وقتی افزایش وام ازدواج به مذاق‌ها خوش نمی‌آید! - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 16720
  پرینتخانه » اجتماعی تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۵ |
واکاوی وام 100میلیونی ازدواج؛

وقتی افزایش وام ازدواج به مذاق‌ها خوش نمی‌آید!

مطابق مصوبه کميسيون تلفيق بودجه سال 99، زوج‌هاي ايراني در مجموع مي‌توانند مبلغ 100 ميليون تومان وام ازدواج دريافت کنند و  حال عده‌اي با گرفتن ژست روشنفکري در اعتراض به اين اقدام، مي‌پرسند:  آيا افزايش تسهيلات بانکي در امر ازدواج گره‌گشا خواهد بود و  به رواج کودک همسري منجر نمي‌شود؟  
وقتی افزایش وام ازدواج به مذاق‌ها خوش نمی‌آید!
‌|گروه اجتماعي‌|
مطابق مصوبه کميسيون تلفيق بودجه سال ۹۹، زوج‌هاي ايراني در مجموع مي‌توانند مبلغ ۱۰۰ ميليون تومان وام ازدواج دريافت کنند و  حال عده‌اي با گرفتن ژست روشنفکري در اعتراض به اين اقدام، مي‌پرسند:  آيا افزايش تسهيلات بانکي در امر ازدواج گره‌گشا خواهد بود و  به رواج کودک همسري منجر نمي‌شود؟  
بر همين اساس محمدمهدي تندگويان ، معاون سازماندهي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، مردادماه جاري  در نشست خبري ستاد ملي هفته ازدواج با اشاره به افزايش ۴ برابري ازدواج افراد زير ۱۵ سال در برخي نقاط کشور در ۶ ‌ماهه نخست سال ۹۸ نسبت به سال گذشته، آن را معلولِ افزايش وام ازدواج مي‌داند و بر اين باور است که در صورت افزايش مبلغ، قيود سني و تسهيل بازپرداخت حتما بايد در اختصاص اين وام لحاظ گردد. 
طيبه سياوشي نماينده مجلس شوراي اسلامي نيز افزايش وام ازدواج را زمينه‌ساز شيوع کودک همسري مي‌داند و در گفت‌وگو با ايلنا مي‌گويد: « بر اساس آمار وزارت ورزش و جوانان که از بانک مرکزي به دست آمده است، تعداد متقاضيان زير ۱۵ سالِ وام ازدواج در سال ۱۳۹۷ که وام ازدواج به ۳۰ ميليون تومان افزايش پيدا کرد، نسبت به سال قبل يعني سال ۱۳۹۶، حدوداً ۷۰ برابر شده است.  کساني که همچنان از ازدواج کودکان دفاع مي‌کنند، نگاه کالايي و سنتي به زن و حتي انسان دارند و ارزش غايي زن را تا حد کالايي براي توليدمثل تقليل مي‌دهند؛ چراکه افزايش چشمگيرِ تقاضاي وام ازدواج براي افراد زير ۱۵ سال، در حالي است که در گروه‌هاي سني ديگر، يک روند يکسانِ افزايشي براي تقاضاي وام ازدواج به چشم مي‌خورد.» وي در ادامه گريزي هم به طرح کودک همسري با هدف ممنوعيت ازدواج پسران زير ۱۶ سال و دختران زير ۱۳ سال مي‌زند و معتقد است که اگر اين طرح در کميسيون حقوقي مجلس به تصويب مي‌رسيد امروز وام ازدواج راهي براي فروش دختران نبود.» 
عده‌اي هم ناکارآمدي افزايش رقم وام ازدواج را در شهرهاي بزرگ بيشتر مي‌دانند و معتقدند افزايش وام ازدواج در ترغيب ازدواج جوانان چندان مؤثر نيست چرا که در اين حالت بايد پرداخت اقساط را هم به هزينه‌هاي بالاي زندگي در اين شهرها و گراني مسکن و تهيه اسباب زندگي اضافه کرد و اين است که خيلي از جوان‌ها قيد آن را مي‌زنند و اساسا انگيزه‌اي براي آنان محسوب نمي‌گردد و تنها به پديده کودک همسري دامن مي‌زند!
