب می شود. اکنون کمیسیون اروپا در حال صدور حکم خود است که آیا کی‌یف اصلاحات اولیه را برای پیوستن به این بلوک را به خوبی انجام داده است یا خیر و سپس ۲۷ رهبر اتحادیه اروپا در نشست دسامبر درباره آغاز مذاکرات رسمی الحاق اوکراین تصمیم خواهند گرفت! فراموش نکنیم که همین روند در سال ۲۰۰۵ میلادی در قبال ترکیه نیز طی شد و پس از سالها، مقامات اروپایی رسما از اردوغان خواستند تا پیوستن به بلوک غرب را فراموش کند! 

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا مدیر پروژه سرگرم سازی اوکراین با وعده عضویت در اروپاست. با این حال زلنسکی خود نیز به وضوح نسبت به فرجام این بازی تبلیغاتی آگاه است! کی یف نه تنها عضو اتحادیه اروپا نخواهد شد، بلکه کمترین شانسی برای عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی نیز نخواهد داشت.تقریبا اکثر رسانه های غربی متفق القول هستند که پیوستن  به یک کشور متلاشی شده از جنگ با بیش از ۴۰ میلیون جمعیت، تغییر بزرگ و هزینه‌های هنگفتی برای اتحادیه اروپا به همراه خواهد داشت. برخی از اعضای اتحادیه اروپا  نیز این طور استدلال کرده‌اند که این بلوک قبل از این که بخواهد بزرگ‌تر شود ابتدا باید خود را اصلاح کند و اساسا جایی برای عضویت بازیگری مانند اوکراین در این مجموعه وجود ندارد.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.