پربازدیدترین‌ مکان‌های نوروز اعلام شد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 63296
  پرینتخانه » اخبار, فرهنگی تاریخ انتشار : ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ - ۷:۴۶ | 1581 بازدید |

پربازدیدترین‌ مکان‌های نوروز اعلام شد

حافظیه، تخت جمشید، آرامگاه سعدی، عالی‌قاپو و سعدآباد، بنابر اعلام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پربازدیدترین مجموعه‌های تاریخی در تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ بوده‌اند.
پربازدیدترین‌ مکان‌های نوروز اعلام شد

حافظیه، تخت جمشید، آرامگاه سعدی، عالی‌قاپو و سعدآباد، بنابر اعلام وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پربازدیدترین مجموعه‌های تاریخی در تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ بوده‌اند.

طبق اطلاعاتی که مرتضی ادیب‌زاده ـ مدیرکل امور موزه‌ها و اموال منقول ـ داده است، بیشترین بازدیدهای نوروزی مربوط به «حافظیه» است و پس از آن به ترتیب، «تخت جمشید»، «آرامگاه سعدی»، «عالی‌قاپو»، «سعدآباد» و … بیشترین تعداد بازدیدکننده را داشته‌اند.

ادیب‌زاده اضافه کرد: بیش از ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار بازدیدکننده تا پایان روز سیزدهم فروردین‌ماه ۱۴۰۱ ثبت شده است که استان‌های فارس، اصفهان و تهران به ترتیب، بیشترین بازدیدکننده از مجموعه‌های فرهنگی تاریخی و موزه‌ها را داشته‌اند.

به گفته سیدمؤید محسن‌نژاد ـ سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس ـ «حافظیه» در نوروز حدود ۴۲۰ هزار بازدیدکننده داشته و میانگین، روزانه پذیرای بیش از ۲۰ هزار نفر بوده است. جمعیت بازدیدکنندگان حافظیه در نوروز امسال به قدری زیاد بود که نگرانی‌هایی را نسبت به محافظت از آن ایجاد کرد. آرامگاه حافظ فقط در لحظه تحویل سال حدود ۴۰ هزار بازدیدکننده داشت.

«تخت‌جمشید» که در جایگاه دوم پربازدیدترین مجموعه‌های تاریخی ایستاده، در تعطیلات نوروز حدود ۲۸۵ هزار بازدیدکننده داشته و حدود ۲۵۰ هزار بازدید هم از «آرامگاه سعدی» صورت گرفته است.

اما در استان اصفهان که به گفته علیرضا ایزدی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آن، در تعطیلات نوروز حدود حدود هفت و نیم میلیون بازدید را ثبت کرده است، کاخ «عالی قاپو» که یکی از پربازدیدترین مجموعه‌های تاریخی بود فقط در یک روز ۱۵ هزار بازدیدکننده داشته است. این بنای تاریخی تا روز هفتم فروردین‌ماه بیش از ۵۰ هزار بازدیدکننده داشت. ازدحام جمعیت بدون درنظر گرفتن ظرفیت تحمل در این بنای صفوی، واکنش‌های بسیاری از فعالان و دوستداران میراث فرهنگی را برانگیخت.

کاخ سعدآباد هم به عنوان پنجمین مجموعه پربازدید در نوروز ۱۴۰۱ اعلام کرد که فقط در روز دوازدهم فروردین‌ماه ۴۸ هزار بازدید را ثبت کرده است. این مجموعه با ۱۳ کاخ موزۀ فعال، از روز اول تا پایان یازدهم فروردین ۷۱۶ هزار ۶۲۱ بازدید داشته است که کاخ ملت، موزه اتومبیل هلی سلطنتی، کاخ سبز و موزه پوشاک سلطنتی بیشترین بازدیدکننده را داشته‌اند.

نظر برخی کارشناسان موزه و میراث فرهنگی که به شمار زیاد بازدیدکنندگان بدون درنظر گرفتن ظرفیت تحملِ بناهای تاریخی انتقادهایی وارد کردند، بر این بود که برخی مجموعه‌های تاریخی بدون درنظر گرفتن استاندارد بنا و ظرفیت تحمل، دنبال ثبت بازدیدها و رکوردشکنی در آمارهای نوروزی بودند.

| منبع خبر : ایسنا
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.