ولنگاری فرهنگی در روز روشن - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 35176
  پرینتخانه » فرهنگی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۷:۴۰ | 675 بازدید |
«رسالت» بیانیه جمعی از اساتید حوزه‌های علمیه را واکاوی می‌کند؛

ولنگاری فرهنگی در روز روشن

جمعی از اساتید حوزه‌های علمیه طی یک بیانیه، ضمن انتقاد از ولنگاری فرهنگی و تورم خواستار برطرف سازی نارسایی‌های موجود در کشور شدند. این‌که فضای فرهنگی کشور به سمتی رفته که جمعی از برترین اساتید حوزه در این زمینه درحرکتی دسته‌جمعی به هشدار در این زمینه پرداخته‌اند موضوعی است که باید با دقت به آن توجه شود.
ولنگاری فرهنگی در روز روشن
گروه فرهنگی
جمعی از اساتید حوزه‌های علمیه طی یک بیانیه، ضمن انتقاد از ولنگاری فرهنگی و تورم خواستار برطرف سازی نارسایی‌های موجود در کشور شدند. این‌که فضای فرهنگی کشور به سمتی رفته که جمعی از برترین اساتید حوزه در این زمینه درحرکتی دسته‌جمعی به هشدار در این زمینه پرداخته‌اند موضوعی است که باید با دقت به آن توجه شود.
در طول سال‌های اخیر به‌ویژه در دولت‌های یازدهم و دوازدهم حوزه فرهنگی کشور برخلاف شعارهای داده‌شده رها بود و بسیاری از اتفاقات تلخی که در این زمینه روی داد به همین دلیل است.
در روزهایی که دولت سرخوش از برجام درحال رتق‌وفتق امور اقتصادی خود بود دشمن از این خلأ استفاده کرده و با هجمه همه‌جانبه از طریق گسترش فرهنگ غربی و نیز برخورد با مظاهر فرهنگی و اعتقادی به میدان آمد و امروز شاهد هستیم که در بسیاری از بخش‌ها این حضور پررنگ شده و مقابله با آن دشوارتر از قبل شده است.
عدم بهره‌گیری مناسب از نیروهای انقلابی و فرهنگی در مناصب مختلف و توسعه روحیه جهادی در بین جوانان یکی از دغدغه‌هایی بود که در این بیانیه به آن اشاره شد و در خصوص غفلت از آن هشدار داده شد. درحالی‌که مقام معظم رهبری و دلسوزان نظام همواره به مشکلات فرهنگی و دغدغه‌های این حوزه هشدار داده و از مسئولان خواسته‌اند که در این خصوص حساس باشند اما امروز شاهد هستیم که در تمامی شئون فرهنگی کشور مشکلات مسائلی هست که نشان از رهاشدگی و بی‌اعتنایی به آن است و دولت در این حوزه هم کارنامه قبولی ندارد.
 ولنگاری فرهنگی چیست؟ 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال‌های اخیر تعابیر مختلفی همچون: شبیخون فرهنگی‌ولنگاری فرهنگی، تهاجم فرهنگی و ناتوی فرهنگی نسبت به چالش‌ها بیشتر ناظر به درون نظام فرهنگی کشور به کار بردند. در حقیقت ولنگاری فرهنگی را می‌توانیم این‌گونه تشریح کنیم که در نظام فرهنگی کشور در سطح رفتارهای مدیریتی، ما یک الگو و یک نظام متقن برآمده از مبانی دینیمان در خیلی از بخش‌ها برای مدیریت فرهنگی کشور مشاهده نمی‌شود و نتیجه آن سبب شده است که در سطح رفتارهای فردی و اجتماعی در عرصه فرهنگ شاهد بروز آن هستیم، رفتارهایی را ببینیم که متأسفانه با رفتارهای مطلوب و تراز از منظر مبانی اسلامی و انقلابی ما فاصله جدی داشته باشد. 
