وکیل ملکی کیست؟ - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 91816
  پرینتخانه » اخبار دیگران تاریخ انتشار : ۰۱ مهر ۱۴۰۲ - ۹:۴۶ |

وکیل ملکی کیست؟

وکیل ملکی فردی است که در این حوزه املاک فعالیت دارد و دارای دانش و تسلط کافی بر روی مفاهیم حقوقی و ملکی، نقش بسیار تأثیرگذاری در پیشبرد موفقیت آمیز اینگونه پرونده ها دارد.
وکیل ملکی کیست؟

وکیل ملکی فردی است که در این حوزه املاک فعالیت دارد و دارای دانش و تسلط کافی بر روی مفاهیم حقوقی و ملکی، نقش بسیار تأثیرگذاری در پیشبرد موفقیت آمیز اینگونه پرونده ها دارد.

یکی از حساس‌ترین معامله‌هایی که یک فرد می‌تواند در طول زندگی خود انجام دهد، معامله مربوط به ملک و املاک است. وکیل ملکی فردی است دارای پروانه وکالت، که به طور اختصاصی در حوزه ملک و املاک فعالیت دارد. خرید و فروش خانه، آپارتمان، زمین مسکونی وغیر مسکونی با توجه به قیمت بالای ملک از حساسیت بسیار زیادی برخوردار است. عموما استخدام یک وکیل ملکی در تهران کمک زیادی به داشتن یک معامله مطمئن می‌کند.

اگر می‌خواهید ریسک خرید و فروش املاک شما کمتر باشد، حتما از مشاوره و راهنمایی یک وکیل مجرب استفاده کنید. یک فرد با دانش عمومی که ممکن است در این زمینه داشته باشد، توانایی تنظیم قراردادهای سنگین مربوط به ملک و املاک را ندارد.

دانش حقوقی که برای تنظیم معاملات ملکی نیاز است، در حوزه کاری وکلای حقوقی وجود دارد. در این مقاله ما را همراهی کنید تا وظایف و ویژگی‌های یک وکیل ملکی در تهران را مورد بررسی قرار دهیم.

وکیل ملکی فردی است که در این حوزه فعالیت دارد و دارای دانش و تسلط کافی بر روی مفاهیم حقوقی و ملکی ، نقش بسیار تأثیرگذاری در پیشبرد موفقیت آمیز اینگونه پرونده ها دارد.

وکیل ملکی

وکیل ملکی در تهران

وکیل ملکی همانند سایر وکلا یک فرد تحصیل کرده در زمینه علوم حقوقی است. یک وکیل ملکی می‌تواند در حوزه‌های مختلفی اعمم از حقوقی و کیفری فعالیت کند، اما به خواسته خود در زمینه ملک و املاک متمرکز شده است.

بنابراین به طور کلی وکیل ملکی یک متخصص علوم حقوقی است. چنین فردی به تمام مباحث این رشته مسلط است و توانایی فعالیت در همه‌ی حوزه‌های وکالت را دارد، اما بنابر خواسته خود در زمینه پرونده‌های ملکی مشغول به کار می‌شود. بهتر است در تنظیم قراردادهای ملکی از دانش و تجربه یک وکیل کارآزموده بهره‌مند شوید. چنین اقدامی احتمال شکست شما را در معامله املاک بسیار کاهش خواهد داد.

چرا باید به وکیل ملکی مراجعه کنیم؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم پرونده‌های مربوط به ملک و املاک پیچیدگی‌های زیادی دارند. بنابراین برای موفقیت در این حوزه باید اطلاعات و دانش کافی را در رابطه با قوانین و مقررات مربوط به معاملات ملک و املاک و اراضی داشته باشید. تنها یک فرد متخصص در زمینه قوانین حقوقی املاک دانش و اطلاعات کافی را در این حوزه دارد. یک فرد عادی تجربه و تخصص لازم را در رابطه با مسائل و مشکلات حقوقی پرونده‌های ملکی ندارد. گاهی تنها یک اشتباه کوچک در عقد قراردادهای ملکی، خسارت جبران ناپذیری را به شما وارد خواهد کرد. حتی ممکن است فرد مجبور شود برای جبران این خسارت هزینه بسیار زیادی پرداخت کند.