*سازگاري زوجين و توجه بيشتر به يکديگر  از محسنات ازدواج در سن پايين است
اما  طاهره هميز استاد حوزه و دانشگاه و کارشناس مسائل خانواده و جوانان از زاويه‌اي ديگر به مسئله نگاه مي‌کند. او در گفت‌وگو با «رسالت» مي‌گويد: «اگر آموزش‌هاي درست به فرزندان داده شود ازدواج در سن پايين هيچ اشکالي ندارد. بالا بودن ميزان سازگاري زوجين و توجه بيشتر به يکديگر  از محسنات ازدواج در سنين پايين است. کودک همسري حرف غلطي است. چه کسي اين را مي‌گويد؟  در شهرستان‌هاي کوچک چون معمولا اعتقاد به فرزندآوري رايج‌تر است، دختران ده دوازده‌ساله کاملا فهيم هستند. اين دختر، خواهر و برادر کوچک‌تر خود را بزرگ کرده است، بحران‌هاي مادر را ديده است و زندگي کردن را بلد است. کودک همسري زماني است که فرزندان توان ارتباط اجتماعي با اطرافيان خود را نداشته باشند. دختران ما امروزه دختران فهيمي هستند. اين حرف غلطي است. من فقط اين را بگويم که در کشورهاي اروپايي بحث کودک‌آزاري بسيار رايج است و اساسا کودکان در اختيار هستند، حال در اينجا وقتي به‌طور شرعي مي‌خواهيم دو نفر را به عقد هم درآوريم، مي‌گوييم کودک هستند. اين حرف‌ها اصلا صحت ندارد. اتفاقا من مي‌گويم خانواده‌هايي که فرزندان فرهيخته‌اي تربيت مي‌کنند چه ايرادي دارد از همان سن کم فرزندانشان ازدواج کنند.  نظر اسلام هم همين است. وقتي نيازهاي جنسي اين‌ها برآورده مي‌شود هم سالم‌ترند و هم موفق‌تر.» اين عضو هيئت‌علمي دانشگاه الزهرا در ادامه مي‌گويد: « دختران ما باکره وارد زندگي مي‌شوند بنابراين دختر باکره‌ فهيم وقتي وارد زندگي مي‌شود کودک نيست. آ نچه ما در غرب مي‌بينيم اين است که دختران در خانه خودشان هم امنيت ندارند. بنده اخيرا يک کتاب روان‌شناسي خواندم از خانم سوزان فوروارد با عنوان “والدين سمي” نويسنده  اين کتاب يک خانم متخصص و فرهيخته غربي  است. وي در اين کتاب از
 سوء استفاده‌هاي پدرش مي‌گويد و اينکه مادرش هم مجبور بود در برابر اين قضيه سکوت کند. اين‌ها خشونت عليه زنان است. آن‌ها باطن زندگي‌هايشان اين است. در اسلام و در عقد دائم عليه زن خشونتي نيست. در کشور ما وقتي خانمي ازدواج دائم مي‌کند، نفقه دارد، مهريه دارد، مادر مي‌شود و کلي از حقوق انساني‌اش برآورده مي‌شود.  اين ازدواج چه اشکالي دارد؟ اين حرف‌ها مال اروپايي‌هاست و دارند به ما تحميل مي‌کنند.  ما حتما عليه کساني که اين حرف‌ها را به جامعه تزريق مي‌کنند اقامه دعوا خواهيم کرد. عليه نماينده مجلسي که اين حرف‌ها را مي‌زند به قوه قضائيه شکايت مي‌کنيم. اين‌ها قانون اسلام را مسخره مي‌کنند. اگر کساني بخواهند به قانون اسلام حمله کنند بايد محاکمه شوند. »
*ازدواج در سن پايين را نبايد بحران تلقي کرد
هميز با اشاره به لزوم آموزش زندگي مشترک علي‌الخصوص براي زوجين کم سن و سال مي‌گويد: « ما مي‌توانيم در کنار کمک‌هايي همچون تخصيص وام ازدواج، ستادي هم براي آموزش زوجين ايجاد کنيم. ازدواج در سن پايين را نبايد اصلا بحران تلقي کرد. اتفاقا اگر شرايط ازدواج آسان شود و افراد بتوانند در سنين پايين ازدواج کنند جلوي خيلي از مشکلات از جمله زنا و فحشا و بحث دوستي‌هاي پسر و دختر گرفته خواهد شد. اگر گفته مي‌شود در سنين پايين مهارت‌هاي زندگي کم است، خب کلاس برگزار کنند، فيلم و کليپ بسازند و به اين‌ها آموزش زندگي مشترک  بدهند. مثلا صداوسيما وظيفه‌اش همين است و بايد در راستاي رشد فرهنگي و فکري افراد جامعه و زوجين گام بردارد. اين‌ها در سن کم باهم بيشتر کنار مي‌آيند، زبان هم را مي‌فهمند، باهم جر و بحث نمي‌کنند. در سنين بالاتر توقع‌ها زياد مي‌شود و افراد غالبا سخت پسند مي‌شوند. ما چرا خوبي‌هاي ازدواج در سنين کم را نمي‌بينيم؟ در اين بين چون غربي‌ها ديدند که اين مسئله براي ايران تبديل به يک فرصت شده است، براي تقبيح مسئله‌اي به اين خوبي از نفوذي‌هايشان استفاده مي‌کنند.  خود همسر امام خميني در ۱۴ سالگي ازدواج کردند و مي‌بينيم امام جهان را با افکارشان تسخير کردند،  فرزندانشان همه نخبه بودند. اتفاقا همسر امام در منزل امام تحصيلاتشان را ادامه دادند. به زبان فرانسه مسلط بودند و به مدت ۱۰ سال فقه را در کنار امام خواندند.»اين کارشناس مسائل خانواده در خصوص به فروش گذاشتن وام‌هاي ازدواج توسط دريافت کنندگان به جهت دستيابي به سود بيشتر خاطرنشان مي‌کند: «اساسا گرفتن وام تحت عنواني خاص و مصرف آن در جايي ديگر از نظر شرعي حرام است و نبايد اين اتفاق بيفتد، در اين زمينه هم بايد فرهنگ‌سازي کنيم که اين کار صورت نگيرد نه اين‌که وام را به اين دلايل جمع کنيم. ما بايد قدم به قدم رفع ناهنجاري کنيم نه اينکه بگوييم اين کار بد است. »
به عقيده وي، مسائل مالي براي ترغيب جوانان به ازدواج شايد ۳۰ درصد بتواند مؤثر واقع شود ولي ۷۰ در صد از مشکل ازدواج جوانان به مسائل فرهنگي و فکري جامعه مربوط مي‌شود. وي در اين باره مي‌گويد: « به‌عنوان مثال آن چيزي که در جامعه  ما به‌ويژه در شهرهاي بزرگ رواج دارد تحصيلات است. چه دختر و چه پسر، ادامه تحصيل را تا مقطع فوق‌ليسانس و دکتري يک ارزش تلقي مي‌کنند. متأسفانه بزرگ‌ترها هم دائما بر اين مسئله تأکيد دارند که در صورت ازدواج، فرزندانشان از درس خواندن باز مي‌مانند و به‌نوعي نقش مانع را ايفا مي‌کنند. ما تا جامعه را به اين بلوغ نرسانيم که يک پسر ۱۹ ساله چه قدرت‌هايي براي چرخاندن زندگي آينده‌اش چه از منظر مادي و چه از منظر معنوي دارد، طبيعتا پدر و مادر مي‌گويند اين بچه است و نبايد ازدواج کند.  يا مثلا دختري که تازه‌ وارد دانشگاه شده است پدر و مادر مانع مي‌شوند براي ازدواجش. اين دختر مي‌آيد و به ما مي‌گويد که مي‌خواهم ازدواج کنم و واقعا اين وام ازدواج به دردشان مي‌خورد و مي‌توانند زندگي‌شان را راه‌اندازي کنند. ولي پدر و مادر نمي‌گذارند. ما بايد از طريق رسانه و  آموزش‌هاي فرهنگي و بررسي چالش‌هاي زندگي جوان‌ها، خانواده‌ها را به اين باور برسانيم که مي‌توان هم درس خواند و هم همسر داشت. مي‌توان درس خواند و خوشبخت بود. حالا گاهي به‌واسطه  فرزند آوري اين تحصيلات با وقفه هم ممکن است مواجه شود. چه اشکالي دارد. باز هم تأکيد مي‌کنم وام ازدواج واقعا مؤثر است و تنها چيزي که در شهرهاي بزرگ مانع بوده، اين پرستيژ تحصيلات و نداشتن تجربه براي زندگي مشترک است. براي اين عدم تجربه هم راهکار وجود دارد.  ما مي‌بايست از ۱۴ سالگي به دختران و پسران خود مديريت بحران‌هاي زندگي را آموزش دهيم. آموزش برخلاف باور رايج فقط در رابطه با مسائل جنسي نيست چرا که اين مسائل متأسفانه آن‌قدر آنلاين در اختيار همه است که اصلا کسي نيست که بي‌خبر باشد. بايد مؤلفه‌هاي تحکيم خانواده را چه به‌صورت فوق‌برنامه و چه به‌صورت کتب تدوين‌شده و به زبان خود جوانان آموزش دهيم.»
نویسنده : گروه اجتماعی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.