 تذکر رهبر انقلاب اسلامی نسبت به ولنگاری فرهنگی
مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی فرمودند: «در مسئله‌ فرهنگ، بنده احساس یک ولنگاری می‌کنم؛ در دستگاه‌های فرهنگی -اعم از دستگاه‌های دولتی و غیردولتی- یک نوع ولنگاری و بی اهتمامی در امر فرهنگ وجود دارد؛ چه در تولید کالای فرهنگی مفید که کوتاهی می‌کنیم، چه در جلوگیری از تولید کالای فرهنگی مضر که کوتاهی می‌کنیم. اهمیت کالای فرهنگی از کالای مصرفی جسمانی کمتر نیست، بیشتر است. فرض کنید مرتب تکرار کنند که مثلا فلان جور پفک مضر است
 نخورید؛ حالا مگر ضررش چقدر است، چه جور ضرری است، چه میزان ضرر دارد، برای چند درصد از مردم ضرر دارد؟ این را دائما می‌گویند، اما ضرر فلان جور فیلم یا فلان جور کتاب یا فلان جور بازی رایانه‌ای یا امثال این‌ها را کسی جرئت نمی‌کند بگوید که مبادا متهم‌شوند به این‌که جلوی آزادی اطلاعات و جریان آزاد اطلاعات را گرفته‌اند. آن‌هایی که اساس این حرف‌ها هستند، خودشان بیشتر از ما در این مسائل سختگیری می‌کنند؛ این را باور کنید. حالا آزادترین مناطق دنیا ازلحاظ اطلاعات، مثلافرض کنید دولت‌های غربی‌اند، ازجمله آمریکا؛ از خبرهای دقیق و روشنی که از آمریکا می‌رسد در کنترل اطلاعات افراد و انگشت گذاشتن روی آن چیزهایی که دستگاه روی آن‌ها حساس است، انسان واقعاتعجب می‌کند؛ ما یک‌دهم آن‌ها کنترل اطلاعاتی نداریم و نمی‌کنیم. به‌مجرداین‌که (در اینجا)یک فیلمی را ممنوع کردند یا فرض کنید که یک جریان رایانه‌ای را مثلامحدود کردند یا ممنوع کردند، فورا آن‌ها سروصدا بلند می‌کنند، ما هم باورمان می‌آید؛ ما هم باور می‌کنیم که واقعاکار خطایی کرده‌ایم.
 نه آقا، باید مراقبت کرد! وظیفه‌ ما تولید کالای فرهنگی مفید و جلوگیری از کالای فرهنگی مضر است. بنده در این زمینه احساس یک ولنگاری ای می‌کنم؛ باید این را شماها در نظر داشته باشید و اهمیت بدهید».
«رسالت» در بررسی این موضوع با حجت‌الاسلام محمد سعیدی آریا، استاد حوزه و از امضا کننده این بیانیه گفت‌وگو کرده که در ادامه می‌خوانید.
 عالمان دینی زبان رسای مردم هستند
حجت‌الاسلام محمد سعیدی آریا، استاد حوزه و کارشناس دینی با بیان این‌که ۱۶۶ نفر از اساتید حوزه‌های علمیه و مبلغان سراسر کشور با صدور بیانیه‌ای از فاصله زیاد کشور در حوزه‌های فرهنگ، عدالت اجتماعی، اقتصاد و معیشت ابراز تأسف و بر حل مشکلات موجود تأکید کردند، به «رسالت» گفت: «در طول تاریخ، روحانیون و عالمان دینی همواره نسبت به دغدغه‌های مردم، حساس و درصدد حل مشکلات آنان بودند. بررسی تاریخ سال‌های گذشته آشکار می‌کند که روحانیون و عالمان دینی به‌عنوان زبان رسای مردم در بیان مشکلات و نارسایی‌های جامعه بودند».
وی افزود: «بیانیه جمعی از اساتید حوزه‌های علمیه نسبت به انتقاد از ولنگاری فرهنگی و تورم باهدف اعتراض نسبت به وضعیت کنونی و تفکر غلط مبنی بر سکوت جامعه روحانیون کشور بود».حجت‌الاسلام سعیدی آریا تصریح کرد: «مردم روحانیت را لسان خود می‌دانند. بنابراین نیاز بود تا این جامعه، نسبت به گرانی، تورم و مشکلات مردم برخیزند و اعتراض خود را عنوان کنند».
 در برابر مشکلات سکوت نخواهیم کرد
این استاد حوزه و کارشناس دینی خاطرنشان کرد: «روحانیون و عالمان دینی با صدور این بیانیه، باری دیگر به مردم گفتند که زبان رسای فریاد مشکلاتشان هستند و نسبت به معضل و نارسایی‌های کنونی سکوت نخواهند کرد‌».
سعیدی آریا در پایان این گفت‌وگو همچنین اظهار کرد که امروز اگر دردی بر جان و معیشت مردم وارد شود، جامعه روحانیت و عالمان دینی به‌خوبی آن‌ را احساس خواهند کرد. بنابراین اجازه نخواهیم داد سکوت بر مشکلات بیفزاید. به طورحتم این صدای اعتراض روحانیون، همان صدای مردم و باهدف حل مشکلات معیشتی است. 
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.