شاید خسارت در انجام معاملات کوچک مانند خرید فروش اتومبیل یا وسایل منزل قابل جبران کردن باشد. اما در معاملات بزرگی که در حوزه ملک و املاک انجام می‌شود، در بسیاری از مواقع خسارت غیر قابل جبران است. عموما ارزش اقتصادی یک ملک بالا است، و تهیه آن نسبت به سایر مواردی که به آن اشاره شد دشوارتر می‌باشد. برای خرید یک ملک باید برنامه ریزی صحیح و بودجه کافی در دسترس باشد.

دقت داشته باشید که در بیشتر مواقع فرد با دریافت وام، قرض گرفتن از دیگران یا فروش اتومبیل و… هزینه خرید ملک را جمع کرده است. اگر چنین فردی در حین انجام معامله خرید ملک اشتباه کوچکی را مرتکب شود، ممکن است تمام سرمایه خود را از دست دهد. چنین اتفاقی ضربه بزرگی را به زندگی آن شخص وارد خواهد کرد. حال اگر این فرد در هنگام عقد قرارداد با یک وکیل مجرب و متخصص در حوزه املاک مشورت کند، از وارد شدن چنین ضربه اقتصادی بزرگی به زندگی خود جلوگیری خواهد کرد.

وکیل ملکی در تهران

ویژگی‌های وکیل ملکی

در حالت کلی یک وکیل ملکی خوب و مجرب باید نسبت به زمان خود و موکل، اهمیت زیادی قائل باشد. به عبارت دیگر مقید به زمان بودن را سرلوحه کار خود قرار دهد. وکیل ملکی موظف است در تمامی جلسات دادگاه حضور فعال داشته باشد. او باید اقدامات و پیگیری‌های لازم برای پیشبرد پرونده را به موقع و در زمان مقرر انجام دهد. علاوه بر آن با پیگیری مستمر جریان دعوا، اطلاعات لازم را در رابطه با تصمیمات رئیس دادگاه و طرف مقابل را به دست آورد. چنین آگاهی سبب خواهد شد که اقدامات لازم را در زمان مناسب انجام دهد. در ادامه قصد داریم چند مورد از ویژگی‌های یک وکیل مجرب را برای شما شرح دهیم.

وقت شناسی یک وکیل ملکی

بر اساس قوانین مدنی پرونده‌های مطرح شده در دادگاه مهلت مشخصی را بررسی و پیگیری دارند. تنظیم کردن دادخواست پیگیری پرونده، تحویل اسناد و مدارک لازم به مراجع قضایی، اعلام اعتراض نسبت به رای دادگاه و … هر کدام مهلت مشخصی برای پیگیری دارند. یکی از اصلی‌ترین وظایف وکیل این است که، اقدامات مورد نیاز برای دفاع از موکل خود را در همان زمان مشخص و مقرر انجام دهد.

در صورتی که مهلت مربوط به هر کدام از این موارد تمام شده باشد، هیچ اقدامی از سوی وکیل توسط قاضی پرونده پذیرفته نخواهد شد. از طرفی تاخیر در انجام اقدامات لازم، ممکن است خسارت‌های بزرگی را برای موکل به همراه داشته باشد.

دانش و تخصص وکیل ملکی

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم که هر وکیلی ملکی باید آن را داشته باشد، دانش و تخصص در زمینه املاک است. وکیل ملکی باید به قوانین و مقررات مربوط به ملک و املاک مسلط باشد. لازم به ذکر است که قوانین ملکی بسیار گسترده و متنوع می‌باشند.

قوانین مدنی، مقررات مربوط به حکم‌های شهرداری، قوانین مربوط به صاحب خانه و مستاجر، رویه‌ای که در دادگاه‌ها جریان دارد، آراء صادر شده از دیوان عالی و … همگی جزء قوانین مربوط به ملک و املاک است. یک وکیل ملکی موظف است بر این موضوعات اشراف کامل داشته باشد. چنین دانشی به او کمک خواهد کرد به بهترین نحو ممکن از موکل خود دفاع کند. هرچقدر تسلط وکیل در قوانین مربوطه بیشتر باشد، تصمیم‌گیری های بهتری نیز خواهد داشت.

