پرفروش ترین نهال گردو برای انواع اقلیم آب وهوایی کشور کدام است؟ - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 71229
  پرینتخانه » اخبار دیگران تاریخ انتشار : ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۱ |

پرفروش ترین نهال گردو برای انواع اقلیم آب وهوایی کشور کدام است؟

کشور ایران دارای اقلیم چهار فصل است. هر گوشه از این کشور تحت تاثیر آب وهوا و شرایط اقلیمی؛ ارتفاع از سطح دریا و موقعیت جغرافیایی که دارد. برای کاشت انواع خاصی از ارقام درختان گردو مناسب است. بنابراین پیش از خرید نهال گردو باید از آب وهوا و شرایط اقلیمی در منطقه باغمان آگاه شده؛ تا بتوانیم بهترین نهال گردو را برای کاشت در باغ انتخاب کنیم.
پرفروش ترین نهال گردو برای انواع اقلیم آب وهوایی کشور کدام است؟

کشور ایران دارای اقلیم چهار فصل است. هر گوشه از این کشور تحت تاثیر آب وهوا و شرایط اقلیمی؛ ارتفاع از سطح دریا و موقعیت جغرافیایی که دارد. برای کاشت انواع خاصی از ارقام درختان گردو مناسب است. بنابراین پیش از خرید نهال گردو باید از آب وهوا و شرایط اقلیمی در منطقه باغمان آگاه شده؛ تا بتوانیم بهترین نهال گردو را برای کاشت در باغ انتخاب کنیم. اغلب باغداران به دنبال خرید رقمی هستند که بالاترین سودآوری را برای آنها به همراه دارد. این ارقام در دسته پرفروش ترین نهال گردو قرار میگیرند. در این مطلب قصد داریم تا پرفروش ترین نهال‌های گردو برای کاشت در شهرهای کشور را براساس نوع اقلیم آب وهوایی بررسی نماییم. پس با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

پرفروش ترین نهال گردو برای انواع اقلیم آب وهوایی کشور کدام است؟

برای آگاهی از پرفروش ترین نهال گردو برای باغتان؛ ابتدا باید از شرایط آب و هوایی و اقلیم باغ خود آگاه شوید. آگاهی از این موضوع نیازمند تحقیق و بررسی و مشاوره با کارشناسان این حوزه است. پیش از خرید نهال گردو؛ اطلاعات زیر را جمع آوری نمایید:

آب وهوای منطقه :

آب وهوای منطقه شما مهم ترین عامل تاثیرگذار در سازگاری و یا عدم سازگاری نهال گردو به حساب میاید. نهال‌هایی که در آب وهوا و شرایط اقلیمی نامناسب کاشته شوند؛ تنها ۲ تا ۳ سال پس از کاشت به طور کامل میسوزند. بنابراین باید با توجه به آب وهوای منطقه باغتان ارقامی که برای کاشت در باغ مناسب اند را بیابید. به طور کلی ۴ دسته بندی آب وهوایی برای درختان وجود دارد:

 • آب وهوای سردسیری و کوهستانی
 • آب و هوای گرمسیری (گرم و خشک)
 • آب وهوای معتدل و مرطوب
 • آب وهوای گرم و مرطوب

شرایط اقلیمی :

حداقل و حداقل گرمای منطقه و نیاز سرمایی درختان را بررسی نمایید. توجه کنید که آیا سرمای منطقه پاسخگوی نیاز سرمایی هرساله درختان میباشد یا خیر؟ همچنین درختان توانایی تحمل حداقل و حداکثر دما در منطقه را خواهند داشت. میزان رطوبت و بارندگی در منطقه برای درختان قابل تحمل است یا خیر؟ لازم است بدانید همانطور که خشکی زیاد میتواند برروی درختان اثرات مخرب داشته باشد. برخی از ارقام درخت گردو در برابر رطوبت زیاد نیز حساس اند. براساس میزان بارندگی و زمان بارندگی میتوانید نوع و میزان آبیاری درختان را تعیین کنید.

ارتفاع از سطح دریا :

ارتفاع از سطح دریا در سطح اکسیژن و همچنین شرایط اقلیمی در منطقه تاثیرگذار است. درختان گردو را براساس نوع رقم میتوانید در ارتفاع بین ۰ تا ۳۰۰۰ متر از سطح دریا بکارید.

نور خورشید :

درختان از نور خورشید برای انجام عملیات فتوسنتز و تولید انرژی بهره میبرند. از این رو لازم است تا محلی که درخت کاشته میشود. دارای نورگیر مناسب در طول روز باشد. این مورد در تعیین نقشه کاشت و ایجاد فواصل کاشت تاثیرگذار است.

نوع آب و خاک :

با آزمایش خاک و آب میتوانید اطلاعات زیادی درباره نوع رقم مناسب برای زمین و نحوه اصلاح خاک و کودهای شیمیایی مناسب برای زمین آگاه شوید.

پرفروش ترین نهال گردو برای کاشت در مناطق سردسیری و کوهستانی کدام است؟

در مناطق سردسیری و کوهستانی به علت سرمای شدید و زمستان‌های طولانی، اغلب درختان میوه قادر به رشد نبوده و به سرعت میسوزند. یکی از بهترین انتخاب‌ها برای این مناطق، درختان سردسیری گردو میباشد. در بین ارقام درختان گردو سردسیری، ارقام نهال گردو خوشه ای بهترین رقم با بیشترین سازگاری و محصول دهی به حساب میایند.

