پایان آتش بس انگلیس و اتحادیه اروپا! - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 29066
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱:۰۱ | 457 بازدید |

پایان آتش بس انگلیس و اتحادیه اروپا!

اصرار بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس بر بازنگری در برگزیت و طرح خواسته های جدید از سوی لندن، منجر به بروز بحران های سخت و تازه ای میان لندن وبروکسل شده است.
پایان آتش بس انگلیس و اتحادیه اروپا!

بخش بین الملل   
اصرار بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس بر بازنگری در برگزیت و طرح خواسته های جدید از سوی لندن، منجر به بروز بحران های سخت و تازه ای میان لندن وبروکسل شده است. کار به جایی رسیده است که اتحادیه اروپا قصد دارد از انگلیس بابت بازنگری در اصول برگزیت و زیر پا گذاشتن توافقات اولیه شکایت کند. این مسئله به خودی خود نشان می دهد که ماجرا تا چه اندازه ای پیچیده است!
چنانچه شبکه یورونیوز گزارش داده است، تنش میان اتحادیه اروپا و بریتانیا بر سر بازنگری موافقت‌نامه برگزیت براساس لایحه قانون بازار داخلی با رد درخواست کمیسیون اروپا از سوی دولت بوریس جانسون وارد مرحله تازه‌ای شده است. مایکل گُو، وزیر ارشد دولت بریتانیا پس از صدور بیانیه کمیسیون اروپا درباره اولتیماتوم به این کشور و درخواست استرداد این لایحه که منجر به بازنگری برگزیت می‌شود گفت: «به او [ماروس سِفکوویچ، معاون رئیس کمیسیون اروپا] گفتم لندن نه می‌خواهد و نه می‌تواند لایحه جدید را از دستور کار خارج کند.»
مایکل گُو و ماروس سِفکوویچ، در یک نشست اضطراری به درخواست کمیسیون اروپا در لندن با یکدیگر گفت‌وگو کرده بودند.همزمان سیمون کووِنی وزیر امور خارجه ایرلند، کشوری که یکی از چالش‌های جدی روند اجرای برگزیت به شمار می‌رود، بریتانیا را به «ایجاد عمدی بحران» متهم کرد.وزیر امور خارجه ایرلند در مصاحبه با شیکه یورونیوز تاکید کرده است :
«انتظار می‌رفت که در جریان مذاکرات این هفته پیشرفت به دست آید. [این دور] آخرین مرحله از دور دوم گفت‌وگوهای رسمی بود و با وجود تمام دشواری‌ها ما واقعا منتظر نتایج مثبت بودیم.»
در صورتی که بروکسل و لندن بر سر چگونگی بازتعریف روابط میان دو طرف در دوران پسابرگزیت به توافق نرسند، خطر جدایی فیزیکی مرز میان جمهوری ایرلند، عضو اتحادیه اروپا و ایرلند شمالی وجود دارد؛ امری که می‌تواند دهه‌ها تلاش برای برقراری صلح را با چالش مواجه کند.نکته مهم تر اینکه کمیسیون اروپا بازنگری توافق برگزیت را نقض حقوق بین‌الملل توصیف کرده است. این اقدام انگلیس ،به معنای عقبگرد کامل از توافقات صورت گرفته است. 
دولت بوریس جانسون قصد دارد مقررات داخلی و بین‌المللی جدیدی درباره چرخش کالا از مبداء ایرلند شمالی تصویب کند که به وضوح با تعهدات لندن  در موافقت‌نامه  اولیه برگزیت در تعارض قرار دارد. اتحادیه اروپا می‌گوید این لایحه در صورت تصویب نقض فاحش حقوق بین‌الملل است و بریتانیا با اذعان به این امر، می‌گوید مسئولیت این نقض مقررات را می‌پذیرد.وزیر امور خارجه ایرلند با ابراز نگرانی از عدم دستیابی به توافق گفت: «ما باید با دولت بریتانیا به توافق برسیم. اگر این اتفاق نیفتد، شکستی سیاسی خواهد بود که اقتصاد بریتانیا، ایرلند و اتحادیه اروپا را دچار خسارت می‌کند… در این میان اقتصاد بریتانیا بیشتر از دیگران متضرر خواهد شد.»
 نقدی بر گزارش یورونیوز
واقعیت امر این است که اصلی ترین پیام تحولات اخیر در خصوص برگزیت، بی تعهدی بازیگران اروپایی، خصوصا انگلیس در قبال تعهدات خود می باشد.به عبارت بهتر، این ماجرا نشان می دهد که کشورهای اروپایی حتی در قبال تعهداتی که خود به یکدیگر و در معاهدات یا پیمان های چندجانبه می دهند، پایبند نمی ماند.
در این میان تکلیف معاهدات و تعهدات کشورهای اروپایی نسبت به دیگر کشورهای دنیا کامل مشخص است! تنش های بی پایان انگلیس و اتحادیه اروپا بر سر برگزیت، به وضوح نشان می دهد که چرا دیگر کشورهای جهان نباید کمترین اعتمادی در خصوص «دیپلماسی اروپایی» و«تعهدات بازیگران اروپایی» داشته باشند. 
یورونیوز

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.