تجربه وکیل در پیشبرد پرونده

برای موفق شدن در یک پرونده ملکی، تنها دانش و تخصص وکیل کفایت نمی‌کند. یک وکیل ملکی مجرب در کنار داشتن علم و تخصص کافی در زمینه علوم حقوقی پرونده، باید سابقه بالایی در پیگیری دعاوی ملکی داشته باشد. بهتر است هنگام استخدام وکیل ملکی رزومه او را به دقت مورد بررسی قرار دهید. استخدام وکیلی که چند پرونده را با موضوع مشابه پرونده حقوقی شما، با موفقیت پشت سر گذاشته است، شانس برنده شدن شما را در دادگاه افزایش خواهد داد.

تعهد و حس مسئولیت وکیل نسبت به پرونده

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که یک وکیل موفق باید داشته باشد، حس مسئولیت نسبت به وظیفه خود و مشکل موکل می‌باشد. وکیلی که شما استخدام می‌کنید باید نسبت به پیگیری درست و اصولی پرونده شما احساس تعهد داشته باشد. وجدان کاری یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک وکیل خوب و موفق است.

موکل، پرونده خود را با امید اینکه وکیل در جریان تمام ابعاد و زوایای موضوع دعوا است به او می‌سپارد. در نتیجه وکیل موظف است آن گونه اقدام کند که گویا، خود طرف دعوا می‌باشد و پای سود و منفعت خود در میان است.

وکیل ملکی در تهران

مزایای استخدام وکیل ملکی در تهران

همانگونه که افراد برای کارهای تخصصی مانند درمان کردن بیماری، موضوعات مالی، موضوعات آموزشی و … به یک فرد متخصص و آگاه در این زمینه‌ها مراجعه می‌کنند، برای پیگیری مسائل حقوقی نیز به کمک و راهنمایی یک فرد متخصص نیاز دارند. چنین مسائلی در حوزه فعالیت یک وکیل قرار دارد.

بهره بردن از مشاوره و راهنمایی یک وکیل ملکی مجرب قبل از تنظیم قراردادهای ملکی، امکان کلاهبرداری از شما را به صفر خواهد رساند. حضور وکیل ملکی به شما کمک خواهد کرد تا یک قرارداد کاملا قانونی تنظیم کنید. چنین اقدامی خیال شما را از بابت داشتن قراردادی اصولی و قانونی راحت خواهد کرد.

در صورتی که به دلیل عدم مشورت با وکیل متخصص در حوزه قوانین ملکی، مشکلی در معامله شما بروز پیدا کند، باید وقت و هزینه بیشتری را نسبت به انجام دادن مشاوره قبل از تنظیم قرارداد صرف کنید. علاوه بر این مورد مجبور می‌شوید انرژی و زمان زیادی را برای پیگیری پرونده ملکی، در مراجع قضایی از دست دهید.

البته لازم است بدانید حتی در صورتی که به دلیل عدم مشورت با وکیل ملکی، در معامله خود دچار مشکل شده‌اید بازهم می‌توانید برای حل مشکل حقوقی خود به وکیل متخصص امور ملکی مراجعه کنید. حضور وکیل در چنین مواقعی به تغییر رای دادگاه کمک زیادی خواهد کرد.

Description: وکیل ملکی مجرب

محدوده اختیارات وکیل ملکی

اصولا دعاوی ملکی جزء دعاوی مربوط به اموال غیر منقول می‌باشند. بنابراین وکیلی که پیگیری این نوع پرونده‌ها را انجام می‌دهد، در وهله اول باید دانش و تخصص مورد نیاز را بررسی و پیشبرد پرونده را داشته باشد. دعاوی ملکی شامل دعاوی خلع ید که به معنای رفع کردن تصرف یک ملک بر اساس استناد کردن بر حکم دادگاه می‌باشد، فسخ کردن قرارداد ملکی که انجام شده است، دعاوی مربوط به ملک مشاع که به معنای ملک تقسیم نشده بین دو یا چند مالک است و … می‌شود.

