پاساژها در صورت تخطی از پروتکل‌های بهداشتی تعطیل می‌شوند/ در قرارداد با چین چیز مخفی نداریم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 24628
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۱ | 747 بازدید |
سخنگوی دولت:

پاساژها در صورت تخطی از پروتکل‌های بهداشتی تعطیل می‌شوند/ در قرارداد با چین چیز مخفی نداریم

سخنگوی دولت با بیان اینکه مسئولیت مکان‌هایی چون پاساژها با مدیریت آنجاست و در صورت تخطی یک هفته بسته می شوند، گفت: مراعات سالمندان کاهش یافته و امروز بیشتر مورد حمله ویروس قرار می‌گیرند.
پاساژها در صورت تخطی از پروتکل‌های بهداشتی تعطیل می‌شوند/ در قرارداد با چین چیز مخفی نداریم

علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه و خبرنگاران داخلی و خارجی، گفت: در این مدت در مبارزه با کرونا، خوشبختانه کاهش مرگ و میر را علی رغم افزایش شناسایی افراد مبتلا داشته‌ایم اما هنوز زمان دقیقی برای پایان کرونا نیست.

هنوز از تخت‌های نیروهای مسلح استفاده نشده است

وی با اشاره به فعالیت نیروهای مسلح در مبارزه با کرونا، اظهار داشت: هنوز از تخت‌های نیروهای مسلح استفاده نشده است، اما برنامه ریزی برای تولید ۸ هزار تخت انجام شده است.

ربیعی خاطر نشان کرد: همانطور که مستحضرید استفاده از ماسک اجباری شد و با استفاده طرفین ۹۹ درصد امکان شیوع بیماری کاهش می‌یابد، اما مراعات سالمندان کاهش یافته و امروز بیشتر مورد حمله ویروس قرار می‌گیرند.

سخنگوی دولت گفت: مسئولیت مکان‌هایی چون پاساژها با مدیریت آنجاست و در صورت تخطی یک هفته بسته می شوند تا مشکل حل شود.

کسانی که تا انتهای تیر ارز صادرات برنگردانند کارت بازرگانی‌شان ابطال می‌شود 

وی بیان داشت: رئیس‌جمهور دستور داد اقداماتی برای برداشت از قسط دوم صندوق توسعه ملی انجام شود. ما حدود ۲۷ میلیارد دلار ارز داریم که از سال ۹۷ باید به داخل کشور برگشت داده می‌شده اما این کار انجام نشده است. افرادی که تا انتهای تیر نسبت به بازگرداندن ارز اقدام نکردند کارت بازرگانی آنها ابطال می‌شود البته واحد‌های تولیدی از این دستور معاف هستند.

ربیعی تصریح کرد: در مورد ممنوعیت واردات گوشی بالای ۳۰۰ دلار  موضوعی مطرح شده بود که این تصمیم تنها یک صورت جلسه در هیات کارگروه مشترک ارزی بوده و ابلاغی صورت نگرفته است.

وی در بخش دیگری از نشست خبری خود با خبرنگاران بیان داشت: در روابط بین مسولان و قوا طوری سخن بگوییم که برای مردم امید آفرین باشد، باید با حفظ آداب به دور از تخریب سخن بگوییم، ما به مباحثه نیاز داریم نه منازعه.

درباره قرارداد با چین هیچ چیز مخفی نداریم

ربیعی در مورد شبهات مطرح شده درباره سند ۲۵ ساله ایران و چین گفت: برخی از این شبهات پرسش واقعی افکار عمومی است و هیچ چیز مخفی نداریم، بخش زیادی از این شبهات به عنوان یک خط از سوی افرادی مطرح می‌شود که جمهوری اسلامی برایشان معنا ندارد بوده است.

وی ادامه داد: در قرارداد با چین هیچ موضوع مخفی وجود ندارد. در دیدار «شی» با رهبر انقلاب هم این موضوع مطرح شده بود. هر وقت که توافقی محقق شود همان موقع اعلام می شود.

سخنگوی دولت گفت: مذاکره برای توافق با چین در حال انجام است ما خط قرمزی در ارتباط با شرق و غرب نداریم. ما جز با رژیم صهیونیستی با دولت های قانونی همکاری می‌کنیم. آماده ایم با همه کشورها برای قرارداد بلند مدت آماده مذاکره هستیم.

هیچ توافقی برای واگذاری زمین و بندر نشده است

وی تأکید کرد: تاکنون هیچ توافقی برای واگذاری زمین و بندر نشده است.

ربیعی در پاسخ به این پرسش که برخی مدعی هستند حادثه نطنز کار اسرائیل بوده گفت: فرضیه ها از ساعات اولیه مطرح شده و نظر کارشناسان با یک اجماع نظر در حال تکمیل است.

