پایان تاریخ مصرف سیاسی بایدن - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 54345
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۶:۳۳ |
یادداشت؛

پایان تاریخ مصرف سیاسی بایدن

به نظر می‌رسد تاریخ‌مصرف سیاسی رئیس‌جمهور آمریکا به نقطه پایان نزدیک می‌شود. بر اساس نظرسنجی انجام‌شده، اکثر واجدان شرایط شرکت در انتخابات آمریکا، معتقدند که «جو بایدن» رئیس‌جمهور کنونی آمریکا باید در انتخابات 2024، به‌جای نامزد شدن مسیر را برای شخص دیگری باز کند.
پایان تاریخ مصرف سیاسی بایدن

محمد مهرعلی
به نظر می‌رسد تاریخ‌مصرف سیاسی رئیس‌جمهور آمریکا به نقطه پایان نزدیک می‌شود. بر اساس نظرسنجی انجام‌شده، اکثر واجدان شرایط شرکت در انتخابات آمریکا، معتقدند که «جو بایدن» رئیس‌جمهور کنونی آمریکا باید در انتخابات ۲۰۲۴، به‌جای نامزد شدن مسیر را برای شخص دیگری باز کند.در این نظرسنجی که توسط Hill-HarrisX انجام‌شده، ۶۱ درصد از شرکت‌کنندگان گفته‌اند که بایدن باید مسیر را برای شخص دیگری در انتخابات ۲۰۲۴ باز کند و تنها ۲۴ درصد از نامزدی مجدد بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آتی حمایت کردند. ۱۵ درصد دیگر نیز گفتند که هنوز دراین‌باره به تصمیمی نرسیده‌اند.
بر اساس این نظرسنجی، ۴۵ درصد از دموکرات‌ها (حزب جو بایدن) خواستار نامزدی مجدد بایدن بوده و ۳۷ درصد گفتند که وی نباید برای انتخابات آتی نامزد شود و ۱۸ درصد دیگر نیز تصمیم مشخصی نگرفته بودند.این موضوع نشان می‌دهد که حتی بایدن در میان دموکرات‌ها نیز محبوبیت لازم را ندارد.در مقابل، ۸۷ درصد جمهوری‌خواهان و ۵۹ درصد مستقل‌ها گفته‌اند بایدن که در سال ۲۰۲۴، سنش به ۸۱ سال خواهد رسید، باید عرصه را برای نامزد دیگری باز کند.همچنین ۴۶ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفتند که معتقدند اقداماتی که بایدن از زمان ورود به کاخ سفید اتخاذ کرده کمتر از انتظار بوده و ۲۳ درصد گفتند که اقداماتش بیش از انتظارشان بوده و ۳۱ درصد نیز گفتند که بایدن مطابق انتظارشان عمل کرده است.
از سوی دیگر، شکست اخیر  دموکرات‌ها در انتخابات فرمانداری ویرجینیا، زنگ خطر را در آشیانه این حزب به صدا درآورده است. این نتیجه ، کمتر از یکسال پس از حضور بایدن در رأس هرم قدرت در واشنگتن صورت گرفته و نشان‌دهنده وضعیت متزلزل سیاسی وی در آمریکاست. بی‌دلیل نیست که برخی سران حزب دموکرات از اکنون معتقدند که جوبایدن باید حضور دوباره در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را فراموش کرده و در مقابل، کامالا هریس معاون رئیس‌جمهور آمریکا خود را برای حضور در این آوردگاه سیاسی مهم ( انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴) آماده سازد.
صورت‌مسئله برای بایدن و دموکرات‌ها کاملا شفاف است. آن‌ها به‌مراتب زودتر ازآنچه تصور می‌شد، در حال از دست دادن قدرت هستند.
 فراتر از آن، شهروندان آمریکایی در نظرسنجی‌های عمومی و ایالتی بارها نشان داده‌اند که حتی نسبت به ترامپ و جمهوری‌خواهان نیز دید مثبتی ندارند. این موضوع نشان‌دهنده تلاش شهروندان آمریکایی برای عبور از دوگانه دموکرات-جمهوری‌خواه می‌باشد. بااین‌حال باید توجه داشت که اگر دموکرات‌ها در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره که در سال آینده برگزار می‌شود، کنترل مجلس نمایندگان و سنا را از دست بدهند، درخواست‌ها برای کناره‌گیری بایدن از قدرت، حتی قبل از سال ۲۰۲۴ میلادی از سوی طرفداران این حزب افزایش خواهد یافت. در این صورت، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا چاره‌ای جز تبعیت از این درخواست ندارد در سال ۲۰۲۴ میلادی و در انتخابات ریاست جمهوری بعدی آمریکا نیز اگر دموکرات‌ها نتوانند پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را در ایالاتی مانند پنسیلوانیا، میشیگان و ویسکانسین دنبال کنند ، قطعا باید کلید کاخ سفید را به رقیب جمهوری‌خواه خود  بسپارند. سؤال اصلی اینجاست که آیا بایدن، کامالا هریس و سران حزب دموکرات قادر به تغییر شرایطی بحرانی جاری در حزب متبوع خود خواهند بود یا آنکه ترامپ و جمهوری‌خواهان پیروزی آسان و راحتی را در انتخابات ریاست جمهوری آتی پیش رو خواهند داشت؟بعید است هر دو حزب سنتی آمریکا قدرت عبور از بحران را داشته باشند….

نویسنده : محمد مهرعلی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.