این دسته از پرونده‌های حقوقی جزء بیشترین و پیچیده‌ترین پرونده‌های مطرح شده در دادگاه می‌باشند. بنابراین یک وکیل ملکی باید برای بررسی چنین پرونده‌هایی دقت لازم را داشته باشد، زیرا در صورت بروز کوچک‌ترین اشتباه در ارائه دادخواست، ممکن است دادرسی اطاله شود و هزینه‌ای که موکل برای دادرسی انجام داده است از بین رود. همه این موارد منجر به رد شدن پرونده دعاوی در دادگاه می‌شود.

نقش وکیل متخصص ملکی در پرونده‌های ملکی

هر شخصی در زندگی اجتماعی خود ممکن است در شرایطی قرار گیرد، که با مسائل قضایی یا حقوقی سروکار داشته باشد. یکی از این مسائل حقوقی، اختلافات ملکی می‌باشند. در چنین شرایطی فرد موضوع این نوع پرونده را با یک وکیل ملکی در میان می‌گذارد. پس از آن او موظف است مشکل حقوقی را به صورت شفاف برای موکل خود توصیف کند. وکیل حقوقی با ارائه راهکارهای قانونی و حقوقی، آسان‌ترین راه حل را برای احقاق حق موکل خود پیدا می‌کند.

امروزه ملاک مراجعه به وکیل ملکی، صرفا استفاده از دانش و مهارت او نمی‌باشد. بسیاری از افراد در هنگام استخدام یک مشاور حقوقی این تصور را دارند که، وکیل یک شخص جنگجو و قوی است که در منازعه پیش آمده می‌تواند به طور همه جانبه از موکل خود دفاع کند، و پرونده حقوقی را در یک مسیر قانونی درست پیش ببرد.

انواع دعاوی ملکی

● حقوقی: این دسته از دعاوی ملکی شامل دعوای مربوط به لزوم تحویل ملک، دعوای لزوم تنظیم اسناد رسمی، دعاوی مربوط به خلع ید، دعاوی تصرف عدوانی، دعاوی مربوط به فک رهن ملک، دعاوی رفع کردن مزاحمت می‌باشد.

● کیفری: دعاوی کلاهبرداری در خرید، فروش و اجاره یک ملک، دعاوی جعل کردن اسناد رسمی، دعاوی مربوط به خیانت در امانت از نوع دعاوی ملکی کیفری می‌باشند.

● ثبتی: دعاوی مربوط به افراز یک ملک، باطل کردن اسناد رسمی و سند مربوط به مالکیت معارض در این دسته از دعاوی ملکی قرار می‌گیرند.

دفتر وکالت دکتر زهره‌ وند

بهترین وکیل ملکی در تهران

با توجه به قیمت بسیار بالای مسکن و اراضی در تهران، بسیاری از شهروندان پایتخت به دنبال استخدام یک وکیل مجرب ملکی می‌باشند. پیدا کردن و انتخاب یک وکیل خوب و با توجه به حساسیت بالای معاملات ملکی بسیار مهم است. دکتر احمد زهره‌وند یکی از باتجربه‌ترین وکلای ملکی پایتخت می باشد. ایشان رزومه بسیار خوبی در رابطه با پیگیری پرونده‌های ملکی دارند.

دکتر زهره‌وند علاوه بر سابقه طولانی وکالت در زمینه پرونده‌های حقوقی و کیفری، مدرس علوم حقوقی در دانشکده‌های مطرح کشور نیز می‌باشند. تالیف کتاب‌های حقوقی نیز در پرونده کاری ایشان قرار دارد.

تیم مجرب و متخصص وکلای زهره‌وند با مناسب‌ترین هزینه، بهترین نتیجه را برای پرونده‌های شما رقم خواهند زد. دکتر احمد زهره‌وند علاوه بر پرونده ملکی وکیل طلاق در تهران و وکیل کیفری در تهران هم می‌باشند. ایشان در این زمینه‌های کیفری و حقوقی تجربه کاری بالایی دارند.

کلام آخر

هر چقدر مردم یک جامعه از نظر دانش حقوقی و قوانین حاکم بر اجتماع سطح آگاهی بیشتری داشته باشند، احتمال وقوع جرم و جنایت به نسبت کاهش پیدا خواهد کرد. یکی از موثرترین اقدامات در جهت داشتن چنین جامعه‌ای افزایش سطح مطالعه مردم در حوزه علوم حقوقی است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.