ارقام زیر پرفروش ترین نهال گردو در مناطق سردسیری هستند:

پرفروش ترین نهال گردو برای کاشت در مناطق گرم و خشک (گرمسیری) کدام است؟

مناطق گرمسیری به علت بارندگی کمتر و گرمای شدید؛ باعث ضعیف شدن درختان شده و آنها را مستعد بروز بیماری و یا حمله آفات میکنند. در این مناطق، باید از درختانی استفاده نمایید که تحمل گرمایی بالایی داشته باشند. تا در برابر آفتاب‌های شدید نسوزند. البته علاوه بر کاشت ارقام مقاوم، باید اقداماتی را نیز در خصوص محافظت از درختان در برابر نور خورشید و گرمای بیش از حد انجام دهید.

پرفروش ترین ارقام نهال گردو برای کاشت در مناطق گرم و خشک :

 • نهال گردو ژنوتیپ پالیز تیپ ۶ گرمسیری
 • نهال گردو پکان آمریکایی

پرفروش ترین نهال گردو برای کاشت در مناطق معتدل و مرطوب کدام است؟

مناطق معتدل و مرطوب برای کاشت اکثر ارقام میوه مناسب است. ارقام گردوی زیادی وجود دارند که قادرند در این مناطق به خوبی رشد نموده و بیشترین محصول دهی را به همراه داشته باشند. برای دستیابی به بالاترین سوددهی؛ شما میتوانید ارقام زیر را در باغتان بکارید:

 • نهال گردو ژنوتیپ پالیز تیپ ۴
 • نهال گردو ژنوتیپ پالیز تیپ ۷
 • نهال گردو چندلر پیوندی

پرفروش ترین ارقام نهال گردو برای کاشت در مناطق گرم و مرطوب کدام اند؟

مناطق گرم و مرطوب در کشورمان اغلب مناطق ساحلی جنوبی با ارتفاع ۰ از سطح دریا هستند. در این مناطق به علت شرایط خاص آب وهوایی که دارند؛ درختان کمی قابل رشد و باردهی خواهند بود. از این رو در انتخاب بهترین نهال گردو در مناطق گرم و مرطوب باید دقت کنید. و از بین ارقام زیر انتخاب کنید:

 • نهال گردو ژنوتیپ پالیز تیپ ۷
 • نهال گردو ژنوتیپ پالیز تیپ ۵ گرم و نیمه خشک

نهالستان پالیز بزرگترین عرضه کننده انواع ارقام نهال گردو در سرتاسر کشور

پرفروش ترین ارقام نهال گردو با کیفیت بالا و سازگاری مناسب برای کاشت در تمامی شرایط آب وهوایی و اقلیمی در سرتاسر کشورمان؛ در نهالستان پالیز به صورت اصلاح شده، تولید میشود. نهالستان پالیز بزرگترین مرکز تولید و عرضه انواع ارقام نهال گردو در شمال غرب کشورمان میباشد. دفتر مرکزی این نهالستان واقع در شهر میاندوآب بوده و دارای کلیه مدارک معتبر و رسمی از جمله شناسنامه معتبر؛ گواهینامه رسمی؛ تاییدیه از جهاد کشاورزی و گواهی از موسسه ثبت بذر و نهال میباشد. نهال‌های گردو تولید شده در این مرکز به همراه گارانتی ۲ ساله کتبی؛ شناسنامه نهال؛ کارت سلامت، کارت قرنطینه؛ گواهی عاری از آفات برای باغداران محترم ارسال میشوند.

نهال گردوی شناسنامه دار تولید شده در نهالستان پالیز دارای خصوصیات زیر است :

 • شناسنامه چاپی به صورت لیبل برروی پایه پیوند نهال قرار داشته و حاوی اطلاعاتی همچون نام تولید کننده؛ نوع رقم؛ نوع پایه؛ سال تولید؛ نوع محصول و شماره مجوز میباشد.
 • نهال گردوی شناسنامه دار پالیز دارای ۴۰ سانتیمتر طول است.
 • ریشه‌های کاملا سالم و یکدست و قوی هستند.
 • پایه و پیوند آن به صورت عمودی قرار دارد.
 • تغییر رنگ و شکل و علائم بیماری و رنگ پریدگی در نهال دیده نمیشود.

در صورت مغایرت خصوصیات نهال گردو با موارد اعلام شده؛ درخواست شما قابل پیگیری است.

مشاوران ما در نهالستان پالیز همه روزه آماده ارائه مشاوره رایگان در خصوص نحوه راه اندازی باغ گردو؛ پرورش درختان؛ نحوه آبیاری؛ کوددهی و سمپاشی و… میباشند.

برای خرید نهال گردو و یا کسب اطلاع از قیمت نهال گردو با ما در نهالستان پالیز به صورت آنلاین؛ تلفنی و یا حضوری در ارتباط باشید.

نتیجه گیری

همانطور که دانستید آگاهی از شرایط آب وهوایی و اقلیمی موجود در باغ، به شما در انتخاب بهترین رقم نهال گردو؛ با سازگاری بیشتر در باغتان کمک میکند. از این رو باید پیش از احداث باغ گردو اقدام به جمع آوری اطلاعات درباره شرایط موجود در باغ نمایید. سپس با مطالعه اطلاعات محصول در سایت پالیز؛ بهترین و سازگارترین رقم گردو با شرایط اقلیمی باغتان را انتخاب نمایید. سپس اقدام به اصلاحات خاک و آماده سازی زمین نموده تا زمینه مناسب برای احداث باغی پربار را فراهم نمایید.

شما میتوانید مقالات مربوط به آماده سازی زمین و آزمایش آب و خاک را در سایت پالیز مطالعه فرمایید.

وبسایت : https://paliznahal.ir/

شماره تماس : واحد پشتیبانی و فروش نهالستان پالیز ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۸ – ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۷

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.