صنعت هسته‌ای ما در حال حرکت است

وی خاطرنشان کرد: این حادثه تلفات جانی نداشته و مواد رادیواکتیو هم وجود نداشته و تاثیری بر فعالیت هسته ای نداشته است و صنعت هسته ای ما در حال حرکت است. همکاران ما در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اعلام کردند در زمان لازم اطلاع رسانی می کنند.

سخنگوی دولت گفت:  برخی افراد که با موساد همکاری می‌کردند این حادثه را به رژیم صهیونسیتی مرتبط کردند و از آنها یک قدرت بزرگ نشان دادند، هر چند که به پلید بودن صهیونسیت ها چنین اقداماتی می‌خورد و از این اتفاق هم خوشحال شدند اما اعلام نکردند کار آنها است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در نشست خبری خاطرنشان کرد: تولید ادبیات هنجار شکنانه عملاً گام نهادن در خطوط قرمز جهانی است.

وی در مورد رفتار نمایندگان با وزرا و طرح سوال از رییس‌جمهور در مجلس اظهار داشت: بنای دولت همکاری و تعامل با مجلس است. قطعا دولت حق قانونگذاری مجلس را محترم میشمارد، عبور از بحران های داخلی و خارجی با تعامل قوا محقق می شود.

سخنگوی دولت اظهار داشت: تجربه به ما نشان داده هر گاه قوا همدل نبودند مردم متضرر شدند. دولت انتظار دارد نمایندگان حسن نیست نشان دهند. همه بدانیم مردم رفتار ما را زیر نظر دارند و حتی دشمنان هم به مراودات قوا چشم دوخته آمد.

مجلس به سیاست‌گذاری دولت آشنایی ندارد 

وی با اشاره به اینکه اولویت انتظارات دولت از مجلس پیگیری ۶۸ لایحه باقی مانده است، خاطرنشان کرد: سوال از رییس جمهور و وزرا حق سلب ناشدنی است، اما به‌طور جدی نگرانیم چون سوال از رییس جمهور در حالی که مجلس به سیاست گذاری دولت آشنایی ندارد اوضاع را بدتر می‌کند.

ربیعی در ادامه گفت: فکر می‌کنیم جامعه نیاز به آرامش و امید دارد و در قالب این سوالات چشم انداز رفع مشکلات مردم را نمی بینم.

ظریف ترکیبی از صداقت و صراحت است

وی افزود: متاسفانه جریان حضور آقای ظریف در مجلس باعث حیرت مردم و دولت شد. ظریف ترکیبی از صداقت و صراحت در بیان مواضع جمهوری اسلامی است و در خط مقدم قرار دارد. سزاوار نبود از طرف خودی ها تهمت به او زده شود. البته دست دوستی ما به سمت مجلس دراز است.

ما اشکالاتی داریم و کسی آن را کتمان نمی‌کند

سخنگوی دولت گفت: درک درستی از مسائل باید پیدا کنیم. ما اشکالاتی داریم و کسی آن را کتمان نمی‌کند اما باید از بین تعاملات، آرامش مردم و زندگی بهتر برای آنها ایجاد شود.

وی در مورد ارجاع دوباره پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت، عنوان داشت: آن را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ می دانیم. پایبندی به برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ نمی تواند گزیده ای باشد.

وی در مورد نگرانی‌ها از افزایش ارزش بورس اظهار داشت: بورس کشور یکی از ارکان مهم اقتصادی کشور شده است البته قبلاً از ارکان کلیدی نبود ولی با ورود سهام عدالتی ها به بورس بخش اعظمی از جمعیت کشور در آن هستند.

روند ۲۵ سال گذشته نشان می‌دهد کسی در بورس متضرر نبوده است

ربیعی گفت: هیجانات در بورس وجود دارد، کسانی که در بورس هستند این موضوع را می دانند. هیجان‌زدگی کاذب نباید بورس را متزلزل کند، روند ۲۵ سال گذشته نشان می‌دهد کسی در بورس متضرر نبوده است.

وی افزود: آقای قالیباف اصل در بورس با یک تیم تخصصی مدیریت خوبی را در بورس انجام می‌دهند. نگاه ما به بورس مقطعی نیست.

ما دائم داریم شرکت های جدید به بورس وارد می‌کنیم 

ربیعی با تأکید بر اینکه دولت برنامه جدی برای بورس دارد، گفت: ما دائم داریم شرکت های جدید به آن وارد می‌کنیم و صندوق دارایی دوم به زودی به بورس عرضه می‌شود.

وی تصریح کرد: سقوط شدید در بازار بورس را در بلند مدت نامحتمل می‌دانیم.

ادامه دارد . . . 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.